Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kućni DNK test

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.10.2007. 11:29 
Naslov:  Kućni DNK test
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kućni DNK test: Jesam li ja tata?


Pošto je u nedavnu istraživanju njemačkih znanstvenika iznesen šokantan podatak da čak 10 posto očeva odgaja djecu koja biološki nisu njihova, u cijeloj Njemačkoj buknula je potražnja za kućnim DNK-testovima za određivanje očinstva.

Jeftinije od labosa
Pokazavši poduzetnički duh, inženjer kemije Zdravko Milutinović, vlasnik DNK-laboratorija u Münchengladbachu, kao primarno tržište odabrao je Hrvatsku i zemlje regije u kojima takve usluge dosad nije bilo. Iz Hrvatske je, kaže, veliko zanimanje, no o brojkama ne želi govoriti jer je riječ o poslovnoj tajni.

– Trend je to koji dolazi iz SAD-a i uvelike se proširio Europom – objašnjava Milutinović.
Dosad su se u nas testovi mogli obavljati u četiri laboratorija: dva u Zagrebu te jedan u Osijeku i Splitu, a godišnje im se u prosjeku podvrgava više od 300 roditelja koji bi željeli potvrdu očinstva.

Najveća prednost kućnih testova nad laboratorijskima svakako je cijena. Dok testovi u laboratoriju stoje između pet i šest tisuća kuna, Z. Milutinović za rezultate analize dvaju uzoraka – oca i djeteta – naplaćuje 150 eura, a kad se želi testirati i majka, cijena je 18 eura viša. Postupak je vrlo jednostavan: nakon slanja upita, na kućnu adresu kupac dobiva pribor.
Može i žvakaća

Primaran je način uzimanja DNK trljanje bukalne sluznice. Štapićem s vatenim vrhom, dobro poznatim iz serija CSI, treba 15-ak puta prijeći unutrašnjom stranom obraza, štapiće treba označiti i poslati u laboratorij, a rezultati stižu najviše za tri tjedna. Postoje i drugi načini uzimanja uzoraka, no oni su manje sigurni jer su podložni kontaminaciji.

– Može se iskoristiti sav materijal koji sadrži genomski DNK: kosa s korijenom, četkica za zube, rupčić, žvakaća guma, duda, opušak, mrlje krvi ili sperme – objašnjava Zdravko Milutinović tvrdeći da je rezultat 99,99 posto siguran te da je pogreška u laboratoriju nemoguća.


večernji.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jeff Murdock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1502
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 12:36 
Naslov:  Re: Kućni DNK test
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je prvo što sam pročitao danas Cool

Hallelujah!

_________________
Zbirka poezije: Na rubu ljubavi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DNK
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.07.2010. 14:04 
Naslov:  Re: Kućni DNK test
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Elena_Os je napisao/la (Pogledaj post): › Kućni DNK test: Jesam li ja tata?


Pošto je u nedavnu istraživanju njemačkih znanstvenika iznesen šokantan podatak da čak 10 posto očeva odgaja djecu koja biološki nisu njihova, u cijeloj Njemačkoj buknula je potražnja za kućnim DNK-testovima za određivanje očinstva.

Jeftinije od labosa
Pokazavši poduzetnički duh, inženjer kemije Zdravko Milutinović, vlasnik DNK-laboratorija u Münchengladbachu, kao primarno tržište odabrao je Hrvatsku i zemlje regije u kojima takve usluge dosad nije bilo. Iz Hrvatske je, kaže, veliko zanimanje, no o brojkama ne želi govoriti jer je riječ o poslovnoj tajni.

– Trend je to koji dolazi iz SAD-a i uvelike se proširio Europom – objašnjava Milutinović.
Dosad su se u nas testovi mogli obavljati u četiri laboratorija: dva u Zagrebu te jedan u Osijeku i Splitu, a godišnje im se u prosjeku podvrgava više od 300 roditelja koji bi željeli potvrdu očinstva.

Najveća prednost kućnih testova nad laboratorijskima svakako je cijena. Dok testovi u laboratoriju stoje između pet i šest tisuća kuna, Z. Milutinović za rezultate analize dvaju uzoraka – oca i djeteta – naplaćuje 150 eura, a kad se želi testirati i majka, cijena je 18 eura viša. Postupak je vrlo jednostavan: nakon slanja upita, na kućnu adresu kupac dobiva pribor.
Može i žvakaća

Primaran je način uzimanja DNK trljanje bukalne sluznice. Štapićem s vatenim vrhom, dobro poznatim iz serija CSI, treba 15-ak puta prijeći unutrašnjom stranom obraza, štapiće treba označiti i poslati u laboratorij, a rezultati stižu najviše za tri tjedna. Postoje i drugi načini uzimanja uzoraka, no oni su manje sigurni jer su podložni kontaminaciji.

– Može se iskoristiti sav materijal koji sadrži genomski DNK: kosa s korijenom, četkica za zube, rupčić, žvakaća guma, duda, opušak, mrlje krvi ili sperme – objašnjava Zdravko Milutinović tvrdeći da je rezultat 99,99 posto siguran te da je pogreška u laboratoriju nemoguća.


večernji.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DNK
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.07.2010. 14:11 
Naslov:  Re: Kućni DNK test
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cao ja sam ovdje nova,od danas i bas sam nasla ono sto me interesira,a to je DNK test.Molila bih ako neko zna adresu od ove DNKlaboratorije u Munchengladbachu da objavi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.07.2010. 15:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Google?

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.07.2010. 15:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DNK je napisao/la: ›
Cao ja sam ovdje nova,od danas i bas sam nasla ono sto me interesira,a to je DNK test.Molila bih ako neko zna adresu od ove DNKlaboratorije u Munchengladbachu da objavi.


misliš da djete nije tvoje pa da testiraš? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.07.2010. 16:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la (Pogledaj post): › Google?

KLIK

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MF
Offline
Avatar

Ukupno postova: 120
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2010. 18:42 
Naslov:  Re: Kućni DNK test
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DNA, ne DNK!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2010. 19:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MF je napisao/la: ›
DNA, ne DNK!


znam.. ne vrijedi.. stovise, i neki hrvatski znanstvenici koriste DNK. Rolling Eyes
DNA je simbol a ne kratica.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
FunkyLady
Offline
Ukupno postova: 613
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2010. 20:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prilagođeno hrvatskome jeziku kratica glasi DNK (deoksiribonukleinska kiselina)...

_________________
„Koja se to bit otkriva nakon što svi društveni snovi iščeznu, a čovjek uvidi da su "mogućnosti vjere za njega posve dokinute"? Tijelo. Samo ecce homo, očiti patetični, konkretni čovjek. Jer "jedno je sigurno: meso smo, potencijalne lešine. Kad god uđem u mesnicu začudim se što nisam ondje, umjesto tih životinja."“
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2010. 21:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

FunkyLady je napisao/la: ›
Prilagođeno hrvatskome jeziku kratica glasi DNK (deoksiribonukleinska kiselina)...


da, razumijem ja da oni pod time to misle, kraticu.
ali DNA je simbol a ne kratica,a simboli se ne mogu kroatizirati, kao sto zeljezo (Fe) ne mozemo prilagoditi hrvatskome kao Ze. (ispricavam se,nemam slova s kvacicama na ovoj tastaturi)

no zna se na sto se misli i s DNK, nije to neki veliki problem, ali eto.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.07.2010. 22:40 
Naslov:  Re: Kućni DNK test
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što dramatiziraju? Sve su to naša djeca ...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Brick Top
Offline
Avatar

Ukupno postova: 708
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 17:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia je napisao/la (Pogledaj post): ›
FunkyLady je napisao/la: ›
Prilagođeno hrvatskome jeziku kratica glasi DNK (deoksiribonukleinska kiselina)...


da, razumijem ja da oni pod time to misle, kraticu.
ali DNA je simbol a ne kratica,a simboli se ne mogu kroatizirati, kao sto zeljezo (Fe) ne mozemo prilagoditi hrvatskome kao Ze. (ispricavam se,nemam slova s kvacicama na ovoj tastaturi)

no zna se na sto se misli i s DNK, nije to neki veliki problem, ali eto.

Nisi u pravu ti što pišeš na tipkovnici bez slova s kvačicama, a javljaš se da ispravljaš pravopisne stvari. Može i DNA i DNK, a u prilog mojoj tezi ide bezbroj udžbenika i stručne literature u kojoj se koristi i jedno i drugo.

Što se tiče same teme; ovi naši labosi su očito držali monopol u cijenama kad je (još očitije) moguće da samo testiranje košta višestruko jeftinije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2010. 19:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brick Top je napisao/la: ›
Nisi u pravu ti što pišeš na tipkovnici bez slova s kvačicama, a javljaš se da ispravljaš pravopisne stvari. Može i DNA i DNK, a u prilog mojoj tezi ide bezbroj udžbenika i stručne literature u kojoj se koristi i jedno i drugo.


haha, imam ja i tipkovnicu s kvaciama, jel me to sad kvalificira? Smile

Po tvojoj logici moze li se pisati ATF umjesto ATP? Rolling Eyes

DNA ja simbol, i kao takav se siroko koristi i prepoznatljiv je u svijetu. Ja nemam nista protiv DNK ali DNA je univerzalnije. Nekad se inzistiralo na tome, danas su se mozda stvari promijenile iako u literaturi koju sam ja imala prilike koristiti pisalo je DNA a sigurna sam da jos pise.
Moze i DNA i DNK, sve se moze Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2010. 21:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uuuu ovo nece izaci na dobro....
kad sad krenu zahtjevi za alimentaciju...Smile

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: