Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tamburica kao urbana glazba?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.05.2011. 7:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beejay je napisao/la: › Radi se ipak o tome da je bačena stigma na zvuk tamburice više nego da je to stvarno loš instrument.
Kakva stigma je bacena? Tko je bacio stigmu? Zasto smatras i cime argumentiras tvrdnju da je bacena stigma. IMHO, mislim da se dogodilo upravo suprotno. Tamburica, kao instrument, se moze cuti i poslusati na javnim mjestima i kroz medije - vise nego ikada u povijesti.

Citat: › Isto je tako bila stigmatizirana i muzika američkih crnaca na početku (jazz, rap itd.), ali se s vremenom probijala u grad, tako da danas u svijetu rap sigurno nije muzika seljaka.
Rap nastao na selu, pa se probio u grad. Hm. Jel' to sluzbeno tumacenje povijesti, ili?

Citat: › No, eto, tamburica to nije postigla.
Kako nije?! Na svim gradskim radio postajama ces cuti tamburaske pjesme. Na svim proslavama u gradu nastupaju tamburaski sastavi. Nikada tamburica nije bila nametana tom silom, koliko od '90 naovamo.

Citat: › Što se ove pjesmice tiče, ne bih je baš stavio u isti kontekst s ovdašnjim turbofolkom, jer npr.
"Turbofolk", po definiciji kovac te rijeci - Ramba Amadeusa:

"Folk je narod
turbo je sistem ubrizgavanja goriva
pod pritiskom u cilindar motora
sa unutrasnjim sagorijevanjem

Turbo folk je gorenje naroda
svako pospjesivanje tog sagorijevanja
je turbo folk, razbuktavanje najnizih strasti
kod homo sapiensa"

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Cruz031
Offline
Ukupno postova: 244
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2011. 10:30 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pjesma mi baš dobra a spot ju odlično prati.... No ipak mi je draže čuti tamburicu u klasičnom obliku Smile


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2011. 11:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Kakva stigma je bacena? Tko je bacio stigmu? Zasto smatras i cime argumentiras tvrdnju da je bacena stigma. IMHO, mislim da se dogodilo upravo suprotno. Tamburica, kao instrument, se moze cuti i poslusati na javnim mjestima i kroz medije - vise nego ikada u povijesti.


Citat: › Na svim gradskim radio postajama ces cuti tamburaske pjesme. Na svim proslavama u gradu nastupaju tamburaski sastavi. Nikada tamburica nije bila nametana tom silom, koliko od '90 naovamo.


Naravno da će se puštati na gradskim radio stanicama kad sela ni nemaju stanice, a ljudi žele negdje čuti. Nisam govorio je li tamburaška glazba popularna ili nije, nego je li urbana ili ne. Međutim, iako nemam sad neki konkretni dokaz (neke rezultate ankete ili sl.), mislim da je stigmatizirana jer to tako osjećam, a uvjeren sam da bi to i neka anketa pokazala. Sjećam se kad sam prije par mjeseci gledao prijenos nekog događaja iz Vukovara (humanitarni koncert ili "Lijepom našom", ne znam više) i dok su svirali tamburaši, ljudi su u publici bili mirni, djeca tipkala na mobitele itd. ali kad je u dvoranu ušla Neda Ukraden, svi ustali i počeli skakutati nabacivši smješak, a baš je mlađa publika to inicirala. Dakle, po tome sam prepoznao da ih tamburaši ne zabavljaju toliko koliko Neda Ukraden. O nekim drugim udaljenijim dijelovima Hrvatske da i ne govorim - mislim da tamo baš mrze tamburicu više od ičega.

Citat: › Rap nastao na selu, pa se probio u grad. Hm. Jel' to sluzbeno tumacenje povijesti, ili?


OK, rap je nastao na gradskim rubovima, ali je zapravo zajedničko i rapu i tamurici i svim ostalima da su ih promovirali siromasi.

Ja sam zapravo s ovom pjesmom (koja je takva kakva jest, ima i boljih, nije bitno) htio ukazati na jednu stvar: da u ovom spotu cure nisu morale obući nošnju i prošetati selom, kao što to radi Indira, npr., a baš mi je ona djeluje umjetno znajući da ne samo da ne živi na selu, nego ni u Slavoniji uopće.

Tamburica se vrti po radijima, ali ja sam mišljenja da njoj prijeti potpuni nestanak za 10-20 godina ako se nešto radikalne ne uradi jer ih ove mlade generacije neće više slušati. Možda to nekom zvuči nezamislivo, ali nezamisliv je bio i turbofolk prije 20 godina, pa je sad postao omiljeniji od tamburica.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2011. 11:39 
Naslov:  Re: Tamburica kao urbana glazba?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cruz031 je napisao/la (Pogledaj post): › Pjesma mi baš dobra a spot ju odlično prati.... No ipak mi je draže čuti tamburicu u klasičnom obliku Smile



Da se razumijemo, ja tamburicu smatram lijepim instrumentom tj. njen zvuk mi je lijep, ali budući da odbija ići u korak s vremenom, ljude je počela asocirati na bijedu i zaostalost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.05.2011. 11:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beejay je napisao/la: › Međutim, iako nemam sad neki konkretni dokaz (neke rezultate ankete ili sl.)...

Jednostavno postavi aknetu na portalu i pogledaj rezultate mišljenja forumaša...valjd' se neće zezati pri odabiru. Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.05.2011. 11:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › Jednostavno postavi aknetu na portalu i pogledaj rezultate mišljenja forumaša...valjd' se neće zezati pri odabiru. Wink


Ma ono iz Vukovara mi je bila sasvim dobra anketa. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: