Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvatska je na najboljem putu da 1. siječnja 2023. godine napusti kunu te kao službeno sredstvo plaćanja uvede euro, piše Jutarnji list.

Kao i obično, i o ovom pitanju javnost se podijelila u tabore: zagovornike uvođenja eura, neodlučne i jasne protivnike. Polemika o uvođenju eura uglavnom se svodi na raspravu o tome hoće li i koliko nakon konverzije porasti cijene robe i usluga u Hrvatskoj, a prema podacima koje je Jutarnji dobio iz HNB-a, može se očekivati da ćemo nakon konverzije za pojedine proizvode doista plaćati nešto veće iznose.

Tako barem pokazuje statistika nastala na iskustvu ostalih članica eurozone koje su prošle proces uvođenja eura, a u kojima se pokazalo kako najveća poskupljenja treba očekivati u ugostiteljstvu, točnije restoranima i kafićima. No, ni ostali sektori uslužnih djelatnosti neće biti pošteđeni poskupljenja.

Iskustvo Nizozemske pokazuje da su cijene u restoranima nakon uvođenja eura porasle za 3,5 posto, u Njemačkoj je taj rast iznosio 2,2, u Finskoj dva posto dok su Austrija i Grčka zabilježile nešto manja povećanja u segmentu ugostiteljstva, od 0,2 do 0,5 posto.

Povećanje cijena moglo bi nastupiti i u segmentu čišćenja, popravka i iznajmljivanja odjeće čemu su svjedočili građani Francuske, Njemačke i Estonije. Poskupjeti bi mogle i frizerske usluge te općenito usluge uljepšavanja, a rast cijena očekuje se i u djelatnosti servisa informatičke, audiovizualne te fotografske opreme.

Određeni proizvodi koji u startu imaju nešto niže cijene poskupjet će kao posljedica zaokruživanja cijena (i to naviše, naravno), što bi najznačajnije moglo biti vidljivo kod pekarskih proizvoda i novina.

Računica je jednostavna – ono što je u kunama prije koštalo euro i 20 centi vrlo će vjerojatno biti zaokruženo na euro i pol, što na tako mali iznos predstavlja znatan skok, dok je zaokruživanje cijena na niže realno očekivati tek kod trajnih potrošnih dobara veće vrijednosti.

Prema projekcijama HNB-a, očekuje se da bi novine i knjige tako od 2023. u Hrvatskoj mogle poskupjeti 2.06 posto, financijske usluge 1.9, usluge smještaja 1.7 posto, obuća 1.6, sportske usluge 1.5 posto, a ugostiteljske 1.2 posto.

Neke zemlje eurozone, poput Finske, nakon uvođenja konverzije bilježile su i rast cijena voća. U Irskoj je najveći skok cijena bio u sportskim i rekreativnim uslugama, u Slovačkoj su najviše poskupjeli hrana i bezalkoholna pića, dok susjedna Slovenija na prvom mjestu bilježi poskupljenja u restoranima i kafićima, poput poskupljenja popravka obuće i kućanskih aparata, a potom i usluga prijevoza.


Tekst i foto: Osijek031.com


 Stranica prilagođena ispisu




Tiffany stolica se pro...
Prodajem razni elektro...
Vidoviti Emanuel, tali...
Nasa odgajivacnica lag...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:310

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!