Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mobilna verzija Osijek031 + sinkronizacija s mobilnim uređajima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.06.2010. 21:21 
Naslov:  Mobilna verzija Osijek031 + sinkronizacija s mobilnim uređajima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pitanje 1: možemo li i kada očekivati mobilnu verziju osijek031 portala? Konkretno, meni i ova full verzija radi ok, ali scrollanje u sve strane s vremenom dosadi Very Happy pa me zanima ako možda ima štogod u planu...

Pitanje 2: zašto mi PC kad dođem kući ne označi teme koje sam pročitao na mobu pročitanima? Ne treba li server-side cookie voditi brigu o tome? Cool

Samo toliko, fala Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.06.2010. 22:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e sve to imam i ja za pitanje, ali mi je lijeno bilo otvorit topic Smile

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.06.2010. 23:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajmo svi ostali koje to zanima da se jave Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.06.2010. 23:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: › Pitanje 1: možemo li i kada očekivati mobilnu verziju osijek031 portala? Konkretno, meni i ova full verzija radi ok, ali scrollanje u sve strane s vremenom dosadi Very Happy pa me zanima ako možda ima štogod u planu..
U planu je razvoj pregleda vijesti i najava u obliku prilagodjenom za vecinu mobilnih uredjaja. Uredjaji dovoljno brzo evoluiraju da ce i takvo konzumiranje sadrzaja vrlo brzo zastarjeti [sjeca li se tko WAP-a?!], odnosno surfanje "normalnim" web stranicama ce postati uobicajeno. Vrijedi li trositi energiju i resurse za prilagodbu na "korak_unazad" tehnologiju?

Citat: › Pitanje 2: zašto mi PC kad dođem kući ne označi teme koje sam pročitao na mobu pročitanima? Ne treba li server-side cookie voditi brigu o tome? Cool
Zato sto logiranje na svakom od uredjaja/racunala kreira novi cookie, odnosno novi session. Rad na racunalu kod kuce je vezan uz jedan session, onaj na mobitelu uz drugi session, a procitani postovi su vezani uz session_ideve. Jedna od mogucnosti bi mogla biti da u bazi postoji samo jedan session_id, vezan uz korisnika, ali to ima svoje mane.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.06.2010. 1:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: › U planu je razvoj pregleda vijesti i najava u obliku prilagodjenom za vecinu mobilnih uredjaja. Uredjaji dovoljno brzo evoluiraju da ce i takvo konzumiranje sadrzaja vrlo brzo zastarjeti [sjeca li se tko WAP-a?!], odnosno surfanje "normalnim" web stranicama ce postati uobicajeno. Vrijedi li trositi energiju i resurse za prilagodbu na "korak_unazad" tehnologiju?

Ha, istina, u neku ruku i jest korak "unazad", samo sam mislio da bi 031 prilagođen uređajima s manjim ekranima bio pogodak, pogotovo kad uzmeš u obzir baš to, evoluciju... sve se kreće prema touch sensitive ekranima (iPhone, Androidi, iPad itd.)... Kud ćeš sad još pinch zoom, pa naciljaj hiperlink, pa ovo pa ono... samo ideja Smile Ili možda isprogramirati aplikaciju za najpopularnije platforme? Opet, ni to nije rješenje jer onda oni s manje popularnim platformama ostaju zakinuti Smile

U biti, kad bi bilo posloženo na mobilnu verziju, bilo bi puno preglednije i lakše za korištenje Smile to mi je glavni (i jedini Very Happy ) argument Laughing

Citat: › Zato sto logiranje na svakom od uredjaja/racunala kreira novi cookie, odnosno novi session. Rad na racunalu kod kuce je vezan uz jedan session, onaj na mobitelu uz drugi session, a procitani postovi su vezani uz session_ideve. Jedna od mogucnosti bi mogla biti da u bazi postoji samo jedan session_id, vezan uz korisnika, ali to ima svoje mane.

Epic fail s moje strane, nisam uopće to tako gledao Very Happy hvala na pojašnjenju Smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2010. 17:33 
Naslov: Hehehe ! Re: Mobilna verzija Osijek031 + sinkronizacija s mobilnim uređajima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sad frost ima HTC-a i odmah bi gospodin mobilnu verziju Razz Laughing

@Leon ne bih se složio da će mobilni internet brzo OUT.
Ok, ipad je došao i tko zna što budućnost nosi...ali mobiteli će uvijek biti tu...
A kod njih postoji neki standard u veličini i klasične Web stranice će uvijek za njih biti prevelike.
S druge strane, malo je neozbiljno očekivati da će nešto brzo out pa zbog toga preskočiti jedan evolucijski skok u razvoju web-a.

Što se touchscreenova tiće, web je solidno prilagođen, možda ste i imali to na umu kod izrade? Wink
ali mobilna verzija je nešto što vas sigurno čeka....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2010. 18:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: ›
sad frost ima HTC-a i odmah bi gospodin mobilnu verziju Razz Laughing

ne ser Very Happy Very Happy Very Happy

mislim, dobar dio vanjskih, svjetskih portala ima odličnu mobile verziju koja na touch mobitelima radi fenomenalno dobro (npr. Wikipedia). Ne znam što se ne bi moglo sredit da se i Osijek031 tako ne ušminka malo Smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.07.2010. 9:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maniche je napisao/la: › @Leon ne bih se složio da će mobilni internet brzo OUT.
Hm, ne znam gdje sam to napisao. ;-) Napisao sam da ce "out" biti sadasnje tehnologije "prilagodjavanja" velicini ekrana, bas kao sto je WAP otisao u povijest.

Citat: › A kod njih postoji neki standard u veličini i klasične Web stranice će uvijek za njih biti prevelike.
Hm, to je tema za raspravu.

Razvoj mobitela tezi tome da ekran zauzima cijelu 'korisnu povrsinu" i da se na njima normalno prikazuju sve web stranice, a ne samo one prilagodjene prikazu mobitelima s manjim ekranima.

Kao argument tezi uzmi zadnje izdanih 10-20 modela mobilnih uredjaja i pogledaj koliko njim ima touch screen preko cijele "korisne povrsine". Koliko ih ima ekran tipa 320x240 i sl, a koliko ekran od 600px navise?

Touchscreen vece rezolucije je duboko zabrazdio u mainstream podrucje, a tipkovnica postaje privilegija low-end modela.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 06.07.2010. 17:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imam heroja koji ima touch screen preko cijele površine.
Što se njegove veličine tiče, mislim da je to blizu maksimuma onoga što korisnici mogu progutati..
rezolucija, pa isto sumnjam da može veća...i ovako je pola toga na stranicama jedva čitljivo.

možda ti imaš već ideju kako bi se to trebalo razvijati ali ja ne vidim pomak u dvije stvari, a to su veličina mobitela i rezolucija.

_________________
"Ne budi kao onaj koji skuplja znanje učenih i mudrost mudrih, a prema
Istini se odnosi kao jedan od glupih."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davor
Offline
Ukupno postova: 12
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.07.2010. 19:33 
Naslov:  Re: Mobilna verzija Osijek031 + sinkronizacija s mobilnim uređajima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da mobilna verzija sitea danas nema smisla, to je povijest.

Ali mislim da ima smisla olaksati navigaciju cevapima na kapacitivnom ekranu, prvenstveno:


A kad se vec spominju prijedlozi, jako bih volio da je header onog scrolla "novo na forumu" klikabilan i da linka na popis svih tih topica u scrollu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.07.2010. 20:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@davor, tnx na prijedlozima... oba imaju smisla...;-)

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 08.10.2010. 13:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OK, evo da podignem temu Very Happy

Možda nema smisla prilagođavati forum mobilnim telefonima.

Zašto onda ne instalirati plugin koji će forum formatirati za prikaz kroz neku 3rd party aplikaciju?

Npr.: Tapatalk!

http://www.tapatalk.com/

Citat: › A: Currently phpBB3 3.0.x, vBulletin 3.7.x/3.8.x/4.0.x, Invision Power Board (IPB) 3.0.x and Simple Machine Forum (SMF) 1.1.x/2.0.x are supported.


A koliko vidim, ovo je phpBB Very Happy

EDIT: koristim Tapatalk aplikaciju na svom Android mobilnom telefonu (postoji i verzija za iOS) i radi odlično na nekim drugim forumima koje neć' sad spominjat Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: