Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Petstotinjak arhitekata , urbanista i stručnjaka različitih profila okupilo se u Osijeku na trodnevnom, 4. Kongresu arhitekata. Svi prijepori arhitekata, investitora, izvođača i zakonodavca na skupu su oblikovani u zajedničku želju da hrvatski prostor što bolje oblikuju.

Hrvatski prostor još uvijek čini skladan odnos bogate urbane kulture i raznolikih topografskih i prirodnih ljepota. Kako bi tako ostalo u Osijeku se sastala i struka i politika.

Raspravlja se o strategiji prostornog uređenja, legalizaciji, poziciji arhitektonske struke nakon ulaska Europsku uniju i Zemlji. Zemlja je naziv kongresa i zanimljivo je što se upravo u Slavoniji razgovara o urbanizaciji prostora sela i manjih naselja.
Građani mogu dobiti besplatne savjete arhitekata,za najmlađe je organizirana Mala škola arhitekture, a u čast najznačajnijem osječkom arhitektu i urbanista Vikotru Axsmannu, koji je Osijeku dao europski štih, otvorena je izložba.





Tekst i foto: Sanja Račić/Radio Osijek



Drugi dan Kongresa je, uz domaće stručnjake iz raznih disciplina, obilježila i predavanja brojnih istaknutih inozemnih arhitekata.

Prvi je za govornicu stao mladi Joao Bento, student iz londonske “The Barlett Scholl of Planning”, i održao predavanje na nama aktualnu temu “Uloga i utjecaj arhitektonskih politika u EU”. Bento upravo na tu temu radi istraživanje u sklopu svog obrazovanja i s nama je podijelioneke nove informacije na koje je naišao u svom istraživačkom procesu.

Nakon što je Joao Bento prezentirao kako su arhitektonske politike uređene u zemljama EU, povela se rasprava između arhitekata i stručnjaka iz resornih ministarstava upravo o provedbi i implementaciji arhitektonskih politika u Hrvatskoj. U raspravi su sudjelovali: Miljenko Bernfest, dipl.ing.arh., predsjednik odbora za natječaje UHA/HKA, Rajka Bunjevac, dipl.ing.arh., dopredsjednica HKA, zatim Načelnica Sektora za razvoj posebnih oblika turizma te poduzetništva u turizmu iz Ministarstva turizma Vesna Rajković, dipl.ing.arh., te iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja dr.sc. Borka Bobovec, dipl.ing.arh.

Sljedeće predavanje održao je izvrstan Mario Cucinella, arhitekt iz Italije i višestruki dobitnik međunarodnih nagrada za održivu arhitekturu. Njegovo predavanje nosi simboličan naziv “Kreativna empatija” u sklopu kojeg je predstavio svoje realizacije koje odražavaju autorsku ideju održive gradnje kao svjesnog nastojanju da se pomogne ljudima oko nas, bilo posredno ili neposredno. Mario Cucinella se fokusirao na doprinos da arhitektura i zgrade mogu podupirati održivi razvoj. Tijekom prezentacije se osvrnuo i na postignuća njegove arhitektonske tvrtke (MCA) te inicijative „Izgradnja zelene budućnosti“, neprofitne organizacije koja je nedavno stvorena za promicanje načela održive arhitekture u razvijenim i nerazvijenih zemalja.
Nastavljamo s inozemnim gostima predavačima, a sljedeći je istaknuti arhitekt Luis Becker, ravnatelj i partner na Henning Larsen Architects. Dio je menadžerskog tima od 1998. godine i odgovoran je za aktivnosti tvrtke na globalnom tržištu. Također je jedan od pokretačkih sila iza niza velikih danskih i međunarodnih projekata iz Švedske, Velike Britanije, Nizozemske, Grčke, Španjolske, SAD-a, Kine, Sirije, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. U 2008. godini, Louis je imenovan gostujućim profesorom na Odsjeku za arhitekturu i dizajn na Sveučilištu Aalborg. Godine 2011., nagrađen je medaljom Eckersberg kao posebnim priznanjem za njegov izniman doprinos Danskoj arhitekturi u svijetu. Na Kongresu je održao predavanje na temu “Zgrade →Javni Prostor”.

U sljedećoj raspravi se pokušalo odgovoriti na pitanje “Što je to ruralni prostor?”. Kritičkom naslovu panela nastojilo se odgovoriti okupljajući široku paletu stručnjaka koji se iz vlastite discipline bave temom ruralnog prostora. Na raspravi su sudjelovali: dr.sc.Jasenka Krančević, dipl.ing.arh. iz Savjeta prostornog uređenja države, zatim dr.sc. Biserka Dumbović Bilušić, dipl.ing.arh., dopredsjednica Hrvatske sekcije ECOVAST-a, Višnja Jelić Mueck, dipl.ing.arh., predsjednica Hrvatske mreže za ruralni razvoj, Kornelija Pacanović Zvečevac, dipl.ing.arh., Grad Beli Manastir te Davor Salopek, dipl.ing.arh.

Nakon rasprave o ruralnom prostoru, na red je došao rezime procesa legalizacije i predstojeća sanacija. Proces legalizacije u posljednjih je nekoliko mjeseci okupirao javnost, a najbliži tom procesu je Davorin Oršanić, dipl.ing.arh., pomoćnik ministrice za inspekcijske poslove Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja koji je u suradnji s prof.dr.sc. Tihomir Jukić, dipl.ing.arh. s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu iznio zaključke tog procesa i osvrnuo se na sljedeći korak, a to su sanacije.
„Projektne strategije i alati, low tech – uradi sam“ naziv je sljedeće rasprave u kojoj su se prezentirale jednostavne tehnologije i izvrsni arhitektonski projekti. Više o tome su nam reklii: dr.sc. Dina Stober, dipl.ing.arh. i doc.dr.sc. Sanja Lončar Vicković, dipl.ing.arh. s Građevinskog fakulteta u Osijeku - Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Zatim, redom cijenjeni arhitekti Marina Zajec, dipl.ing.arh. poznata javnosti po izvrsnoj realizaciji vlastite obiteljske "slamnate kuće", Tomislav Rukavina, dipl.ing.arh., Robert Jonathan Loher, dipl.ing.arh. i doc. Ivica Plavec, dipl.ing.arh., autor modularnih drvenih montažnih kuća.

Predavanje naših inozemnih gostiju završilo je s Alessandrom Scandurrom i to pod nazivom „Istraživanje sadašnjosti“. Scandurra je nagrađivan talijanski arhitekt koji je posljednje priznanje dobio za projekt ulaznih vrata na Expo 2013. godine. Njegov Scandurrastudio djeluje u različitim pravcima: od strategije prostornog planiranja do urbanističkog, arhitektonskog, izložbenog dizajna i dizajna interijera te u umjetničkom pravcu. Nedavno je Scandurrastudio razvio i izveo razne projekte. Projekt za novi Zurich Insurance Company s talijanskim sjedištem u Milanu nominiran je 2011. godine za Mies van der Rohe i bio je finalist za zlatnu medalju talijanske arhitekture 2012. godine. Sudjelovao je u posljednja dva izdanja Bijenala u Veneciji, gdje je postavio izložbu "Zlatna medalja za talijansku arhitekturu 2009.". Izložba je 2011. godine nominirana za Compasso d'Oro nagradu. U listopadu 2012. godine Studio je završio novi Palladio muzej koji je otvoren u Vicenzi.

U Esseker centru su se održavale cjelodnevne projekcije, radionice za djecu, predavanja i izložbe, a građane su najviše zainteresirali besplatni arhitektonski savjeti.

Sutra, posljednjeg dana Kongresa, predavanje će održati Angela Brady, predsjednica RIBA-e i na kraju dana će se donijeti zaključci Kongresa!



Tekst i foto: Tea Akrap



Najava 031: 4. kongres hrvatskih arhitekata u Osijeku - "Zemlja" [2013.] [program]


 Stranica prilagođena ispisu
09-29-2013 09:10:16 pm :: zen031
Koliko je skladan možemo svakodnevno vidjeti! (završit ću s uslkličnikom kao i što završava tekst!)




Prodajem polovne PVC p...
Najlepše bebe mopsa, p...
Na prodaju 5 prelepih ...
Štenci Patuljastog bib...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:286

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!