Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Washington Times - kolumna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.11.2007. 1:13 
Naslov:  Washington Times - kolumna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čovjek se stvarno mora zapitati - imamo li poremećenog premijera? Kolumna Jeffrey T. Kuhner-a ozbiljno pristupa ovom problemu u svjetlu Sanaderovih izjava o blistavom Izvješću o napretku Hrvatske EU. Link na članak.

Dio članka:
Citat: › The European Union's 2006 progress report criticized Mr. Sanader's administration for having "no overall strategic framework" for reform. The report decried Croatia's lack of political transparency and accountability, state meddling in the judiciary and rampant corruption. Mr. Sanader's response was foolish: He simply lied. The prime minister told the Croatian public the EU had "praised" his government for "progress... when it comes to reforms." This prompted the Wall Street Journal to denounce him for "playing spin doctor."


Izvješća o napretku Hrvatske u kandidaturi za EU možete naći ovdje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.11.2007. 2:22 
Naslov:  Re: Washington Times - kolumna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne želim ulaziti u vjerodostojnost izjava gosp. "ja sam glupi neinformirani republikanac" kuhnera ali iz članka je vidljivo da frajer ima očito pik na nas balkance. takvu količinu gadosti i negativnog publiciteta nisam dosad vidio na jednom mjestu. zato ću gospodinov članak uzeti sa velikom rezervom jer ne vidim kakve veze ima prvi dio teksta u kojem vjerojatno po defaultu pljuje po "mračnom" komunizmu i željeznoj čizmi s dijelom o sanaderu. šta kao ispada da smo mi hrvati genocidan i lažljiv narod kroz povijest i da zabijamo jedni drugima nož u leđa te smo zemlja u kojoj se rađaju nenadjebivi izdajice roda svog. mislim wtf?

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.11.2007. 7:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...prvo i osnovno, ameri zapravo nemaju pojma o europi opcenito...
...najveci dio njih samo zna gdje se EU otprilike nalazi, a kada recimo kazem da sam iz HR, najcesce me pitaju da li je to dio nekadasnje Rusije...prema tome, to sto sacica amera koji se bave visokom politikom misli da zna o nama, uopce nije relevantno...opet s druge strane, stvaranje lose slike o nama kroz politicka pljuvanja opet nije dobro...mozda sam izisla iz konteksta cijele price, ali eto...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.11.2007. 7:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

joj
de pa to su ameri....

oni moraju napraviti talk show(čitaj debela oprah) da se nauče kupovati ili skontaju da junk food deblja....

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.11.2007. 7:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...prvo i osnovno, ameri zapravo nemaju pojma o europi opcenito...
Kao da ih i zanima, misle da izvan Amerike ne postoji nista, osim ulja...

MissTake je napisao/la: ›
...(čitaj debela oprah)...
Prvo napala jutros na teletubbies pa sad na oprah... Bitchy... Rolling Eyes

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.11.2007. 8:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opet vi protiv Amera, sram vas bilo, onda kažu da ih ja ne volim.

Ono što bismo mogli naučiti od njih je veliko samopouzdanje - ja hoću, ja mogu, ja sam najbolji.

Citat: › CSM: 'Samopouzdanje preraslo u narcisoidnost'
Bojan Klima
Washington
04/03/2007

Dnevnik Christian Science Monitor piše o mogućim štetnim posljedicama bezrazložno velikog samopouzdanja mladih Amerikanaca – pogotovo kada se ono ne temelji na znanju i općenito kompetentnosti.

Ankete pokazuju da, primjerice, prosječni američki gimnazijalac smatra da je 'vrlo dobar matematičar', no rezultati na međunarodnim testovima često su lošiji od očekivanja.

'Samopouzdanje, odnosno osjećaj vlastite vrijednosti, preraslo je u narcisoidnost' – piše dnevnik iz Bostona, navodeći rezultate nedavno provedenog istraživanja koje pokazuje da je nova generacija fakultetski obrazovanih građana 'sebičnija' od prethodnih te da zbog toga ima problema u uspostavljanju trajnijih veza.


Malkice je van konteksta, ali nisam izdržala. Cool

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.11.2007. 12:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Mladjo - nije bitna vjerodostojnost autora (koji nije bez kontroverzi u SAD), već činjenica da je članak objavljen u WT-u. Isto tako - čitajući članak opet (3. puta) nigdje nisam naišao na tvrdnju o hrvatima kao genocidnom narodu ili pljuvanju naroda ove zemlje, samo kritiku naših političara - koja stoji na mjestu. Kuhner je dobro upoznat sa političkim strankama i akterima hrvatske političke scene i IMO može komotno iznositi ovakve zaključke.
Zapravo, trebali bismo se zapitati o našim novinarima koji su Sanaderove izjave prenijeli bez prethodne provjere sadržaja izvješća (koja su javno dostupna) i/ili naknadne kritike. Radi se o SVIM mainstream medijima u RH.

@Anakonda - NHF, ali o usporedbi znanja o svijetu nekog redneck jadnička koji staž odrađuje u iračkoj pustinji sa ljudima kojima je struka pratiti i znati politiku u svijetu neću, jer nema smisla...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.11.2007. 13:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...@bazooka, znam, zato i jesam izisla van konteksta cijele price....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.11.2007. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Amerika je prilično heterogena država, otprilike kao i EU. Malo je smiješno tvrditi da su tamo sve neobrazovani glupani. Vjerujem da je prosječni Talijan tek nešto malo bolje obrazovan od prosječnog Amerikanca, s tim da je ujedno i barem toliko lošiji radnik. Da neke druge dijelove Europe ne spominjemo. To pogotovo ako se prisjetimo činjenice da je od 100 najboljih sveučilišta na svijetu barem 70 u Americi, ili pak da je od 100 najvažnijih istraživačkih projekata, oko 90 u Americi. S druge strane, za razliku od većine europskih zemalja, Ameri se barem izruguju sami sebi snimajući svoje glupave sunarodnjake, i provodeći istraživanja općeg znanja. Pa predlažem da se isto napravi u, primjerice, dalmatinskoj zagori, Lici, slavonskim selima i slično. Pa da vidiš spektakla. Naravno, ja sam zadnji koji će braniti Amere, ali stereotip o glupim Amerima je malo dosadan.

Vezano za članak, taj koji je to pisao definitivno zna o čemu govori. Ako i jest mrzitelj Balkana, i bivših komunističkih zemalja, to nije ništa čudno. U isto vrijeme to ne znači da je i lažov, te da baš ima nešto protiv Sanadera. Laž je laž, ma koliko ni to god nazivali načinom interpretacije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.11.2007. 21:00 
Naslov:  Re: Washington Times - kolumna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam, ali mislim da dotični gospodin kada proda takvu priču nema namjeru vjerodostojno pokazati svojim sunarodnjacima fakte već vjerujem da se radi o tekstu isključivo senzacionalističkog tipa. da se majstor malo više pozabavio zbivanjima od ´45 do danas i napravio detaljnu analizu te to ukomponirao u tekst ne bi riječ rekao. ovako se radi o stvarima izvučenim iz konteksta i baš zato ne bi rekao da se radi o ozbiljnom članku. samim time sadržaj istog nije mi bitan.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.11.2007. 21:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
znam, ali mislim da dotični gospodin kada proda takvu priču nema namjeru vjerodostojno pokazati svojim sunarodnjacima fakte već vjerujem da se radi o tekstu isključivo senzacionalističkog tipa.


To je kolumna. Jesi li ikad vidio kolumnu senzacionalističkog karaktera?

Mladjo je napisao/la: ›
da se majstor malo više pozabavio zbivanjima od ´45 do danas i napravio detaljnu analizu te to ukomponirao u tekst ne bi riječ rekao. ovako se radi o stvarima izvučenim iz konteksta i baš zato ne bi rekao da se radi o ozbiljnom članku. samim time sadržaj istog nije mi bitan.


Čovjek je rekao onoliko koliko je bilo bitno za reći, a to što je rekao u uvodnom dijelu odnosi se na povijest hrvatske od 45' - 90' godine. Isto tako ja ne radim detaljne analize svoga života kad me netko pita kako sam, već mu izvučem bitne činjenice.
Da se radi o članku u Kliku, 24 Sata, i sličnima, složio bih se oko neozbiljnosti istoga. Ovako ne.
Priznaj - ne voliš kritike izvana. Malo nacionalista, a? Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.11.2007. 2:35 
Naslov:  Re: Washington Times - kolumna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@bazooka ma znaš i sam da nacionalizam stanuje negdje daleko od mene. Smile što se tiče kolumne iskreno na prvu se sjetim tomića, torbarine, dežulovića, malnara i jergovića. znači štiva koje se temelji na sarkazmu i ironiji. dotični autor je ipak po mom mišljenju morao biti malo taktičniji jer svjetlo u kojem je predstavio nas kao narod mi se nimalo ne sviđa. razlozi zbog kojih je objavio tekst takvog sadržaja nisu mi poznati ali pošto se radi o novinama s vjerojatno ogromnom nakladom možemo zamisliti reakciju prosječnog "tabula rasa" amera nakon pročitanog teksta. ne kažem da se navedena sranja nisu dogodila, znam da jesu, ali to nije razlog da dotični bez određenog konkretnog povoda objavi takvo negativno obojeno štivo. ko zna šta njega muči. možda mu obala nije bila dovoljno lijepa ili su mu poslužili hladnu juhu negdje u restoranu, možda mu je savo kovačević roknio dedu ´45, ko će ga znati. ali ako ti misliš da se ne radi o senzacionalizmu onda smo se frajeru nešto gadno zamjerili.

p.s. naravno nije mi i dalje jasno kakve veze ima tito sa sanaderom, i zašto je gosn imao potrebu povezati te priče

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.11.2007. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
<bla, bla> dotični autor je ipak po mom mišljenju morao biti malo taktičniji jer svjetlo u kojem je predstavio nas kao narod mi se nimalo ne sviđa. razlozi zbog kojih je objavio tekst takvog sadržaja nisu mi poznati ali pošto se radi o novinama s vjerojatno ogromnom nakladom možemo zamisliti reakciju prosječnog "tabula rasa" amera nakon pročitanog teksta. ne kažem da se navedena sranja nisu dogodila, znam da jesu, ali to nije razlog da dotični bez određenog konkretnog povoda objavi takvo negativno obojeno štivo. ko zna šta njega muči. možda mu obala nije bila dovoljno lijepa ili su mu poslužili hladnu juhu negdje u restoranu, možda mu je savo kovačević roknio dedu ´45, ko će ga znati. ali ako ti misliš da se ne radi o senzacionalizmu onda smo se frajeru nešto gadno zamjerili.


Kako nisam siguran jesi li stvarno pročitao članak ili ga samo letimice preletio, copy/paste-am neke zanimljivije dijelove koji tebi, iz razloga koje ne kužim, smetaju; početak (uvod) članaka:

Citat: ›
The communist habit of deceit and double-speak continues to haunt countries once trapped behind the Iron Curtain. Such is the case in Croatia as it is led by Eastern Europe's most incorrigible and brazen liar, Ivo Sanader.

Few peoples in Eastern Europe suffered under the yoke of Marxism-Leninism as much as Croatians did. For decades, Croatia was a captive nation within Yugoslavia. From 1945 until his death in 1980, communist dictator Josip Broz Tito brutally suppressed dissent. Presented to the world as a utopian multinational federation, Yugoslavia was in fact a Serb-dominated totalitarian empire. The regime's victims included Germans, Slovenes, Albanians, Montenegrins, Macedonians and even royalist Serbs — known as "Chetniks" — who were critical of the Titoist myth of "brotherhood and unity."

Tito's greatest victims, however, were the Croatians. Hundreds of thousands were murdered; countless dissidents were imprisoned; Catholic priests and nuns were slaughtered; basic press freedoms and human rights were abrogated; the economy was collectivized; and Croatia's distinct cultural identity was nearly eradicated. In short, Tito sought not only to subjugate Croatia, but to transform it into a vast social engineering laboratory for his murderous ideological experiment.

Despite its economic failures and genocidal criminality, Titoism sustained itself by relying on two things: a ubiquitous propaganda machine and loyal local communist parties willing — and even eager — to mouth the regime's lies. This led to a public culture of mendacity, in which Zagreb's communists constantly issued statements in direct contradiction to reality.

After the dissolution of Yugoslavia in the 1990s, Croatia won its independence and overthrew the old communist system. The Titoist order disappeared, but its mindset and habits persist — especially in Zagreb's odious practice of denying reality.



Dakle, osim prve dvije rečenice, autor ovdje piše ono što piše u našim knjigama povijesti. Pri tome mislim na udžbenike povijesti u uporabi u RH, jelte. U zadnjoj rečenici ovoga dijela, spomen Zagreba ne nosi sa sobom konotaciju grada, već političkog centra hrvatske. Kao što novinari govore za Washington, Pariz, Rim, London i ostale državne centre političke moći.


Citat: ›
The government presents EU membership to ordinary Croatians as a foregone conclusion. This is inaccurate. In fact, Mr. Sanader's government has failed to overhaul Croatia's economy to make it ready to join the EU. In matters of economic and judicial reform, Croatia lags behind other former communist states. Yet instead of confronting this difficult reality, Mr. Sanader denies it — or even worse, lies in order to conceal his government's poor performance.

The European Union's 2006 progress report criticized Mr. Sanader's administration for having "no overall strategic framework" for reform. The report decried Croatia's lack of political transparency and accountability, state meddling in the judiciary and rampant corruption. Mr. Sanader's response was foolish: He simply lied. The prime minister told the Croatian public the EU had "praised" his government for "progress... when it comes to reforms." This prompted the Wall Street Journal to denounce him for "playing spin doctor."



Ovdje autor otvoreno (i opravdano) kritizira (ne)rad sanaderove vlade. Nema spomena o 'genocidnom narodu' ovdje, ma koliko ga ja tražio. Autor nastavlja predstavljajući američkom čitatelju neke (porazne, ali svima nama i poznate) podatke o gospodarstvu u RH:


Citat: ›
The political culture of mendacity inherited from the Titoist years is crippling Croatia's ability to become a truly democratic, prosperous modern European state. Facts do not lie, and they reveal Croatia is falling behind. Unemployment is 14 percent. Zagreb is burdened with a massive public debt. Tariffs are a draconian 22 percent on most imports — which hurts Croatian consumers, particularly the poor. Government expenditures consist of 52 percent of the country's gross domestic product. Excessive regulations, a bloated and inefficient bureaucracy and the lack of protections for private property stifle the economy. They discourage much-needed foreign investment, entrepreneurial initiative and wealth creation.



Nije mi jasno - smeta li te ovaj dio? Želiš da se to izbriše/izmjeni? Imaš mindset gori od Sanadera ili (nedajbože) Tita?


Mladjo je napisao/la: ›
p.s. naravno nije mi i dalje jasno kakve veze ima tito sa sanaderom, i zašto je gosn imao potrebu povezati te priče


Evo korisnih linkova, možda shvatiš vezu:
http://www.design-ers.net/eh-rjecnik.asp
http://www.rjecnik.net/
http://www.taktikanova.net/ehhome/

PS: ja preferiram papirnata izdanja riječnika, pa ako imaš - posluži se - nije sramota.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.11.2007. 15:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

No ako ćemo malo analizirati članak, ja bih rekao da ga je pisao netko izrazito naklonjen Hrvatima, ali kritičan prema sadašnjoj vlasti. Njegovo tumačenje povijesti nakon '45 ne razlikuje se od onoga koje bi dao Josip Jurčević, a ekranizirao Jakov Sedlar.

Vezano za današnje vrijeme, čovjek je jednostavno podvukao crtu i zaključio - nije napravljeno bogzna što, obećanja su bila velika, a još gore, laže se o nekakvom napretku. Potpisujem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2007. 16:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
Tito's greatest victims, however, were the Croatians. Hundreds of thousands were murdered; countless dissidents were imprisoned; Catholic priests and nuns were slaughtered; basic press freedoms and human rights were abrogated; the economy was collectivized; and Croatia's distinct cultural identity was nearly eradicated. In short, Tito sought not only to subjugate Croatia, but to transform it into a vast social engineering laboratory for his murderous ideological experiment.
ovaj dio me zasmetao. ponavljam, u nijednom trenutku nisam doveo u pitanje istinitost teksta, radi se o tome što, svatko ko iole poznaje povijest, zna da je tito bio hrvat. iako je meni jasno da se radilo o sukobu ideologija, i da nacionalnost nije bila krucijalna u borbi dviju krajnosti, zašto se autor teksta, htijući nam približiti vrijeme komunizma, nije osvrnuo na borbu protiv ustaštva. namjerno nisam napisao ultranacionalizma zato što dotični nije u ulomku prije ovoga zaboravio spomenuti četnike. ustaše nisam nigdje primjetio. proizlazi da, dok se tito na srpskoj fronti borio protiv draže i bradate ekipe, na vlastitom polju je klao popove i časne. radi li se o nenamjernom propustu ili nam je autor htio aludirati na nešto, neznam. u cijeloj priči me zapravo najmanje zanima sanader.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: