Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvati vole kvalitetno jesti i ne brine ih debljina

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2011. 10:09 
Naslov:  Hrvati vole kvalitetno jesti i ne brine ih debljina
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatska agencija za hranu (HAH) provela je, u suradnji s agencijom Ipsos Puls, veliko nacionalno istraživanje "Percepcija građana RH o rizicima iz hrane". Time je Hrvatska prva država izvan EU u kojoj je provedeno istraživanje jednako onom provedenom na području Europske unije, koje se provodi svakih pet godina (Eurobarometer "Food-related risks"), koje je provedeno tijekom 2005. i 2010.
godine, na inicijativu Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA-e).

- Razumijevanje percepcije potrošača o rizicima iz hrane nužno je i od iznimne važnosti za jasnu i učinkovitu komunikaciju s potrošačima, ali i za cijeli sustav sigurnosti hrane - istaknula je ravnateljica HAH-a, dr.sc. Zorica Jurković.

Hranu povezuju s užitkom

Na pitanje: - U kojoj mjeri hranu i objedovanje povezujete sa sljedećim?, većina Hrvata kaže da hranu i objedovanje povezuje s užitkom s prijateljima i obitelji (60%), te s biranjem svježe i ukusne hrane (52%). Polovina ispitanika hranu povezuje i s utaživanjem gladi (50%), a 40% s traženjem povoljnih cijena, dok 19% hranu povezuje sa zabrinutošću oko sigurnosti hrane, a samo 8% s provjeravanjem količine kalorija.

Hrvati su najzabrinutiji ostacima pesticida u hrani te kvalitetom i svježinom hrane i GMO-om, odnosno "jako je zabrinuto" ostacima pesticida u hrani 25% ispitanika, kvalitetom i svježinom hrane, GMO-om u hrani i pićima 20%, te aditivima i ostacima antibiotika ili hormona u hrani 19%. Najmanje su zabrinuti pretilošću (8%) te neuravnoteženom prehranom (6%).

- Ovaj je odgovor od izrazitog značaja za naš daljnji rad, jer ćemo komunikaciju s potrošačima usmjeriti posebno na područja gdje je jaz između stvarnog i perceptivnog rizika velik, te ćemo edukacijom i jasnom komunikacijom nastojati umiriti ili osvijestiti naše potrošače, vezano uz konkretan rizik - istaknula je ravnateljica HAH-a, dr.sc. Jurković.

Očekuju više informacija

Povjerenje u izvore informacija o rizicima iz hrane Hrvati najviše imaju u obitelj i prijatelje (85%). Liječnicima i zdravstvenim radnicima vjeruje 78% ispitanika, a znanstvenicima 72%. Visoku razinu povjerenja građana uživaju i organizacije potrošača, udruge za zaštitu okoliša (i jedni i drugi 67%), poljoprivredni proizvođači (58%) te Hrvatska agencija za hranu i EFSA (obje 56%). Čak oko 70% građana smatra da je hrana u Hrvatskoj sigurnija od one uvezene, a samo 26% ispitanika smatra kako je hrana danas sigurnija nego prije 10 godina. Građani su naveli i da od nadležnih tijela očekuju više informacija o zdravoj prehrani. Dr. Zorica Jurković na kraju je istaknula da je zadovoljna razinom povjerenja građana u HAH.

- Hrvatska će 2015. biti obuhvaćena istim istraživanjem, kao članica EU, te će biti zanimljivo vidjeti što se promijenilo razvojem novih tehnologija, ali i ulaskom Hrvatske u EU - kaže dr. Jurković.

Istraživanje je provedeno na uzorku od 580 ispitanika starijih od 15 godina, metodom "face to face" (licem u lice), tijekom veljače 2011. godine.

Hrvati teško mijenjaju prehrambene navike

Na pitanje kako su reagirali kada su posljednji put čuli u medijima da neka hrana nije sigurna, najveći broj građana navodi da su ignorirali vijest i nisu promijenili svoje prehrambene navike, dok je 32% ispitanika priznalo kako se zabrinulo, ali na kraju nije ništa poduzelo.

Tekst: Zdenka Rupčić/Glas-Slavonije.hr
Foto: foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.05.2011. 10:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova agencija za hranu nema pametnija posla...
Bolje im je da ispituju kvalitetu hrane koja se uvozi u RH. Svi znamo kakvo sve smeće dolazi iz uvoza, a tek tu i tamo se nešto otkrije i objavi (primjer tunjevine K-plus s histaminom). Oni se zajebavaju s imbecilnim anketama.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.05.2011. 15:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Volimo jesti kvalitetno? Da,ali bi voljeli i kad bi si mogli priuštiti kvalitetnu klopu,u mom kućanstvu na hranu ode i više od prosječne plaće mjesečno s tim da pazimo što kupujemo (Sky Colu a ne Coca Colu,K-Plus i ostale druge "zamjenske" proizvode). Bili ti proizvodi GMO ili ne jednostavno su preskupi,sramota...

_________________
Lega moj...to su ti te dumine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 21.05.2011. 18:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

baš to mjesečno mi pukne nekih minimalno 2000 kn na hranu samo osijek031.com smile

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.05.2011. 23:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Duminske Trake je napisao/la (Pogledaj post): › Volimo jesti kvalitetno? Da,ali bi voljeli i kad bi si mogli priuštiti kvalitetnu klopu,u mom kućanstvu na hranu ode i više od prosječne plaće mjesečno s tim da pazimo što kupujemo (Sky Colu a ne Coca Colu,K-Plus i ostale druge "zamjenske" proizvode). Bili ti proizvodi GMO ili ne jednostavno su preskupi,sramota...


Hoćeš reći da pod "kvalitetnom hranom" podrazumijevaš Coca Colu?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
la čupakabra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 208
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.05.2011. 0:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvati, birali to ili ne, jedu masno i nezdravo smeće što se jasno može vidjeti po sve većim guzičetinama po gradu. Ovo sam pokušala što blaže sročiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2011. 1:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

la čupakabra je napisao/la: ›
Hrvati, birali to ili ne, jedu masno i nezdravo smeće što se jasno može vidjeti po sve većim guzičetinama po gradu. Ovo sam pokušala što blaže sročiti.


Masno ne znači automatski nezdravo, ovdje se je oduvijek jelo fino i masno Wink

Velike guzice a i stomaci su uglavnom od sjedenja i nedostatka fizičke aktivnosti a ne samo i isključivo od masne, fine i kao kvalitetne hrane.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.05.2011. 9:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma ja sam jučer ostala u šoku na tržnici..super što imam vlastiti komad zemlje
1kg mladog krumpira=10 kn
1 glavica češnjaka (od ove godine) 5 kn
Povrće je preskupo za većinu koja živi od 2200 kn/mj

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.05.2011. 12:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Duminske Trake je napisao/la (Pogledaj post): › Volimo jesti kvalitetno? Da,ali bi voljeli i kad bi si mogli priuštiti kvalitetnu klopu,u mom kućanstvu na hranu ode i više od prosječne plaće mjesečno s tim da pazimo što kupujemo (Sky Colu a ne Coca Colu,K-Plus i ostale druge "zamjenske" proizvode). Bili ti proizvodi GMO ili ne jednostavno su preskupi,sramota...


Hoćeš reći da pod "kvalitetnom hranom" podrazumijevaš Coca Colu?


Ne cjepidlači i ne izvlači iz konteksta,moja poanta je bila da je hrana toliko skupa da stalno tražimo neke zamjenske i jeftinije (i uglavnom lošije) proizvode čisto radi kakve takve uštede. A u državi u kojoj je i junk food tipa McDonalds luksuz ja više nemam šta tu reći,to je miljama daleko od dobre i zdrave hrane a opet puno košta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.05.2011. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silence je napisao/la: ›
la čupakabra je napisao/la: ›
Hrvati, birali to ili ne, jedu masno i nezdravo smeće što se jasno može vidjeti po sve većim guzičetinama po gradu. Ovo sam pokušala što blaže sročiti.


Masno ne znači automatski nezdravo, ovdje se je oduvijek jelo fino i masno Wink

Velike guzice a i stomaci su uglavnom od sjedenja i nedostatka fizičke aktivnosti a ne samo i isključivo od masne, fine i kao kvalitetne hrane.


To je istina,lako je samo sjedit po kavama,žderat i pušit a tek tu i tamo vidiš nekog da recimo trči na promenadi... I stil života tu igra bitnu ulogu,to se slažem.

_________________
Lega moj...to su ti te dumine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: