Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pismo iz Hrvatske

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2010. 1:47 
Naslov:  Pismo iz Hrvatske
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dragi Abhishek,

Proslo je vec skoro tjedan dana kako sam dosla kuci na praznike. Vrlo kratko mi je trebalo da shvatim kako se, zapravo, malo toga promijenilo. I kako, zapravo, tek sada puno toga vidim drugacije.

Kao sto znas, Osijek je, u indijskim razmjerima, mali grad na istoku Hrvatske. Imamo tek oko sto tisuca stanovnika, ili 1 lakh kako vi tu kolicinu nazivate u Indiji. To je otprilike jedna desetina najveceg sluma u Bombayu ili tek 0.02% svih ljudi koji dnevno prodju kroz Victoria Centralni Kolodvor. Znam, smijesno.

Osjecke ulice su ciste i pune zelenila. Ugodno je setati se po ulicama grada, osobito sada kada je rano proljece. Imao si pravo, uzasno je hladno. Izvlacim iz ormara roditeljske kuce neke zaboravljene jakne, salove i zatvorene cipele. Malo se neobicno osjecam jer osam mjeseci nisam nosila nista do japanki i sandala. Mozda mi malo i nedostaje indijskih 35 stupnjeva. Da nam je pomijesati ovu i onu temperaturu, dobili bismo jednu taman ugodnu.


Danas sam isla autom do centra. Zacudila me je prometna policajka na jednom od krizanja koja je energicno zvizdaljkom regulirala promet. Ali na krizanju je bilo, neces vjerovati, svega desetak auta ukupno, iz sva cetiri smjera. Sjetila sam se krizanja na putu do posla i onog prometnog kaosa riksi, motora, duplih autobusa, starih auta i krava. I onog jednog debelog policajca koji mrtvo-hladno dirigira tim cudnim orkestrom glasnih, preglasnih truba vozila. Horn OK Please. Ludo.

Najveca novost u gradu je da smo dobili jeftinije taksije. Ne, to jos uvijek ne znaci da mozemo izaci bilo gdje na ulicu, mahnuti rukom i zaustaviti prijevoz, kao sto uvijek mozemo pronaci riksu u Aziji. Ali, barem su ljudi poceli koristiti taksi prijevoze koji su do sada bili preskupi. Znam da si se cudio kada bih ti pricala kako u Hrvatskoj svaka obitelj ima auto, ako ne i nekoliko, i kako nam se to vise isplati nego bilo koji drugi prijevoz. U Indiji se samo bogati voze autima. I to onim malim, smijesnim, kakve mi dobijemo za voziti kad polozimo vozacki, kao - dok se ne naucimo.

Nitko me ne gleda na ulici i nisam drugacija od ostalih. Kada nabijem one velike suncane naocale, uz malo srece, i oni koji bi me mozda poznali, me ne prepoznaju. Uglavnom, nije to ni tako lose. Ne treba mi MP3 player da u miru prodjem ulicom ignorirajuci glupe komentare nepotvrdjenih djecaka vodjenih bujicom svojih hormana i predstavom o zenama bijele koze.


Vidjela sam samo jednog prosjaka na ulici. Stariji covjek sa stapom. Nema djece koja prose niti majki s malim bebama. Nitko ne spava na ulici ili pod nadvoznjacima. Znam da smo vec istrenirani da to ne vidimo u Bombayu, ali sam, eto, ipak zamijetila da toga ovdje nema.

Imamo setnicu uz rijeku koja tece kroz grad, nasa osjecka promenada. I u kasno popodne, prije nego sunce zadje, ljudi izlaze, voze bicikle ili rolaju, cavrljaju s noge na nogu. Prosla sam tamo jucer. I ne mozes vjerovati, iako je mnostvo ljudi bilo oko mene, bilo je savrseno tiho i mogao si cuti ptice kako pjevaju iz obliznjeg parka. Natjeralo me je da se zapitam kada sam cula ptice u Bombayu? Nisam se mogla sjetiti. Ne znam kako bih ti opisala tu promenadu, nesto kao bombayski Marine Drive, samo nije smedji ocean, nego je rijeka. Voljela bih ti reci da je nasa Drava manje smedja, ali nije. I nema ogromnih nebodera u pozadini. Zapravo, kada malo bolje razmislim, mislim da moj grad i nema onih pravih nebodera. U svakom slucaju ne onih u kojima zivi po nekoliko tisuca ljudi, daleko iznad zemlje. Mi svi stanemo u ove, po pet-sest katova.


Zaljubljeni parovi hodaju gradom. Drze se za ruke i izmjenjuju poljupce. Znam da ti mislis kako je to nekulturno i u najmanju ruku nepristojno, ali izmjenjivanje njeznosti u javnosti je ovdje drustveno prihvatljivo. I ne, nitko ne zuri u njih. Ha, ha, zamisli sve one Road Romeos, kako ih ti nazivas, one glupane koji me prate pogledom svaki put kad prodjem kraj njih uz svoje idijotske komentare, zamisli kako bi oni reagirali na ove prizore!

Osijek isto ima viseci most. Nesto slicno kao Sea Link u Bombayu. Samo Sea Link je dug 8 kilometara i spaja dva kraja grada kako bi premostio promet sa sjevera i juga i donekle olaksao zakrcene prometnice. Po osjeckom visecem mostu ne idu auti, samo ljudi. I to je treci most u nizu na tom dijelu rijeke. Znam, mozda i nije bilo potrebe za tri mosta na gotovo istom dijelu rijeke, ali nema veze, izgleda lijepo. Osobito nocu. Prica kaze da su tijekom rata preko tog mosta preveli slona iz zooloskog. Sada vise nemamo ni slona u Osijeku. Niti jednog jedinog, zamisli! Osjecani bi mogli zavidjeti Indijcima koji drze slonove na imanjima, u hramovima i kada ih izvedu na ulice onako, da ih okite za festivale.

Iako bez slona, mislim da bi ti se svidio moj grad...




Svakako pročitajte i Kattyne doživljaje iz milijunskog Mumbaija, Indije i Šri Lanke - doista živopisno i krajnje zanimljivo:

Živjeti u Mumbaiju

Na usluzi, Madam!

Potapanje boga

Ceylon - Životne Lekcije

Hindu Festival iliti Objesi Me Njezno

Kad se Ashani udavala...

Kulturalno usokirana

Riža i curry

Upravljanje srilankanskim potencijalima

Tuk tukom po Colombu

Ljeto na obali Indijskog oceana

Posao u Colombu

Sri Lanka - Zemlja Kao Nijedna Druga

Ayubowan sa Sri Lanke!


Katarina Karalić je diplomirani psiholog sa Sveučilišta u Zagrebu. U studentskim danima proputovala je veći dio Europe kroz AIESEC radionice i treninge. Nakon diplome, godinu i pol dana radila je u Colombu, Šri Lanka, u firmi dizajnerskog nakita kao osoba odgovorna za ljudske resurse. Zadnje tri godine živi sa suprugom Abhishekom u Mumbaiju i radi kao trening menadžer za Procter&Gamble India. Katarinine kolumne o Šri Lanci s portala Osijek031.com su objavljene u izdanju šrilankanskog konzulata u Zagrebu, 2009.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 6:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljivo za pročitati!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
asko
Offline
Ukupno postova: 349
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 8:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jako lijepo.
Čini mi se da mi domaći koji smo skroz ovdje ne znamo cijeniti to što imamo. Klimu kao malo gdje, zelenilo, rijeku relativno čistu, cvrkut ptica,...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 9:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo je za svaku pohvalu... napokon malo učenja o drugim kulturama i pokušaja rušenja našeg etnocentrizma...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.04.2010. 9:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da, lijepo se ponekada podsjetiti sto imamo Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65430
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 9:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 9:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mi bismo TREBALI biti jako sretni što živimo tu gdje živimo.
Znam da može i bolje, ali mi spadamo u nekih 10% povlaštenih stanovnika ovog planeta i moglo nam se dogoditi i da se rodimo negdje u Africi,S.Koreji ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
heart3
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2381
Lokacija: to se i ja pitam...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2010. 10:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Predivno. Smile

_________________
...Da te bar mogu probuditi
Kavu ti skuhati
U krevet donijeti
Pa te poljubiti
Al' toga nema i ne postoji...

http://www.last.fm/user/enyojthesilence
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kornelija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2010. 11:07 
Naslov: Complicity Re: Pismo iz Hrvatske
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo ja pročitala i sad ovo pišem sa suzama u očima..ne znam zašto..ludo nekako...baš volim ovaj naš grad!!! Wink osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
esseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Lokacija: Osijek - Land
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 15:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljivo pismo. Kada se usporedimo s tako nekim dijelom svijeta čini se da nam zbilja nije teško kako mislimo, ali na stranu romantika na trenutak... sve ovisi o tome što je za koga normalno. Na žalost, kod nas ima skitnica i ne smije biti normalno viđati ih kako kopaju po kantama... U Indiji je možda normalno vidjeti hrpe smeća na ulicama i prometni kaos, ali to je valjda pitanje civilizacijskog kruga.

Ipak, lijepa priča.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NEKI11
Offline
Avatar

Ukupno postova: 48
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2010. 15:34 
Naslov: Great ! 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Super je, a posebno je super kad sam skužila da ima brdo još tekstova još od 2006., baš sam uživala čitajući ih .
Samo tako i dalje, jedva čekam slijedeće.

_________________
Sve najbolje,
Neki.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tihana7
Offline
Ukupno postova: 1
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.04.2010. 18:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Joooooj pa to mi sestrična! kak zakon!! super priče, predivno iskustvo!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
svarog
Offline
Avatar

Ukupno postova: 17
Lokacija: Slavonija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 20:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prekrasno, svaka čast djevojko...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Martich
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.07.2011. 22:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajme kako lijeeeepo... Bas mi oce se zasuzile. Ja sam zbog faxa otisla iz Osijeka, a zbog posla mi se cini da se nikad u Osijek necu trajno vratiti... ali otkad sam otisla i sto sam dulje van Osijeka, sve vise uocavam koliko je to divan grad i koliko nismo ni svjesni koliko je divan, sve dok ne cujemo kako je drugdje.
Kad citam tvoje tekstove, imam dojam da jako volis Osijek i da ti fali i onda se pitam zasto si otisla i zasto toliko daleko?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.07.2011. 11:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala, Martich,

Valjda tek trebam shvatiti da je cilj svakog putovanja - dolazak kuci... Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: