Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Svećenici, časne sestre...

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.02.2008. 19:11 
Naslov:  Svećenici, časne sestre...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ponukana nekim postovima na drugoj temi ovoga foruma ( http://osijek031.com/viewtopic.php?t=9706 ) odlučih pokrenuti ovu temu. (Ako je bilo što takvo, sorry, slobodno prebaciti)

Dakle, zanimaju me vaša iskustva - pozitivna, negativna, vaša mišljenja, pogrde, pohvale i osobito ako ima kakvih anegdota i zgodnih pričica Wink
(Ne zanimaju me imena pa ih nije potrebno spominjati, dapače, ne bih to ni voljela...Zanima me čisto "filozofski." i iz znatiželje Wink )

Za početak, jedna scena:
Kad sam bila klinka, znala sam nedjeljom čitati na misi.Ulazimo mi tako jedne nedjelje prije jutarnje mise u pola 8, u sakristiju po knjigu, a svećenik se oblači (c,c,c,...ništa tako, molim!) i pjeva: "Kakva noć, ludilo u nama...." Laughing
Hm, to je tada ispalo prilično simpatično... Wink

nastavite...

_________________
naivna k'o francuska sobarica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.02.2008. 23:04 
Naslov:  Re: Svećenici, časne sestre...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vjeronauk mi je u šestom razredu predavao izvjesni svećenik Vinko Pilić koji se kasnije našao i u novinama jer je zagovarao to da se i katolički svećenici smiju ženiti, ne samo pravoslavni, a kao svi smo kršćani.
Jednom je bacao svoje novce po učionici i govorio da je sve to prolazno, da novci zapravo ništa ne vrijede, da je to zrak... Kao Sv. Nikola bombone, tako je on bacao pare.
Kasnije ih je ipak pokupio.
Znam da smo u našoj crkvi imali svećenika sa više grijeha nego prosječan kriminalac pa nekako nemam dobro mišljenje o svemu tome.
Pa onda sve te vijesti i događaji iz svijeta o svećenicima pedofilima.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.02.2008. 23:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš zato što su i svi oni ljudi (tako bi se trebali i ponašati, a ne kao da su iznad svega), sam pokrenula ovu temu.
Imam i ja hrpu loših iskustava s njima, ali sam htjela krenuti sa ljepšim ili zanimljivijim..

Npr.za vrijeme rata, živjela sam nekoliko mjeseci u Ljubljani u stanu sa 4 časne sestre.One su nekakav red bolničkih sestara - sve su radile u bolnici, osim jedne koja je bila u mirovini.I nisu nosile odjeću časne, osim u posebnim prilikama.Ni u crkvu, tako da nisi ni po čemu mogao zaključiti da su časne...

E, to je bilo za umrijet!Jedna je lagala i potkradala kućni budžet, druga se stalno derala na treću, bila agresivna i svađala se, treća je kao radila u vrtu, a zapravo je spavala.Spavala je čak i u crkvi!!!!ha,ha...
Četvrta je bila kod kuće i kuhala pa bi, kad ju naljute, namjerno skuhala jelo koje ove ostale ne vole...ili bi presolila, zagorjela i sl.
A najbolja stvar je bila što se kod njih na Badnje veče na veliko klopala kobasa i ine masne mesne delicije što ih je moja mama dofurala...
Kod njih muškarci nisu smjeli spavati u stanu, ali svako pravilo se može zaobići pa je sin od poznate koji je trebao prenoćište spavao na balkonu...

Tada su mi se otvorile oči...svi smo mi ljudi, ma što god se pravili...

_________________
naivna k'o francuska sobarica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.03.2008. 12:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MacaPapucharica je napisao/la: ›

A najbolja stvar je bila što se kod njih na Badnje veče na veliko klopala kobasa i ine masne mesne delicije što ih je moja mama dofurala...

Tada su mi se otvorile oči...svi smo mi ljudi, ma što god se pravili...


Samo jedna opaska..post i nemrs kod katolika su obavezni samo na Veliki petak..i Čistu srijedu.
Na Badnjak se ne mora postiti..drugo su običaji našeg kraja..

Priča je super..ha,ha..
Svi su oni ljudi..i tako bi se trebali svi ponašti prema njima..a ne kad trebaš župnika onda maltene razgovaraš naklonjen..

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.03.2008. 12:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la: ›

Samo jedna opaska..post i nemrs kod katolika su obavezni samo na Veliki petak..i Čistu srijedu.
Na Badnjak se ne mora postiti..drugo su običaji našeg kraja..

Priča je super..ha,ha..
Svi su oni ljudi..i tako bi se trebali svi ponašti prema njima..a ne kad trebaš župnika onda maltene razgovaraš naklonjen..


ma znam to za post i nemrs...al', ono, čovjek bi očekivao da se pripadnici klera malo više drže nekih stvari...

a najbolja mi je definicija posta: "ne se do sita najesti" ili " samo jednom se do sita najesti", nisam sad baš sigurna kako je rekao naš prijašnji župnik... Smile
i "post traje samo dok ne padne mrak" - što je zimi već iza 16h, ha,ha Smile

a što se tiče klanjanja...to kao da je ostalo u naslijeđu iz vremena dok su svećenici bili i Bog i batina i jed(i)ni (od rijetkih) obrazovani(h) ljudi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kyx
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1524
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.03.2008. 22:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aaa znam jedno svecenika,svaki put kad je dolazio svetit kuce,stane kod mene i rokne 2-3 dcl vina,izadje van zuji,hehe

_________________
osijek031.com smile "jebo babu, i baba je fina, i u babi ima vitamina" op sa sa osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.03.2008. 7:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kyx...ima puno njih što hoće "trgnut"..i meni je to smješno ..kako se ne znaju kontrolirati..

Ima jedna zgodna priča (ispričao mi jedan od njih)...kako ćeš u mraku ispovjedaonice znati dal te ispovjeda isusovac ili kapucin ?
Prvi smrdi na bjeli luk..drugi na alkohol..

MacoPapucharico..post ti znači najesti se jednom do sitosti na dan..
Nemrs znači ne jesti meso taj dan.
Znači kad je post i nemrs..jednom smiješ jesti nečeg bezmesnog..
Ovo kad padne mrak..prestaje post..to ti rade muslimani...kršćani ne.

Zašto se posti neću pisat..izbacit će me s foruma.Smile

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.03.2008. 9:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja se ne slažem da se svećenici trebaju ponašati kao svi ostali ljudi, niti se slažem da im se trebaju tolerirati "ljudske" greške.

na stranu to što ja osobno ne držim do prakticiranja vjere po religijskim propisima (a za što je velikim dijelom zaslužan taj sve svjetovniji kler).

osobi koja preuzme brigu o održavanju i funkcioniranju nuklearne eletrane ne možemo tolerirati iste mane i propuste kao osobi koja prodaje na tržnici.
isto tako, osobi koja je izabrala poziv posrednika između boga i puka (ili još bolje, kako oni to vole reći: poziv koji je odabrao njih), osobi koja bi po nekoj očekivanoj prirodi tog poziva trebala biti uzvišena od ostalih ljudi, po svojim stavovima, ponašanju, ophođenju, govoru, vrijednostima, takvoj osobi se ne može "suditi" po istom kriteriju kao i ostalim ljudima. barem ja ne mogu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.03.2008. 9:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la: ›
MacoPapucharico..post ti znači najesti se jednom do sitosti na dan..
Nemrs znači ne jesti meso taj dan.
Znači kad je post i nemrs..jednom smiješ jesti nečeg bezmesnog..
Ovo kad padne mrak..prestaje post..to ti rade muslimani...kršćani ne.



hvala, snašo, što si mi pojasnila to "do sita se najesti".Zaboravila sam. Ali 100% sam sigurna da su ove časne prestajale s postom kada padne mrak. Očito su i one sebi prilagodile stvari kako ima odgovara.Budući da su živjele samo njih 4 u stanu, nije bilo kontrole pa su moggle kako su htjele.

snaša je napisao/la: ›
Ima jedna zgodna priča (ispričao mi jedan od njih)...kako ćeš u mraku ispovjedaonice znati dal te ispovjeda isusovac ili kapucin ?
Prvi smrdi na bjeli luk..drugi na alkohol..


osijek031.com smile osijek031.com smile

Kad smiokod ispovijedi...
Išli dečko i ja jedne godine na ispovijed skupa prvi puta u crkvu u koju inače nismo išli.On je bio ispred mene.U jednom trenutku se čulo urlanje iz ispovjedaonice :
"To je blud, jes' ti lud?!!! Laughing
Ja se tada nisam ispovijedala, a dečko mi je ispričao kako ga je ovaj ispitivao jel ima curu, jesu li intimni i kako se sa curom treba držati za ruke i biti kao brat i sestra.
Aha, tamo više nikad nismo išli na ispovijed...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.03.2008. 10:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
ja se ne slažem da se svećenici trebaju ponašati kao svi ostali ljudi, niti se slažem da im se trebaju tolerirati "ljudske" greške.

na stranu to što ja osobno ne držim do prakticiranja vjere po religijskim propisima (a za što je velikim dijelom zaslužan taj sve svjetovniji kler).

osobi koja preuzme brigu o održavanju i funkcioniranju nuklearne eletrane ne možemo tolerirati iste mane i propuste kao osobi koja prodaje na tržnici.
isto tako, osobi koja je izabrala poziv posrednika između boga i puka (ili još bolje, kako oni to vole reći: poziv koji je odabrao njih), osobi koja bi po nekoj očekivanoj prirodi tog poziva trebala biti uzvišena od ostalih ljudi, po svojim stavovima, ponašanju, ophođenju, govoru, vrijednostima, takvoj osobi se ne može "suditi" po istom kriteriju kao i ostalim ljudima. barem ja ne mogu.


A-ha..da u pravu si..samo nažalost ne ponašaju se oni onako kako bi trebali..ne svi..
Sablazan...
Ja sam odavno sebi zacrtala da nikomu ne želim suditi...
Grubost me sablazni najviše...njihova nesposobnost da pokažu trunčicu ljubavi...

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.03.2008. 11:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la: ›
ja se ne slažem da se svećenici trebaju ponašati kao svi ostali ljudi, niti se slažem da im se trebaju tolerirati "ljudske" greške.

na stranu to što ja osobno ne držim do prakticiranja vjere po religijskim propisima (a za što je velikim dijelom zaslužan taj sve svjetovniji kler).

osobi koja preuzme brigu o održavanju i funkcioniranju nuklearne eletrane ne možemo tolerirati iste mane i propuste kao osobi koja prodaje na tržnici.
isto tako, osobi koja je izabrala poziv posrednika između boga i puka (ili još bolje, kako oni to vole reći: poziv koji je odabrao njih), osobi koja bi po nekoj očekivanoj prirodi tog poziva trebala biti uzvišena od ostalih ljudi, po svojim stavovima, ponašanju, ophođenju, govoru, vrijednostima, takvoj osobi se ne može "suditi" po istom kriteriju kao i ostalim ljudima. barem ja ne mogu.


A-ha..da u pravu si..samo nažalost ne ponašaju se oni onako kako bi trebali..ne svi..
Sablazan...
Ja sam odavno sebi zacrtala da nikomu ne želim suditi...
Grubost me sablazni najviše...njihova nesposobnost da pokažu trunčicu ljubavi...


Stoji to što kažete.

Jedno je kakvi bi trebali biti, a drugo je kakvi jesu.
Ako žele biti "bolji", onda neka se tako i ponašaju. Neka svojim ponašanjem, načinom ophođenja, odnosom prema ljudima daju primjer drugima kako se treba ponašati, a ne kako se ne treba.
Ali,ako odluče biti svjetovniji, onda neka se tako i odnose, a ne tipa da npr.imaju djecu, a drugima drže prodike protiv vanbračne djece.
No, po mom mišljenju, Crkva bi trebala ići u korak s vremenom.Ne postati svjetovna, ali postati bliža svijetu.

_________________
naivna k'o francuska sobarica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.03.2008. 20:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Negdje već i spomenuh da su mi iskustva sa svećenicima poprilično negativna, i da su mi mnogi od njih svojim ponašanjem stvorili određenu averziju prema Crkvi i kleru općenito.
Mišljenja sam da, ako si svećenik, dakle, odabrao si to ''zanimanje'', koje, u katoličkoj vjeri propisuje celibat, umjerenost, i odricanje od koječega, onda se tako i ponašaj, dakle, u skladu sa svojim ''poslom''.. Drugim rječima, nemoj se kurvati okolo, napastovati itd. Ako se ne možeš pridržavati određenih ''pravila'', onda taj ''poziv'' nije za tebe.. Zašto ga onda radiš? Zašto si neiskren? Zašto ćeš govoriti kako je sex prije braka grijeh, dok istovremeno imaš izvanbračnu djecu, i gledaš djevojke s trbusima do zubiju, koje su na pripreme za brak došle kako bi se mogle vjenčati u Crkvim i izbjeći ''sramotu''.. ?
Ima svećenika, koji su stvarno ''u tome'', kako je 1step spomenula Vinka, koji nam je predavao vjeronauk.. Za njega su ljudi bili govorili da je lud, jer je živio baš u skladu s Božjim naukom.. A tog istog jadnog Vinka je naš župnik najurio, jer, kad je svetio kuće, nije htio uzimati ljudima novac za to. Eto. Toliko o tome.
U osnovnoj školi, do krizme, sam stvarno bila aktivna u Crkvi, čak sam imala i jednu časnu, Lujza se je zvala, koju sam obožavala, i pomagala sam joj čistiti crkvu, subotom, dok su se ostala djeca odmarala i igrala. Iskreno, ona je jedina pozitivna stvar koju vežem uz Crkvu.

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.03.2008. 7:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš tak insomnia..još kad dodaš "vjernike"..koji su u crkvi sveti..a kad iziđu..babaroge...

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.03.2008. 9:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedina osoba iz tog kruga, koja je ostavila pozitivan dojam na mene, je č.s. Klementina koja je ujedno (doduše ne mojem razredu) bila profa engleskog u gimi...
Žena (moram ju tako nazvati jer nije tipična časna) je radi siromaštva brojne obitelji bila prinuđena izabrati taj poziv kojeg i dan danas savijesno obavlja..iako je meni bila samo na zamjenama, usuđujem se reći divna žena, profesorica i časna.. osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.03.2008. 10:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la (Pogledaj post): › Baš tak insomnia..još kad dodaš "vjernike"..koji su u crkvi sveti..a kad iziđu..babaroge...


Evo ovako da ponovimo neke osnovne stvari iz biblije nekim ljudima očigledno zaboravljene, a nekim nikad pročitane...

Isus kao osoba je sa nama ljudima jednak u svemu osim u grijehu (uzmimo ovo kao aksiom)

implicira("iz čega slijedi") => ostali ljudi su grešnici! => i svečenici,a i vjernici su grešnci.

Naravno uvijek ima onih uključujući i mene koji neki puta malo više griješ, a neki puta manje...

Iz ovakvih i sličnih izjava dobijam dojam kako se svečenika, a i neki puta samog vjernika kao takvog uspoređuje prije čak možda i identificira kao Boga što je naravno netočno, ali valjda iz neznanja ili neznam čega.

Još nešto, ovo ću podebljati:
Nakon dvije i nešto godine mi i dalje nije jasno kako to da se u topicu "Filozofija i Religija" raspravlja o slijedećem: (što koji svečenik vozi, kakvi su svečenici, tko je pedofil a tko nije i sl.).
Naime i dalje sam tog razmišljanja kako to ne spada ni u Filozofiju iako neki toliko filozofiraju o tome, niti u Religiju, nego u forum DRUŠTVO!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: