Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Premda je do početka 2020. godine ostalo manje od osam mjeseci, direktor Ukopa, Hrvoje Ostrički, uvjeren je kako će dotad provesti složen postupak javne nabave, kupiti kremacijsku peć, pripremiti predviđen prostor za ugradnju, angažirati najpovoljnijeg izvođača i započeti montažu krematorija. Njegovim otvorenjem u prvim mjesecima iduće godine Osijek će postati prvi grad u Hrvatskoj poslije Zagreba koji će građanima ponuditi takvu vrstu usluge zbrinjavanja tijela pokojnika.

Za godinu i pol dana otkako je na čelu Ukopa, to je značajno postignuće budući da se u Osijeku o krematoriju govori godinama, ali niti jedan njegov prethodnik nije se s tim ozbiljnije pozabavio.

Sedam dnevno!

Smjestit ćemo ga u zadnje dvije mrtvačnice na Centralnom groblju. Plinska kremacijska peć imat će kapacitet od najmanje 1.750 kremacija godišnje ili sedam dnevno. Procjenjujemo da sljedećih nekoliko godina neće biti potrebe za više, jer u krugu od stotinjak kilometara – gdje ćemo, pretpostavljam, biti konkurentni premda krematorij postoji u Pečuhu, Novom Sadu i Beogradu – prebiva približno 700.000 stanovnika. Trendovi pokazuju da se broj kremacija stalno povećava, posebno u zapadnoeuropskim zemljama i taj trend dolazi k nama“, kaže Ostrički i navodi primjer Slovenije u kojoj 90 posto pogreba završava kremiranjem, a peći u Ljubljani i Mariboru rade punim pogonom.

Kako bi građanima ponudio viši komunalni standard, projekt će financirati Grad Osijek s najmanje 2,5 milijuna kuna. Ukop od nove usluge ne očekuje posebnu financijsku dobit, no to mu kao komunalnom poduzeću u vlasništvu Grada i nije prioritet. Baš naprotiv, zbog izostanka usluge prijevoza pokojnika ostat će bez dijela zarade, kao i privatni pogrebnici u istočnoj Hrvatskoj koji imaju još 8-10 mjeseci žetve, a onda će morati pronaći novu nišu.

Kremiranje je daleko najjeftinije

Kremiranje je moderna, ekološki prihvatljiva tehnologija i njezin učinak na okoliš neprestano se nadzire. Ostrički pojašnjava onima koji još imaju nekakvih sumnji:
Postoji u pećima sustav za mjerenje ispušnih plinova koji podatke nekoliko puta dnevno šalje Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Državne inspekcije dolazit će najmanje jednom godišnje i na licu mjesta ručno mjeriti ispušne plinove te na taj način provjeravati podatke koje im automatski šaljemo.

Kaže kako sve više mlađih ljudi prednost daje kremiranju u odnosu na klasičan pokop, premda potonji još prevladava u našim krajevima. Važan element pri odlučivanju o načinu zbrinjavanja pokojnika svakako je bitno niža cijena kremiranja, a ona će za Osječane i one koji žive blizu biti još niža nego dosad, kada smo morali plaćati poseban prijevoz za Zagreb.

Urna se neće morati pokapati na grobno mjestu ili polagati u kolumbarij, nego će se pepeo pokojnika moći jednostavno istresti u ružičnjak koji su radnici Ukopa posadili prošle godine upravo za tu namjenu. To se neće naplaćivati pa će trošak biti još manji, a pepeo će se vratiti zemlji, kao i pripada u skladu s onom: „Ashes to ashes – dust to dust“. Urne se inače, po zakonu, mogu polagati isključivo na području groblja.

Ukop ih nudi u širokom spektru i po različitim cijenama. Bit će i kartonskih urni za samo stotinjak kuna, pa do onih kompleksnijih i trajnih za koje će valjati izdvojiti i do tri tisuće kuna. Slično je i s pogrebnom opremom koja u osnovnoj varijanti – lijes, križ i tkanina – stoji od 954 kune naviše. I lijes za kremaciju može biti izrazito jednostavan i jeftin pa je takav način posljednjeg oproštaja s posmrtnim ostacima naših bližnjih uistinu daleko najjeftiniji.

Nove egzotične metode

U svijetu postoje i druge metode zbrinjavanja tijela pokojnika, o čemu je naša čitateljica pisala u svome komentaru. Tekstovi koje je spojila s komentarom govore o metodi dubokog zamrzavanja tijela u SAD-u, za što bogataši prije smrti plaćaju visoke iznose nadajući da kako će ih se jednom u budućnosti moći oživjeti pa na taj način umiru u nadi da to ipak nije kraj njihovog boravka na Zemlji. U Velikoj Britaniji postoji metoda krionizacije kojom se iz tijela pod visokim pritiskom istiskuje voda, koja se potom filtrira i pušta u prirodu, a suha tvar odlaže se u urnu. Postoji još jedna metoda zbrinjavanja tijela zamrzavanjem, koje se potom pod pritiskom razbija u ledeni prah od kojega, kada ispari voda, ostaje malo suhe tvari za urnu. Na tržištu te metode još nisu značajnije zaživjele i u eksperimentalnoj su fazi.

Direktor Ukopa kaže kako pozorno prate razvoj takvih novih tehnologija te ako se na tržištu pojavi nešto učinkovito i cjenovno prihvatljivo, razmotrit će uvođenje takvih metoda i u domaću praksu.

Plastični lampioni – velike ekološke štetočine

Svjedoci smo ogromnih količina potrošenih plastičnih lampiona poslije Dana svih svetih ili Dana pada Vukovara, kada ih građani masovno ostavljaju na grobljima ili duž „vukovarskih“ ulica i po uličnim prozorima diljem Hrvatske. Njihovo prikupljanje velik je posao i još veći ekološki problem, jer ih je zbog otežanog odvajanje parafina od plastike neisplativo reciklirati. Tako svi ti plastični lampioni iz godine u godinu pune kontejnere i odvoze se na odlagališta otpada gdje značajno smanjuju raspoloživ kapacitet deponija i njihov vijek uporabe.

Dok se ne razviju isplative tehnologije odvajanja parafina sa stijenki lampiona, tomu bi se problemu moglo doskočiti većim oporezivanjem plastičnih lampiona i oslobađanjem od poreza na kupnju staklenih. Tako bi oni bili jeftiniji, a s obzirom na to da se mogu višekratno koristiti, prelazak na korištenje takvih lampiona bio bi velik iskorak u zaštiti okoliša.

Da Ukop misli da okoliš, vidjelo se prošle godine kada je organizirao odvajanje zelenog otpada s grobalja u košare. Taj otpad predstavlja trećinu ukupnog otpada i odvozi se na posebno odlagalište gdje se ekološki zbrinjava i pretvara u kompost koji Ukop zatim koristi pri sadnji zelenila.

U kontaktu su i sa specijaliziranom tvrtkom iz Varaždina zainteresiranom za otkup i preradu iskorištenih lampiona. Takav način zbrinjavanja još čeka sve potrebne dozvole, što bi kod nas moglo potrajati, ali ulijeva nadu u rješavanje tog ekološkog problema u doglednom roku.





Tekst: Goran Flauder
Foto: Ilustracija


Pročitajte i..
Početkom iduće godine Osijek konačno dobiva krematorij!


 Stranica prilagođena ispisu
05-23-2019 07:40:10 pm :: akoide
Ne znam zašto me ovaj članak podsjeća ma maratonce koji trče počasni krug,




Odgajivačnica TITAN...
Odgajivacnica Longclaw...
Prodajemo štence japan...
Prodajemo divne Toy pu...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:313

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku