Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Inicijativa Osijek to GOO i GOOD inicijativa u suradnji su, kroz tribinu „Mladi u fokusu: Ima li građanskog znanja nakon obrazovanja?“, prikazali kako je razgovor o obrazovanju važna tema, pogotovo imajući u vidu skorašnje lokalne izbore. Obje inicijative čine udruge koje se zalažu za kvalitetno uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u škole te zagovaraju da više ovakvih sadržaja bude dostupno djeci i mladima.

Tribina, koja je bila usmjerena javnosti, a posebno mladima, obrazovnim radnicima/cama i roditeljima otvorila je raspravu o građanskoj kompetenciji mladih. Kako bi mladi bili tzv. kompetentni građani, odnosno osim znanja o političkim i društvenim procesima, mogli i u njima sudjelovati na konstruktivan i informiran način u skladu s demokratskim vrijednostima, potrebno je ulagati sustavno u njihova znanja, vještine, stavove i vrijednosti.

Važnost rada na izgradnji tih kompetencija istaknuo je dr. sc. Marko Kovačić iz Instituta za društvena istraživanja u uvodnom izlaganju, predstavljajući netom objavljene rezultate istraživanja političke pismenosti mladih koji su ovih dana privukli pažnju medija. Ines Novak iz Dječjeg kreativnog centra Dokkica predstavila je zaključke njihovog istraživanja o radu vijeća učenika - jednog od oblika sudjelovanja mladih u demokratskim procesima.

U Osijeku se u nekoliko škola provodi Građanski odgoj i obrazovanje (GOO) kao izvannastavna aktivnost te je time Grad Osijek jedan od pionira ovog programa u Hrvatskoj, uz Rijeku, Sisak, Istarsku i Krapinsko-zagorsku županiju. Ovaj sadržaj doprinos je izgradnji kompetencija djece za sudjelovanje u demokratskom društvu, a svoje poglede na važnost i utjecaj ovih sadržaja podijelili su na tribini Ivana Milas i Mirko Andrić.

GOO je ne samo izuzetno potreban našem obrazovnom sustavu, već se pokazalo kako ga učenici i učenice jako rado prihvaćaju jer otvara neke teme o kojima u redovnoj nastavi nema govora ili se tek površno dotiču zbog ograničenja kurikuluma i satnice. Nadalje, teme koje GOO obuhvaća poput sigurnosti na društvenim mrežama, štednje, poduzetništva te građanskih prava i sloboda traže uspostavljanje aktivne dvosmjerne komunikacije s učenicima i učenicama što zahtijeva i prilagođenu metodologiju rada te duže vrijeme za provedbu. Stoga je provođenje GOO kao izvannastavne aktivnosti važno, a za učenike i učenice izuzetno korisno i potrebno'', istaknuo je učitelj Mirko Andrić, koji provodi nastavu Građanskog odgoja i obrazovanja. S njim se složila Ivana Milas iz udruge Nansen dijalog centar, koja je govorila o inicijativi Grada Osijeka i osječkih udruga okupljenih u „Osijek to GOO'' te je predstavila doprinos osječkih udruga uvođenju GOO-a i podršci koju pružaju u njegovoj provedbi.

Na kraju tribine imali smo priliku vidjeti kako izgleda aktivni angažman mladih u Osijeku. Što, kako i zašto rade mladi koji već imaju građanske vještine i znanja tj. kako izgleda GOO u praksi, a to je predstavio mladi aktivist Mladforme, Bruno Koić.

Tribina je pokazala vezu istraživanja, obrazovne prakse i aktivnog sudjelovanja mladih u društvu, kao i da su promjene moguće, uz sustavan i kvalitetan rad te podršku mladima da postanu akteri u svojoj zajednici.



Tekst: Nikica Torbica


 Stranica prilagođena ispisu




Pomsky mužjaci, u pita...
Odgajivačnica Američki...
U potrazi ste za zdrav...
Toy i patuljaste pudle...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:316

Registrirani online (1): Redakcija 031


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!