Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Trećina Hrvata ima neki psihički poremećaj

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 12:59 
Naslov:  Trećina Hrvata ima neki psihički poremećaj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako od najmračnijih psihičkih bolesti, poput shizofrenije i drugih teških psihoza, boluje dva posto europskog stanovništva, čak 20 posto Europljana muči se s nekim oblikom poremećaja psihe. Kod nas je stanje gore:gotovo trećina ljudi u Hrvatskoj ima manjih ili većih problema s mentalnim zdravljem
No, o tome se u javnosti malo govori jer sve vrste psihičkih tegoba u društvu su jako stigmatizirane, a o teškim psihičkim bolestima da se i ne govori, kaže dr. Vlado Jukić, ravnatelj zagrebačke psihijatrijske klinike Vrapče, piše Jutarnji list
Na to da se psihički poremećaji guraju pod tepih upozoravaju i stručnjaci u povodu svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se obilježava sutra.
Liječnici ističu da je mentalno zdravlje ključna komponenta nacije i da bi zajednica o tom tipu poremećaja morala voditi brigu bolje nego do sada.
Zanimljivo je da duševni poremećaji uzrokovani alkoholom u Hrvatskoj čine glavni uzorak u populaciji koja traži psihijatrijsku pomoć i počinje s bolničkim liječenjem.
Žene češće imaju problema s depresijom. Trenutno je depresija jedan od najčešćih zdravstvenih problema među ženama. Da je liječenje nužno pokazuju brojke po kojima je i do 15 posto depresivnih osoba počini samoubojstvo. Procjene govore da u Hrvatskoj ima oko 40 tisuća oboljelih od shizofrenije iako je registrirana tek polovica.
Svjetski Dan mentalnog zdravlja, kažu prilika je da se otvore razgovori o destigmatizaciji ove teme.
Jutarnji list / tportal.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osim što gledam veš-mašinu dok se okreće, pričam sama sa sobom kad god hodam po ulici, imam napade zavlačenja u sve napuštene zgrade i penjanja na svaku skelu i drvo koje vidim, te povremene izljeve euforije, odnosno histerije ili vrijeđanja... savršeno sam psihički stabilna! lažu dušmani... to je sve urota mamuim... a skužila sam da mi je sva hrana čudnog okusa.... znala sam da me truju... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 13:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dakle idući koji se javi u ovaj topic - luđak! Very Happy (update - aargh, idem psihiću!!!)
Jedan prijatelj se posvađao sa dobrim dijelom svoje rodbine; pomagao je bratiću, koji je bio jako loš u školi sa učenjem i zaključio je da mali ima ozbiljan problem sa koncentracijom. Naime - ništa ga nije moglo nagovoriti da dulje od dvije minute svoju pažnju fokusira na zadatak pred sobom.
Moj je prijatelj to rekao svojoj teti i predložio joj da odu kod psihologa, na što ga je žena istjerala iz kuće sa spikom "Moj Ivica nije lud!".
I tako mali nije upisao srednju, sad ide u večernju. Super. Glavno da 'nije lud'.


Zadnja promjena: bazooka_joe; 09.10.2007. 13:08; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.10.2007. 13:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na ovoj stranici ima dosta o depresiji:

http://mentalno.plivazdravlje.hr/depra/

Zanimljivo je da osobe počine samoubojstvo često na kraju liječenja - zašto? - jer se boje da će se bolest ponoviti, tj. pakao koji se zove depresija.

p.s.1.
Iduća sam se javila ja Very Happy , luđakinja znači.

p.s.2.

Dobar dio one trećine navodno psihički poremećenih, poremetili su oni navodno zdravi.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
betty
Offline
Ukupno postova: 838
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

joj sad sam to slusala na radiju, skontala sam da ja imam problema sa alkoholom ,mama je shizofrenik, a tata je depresivan osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
betty
Offline
Ukupno postova: 838
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 14:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Dakle idući koji se javi u ovaj topic - luđak! Very Happy (update - aargh, idem psihiću!!!)
Jedan prijatelj se posvađao sa dobrim dijelom svoje rodbine; pomagao je bratiću, koji je bio jako loš u školi sa učenjem i zaključio je da mali ima ozbiljan problem sa koncentracijom. Naime - ništa ga nije moglo nagovoriti da dulje od dvije minute svoju pažnju fokusira na zadatak pred sobom.
Moj je prijatelj to rekao svojoj teti i predložio joj da odu kod psihologa, na što ga je žena istjerala iz kuće sa spikom "Moj Ivica nije lud!".
I tako mali nije upisao srednju, sad ide u večernju. Super. Glavno da 'nije lud'.
sad svi znamo koji je je problem @malog ivice osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 17:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....znaci najbolje je biti u društvu samo sa jednom osobom....jer ona treca je vec sumnjiva....Cool
...no to samo govori kako statistika zna izobliciti stvari......

....vjerujem da svi mi kad bi išli na nekakav detaljan pregled....bi bili cudnovati (necu napisati psihicki poremeceni)....barem u necemu....odnosno uvijek se može neššto naci za cega se psihijatar može zakaciti...pa od toga izvesti cudnovate price.....Cool

...al bilo bi dobro cuti pricu kad se sretnu 3 psihijatra.... Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 18:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): › ....vjerujem da svi mi kad bi išli na nekakav detaljan pregled....bi bili cudnovati (necu napisati psihicki poremeceni)....barem u necemu....odnosno uvijek se može neššto naci za cega se psihijatar može zakaciti...pa od toga izvesti cudnovate price.....Cool


Bolje onda za tvoje duševno zdravlje ne otvarati i čitati knjigu iz psihologije za srednje škole. Dijagnosticiraš si stvarno čudna sranja ;-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 18:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): › ....vjerujem da svi mi kad bi išli na nekakav detaljan pregled....bi bili cudnovati (necu napisati psihicki poremeceni)....barem u necemu....odnosno uvijek se može neššto naci za cega se psihijatar može zakaciti...pa od toga izvesti cudnovate price.....Cool


Bolje onda za tvoje duševno zdravlje ne otvarati i čitati knjigu iz psihologije za srednje škole. Dijagnosticiraš si stvarno čudna sranja ;-)


....hm da...uvijek se sjetim jedne emisije koja je bila na radiju...a govorilo se u trihinelozi....i kad je doktor ispricao koji su sve simptomi....javi se jedna gospođa...sva uplakana...i kaže.....doktore ja sam sad vas slušala....i imam sve simptome što ste rekli.....a doktor upita....a kad ste jeli nešto domace suhomesnato....a ona kaže.....prošle godine.....Cool

da ne bi bio sad ovo offtopic....želio sam samo skreniti pozornost na to...da postoje ljudi cim dođu kod doktora su bolesni......iako im nije ništa.....o onda se takvi uvrste u statistiku....i ispadnemo bolesna nacija.....Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 09.10.2007. 18:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gotovo trećina ljudi u Hrvatskoj ima manjih ili većih problema s mentalnim zdravljem


Ma nevjerujem! to nisu istine!!! Shocked Wink

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.10.2007. 19:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Bolje onda za tvoje duševno zdravlje ne otvarati i čitati knjigu iz psihologije za srednje škole. Dijagnosticiraš si stvarno čudna sranja ;-)

da.. sjećam se kad sam bila rješavala neki test inteligencije iz udžbenika iz srednje, i ispala kreten (službena definicija).. Wink
DanicaV je napisao/la: ›
Zanimljivo je da osobe počine samoubojstvo često na kraju liječenja - zašto? - jer se boje da će se bolest ponoviti, tj. pakao koji se zove depresija.

da, žalosno.. službena dijagnoza u ovom slučaju bila bi - džaba ste krečili-

a ne znam.. teško je nekome reći da je potpuno normalan.. svi mi imamo značajke ovog i onog.. ja, recimo, često se znam uhvatiti kako idem cestom i pričam sama sa sobom.. a i mnoge moje ''navike'' i ''shvaćanja'' bi se mogle, a i vrlo često su bile proglašene ''nenormalnima''.. a opet, ja sebe samu ne smatram nešto posebno poremećenom..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aggy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.10.2007. 21:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ak se uzme da su ogroman broj hrvata depresivni penzici, nije ni cudo sto je trecina hrvatske psihicki u banani

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 22:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alkoholičari, narkomani, mentalni bolesnici...
Pa jel ima uopće još normalnih ljudi u ovoj zemlji!?

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.10.2007. 22:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la (Pogledaj post): › Alkoholičari, narkomani, mentalni bolesnici...
Pa jel ima uopće još normalnih ljudi u ovoj zemlji!?


jok, svi ćemo u 3pm, skupa samnom, maničnim luđakom s iskrivljenim pogledom na svijet, ovisnikom o ovisnostima koji nikad ne uči iz vlastitih grešaka koje se onda ponavljaju iz situacije u situaciju, pa onda prosudite jel to normalno, eto nešt mi leti po sobi i idem to ubit papučom Twisted Evil

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.10.2007. 22:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uma je napisao/la: ›
gotovo trećina ljudi u Hrvatskoj ima manjih ili većih problema s mentalnim zdravljem


Ma nevjerujem! to nisu istine!!! Shocked Wink
I ja kažem. Lažu govna. Ja skoro svako jutro kad se probudim znam što sam radio prošle noći.... A onih par jutara mjesečno kad se ne sjećam.... Nema veze.... Nije to dovoljno za biti mentalan bolesnik.... Pa nije kao da sam tih noći pravio sranja po gradu.... Ili možda jesam?!?!?! AAAAAAAARRRRRghhhhhhhhh osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: