Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Džeparac

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.09.2010. 19:45 
Naslov:  Džeparac
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kopao sam po netu, i našao jednu potencijalno zanimljivu temu za forum.
Treba li djeci davati „đeparac“? Kad je po Vašem mišljenju najbolje početi sa davanjem „đeparca“ djetetu i kako. Treba li dijete na neki način „zaraditi“ novac koji mu se daje?
Kakva su Vaša iskustva vezano za tu temu?

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mr. Seal
Offline
Avatar

Ukupno postova: 107
Lokacija: DGO
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.09.2010. 19:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uf, jesi navalio s temama (al' bar nisu spamerske, već filozofske pa ajde).

Moj stav:

Džeparac je stvar koja je obavezna i koja djecu uči odgovornosti, raspolaganju sredstvima, itd. Najbolje je djeci početi davati džeparac već u osnovnoj školi, i to neki simobličan iznos (to može biti tjedno ili mjesečno).

Jedna bitna stvar je kada se počne davati džeparac da se definira što taj džeparac pokriva i za što on mora biti dostatan. Također, kako dijete raste, potrebno mu je više sredstava, shodno tomu i treba povećavati džeparac periodično(godišnje, polugodišnje).

Nadalje, moguće je definirati uvjete po kojima se dobiva džeparac - to mogu biti kućanski poslovi ili nešto takvo - da dijete ima osjećaj kako je zaradilo taj novac i kako bi se osjećalo korisnim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.09.2010. 20:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma nista toj djeci ne treba davat tek tako..
Samo se naviknu i onda iscrpljuju pare od roditelja do 30-tih.
Vidim po sebi...
Treba odmah tamo negdje u pubertetu kad su vec kao mal veci, uputit ih neka sami zaradjuju pare.
Naravno kod nas nema posla, ali ono...sta naprave u kuci u kojoj zive toliko im se plati (od osnovnih kucanskih poslova, pa kosnje trave i statijaznam..).
A ne davat pare samo zato sta su ti to djeca.
Ma beži...

_________________
Quantum est quod nescimus...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.09.2010. 20:12 
Naslov:  Re: Đeparac
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svakako da im treba davati đeparac, naravno u skladu sa mogucnostima, ali i obavezno stvoriti naviku stednje i zaradivanja. Dosta mojih vrsnjaka danas a i mladih od mene jedva cekaju sezonske poslove da zarade neke novce.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali od čače
Offline
Ukupno postova: 413
Lokacija: selo veselo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.09.2010. 20:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam stava da im treba dati đeparac,i to sam po sebi,bez da je mor'o orat i kopat i ožbukat garažu za dvajst kuna, jer baš zato što je on/ ona dijete,i ne treba ga od malih nogu počet gnjavit sa obavezama,zadatcima,poslovima,brigama kako i zašto,cijeli život kad odraste ce i radit i brinuti,i imat zadataka hrpu,tako da taj period dok je dijete i pod mojom skrbi,nek uziva,jer tek kasnije slijedi trnje i kamenje..ne treba ih davit odmah u mladosti,bit ce za to vremena..naravno,ne treba od djeteta ni napravit derište koje će samo tražit novac i kmečit,ali to se može postici i drugim načinima,osim radnim obavezama,ali to nije sad tema..a koliko i kada,sve ovisi o mogucnostima roditelja..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fear of the dark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1099
Lokacija: iza ćoška
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.09.2010. 21:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja mislim da uopće nije loše da dijete od malih nogu bude naučeno da ima nekave obaveze. Što prije se nauči bolje za njega.Danas ih od vrtića kljucaju s pravima, a o obavezama se ne govori. Jer što dijete usvoji dok je malo usvoji, kasnije kad dođe u pubertet kasno je za promjene. Nije loše da nekakav džeparac dobije naravno sukladno dobi i potrebama, a nije loše ni učiti ga štednji. Vani je to malo drugačije pa se džeparac može i zaraditi,kod nad toga nema,ali naravno da bi bilo super da ima.Mislim da se ništa ne može mjeriti s zadovoljstvom koje osjetiš kad sam zaradiš novac,a tada ga i više cijeniš.

_________________
......mama zar si lagala kad si govorila da dobro uvijek pobjeđuje
i kad ne znaš kojim putem treba putem ljubavi
i da smo ispred Boga isti svi.......
osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.09.2010. 22:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mr. Seal je napisao/la: ›
Uf, jesi navalio s temama (al' bar nisu spamerske, već filozofske pa ajde).

Moj stav:

Džeparac je stvar koja je obavezna i koja djecu uči odgovornosti, raspolaganju sredstvima, itd. Najbolje je djeci početi davati džeparac već u osnovnoj školi, i to neki simobličan iznos (to može biti tjedno ili mjesečno).

Jedna bitna stvar je kada se počne davati džeparac da se definira što taj džeparac pokriva i za što on mora biti dostatan. Također, kako dijete raste, potrebno mu je više sredstava, shodno tomu i treba povećavati džeparac periodično(godišnje, polugodišnje).

Nadalje, moguće je definirati uvjete po kojima se dobiva džeparac - to mogu biti kućanski poslovi ili nešto takvo - da dijete ima osjećaj kako je zaradilo taj novac i kako bi se osjećalo korisnim.


Navalio sam sa temama, jer me ubija ovo depresivno vrijeme pa ne mogu van.
Uzgred budi rečeno, mislim da sve u životu treba zaraditi, te to po mom mišljenju vrijedi i za đeparac.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.09.2010. 0:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u potpunosti se slažem s razmišljanjem gospodina tuljana. prolazio sam i mijenjao brojna društva od mladosti i gotovo uvijek sam bio jedini koji je dobijao džeparac. i do čega je to dovelo? dovelo je do toga da tijekom studiranja ja svojim prijateljima često posuđujem novce iako od njih trošim, usudio bi se reći, čak tri puta manje love svaki mjesec. definitivno smatram to pozitivnom stvari jer od najranijih dana čovjek treba naučiti racionalno raspolagati s onim što ima. tuljan je to odlično naveo kad je rekao da se treba odrediti koji se troškovi pokrivaju džeparcem a koje financiraju roditelji. i ono što smatram vrlo bitnom stvari; nema smisla davati džeparac ako se roditelj neće striktno držati dogovorenog iznosa! dovoljno mi je bilo jednom ko djetetu da spizdim sve novce prije nego što sam trebao. i cijenim starce što me tada nisu htjeli pogurati

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.09.2010. 9:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anait je napisao/la (Pogledaj post): › Ma nista toj djeci ne treba davat tek tako..
Samo se naviknu i onda iscrpljuju pare od roditelja do 30-tih.
Vidim po sebi...
Treba odmah tamo negdje u pubertetu kad su vec kao mal veci, uputit ih neka sami zaradjuju pare.
Naravno kod nas nema posla, ali ono...sta naprave u kuci u kojoj zive toliko im se plati (od osnovnih kucanskih poslova, pa kosnje trave i statijaznam..).
A ne davat pare samo zato sta su ti to djeca.
Ma beži...


Ajmeeeeeee.................

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.09.2010. 13:59 
Naslov:  Re: Đeparac
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Definitivno sam za tjedni džeparac!
ja ga nisam imao nego sam svaki dan dobijao koliko mi je trebalo(ili manje od toga).
rezultat takvog načina financiranja od strane staraca doveo je do toga da sam prve 2-3 plaće spalio za 20-tak dana pa sam onda 10 žicao...a nije baš da zarađujem 2-3 tisuće..
jednostavno nisam znao gospodariti s novcem koji dobijem od jednom i trebam ga razvuć na 30 dana.

upravo to djeca uće s tjednim džeparcem.
I definitivno taj novac trebaju zaraditi...ne mislim o kopanju kanala ali svaka osoba u obiteji treba imati svoje zadaće i zaduženja...neka to bude spremanje dnevne i svoje sobe, svakodnevna šetnja psa, dobre ocjene u školi ili nešto drugo.
djete treba naučiti obavezama, korektnom izvšavanju istih za što na početku tjedna biva novčano nagrađen u vidu džeparca.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.09.2010. 15:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da je čak još bolji mjesečni džeparac. tek to te nauči rasporediti novce. uostalom i plaća je mjesečna.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mr. Seal
Offline
Avatar

Ukupno postova: 107
Lokacija: DGO
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.09.2010. 16:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I ja sam za mjesečni (doduše, možda je kod mlađe djece to teže s mjesečnim iznosom). Ali ako ćeš nekako se naučiti raspolagati sredstvima, onda je to mjesečni džeparac.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
trauma_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 816
Lokacija: Pa na poslu !!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.09.2010. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anait je napisao/la: ›
Ma nista toj djeci ne treba davat tek tako..
Samo se naviknu i onda iscrpljuju pare od roditelja do 30-tih.
Vidim po sebi...
Treba odmah tamo negdje u pubertetu kad su vec kao mal veci, uputit ih neka sami zaradjuju pare.
Naravno kod nas nema posla, ali ono...sta naprave u kuci u kojoj zive toliko im se plati (od osnovnih kucanskih poslova, pa kosnje trave i statijaznam..).
A ne davat pare samo zato sta su ti to djeca.
Ma beži...


I sa 18 godina ih istjerat na ulicu i nek si traže posao i snalaze se, ko je vidjeo bit na grbači roditeljima.

_________________
Um caruje, a Dundo Maroje! Mr. Green
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.02.2012. 18:20 
Naslov:  Džeparac [koliko dobivate, zarađujete li?]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova tema namijenjena je učenicima, studentima i svima koji su nekada dobivali džeparac od roditelja ili rodbine, zarađivali siću za vrijeme školovanja... Wink

Jesu li vam roditelji davali džeparac i koliko? Jesu li to bili značajni iznosi ili ste za ulaznicu za koncert od 50 kn morali duže vremena skupljati novac? Ako ste sami zarađivali tijekom školovanja ili studija, kakve poslove ste radili i koliko ste zarađivali? Na što ste trošili?

S obzirom da otvaram temu, bio bi red da i ja napišem kako je kod mene bilo. Još uvijek studiram, ali i radim pa si zaradim koju kunu. U vrijeme dok nisam imala nikakav poslić nisam si mogla previše toga priuštiti, ali nisam (bila) rastrošna tako da mi i nije trebalo puno da bih bila zadovoljna. Bilo mi je bitno da imam osigurane glavne egzistencijalne uvjete. U srednjoj sam prodavala Avonove i Oriflameove proizvode pa je i tu znala biti koja kinta. Dobivala sam od roditelja pare za hranu u školi i na faxu, ali to je bilo skromno, u skladu s mogućnostima. Trideset-četrdeset kuna za koncert mi je bilo puno jer nisam imala vlastite prihode pa se za to znalo malo duže skupljati. Radila sam razne poslove od svoje 15. godine i odavno naučila cijeniti svaku kunu, zbog čega mi je drago. Mislim da bi se djecu što ranije trebalo naučiti odgovornosti i potaknuti ih da vide kako je raditi i zaraditi.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.02.2012. 18:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam počeo raditi s 24 godine tijekom studija... do tada su mi roditelji davali količinu novaca koja je bila zadovoljavajuća... ipak, najbolji osjećaj na svijetu je kad sam zaradiš novce i ne moraš nikome odgovarati kako ćeš ga potrošiti i mjerkati svaku kunu... doduše kako rastu primanja, tako rastu i želje, a uz to sve i porast cijena kroz godine, pa mi je sad smiješno kad se sjetim s kolikom sam količinom novaca tada išao van...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: