Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Što voze osječki svećenici?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.05.2006. 11:00 
Naslov:  Što voze osječki svećenici?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Velečasni Adam Bernatović iz Župe svetih Petra i Pavla vozi Audi A3. "Automobil sam kupio sam, župa nema novca za takve izdatke. Prije toga vozio sam šest godina starog Golfa dvicu i zamijenio ga uz nadoplatu po načelu "staro za novo". Imam 54 godine i to mi je uz privatnu zbirku knjiga jedina imovina. Moram stići na vrijeme na pogrebe i ostale obveze koje me svakodnevno čekaju i treba mi dobar i pouzdan automobil. U današnjoj situaciji A3 si ne mogu priuštiti svi, ali ja se ne ženiram što ga imam", rekao nam je Bernatović.

U Župnom uredu svetog Luke u Josipovcu na pitanje o voznom parku velečani Ivica Jurić odgovorio je protupitanjem i konstatacijom: "A što vi vozite? Koliko godina imate? Eto, ni ja u tim godinama nisam imao automobil! Umjesto da pišete što popovi i svećenici voze, pišite više o zlu droge u gradu. Iako mislim da to nije za novine, nemam što skrivati, vozim osam godina starog malog Volkswagenovog Pola".

Niti fratar Zvonimir Lutrović iz Župe Svete Obitelji na Jugu 2 nije bio oduševljen pitanjem. "Ne može se to preko telefona, dođite na pola sata do mene i sve ću vam objasniti", no, nakon ponovljenog upita fratar odgovora "imam osobni automobil, ništa posebno, vozim Golfa četvorku. Ali kod nas franjevaca sve je to zajedničko. I šta ćete sad s tim? Nemojte nešto krivo napisati, znam ja... sad ćete vi nešto krivo napisati..." sumnjičav je bio fra Lutrović.

No, ima i skromnijih slučajeva u Biskupiji đakovačkoj i srijemskoj ili je točnije reći - ekstrema. Velečasni Stjepan Krekman i ekonom Biskupije Stjepan Karalić voze Audije, vlč. Andrija Vrbanić svakodnevno sjeda za upravljač Mercedesa vrijednog 46 tisuća eura, a vlč. Tomo Vlaović vozi BMW peticu.

No, odakle pojedinim svećenicima koji su na nedjeljnim bogoslužjima puni suosjećanja s neimaštinom i pozivaju na pomoć onima koji nemaju ni za tramvajsku kartu novac za skupe automobile? Osnovica svećeničke plaće iznosi oko četiri tisuće kuna, na to se pridodaje i svećenički staž te pedeset kuna po služenoj misi. Znači da se neke prosječne plaće svećenika kreću od šest do osam tisuća kuna. Ne treba zaboraviti da je taj iznos zapravo njihov džeparac, jer, osim iznosa od oko tisuću kuna koji izdvajaju za dio hrane, sve režije u župi plaća Biskupija.

U gotovo svim zapadnim zemljama s pretežitim katoličkim stanovništvom postoji nepisani zakon (ovo se može protumačiti i kao osobni moral svećenika) da kler vozi automobile, ali u pravilu srednje, takozvane Golf klase, čije se cijene kreću od 15.000 do 20.000 tisuća eura upravo da ne bi upadali u oči vjernicima, kao srebrne ili crne metalik limuzine pojedinih svećenika u Hrvatskoj.



Pravi uzor i svećenicima, ali i vjernicima jest i godinu dana star svijetloplavi Peugeot 607 kojim se koristi kardinal Josip Bozanić, a od prosječno više srednje automobilske klase koju voze hrvatski svećenici odudara i biskup gospićko-senjski msgr. Mile Begović koji se kroz lički snijeg probija moćnim terencem - Hondom CRV.

Milodari vjernika na svetim misama, između ostalog, najsigurniji su izvor novca za financiranje Crkve, svatko izdvaja onoliko koliko misli da može, neki i više od toga jer, za crkvu se mora naći koja kuna, sramota je spustiti pogled i prekrižiti ruke kada tijekom mise po crkvi krene košarica.

(tekst je pisan prije godinu dana stoga se ispričavam ukoliko je neki od svećenika svoj vozni park obnovio novim modelom automobila)

Gaap031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.05.2006. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gorivo je sve skuplje, milodari sve tanji, među svećenicima je panika. Krajnje je vrijeme za oderat baku Janju do gole kože, tako da od svoje mirovine ne može platiti struju. Kog briga ako se naša Janja kupa u hladnoj vodi, bitno je da svećenik ima za auto kakav prosječan Hrvat i Katolik može samo sanjati......

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.05.2006. 11:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...naš župnik (u predgrađu metropole, doduše) kupio je početkom ove godine novog bemveja...ne bi se ja tolko ljutila, da nije stvar u slijedećem: u vrijeme blagoslova kuća oko Nove godine, tražio je preko župnog lista da ljudi svećenicima koji dođu blagosloviti kuću, moraju dati ni manje ni više nego 200 kuna...toliko je on naime ocijenio da je realno koliko obitelj može dati milodara za crkvu...za crkvu???...nakon možda dvadesetak dana, već se vozao u blještavo srebrnom novom autu...pa, eto ti pravde...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.05.2006. 11:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajmo ekipa, neka svatko napiše što njegov svećenik vozi.

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2006. 11:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja nemam "svog" svećenika!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.05.2006. 11:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A onaj s kojim si se ljubio neki dan? Šta, on je iz druge Župe?

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domagoj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2006. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa dobro, kako vam nije neugodno objavljivati GODINU dana star članak, i još ne dati si truda i vidjeti je li se što promijenilo, nego se ispričavati "ukoliko je neki od svećenika svoj vozni park obnovio novim modelom automobila"?! Lijenčine!

Ma, nije ni čudno... Što očekivati od Gaapa, nego tvrdolinijsko i tendenciozno piskaranje pod naslovom "Stilske vježbe - mrzim crkvu na tisuću načina"...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.05.2006. 12:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne gledam šta voze svećenici, više me zanima šta voze npr...bankari Smile

_________________
Dogs think they are human, cats think they are God.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2006. 12:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

domagoj je napisao/la: ›
Pa dobro, kako vam nije neugodno objavljivati GODINU dana star članak, i još ne dati si truda i vidjeti je li se što promijenilo, nego se ispričavati "ukoliko je neki od svećenika svoj vozni park obnovio novim modelom automobila"?! Lijenčine!

Ma, nije ni čudno... Što očekivati od Gaapa, nego tvrdolinijsko i tendenciozno piskaranje pod naslovom "Stilske vježbe - mrzim crkvu na tisuću načina"...


NE MRZIM CRKVU NEGO LICEMJERJE

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2006. 12:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

roca je napisao/la: ›
ne gledam šta voze svećenici, više me zanima šta voze npr...bankari Smile


bankari ne propovijedaju skromnost, skrušenost i dijeljenje s onima koji nemaju!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.05.2006. 12:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim...muka mi je od institucije zvane crkva i svećenika i od religija općenito. Postoji nešto što se zove savjest (i svi je imamo, bez iznimke) i svako točno zna je li učinio nešto dobro ili zlo i nije potreban ni svećenik ni rabin ni šta ja znam šta sve ima koji će mi reći da je nešto ispravno ili ne. A jesam se sad zapetljala.... skoro sam i temu mašila u afektu Smile) Uglavnom, htjela sam reći da treba biti svoj i imati svoju osobnu religiju. Možda bi onda svećenici vozili npr. golf jedinicu

_________________
Dogs think they are human, cats think they are God.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.05.2006. 12:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čini mi se da su svećenici religiju privatizirali, modelirali prema sebi i svojim ovozemaljskim užicima... Ali svi vi koji kraj punog stola, uz sliku Isusa blagujete mirne savjesti u ovakvome svijetu, kojeg su ustrojili vaši dušebrižnici, niste vrijedni osude, Ionako vas vaši svećenici nazivaju stadom...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.05.2006. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

roca je napisao/la (Pogledaj post): › mislim...muka mi je od institucije zvane crkva i svećenika i od religija općenito. Postoji nešto što se zove savjest (i svi je imamo, bez iznimke) i svako točno zna je li učinio nešto dobro ili zlo i nije potreban ni svećenik ni rabin ni šta ja znam šta sve ima koji će mi reći da je nešto ispravno ili ne. A jesam se sad zapetljala.... skoro sam i temu mašila u afektu Smile) Uglavnom, htjela sam reći da treba biti svoj i imati svoju osobnu religiju. Možda bi onda svećenici vozili npr. golf jedinicu

Odlično, kao da sam ja napisao! Smile

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.05.2006. 13:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la: ›
čini mi se da su svećenici religiju privatizirali, modelirali prema sebi i svojim ovozemaljskim užicima... Ali svi vi koji kraj punog stola, uz sliku Isusa blagujete mirne savjesti u ovakvome svijetu, kojeg su ustrojili vaši dušebrižnici, niste vrijedni osude, Ionako vas vaši svećenici nazivaju stadom...

evo kikiriki

_________________
Dogs think they are human, cats think they are God.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 23.05.2006. 13:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Možda su Mercedesi pokloni pokajnika koji na taj način pokušavaju kupiti oprost... Ionako sve na ovom Svijetu ima cijenu pa tako i usluge Božjih ljudi.
Ponavljam, oni koji su cijelog života marljivo uplaćivali za "zvonik" i dolazili na misu te pomoagali svojoj Župi na sprovodu neće imati svećenika ako to netko od obitelji dodatno ne plati. Zašto? Zato što u međuvremenu, na nekom drugom groblju ima sprovod za koji će se platiti da dođe svećenik. Živjela Crkva, Sveta Katolička....

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: