Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Eutanazija

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 8:38 
Naslov: Question Eutanazija
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedna ozbiljna tema.

Eutanazija - skraćenje života neizlječivom bolesniku ili unesrećenoj osobi, radi skraćivanja patnji, ili općenito usmrćivanje (drugog) iz nekog humanog razloga. Postoje različite definicije (shvaćanja) pojma eutanazije

Ubojstvo na zahtjev kao privilegirani oblik kaznenog djela ubojstva priznavao je Kazneni zakon Jugoslavije iz 1929.

čl.168.
"Ko liši života kakvo lice na njegov izričit i ozbiljan zahtev ili molbu, kazniće se zatočenjem do pet godina ili zatvorom.
Ako je ovakvo lišenje života izvršeno usled sažaljenja prema bednom stanju ovoga lica, učinilac će se kazniti zatvorom do tri godine".


Nakon Drugog svjetskog rata, zbog zloupotrebe eutanazije od strane nacističkih liječnika, jugoslavensko krivično pravo više ne priznaje privilegiranost ubojstva na zahtjev.
1976. godine u SR Hrvatskoj je predloženo da se u KZ Hrvatske uvrsti i krivično djelo ubojstva izvršenog na zahtjev. Taj prijedlog nije usvojen uz obrazloženje da iako olakotne okolnosti postoje (bolovi i neizlječiva bolest pojedinca, te sažaljenje drugog) zaštita ljudskog života, koji se tretira kao opće dobro, mora biti osigurana i neovisno od nosioca tog dobra. Također, privilegiranjem takvog ubojstva u jednoj republici dovelo bi do neprihvatljivih poremećaja ravnoteže sa zakonodavstvima drugih republika unutar SFR Jugoslavije. Netko bi mogao, zajedno sa potencijalom žrtvom, prijeći na područje republike koja priznaje ubojstvo na zahtjev, tamo počiniti zločin, i tako doći u povoljniji položaj pred zakonom. Zbog navedenih primjedbi (koje nisu bile i jedine) prijedlog je odbijen, iako je priznata činjenica da motiv sažaljenja bitno utječe na smanjenje društvene opasnosti i stupanj krivične odgovornosti počinioca, te da na osnovu toga postoji opravdanje za posebno privilegiranje ovog slučaja.

Kazneni zakon NN 110/97 priznaje usmrćenje na zahtjev kao privilegirani oblik kaznenog djela ubojstva.
čl.94.
Tko drugoga usmrti na njegov izričiti i ozbiljan zahtjev, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.

Na moralno/etički problem eutanazije osvrće se i Hipokratova zakletva iz IV.st.pr.K. koja u jednom svom dijelu izriče:
"…Nikome neću, makar me za to i zamolio, dati smrtonosni otrov, niti ću mu za nj dati savjet. Isto tako neću dati sredstvo za pometnuće ploda…"


Do sada samo je jedna država legalizirala samoubojstvo uz tuđu pomoć. Međutim, nizozemsko iskustvo nam pokazuje da se eutanazija nije pokazala kao odgovor na probleme neizlječivo bolesnih osoba. Istraživanje što ga je naručila nizozemska vlada pokazalo je da u više od tisuću slučajeva na godinu liječnici aktivno izazovu ili ubrzaju smrt bez zahtjeva pacijenata. Praktički je svaka uputa donesena u svrhu reguliranja eutanazije izmijenjena ili na neki drugi način izigrana. Npr. pomoć u samoubojstvu dobila je zdrava socijalna radnica koja nije mogla prežaliti smrt svog sina…
Istraživanja su pokazala da teški bolesnici (terminalni) ne traže eutanaziju, naprotiv, čak su skloni promijeniti liječnika ako bi izjavio da ju je spreman izvršiti. Pacijenti s rakom koji trpe bol manje će vjerovati liječniku ako spomene eutanaziju ili pomoć u samoubojstvu.
Psihološki faktori najviše potiču interes pacijenta za eutanaziju i samoubojstvo uz pomoć liječnika. Depresija, beznadnost, tjeskoba i slične tegobe navode bolesnike da zatraže pomoć u umiranju.

izvor: http://www.pravnadatoteka.hr/hrv/aktualno.asp?datum=20030306#eutanazija

Forumaši, zanima me vaše mišljenje o temi. Nisam stavila anketu jer je prilično teško ispucati DA ili NE, uvijek ima neko AKO. Zapravo, mislim da se tom temom ljudi bave kad sami dođu u priliku da su teško bolesni, trpe bolove ili gledaju dragu osobu koja pati.
Osobni stav: DA.
Zašto?
Davno, u osnovnoj školi strpali su nas u jednu učionicu i prikazali nam film o bjesnilu i koliko je kratko vrijeme od kada vas ugrize bijesan pas pa do trenutka pravodobne pomoći, dok mozak ne bude inficiran. Poanta je bila da bijesne pse uspavaju, a ljude su prikazali u kavezima metar sa metar kako se bacakaju, pjena im ide na usta, na kašiku ih kroz kavez pokušavaju hraniti..... i tako čekaju smrt. Daleko humanije je postupljeno prema životinjama nego prema ljudima.
Ljudi u životu stvaraju stavove koji im u danom trenutku olakšavaju donošenje odluke (bez prevelikog procesuiranja iskažemo neko mišljenje za koje nismo ni znali da imamo). Mislim da je to bila "inicijalna kapsla" koja je dovela do konačnog stava da sam ZA eutanaziju.
U praksi je sigurno ima, ali se prešućuje. Naravno, moguća je zloupotreba, ali to je moguće i kod doniranja organa. Zapravo na svim područjima, ali s različitim posljedicama.

Što bi se reklo: Mikrofon je vaš!

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...da...ali ovisno od slučaja do slučaja...gledati nekoga kako se pati, odnosno znati da je u agoniji, nije lako - a pogotovo ako znaš da je to stanje zadnja stanica prije smrti...i koja najčešće traje dugo...mislim da bih osobno radije pomogla da se to stanje prekine, nego išta drugo...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.06.2006. 9:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hm....isto, ovisno od slucaja..opet, zajebano je napraviti strucnu komisiju koja bi odredjivala...
stav:za...

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

puki je napisao/la: ›
hm....isto, ovisno od slucaja..opet, zajebano je napraviti strucnu komisiju koja bi odredjivala...
stav:za...


kad pogledaš s druge strane "komisija" koja pošalje par stotina tisuća ljudi u rat da poginu, niti je stručna niti se zabrinjava što će biti s tim ljudima. čak i obične vježbe imaju dozvoljeni % nastradalih i nikom ništa.

odluka jeste teška, ali komisija plus izražena želja osobe.......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 10:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To definitivno ne smije biti u rukama liječnika (zbog vražje Hipokratove zakletve), niti u rukama obitelji (svatko samostalno raspolaže vlastitim životom), dakle, eventualno bi se moglo kao u SAD-u, primjerice, staviti odredba "ne oživljavati" još za života pacijenta i tada bi liječnici znali kako (ne) postupati - to je pasivna eutanazija. Odnosno, osoba bi mogla potpisati određeni ugovor u kojim slučajevima bi dopustila aktivnu eutanaziju, i to u taksativno navedenim slučajevima, s generalnom klauzulom na kraju. Dakle, ako: ima zadnji stadij raka, ako ima zadnji stadij aids-a, ako je mozak mrtav nakon prometne nesreće ili na drugi način... itd.

Osobno - ne mogu se izjasniti. Osobno nikad nisam imala blisku osobu koja je umirala u ozbiljnim bolovima i ne znam kako bih odlučila. Za sebe mogu reći da se nadam imati dovoljno pun život (pa i imam ga već sad!) da neću žicati zadnje sekunde u patnji..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 12:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Alana,

jedno je što se nadaš a drugo što se desi.
moraš priznati da zračim optimizmom.......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 12:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
@Alana,

jedno je što se nadaš a drugo što se desi.
moraš priznati da zračim optimizmom.......


Mislim da je to isprika - svatko ima onakav život kakav si napravi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 12:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Mislim da je to isprika - svatko ima onakav život kakav si napravi.


Sve je lijepo sa 17 godina......
to ti je neka stara pjesma. A ti imaš samo 22.
Život ti jako, vrlo jako određuju drugi......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nikad mi se u životu nije dogodilo ništa što nisam zaslužila. Izgiravati žrtvu je prelako. Čak i kad je nepravda u pitanju, mislim da bih se mogla ponovno ustati. Mislim da bih.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.06.2006. 12:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Sve je lijepo sa 17 godina......
to ti je neka stara pjesma. A ti imaš samo 22.
Život ti jako, vrlo jako određuju drugi......
Naravno, ako dozvolis...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 12:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Nikad mi se u životu nije dogodilo ništa što nisam zaslužila. Izgiravati žrtvu je prelako. Čak i kad je nepravda u pitanju, mislim da bih se mogla ponovno ustati. Mislim da bih.


Sve vrijeme je pred tobom........

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
DanicaV je napisao/la: ›
Sve je lijepo sa 17 godina......
to ti je neka stara pjesma. A ti imaš samo 22.
Život ti jako, vrlo jako određuju drugi......
Naravno, ako dozvolis...


Teorija.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.06.2006. 13:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Teorija.

Dugogodisnje iskustvo... Osobe nadju komfortnu zone i ne zele izaci iz nje. Ako ti nesto nije dobro, promjeni. Ako ne zelis promjeniti onda suti i plivaj u toj komfortnoj zoni...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 13:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moram se složiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.06.2006. 13:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajmo se vratiti na eutanaziju.......
Potpuno upravljanje vlastitim životom je jednako teška ali posebna tema.
Sukladno tome, ako mogu 100% upravljati svojim životom, nitko mi ne može zabraniti eutanaziju.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: