Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Liječnici postaju koncesionari, Osijek ostaje bez Doma zdravlja?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
MNOWAR
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.03.2010. 17:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sve se dobro zna liječnik primarne zaštite ima cca 20.000,00 kn mjesečno kad pokrije sve troškove i plati sestru. Poznato je da su liječnici u primarnoj zaštiti očistili zdrastveni fond, kao i branitelji mirovinski fond. Bara je isušila i nema se više odakle davati tolke pare. Liječnici primarne prakse glume neke privatnike a žive na državnim jaslama i isisavaju proračun. To je jedno od najbolje plaćenih zanimanja u HR. Uzmete li Njemačku npr. plaće lječnika bome su u odnosu na neka druga zanimanja znatno ispod prosijeka jer oni nisu pokretač sustava i nestvaraju dodatnu vrijednost, a bome i nisu izloženi tržišnom riziku. Svi kvalitetniji liječnici su tako iz Njem otišli u Švicarsku i tamo žive i rade. Pogledajte samo koliko je to nerazumno da neko prima 20.000,00 kn u odnosu na ostala zanimanja recimo fakultetski profesor u trajnom zvanju cca 13.000,00 kn, sudac općinskog suda 12.000,00 kn, itd mogao bih u nedogled. Primarna zaštita jednostavno ne zaslužuje taj novac kad pogledate koliko su druga zanimanja plaćena. I onda netko kaže pa ti ljudi su išli 6 godina na fakulte; pa danas svaki fakultet traje 5. Pogledajte koliko treba da dođete u zvanje redovnog profesora na fakultetu; 5 god faxa + 6 - 8 godina do doktorata + 1 godina docent + 5 godina izv prof + 5 god red prof + 2 god prof u red zvanju. Prof u redovnom zvanju ima 20 god više škole od liječnika u primarnoj a plačen upola manje. ovaj sustav mora propast ako već nije propao.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.03.2010. 21:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neznam kako izgleda program seminara - nisam išao ni na jedan. Rekao sam ono što znam - nisam ništa srao! Ak sam pogriješio, dao krivu informaciju - onda sam i ja u zabludi i krvio sam čuo... Činjenica je da liječnik MORA, ponovit ću još jednom: MORA ići na te seminare i usavršavanje i skupljati bodove jer onda gubi licencu ako to neće. Meni je to isto bedastoća i gubitak vremena ali - MORA se! Kako god izgledao taj seminar (ljenčarenje na suncu ili crnčenje) Docenti i sl. koji su u svojstvu znanosti, u sklopu faksa i sl. MORAJU objaviti određeni broj radova u domaćim časopisima (zna se kojim) i u određenom broju stranih časopisa! Mislim da svake 3 godine moraju to objavit...jer ako ne objave, nemogu više raditi na faksu! Znači stalno usavršavanje!
Ako je obiteljska medicina suvišna i na teret - onda najbolje da ju ukinemo! Što bi se desilo da ju ukinemo sutra? Liječnik obiteljske medicine je polazna i završna točka svakog liječenja. Koordinira liječenje s ostalim specijalizacijama. I onda kad završi specijalist - vraća se pacijent sa nalazima i svime obiteljskom liječniku - koji onda pripisuje terapiju itd. Takav je sustav kod nas. Postoje i drugačiji sustavi. Npr. u švedskoj (ako se ne varam) pacijent ide di misli da bi mogo otić - znači nema obiteljske u smislu kao kod nas. Nego bez uputnice misliš da ti je nešto s kožom pa odeš dermatologu. Misliš da bi mogo operirat nešto - odeš kirurgu...malo mi je glupo to, ali eto, takav je sustav kod njih.
Mislim da nisu farmaceuti napravili lijčnike OM ispisivačima uputnica i lijekova...nego jednostavno je tako! Zna se što liječnik OM treba i može liječiti, a zna se što je u domeni specijalista. Zašto bi doktor opće prakse trebao znati sve i sam sve riješavati, kad postoje specijlisti koji daju svoje mišljenje. Sad je teško uzeti uputnicu i otići drugom liječniku, trećem, pa i četvrtom - a postoji i konzilij... Uvijek je bolje 2 mišljenja nego jedno. A da ne ulazimo u to kako je medicina otišla u širinu i subspecijalizacije npr. samo jedne bolesti...

U znanosti su isto male plaće. Dobitkom docenture plaća se poveća 400-500 kn.

Jedan liječnik na selu (znam ga po imenu i prezimenu) radi, tj. stacioniran je u jednom selu ali pokriva ih još nekoliko. Zato jer je dobar, prešli su mu pacijenti i iz ostalih sela. Kada završi u matičnom selu, ide i na zamjenu u drugo selo...ide u kućne posjete! Uglavnom skoro pa ne ide kući! Jednom sam nedjeljom išao na hitnu u gradiću gdje on inače živi i bio je dežuran. I sad će mi netko reći da bi on trebao imati plaću 10 000 kn ili manje! Pa koliko čovjek radi trebao bi imati 30 000 kn - a da ne spominjem koliko je kvalitetan doktor i da ima dobar odnos s pacijentima (pacijenti idu u drugo selo tom doktoru iako u svom selu imaju doktora)!

A neki loš doktor koji radi samo da odradi bi trebao imati 5000 kn. Znači ko radi - nek mu se i sukladno plati! --> sad će opet netko reć da serem!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MNOWAR
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.03.2010. 15:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la: ›
Neznam kako izgleda program seminara - nisam išao ni na jedan. Rekao sam ono što znam - nisam ništa srao! Ak sam pogriješio, dao krivu informaciju - onda sam i ja u zabludi i krvio sam čuo... Činjenica je da liječnik MORA, ponovit ću još jednom: MORA ići na te seminare i usavršavanje i skupljati bodove jer onda gubi licencu ako to neće. Meni je to isto bedastoća i gubitak vremena ali - MORA se! Kako god izgledao taj seminar (ljenčarenje na suncu ili crnčenje) Docenti i sl. koji su u svojstvu znanosti, u sklopu faksa i sl. MORAJU objaviti određeni broj radova u domaćim časopisima (zna se kojim) i u određenom broju stranih časopisa! Mislim da svake 3 godine moraju to objavit...jer ako ne objave, nemogu više raditi na faksu! Znači stalno usavršavanje!
Ako je obiteljska medicina suvišna i na teret - onda najbolje da ju ukinemo! Što bi se desilo da ju ukinemo sutra? Liječnik obiteljske medicine je polazna i završna točka svakog liječenja. Koordinira liječenje s ostalim specijalizacijama. I onda kad završi specijalist - vraća se pacijent sa nalazima i svime obiteljskom liječniku - koji onda pripisuje terapiju itd. Takav je sustav kod nas. Postoje i drugačiji sustavi. Npr. u švedskoj (ako se ne varam) pacijent ide di misli da bi mogo otić - znači nema obiteljske u smislu kao kod nas. Nego bez uputnice misliš da ti je nešto s kožom pa odeš dermatologu. Misliš da bi mogo operirat nešto - odeš kirurgu...malo mi je glupo to, ali eto, takav je sustav kod njih.
Mislim da nisu farmaceuti napravili lijčnike OM ispisivačima uputnica i lijekova...nego jednostavno je tako! Zna se što liječnik OM treba i može liječiti, a zna se što je u domeni specijalista. Zašto bi doktor opće prakse trebao znati sve i sam sve riješavati, kad postoje specijlisti koji daju svoje mišljenje. Sad je teško uzeti uputnicu i otići drugom liječniku, trećem, pa i četvrtom - a postoji i konzilij... Uvijek je bolje 2 mišljenja nego jedno. A da ne ulazimo u to kako je medicina otišla u širinu i subspecijalizacije npr. samo jedne bolesti...

U znanosti su isto male plaće. Dobitkom docenture plaća se poveća 400-500 kn.

Jedan liječnik na selu (znam ga po imenu i prezimenu) radi, tj. stacioniran je u jednom selu ali pokriva ih još nekoliko. Zato jer je dobar, prešli su mu pacijenti i iz ostalih sela. Kada završi u matičnom selu, ide i na zamjenu u drugo selo...ide u kućne posjete! Uglavnom skoro pa ne ide kući! Jednom sam nedjeljom išao na hitnu u gradiću gdje on inače živi i bio je dežuran. I sad će mi netko reći da bi on trebao imati plaću 10 000 kn ili manje! Pa koliko čovjek radi trebao bi imati 30 000 kn - a da ne spominjem koliko je kvalitetan doktor i da ima dobar odnos s pacijentima (pacijenti idu u drugo selo tom doktoru iako u svom selu imaju doktora)!

A neki loš doktor koji radi samo da odradi bi trebao imati 5000 kn. Znači ko radi - nek mu se i sukladno plati! --> sad će opet netko reć da serem!


Upravo tako. Nema rada po učinku i kvaliteti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2010. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la (Pogledaj post): ›
.....


Liječnici opće prakse trebaju biti liječnici, a ne dileri s licencom. Savjetujem ti da naučiš razlikovati ta dva pristupa te da koristiš usluge onog prvog.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Puddock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 62
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2010. 17:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la: ›
U našoj državi stalno se nešto mudruje, mijenja, poboljšava, isprobava...zašto jednostavno ne vidimo što i kako drugi rade, kako je to u drugim državama riješeno? Što su oni pokušavali - hajmo učiti na njihovim greškama...uzeti od njih ono što valja...Ne treba izmišljati toplu vodu!

E pa vidis Ico, nasi ljudi u vladi to jednostavno odrade. Zapad funkcionira uredno prema svojim zakonima, gradjani " uredno " zive, vecina je zadovoljna. E sad, taj zakon nasima u vladi odgovara sve dok ne dodje do rjeci gradjana. Npr, povrat poreza je u Amrici 100%., e vidis tu je sada njima problem sto ce gradjanima morati dati novac natrag.. a to ne zele, pa onda ljepo naprave granicu koju ne smijes preci da dobijes i to sitno sto ces dobiti..
U ovoj zemlji najveci duznik drzavi je drzava.. Sami se podkopavaju, rade sve kontraproduktivno.
Tako da od tvojih nadanja i zelja, i drugih takodjer propada.
A, sto se tice Doktora i njihovih dezurstava, koliko znam, rijetko kad im dodje prilika za san. A i kad dodje biper je pokraj koji ce ga / ju probuditi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.03.2010. 17:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisu liječnici dileri sa licencom jer im se kontrolira koliko ispisuju recepata, i imaju ograničen broj - i onda kad puno nešto i skupo ispisuje dođe lijepo kontrola iz ministarstva i pitaju: "Šta ti to toliko pišeš? Sad ćemo ti to oduzet od plaće!" i onda oduzmu od plaće. Znači, nema dilanja!!!

Zbog naše države ja sam za to da se ide van u bijeli svijet - tražiti gdje je bolje! Nigdje ne teče med i mlijeko - ali bar da je bolje nego kod nas! Želim živjeti u državi a da nemoram znati tko je predsjednik, tko je u vladi, dal krade il ne. U italiji padaju vlade ko kruške a gospodarstvo napreduje, ni da trzne!!! Nije bitno tko je premijer!

Rijetko tko radi za dobrobit neke veće cjeline. Svatko na svome radnom mjestu radi za svoju guzicu prvo!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2010. 19:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la: ›
U našoj državi stalno se nešto mudruje, mijenja, poboljšava, isprobava...zašto jednostavno ne vidimo što i kako drugi rade, kako je to u drugim državama riješeno? Što su oni pokušavali - hajmo učiti na njihovim greškama...uzeti od njih ono što valja...Ne treba izmišljati toplu vodu!


'Alo ljudi, jel' znate vi da je naš čovjek (Andrija Štampar) smislio model javnog zdravstva o ukidanju (definitivnom) kojeg je ovaj članak koji komentiramo? Kadar školovan u tom sustavu je mogao bilo gdje u svijetu raditi!To je bio autentičan hrvatski izum! A ne sad, sestre idu na faks, uskoro će prva generacija magistrica sestrinstva, dakle pitanje je trenutka kad će neka i doktorirati sestrinstvo, sve po Bologni.... Da mi je vidjeti face ljudi u bolnici kad im se obrati neka dr. sr. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dedaramo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 108
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.03.2010. 19:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne moraju se samo doktori licencirati i ići na predavanja koja im plaćaju farmaceutske kuće. ima i drugih struka koje se isto moraju licencirati pa ako žele licencu plati kume,nema nikakvih kuća. ne brinem se ja za doktore. u ovoj državi je tako , ako ne kukaš misle da ti je dobro!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.03.2010. 2:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Doktori ne uče dodatno radi sebe! Ne idu na seminare radi sebe. Plaća im neće biti veća zato jer idu na više seminara. Ali time što su u toku i što uče poboljšavaju uslugu koju pružaju. Netko to mora i platiti - tko drugi nego država, farmaceuti, bolnice, ustanove kojima treba taj kadar i to znanje!

Ovo sa sestrinstvom je dobro - dobro je da se što više dodatno obrazuje...nije bitan naziv. Bitno je stalno se usavršavati a ne završio sam srednju ili faks i to je sada to. Gotov sam s učenjem za cijeli život!

Trebalo bi u sva zanimanja uvesti potrebu licenciranja svakih 5-6 godina. Ljudi bi napredovali, učili dodatno - rezultat je bolja usluga, kvaliteta rada, kontrola rada i znanja onih koji obavljaju neko zanimanje.

Ima svega dobrog u Hrvatskoj, ali treba uvijek raditi komparaciju s ostalima - kako je to kod drugih? Kako se može unaprijediti nešto? Stalna evaluacija! A ne to smo mi smislili i to je najbolje! Treba nam najbolji zdravstveni sustav za nas i našu zemlju! Netreba nam Njemački ili Američki! Oni su možda savršeni za Njemačku ili Ameriku - nemora značiti da su idealni i za nas!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dedaramo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 108
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.03.2010. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

naprotiv,doktori uče radi sebe a da bi nama pružili što bolju zdravstvenu uslugu; jerbo smo ga mi školovali od prvog dana fakulteta do završetka specijalizacije a danas se od naših plaća odbija za njegovu plaću. zato nsr!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2010. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Doktorima ne treba njihovo znanje, tj. doktori nisu sami sebi svrha. Svrha je pružanje što bolje zdravstvene usluge narodu. A narod ne školuje baš sve studente, neki sami sebi plaćaju 9400kn godinu. U konačnici doktori uče radi pacijenata (one fore o humanom pozivu i te gluposti..). Od naših plaća se odbija za sve plaće onih kojima je država poslodavac - to svi znamo, ne razumijem smisao te izjave da se "dans od naših plaća odbija za njegovu plaću". Odakle će država skupit novac negoli odbit porezom od građana!? Možda da kikirikijem plaćaju zaposlene ili bananama!?

Zdrav čovjek ima milijun želja, a bolestan samo jednu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: