Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
sub 27. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Dani tehničke is...
Glazbena škola F...
ned 28. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Dani medijske pi...
Glazbena škola F...
pon 29. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Dani medijske pi...
Glazbena škola F...
uto 30. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Dani medijske pi...
Glazbena škola F...
sri 01. 05. 2024.
Nastavljaju se r...
Barcelona pub Os...
Kuća Biljkinog o...
Praznik rada tra...
čet 02. 05. 2024.
Nastavljaju se r...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



[28.09.2013.] 4. kongres hrvatskih arhitekata u Osijeku: "Hrvatski prostor je skladan!"


[18.09.2013.] U sklopu 4. kongresa hrvatskih arhitekata koji će se održati u Osijeku od 27. do 29. rujna ove godine, uz brojna popratna događanja, održat će se i velika izložba radova Viktora Axmanna, najznačajnijeg osječkog arhitekta i urbanista. Za najmlađe će biti organizirane tri radionice Male škole arhitekture te radionice Savjeta za zelenu gradnju!

Ovogodišnje izdanje 4. kongresa hrvatskih arhitekata otvara svoja vrata u četvrtak, 26. rujna, velikom izložbom: „VIKTOR AXMANN – najznačajniji osječki arhitekt i urbanist“ povodom 135. obljetnice rođenja ovog velikog osječkog arhitekta, i to na dvije lokacije; u predvorju kina „Urania“ s početkom u 18,00 sati te u uglovnici „Kuća Čačinović“ u prostoru kluba „Siesta“ od 19,00 sati.

Izložba je nastavak predstavljanja Axmannovih dijela, a prethodnica pod nazivom „Viktor Axmann – arhitekt i urbanist koji je Osijeku dao Europski štih“ pobudila je veliki interes domaće i inozemne javnosti. Ovom, novom izložbom, želi se predstaviti visoko priznanje koje je Axmann dobio u Beču za projekt kino – kazališta „Urania“. Također će se izložiti projektne dokumentacije i rijetke fotografije iz vremena izgradnje do današnjih dana.

Osim u Osijeku, projektirao je i u Donjem Miholjcu, Virovitici, Bjelovaru, Rumi, Đakovu, Vukovaru, Vinkovcima i Beogradu. Nesumnjivo najznačajniji osječki arhitekt prve polovine dvadesetog stoljeća, čovjek koji je najviše pridonio početnoj modernizaciji arhitekture svog grada.

Idućeg dana, u petak 27. rujna, otvorit će se još jedna izložba „Nagrađena hrvatska arhitektura“ u galeriji Kazamat s početkom od 20,30 sati.

Radionice za djecu
Najmlađi stanovnici grada Osijeka će uživati u dvodnevnim arhitektonskim radionicama!

Održat će se tri javne radionice za djecu koje se realiziraju u okviru programa Prostor.i.ja - Mala škola arhitekture u suradnji s osječkim osnovnim školama. Radionice će problematizirati konkretne teme vezane uz Osijek – morfologiju grada, subjektivni doživljaj posebnih mjesta u gradu te temu participacije u kreiranju javnog prostora na primjeru obale Drave. Radionice su ograničene na dvadeset sudionika i namijenjene su djeci osnovnoškolske dobi.

Prva radionica naziva „Oblik grada“održat će se u petak, 27. rujna, od 17,00 do 19,00 sati unutar Esseker centra u Osijeku. Druga radionica pod nazivom „Mjesta i doživljaji – emotivne mape Osijeka“, održat će se u subotu, 28. rujna, od 10,00 do 12,00 sati, a treća radionica, „Grad na rijeci“ održat će se istog dana poslijepodne od 16,00 do 18,00 sati, obje u Esseker centru.

Prostor.i.ja - Mala škola arhitekture je višegodišnji odgojno - obrazovni projekt s ciljem promicanja sadržaja s područja arhitekture i urbanizma među mladima. Godine 2010. zajedno su ga pokrenule Udruga za promicanje vizualne kulture OPA, program Arhitektura i djeca Hrvatske komore arhitekata, Društvo arhitekata Zagreba i NoThing productions. Radionice zajedno realiziraju učitelji likovne kulture i razredne nastave, arhitekti te studenti Arhitektonskog fakulteta, Akademije likovnih umjetnosti i Učiteljskog fakulteta u Zagrebu. Od početka projekta se u radionice organizirano uključuju i osnovne škole grada Zagreba, bilo u prostorima škola ili izvan njih.

Globalne zelene radionice za djecu
Savjet za zelenu gradnju u suradnji s osnovnim školama i vrtićima Osijeka, u subotu 28. rujna, od 13,00 do 15,30 sati u Esseker centru organizira predavanje za djecu, roditelje i učitelje o zelenoj gradnji i održivom razvoju. Nakon predavanja će se održati likovne radionice na temu “Moja zelena škola” i mini arhitektonski studio i radionica “Projektiram svoju zelenu školu”. Cjelokupno događanje je u suradnji s osnovnom školom “Ivana Filipovića” iz Osijeka koja će u petak, 27. rujna, u školi organizirati predstavu i predstavljanje dječjih plakata s green porukama te sadnju bilja oko škole.

Sve ove „zelene aktivnosti“ za djecu dio su globalnog pokreta pod nazivom „Green Apple“ čiji je osnovni cilj djeci osigurati škole u kojima će biti čišći i zdraviji zrak koji udišu, u kojima će se štedjeti energija i prirodni resursi, gdje će djeca biti inspirirana sanjati o boljoj i sretnijoj budućnosti. To je inicijativa Centra za „Zelene škole“ US Green Building Council organizacije sa sjedištem u Americi. U Centru za „Zelene škole“ postoje stručnjaci koji su projektirali i dizajnirali brojne škole koje su, zbog svojih zelenih performansi, uspjele uštedjeti tisuće dolara dok ujedno predstavljaju za djecu sigurno, zdravo i ugodno okruženje za rad i učenje. US Green Building Council nije htio biti sam u ovoj akciji te je 2012. godine pokrenuo globalnu inicijativu pod nazivom „Green Apple Day of Service“ koja se ove godine održava u cijelom svijetu u subotu, 28. rujna 2013. Ova globalna aktivnost uz nacionalne tj. lokalne podružnice Savjeta za zelenu gradnju daje roditeljima, učiteljima, studentima, kompanijama i institucijama lokalne samouprave mogućnost i priliku da osnovne škole transformiraju u zdravija, sigurnija i produktivnija okruženja za rad i učenje.







[05.08.2013.] Nakon predavanja ili između predavanja omogućili su vam savršeno mjesto za odmor i razonodu na svega par minuta hoda od Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku! Lounge bar, zona besplatnog interneta, izložbe, projekcije, tulumi su samo neki od sadržaja unutar Esseker centra koji će Vam svakodnevno biti dostupni. Uskoro se očekuje program aktivnosti Esseker centra!

Ostalo još samo pet dana za prijavu Vaših stručnih radova!

Format:
Prijedlozi za sanaciju šalju se u obliku postera A3 formata. Prijedlog mora sadržavati maksimalno 600 riječi, kroz koje se opisuje tema, metodologija provedbe / realizacije, ciljevi prijedloga, okvirni troškovi i zaključci (što, kako, zašto, za koga, kada?). Veličina fonta je 10pt, bez referencijskih bilješki. Format dokumenta je .doc, .pdf ili .jpg. Ilustracije po izboru. Format A3, najviše tri lista.

Odabrani doprinosi prezentirat će se putem:
- Okruglih stolova i predavanja na 4. kongresu hrvatskih arhitekata u Osijeku, 27. - 29. 9. 2013.
- Poster prezentacije sa grafičkim prikazom studije; analize; primjera koji će biti izloženi za vrijeme Kongresa, te kasnije u regionalnim i lokalnim društvima arhitekata, kao i u lokalnim samoupravama.

Obje vrste doprinosa objavit će se u tiskanim i web materijalima Kongresa.

Rokovi:
Objava Poziva za prijavu radova: 02.07.2013.
Predaja prijedloga radova: 01.09.2013.
Obavijest o prihvaćanju: 15.09.2013.
Postavljanje, prezentacija radova: 27.-29. 09.2013.

Troškove printanja i izlaganja prijedloga snosit će organizatori.

Za dodatna pitanja i upute oko prijave i pripreme radova kontaktirajte nas putem elektroničke pošte na adresu tajnistvo[at]uha[dot]hr.

Sudjelovanje na Kongresu vrednuje se sa 25 bodova, od čega 15 bodova iz područja
građevno - tehničke regulative, u sklopu Programa stalnog stručnog usavršavanja HKA. Detaljan program i prijavnicu možete pronaći niže u tekstu.


[05.08.2013.] Objavljen je program 4. kongresa arhitekata. Pozivaju vas da ga pogledate i pripremite se za arhitektonski početak jeseni u Osijeku! Program će još dopunjavati te vas pozivaju da nas redovito pratite.

Program:


Arhitekti su tijekom ovog procesa imali jedinstvenu priliku ostvariti odnos s puno većim rasponom korisnika nego ikada do sada; posjetili su mjesta na kojima nikada nisu bili; upoznali se s procesima, potrebama i ambicijama građana, i vjeruju, upoznali upravo te građane s profesijom arhitekta i znanjem kojim raspolažu.

Poziv ovog puta je, dakle, usmjeren upravo na gore navedenu namjeru. Budući da ste upoznati s uvjetima na terenu i da vaša kreativnost prirodno reagira na novi okoliš, koriste ovu priliku, u kojoj udruženim snagama surađuju UHA i HKA, za formiranje jedinstvene platforme za početak sanacije prostora bespravne gradnje. Drugim riječima, traže u najširem rasponu vašeg kreativnog djelovanja sugestije kako se spomenuta sredstva mogu pretočiti u projekte sanacije prostora. Opseg prijedloga može biti od pojedinačnih prijedloga intervencija na građevinama, do zahvata u prostoru – a čime bi se podigao / poboljšao standard okoliša.

UHA i HKA obvezuju se da će spomenute, odabrane projekte uputiti lokalnim zajednicama, da će ih zastupati i javno prezentirati.

Prijedlozi:

- Prijedlozi za sanaciju šalju se u obliku postera A3 formata.
- Sve detalje i obrazac za prijavu možete naći na www.uha.hr.
- Sudjelovanje na Kongresu vrednuje se sa 25 bodova, od čega 15 bodova iz područja
građevno - tehničke regulative, u sklopu Programa stalnog stručnog usavršavanja HKA.


[29.07.2013.] Hrvatska komora arhitekata i Udruženje hrvatskih arhitekata, pod visokim pokroviteljstvom predsjednika RH dr. Ive Josipovića i uz potporu brojnih ministarstava organizira 4. kongres hrvatskih arhitekata pod nazivom «Zemlja» u Osijeku od 27. do 29. rujna 2013. godine.

Ministarstvo turizma, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja, Ministarstvo gospodarstva, predsjednik RH dr. Ivo Josipović potvrdili su svoje pokroviteljstvo nad Kongresom i time potvrdili i važnost ovog rujanskog događanja! Teme koje će se obrađivati su goruće i prate trenutak od ključnog utjecaja na razvoj prostora i arhitektonske djelatnosti – ulaskom Hrvatske u EU, novim zakonima o gradnji i prostornom uređenju i izradom strategije prostornog razvoja, investicijskim procesima, sanacijom prostora, održivom gradnjom, ruralnim prostorom. Kao i na posljednjem Kongresu naglasak je na otvorenom dijalogu i interdisciplinarnom pristupu, koji je temelj diskusija o prostoru i gradnji.

Kao i u prethodnim izdanjima, ugostiti će istaknute inozemne kolege koji će nam uvidom u svoj rad i načine djelovanja, prenjeti iskustva i znanja kojima ciljano želimo nadograditi sveukupnu diskusiju tijekom Kongresa.

Svoj dolazak potvrdili su nam Mario Cucinella, arhitekta iz Italije, višestruki dobitnik međunarodnih nagrada za održivu arhitekturu, koji će nam kroz ostvarenja predstaviti modalitete impelmentacije suvremenih tehnologija.

Zatim, Dickon Robinson, nezavisni savjetnik za graditeljstvo, stanovanje, razvoj nekretnina, održivosti i urbanizma u organizacijama u vladi. Dolazi iz Velike Britanije i na Kongresu će održati predavanje na nama aktualnu temu prostorne strategije EU.

Angela Brady, predsjednica Royal Institute of British Architects ili RIBA-e, obradit će temu komunikacije arhitektonskog stvaralaštva ili arhitekture za sve! Angela Brady je dvanaest puta izabrana u Vijeće Kraljevskog instituta arhitekata u Irskoj, ona je TV ličnosti u Irskoj i Velikoj Britaniji i sudjeluje u programima koji se emitiraju na RTE, ITV i Channel 4!

Louis Becker je ravnatelj i partner na Henning Larsen Architects. Dio je menadžerskog tima od 1998. godine, a odgovoran je za aktivnosti tvrtke na globalnom tržištu. Također je jedan od pokretačkih sila iza niza velikih danskih i međunarodnih projekata iz Švedske, Velike Britanije, Nizozemske, Grčke, Španjolske, SAD-a, Kine, Sirije, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. U 2008. godini, Louis je imenovan gostujućim profesorom na Odsjeku za arhitekturu i dizajn na Sveučilištu Aalborg. Godine 2011, nagrađen je medaljom Eckersberg kao posebnim priznanjem za njegov izniman doprinos Danskoj arhitekturi u svijetu.

Ovo su samo neki od inozemnih stručnjaka koja će gostovati i predavati na Kongresu uz brojna domaća imena arhitekture. Upravo su oni razlog da sudjelujete na Kongresu koji zajedničkim doprinosom, može biti zapamćen kao oznaka početka arhitektonskog oporavka.



[17.06.2013.] Hrvatska komora arhitekata i Udruženje hrvatskih arhitekata pozivaju vas na 4. kongres hrvatskih arhitekata, pod nazivom Zemlja, koji će se održat od 27. do 29. rujna 2013. godine, u Osijeku, pod visokim pokroviteljstvom predsjednika RH dr. Ive Josipovića.

Sudjelovanje na kongresu vrednuje se sa 25 bodova, od čega 15 iz područja građevno - tehničke regulative,u sklopu Programa stalno stručnog usavršavanja HKA.

Ozbiljnije nego ikad, Kongres koincidira s događanjima od ključnog utjecaja na razvoj prostora i arhitektonske djelatnosti – ulaskom Hrvatske u EU, novim zakonima o gradnji i prostornom uređenju i izradom strategije prostornog razvoja što će svakako biti u fokusu interesa kongresnih zbivanja.

Ime Kongresa je višeznačno i simbolično te je upućeno na aktualni trenutak hrvatske arhitekture i moguće optimistično čitanje složenosti i, često, naizgled, nerješivih problema svakodnevice:

- zemlja kao teritorij - mogućnosti koje se otvaraju pristupanjem EU, baš kao i naša sposobnost za opstankom na širem tržištu,
- zemlja kao osnovni element hrvatske razvojne i prostorne politike, utemeljene na očuvanosti izvornih prirodnih i poljoprivrednih pejzaža,
- zemlja kao izvor posla - potencijal arhitektonskih intervencija vezano uz afirmaciju ruralnih i agrikulturnih krajolika te infrastrukturnih zahvata u nedirnutu prirodu,
- zemlja kao element kojem se vraćamo nakon desetljeća provedenog u groznici neoliberalne prostorne ekspanzije,
- zemlja kao podsjetnik na trajne i nikad uistinu vrednovane zasade umjetničke i intelektualne skupine "Zemlja", osnovane u jeku globalne krize, 1929. godine i predvođene kolegom Dragom Iblerom,

Ovogodišnjim kongresom nastojat će proširiti područja razgovora na struci komplementarne i srodne discipline te očekujemo sudjelovanje međunarodnih i domaćih arhitekata, sociologa, ekonomista, pravnika, agronoma, kulturnih djelatnika i dr.

U ovom trenutku potvrdili su svoj dolazak eminentni inozemni stručnjaci: Louis Becker (Henning Larsen Architects, Danska), Dickon Robinson (predsjednik savjeta za prostorno uređenje države, Velika Britanija), Angela Brady (predsjednica RIBA-e, Velika Britanija), Tobia Scarpa (arhitekt i dizajner, Italija), te Mario Cucinella (arhitekt, vodeći stručnjak za održivi razvoj, Italija).

Pozivaju vas na sudjelovanje u Kongresu koji zajedničkim doprinosom, može biti zapamćen kao oznaka početka arhitektonskog oporavka.

Rok za rane prijave je do 15. srpnja 2013. godine.

Prijavnica:


 Stranica prilagođena ispisu
06-17-2013 11:56:17 am :: padobranac
Nadam se da cete objaviti i program kad ga objave.
Inace, zvuci zanimljivo. Posebice ce biti dobro cuti misljenje i iskustva Britanaca na polju urbanizma, buduci je je nas danasnji urbanizam poklekao pred najezdom "investitora" i u velikoj mjeri je izgubio svrhu otkad dobrim dijelom ovisi o privatnim intervencijama (kod nas je to u indijanskoj fazi).
Dobre teme i dobar trenutak. Jucer bi bio bolji trenutak, ali bolje ikad nego nikad.
Nema previse smisla staviti ponudu smjestaja i hrane bez objave satnice i programa..No dobro, strpit cemo se toliko.
06-17-2013 11:59:24 am :: padobranac
Jos nesto, konacno nesto od toga a da mjesto odrzavanja nije Zagreb, Dubrovnik, Opatija i Split.
Lokalna struka uvijek ima vece troskove..
Hotel Osijek je sasvim dobro mjesto za to i ne vidim zasto je Osijek toliko rijetko bio u poziciji ugostiti takav dogadjaj.
06-17-2013 12:26:11 pm :: anakonda
padobranac je napisao/la (Pogledaj post): › Jos nesto, konacno nesto od toga a da mjesto odrzavanja nije Zagreb, Dubrovnik, Opatija i Split.
Lokalna struka uvijek ima vece troskove..
Hotel Osijek je sasvim dobro mjesto za to i ne vidim zasto je Osijek toliko rijetko bio u poziciji ugostiti takav dogadjaj.


...problem je malo i u lokalnoj zajednici, bolje rečeno - premalim angažmanom turističke zajednice i ostalih dionika koji imaju sredstva za reklamiranje i tog vida turizma u Osijeku.....zatim, prometna (ne)povezanost je isto ključan element u priči, jer nitko neće voziti kilju kilometara da bi proveo dva-tri dana u Osijeku (koliko obično traju takvi posjeti) - takve se face voze avionima kao mi tramvajima....
...no, eto - nadam se da je ovo pozitivni pomak koji će vremenom samo napredovati....
06-18-2013 10:14:01 pm :: Carobnica
Mislim da sam negdje čitala da Osijek nema smještajnih kapaciteta za ozbiljne kongrese. Gdje će svi ovi ljudi stati, Hotel Osijek je ionako većinu vremena dobro popunjen?

U svakom slučaju, super je vidjeti i super bi bilo vidjeti što više takvih zbivanja u Osijeku.
08-05-2013 08:47:53 am :: Redakcija 031
[05.08.2013.]
Objavljen je program 4. kongresa arhitekata. Pozivaju vas da ga pogledate i pripremite se za arhitektonski početak jeseni u Osijeku!

Program će još dopunjavati te vas pozivaju da nas redovito pratite.
Program:


Podsjećaju vas da prijavite vaše radove!

Arhitekti su tijekom ovog procesa imali jedinstvenu priliku ostvariti odnos s puno većim rasponom korisnika nego ikada do sada; posjetili su mjesta na kojima nikada nisu bili; upoznali se s procesima, potrebama i ambicijama građana, i vjeruju, upoznali upravo te građane s profesijom arhitekta i znanjem kojim raspolažu.

Poziv ovog puta je, dakle, usmjeren upravo na gore navedenu namjeru. Budući da ste upoznati s uvjetima na terenu i da vaša kreativnost prirodno reagira na novi okoliš, koriste ovu priliku, u kojoj udruženim snagama surađuju UHA i HKA, za formiranje jedinstvene platforme za početak sanacije prostora bespravne gradnje. Drugim riječima, traže u najširem rasponu vašeg kreativnog djelovanja sugestije kako se spomenuta sredstva mogu pretočiti u projekte sanacije prostora. Opseg prijedloga može biti od pojedinačnih prijedloga intervencija na građevinama, do zahvata u prostoru – a čime bi se podigao / poboljšao standard okoliša.

UHA i HKA obvezuju se da će spomenute, odabrane projekte uputiti lokalnim zajednicama, da će ih zastupati i javno prezentirati.

Prijedlozi:

- Prijedlozi za sanaciju šalju se u obliku postera A3 formata.
- Sve detalje i obrazac za prijavu možete naći na www.uha.hr.
- Sudjelovanje na Kongresu vrednuje se sa 25 bodova, od čega 15 bodova iz područja
građevno - tehničke regulative, u sklopu Programa stalnog stručnog usavršavanja HKA.
09-18-2013 10:26:07 am :: Redakcija 031
[18.09.2013.] U sklopu 4. kongresa hrvatskih arhitekata koji će se održati u Osijeku od 27. do 29. rujna ove godine, uz brojna popratna događanja, održat će se i velika izložba radova Viktora Axmanna, najznačajnijeg osječkog arhitekta i urbanista. Za najmlađe će biti organizirane tri radionice Male škole arhitekture te radionice Savjeta za zelenu gradnju!

Ovogodišnje izdanje 4. kongresa hrvatskih arhitekata otvara svoja vrata u četvrtak, 26. rujna, velikom izložbom: „VIKTOR AXMANN – najznačajniji osječki arhitekt i urbanist“ povodom 135. obljetnice rođenja ovog velikog osječkog arhitekta, i to na dvije lokacije; u predvorju kina „Urania“ s početkom u 18,00 sati te u uglovnici „Kuća Čačinović“ u prostoru kluba „Siesta“ od 19,00 sati.

Izložba je nastavak predstavljanja Axmannovih dijela, a prethodnica pod nazivom „Viktor Axmann – arhitekt i urbanist koji je Osijeku dao Europski štih“ pobudila je veliki interes domaće i inozemne javnosti. Ovom, novom izložbom, želi se predstaviti visoko priznanje koje je Axmann dobio u Beču za projekt kino – kazališta „Urania“. Također će se izložiti projektne dokumentacije i rijetke fotografije iz vremena izgradnje do današnjih dana.

Osim u Osijeku, projektirao je i u Donjem Miholjcu, Virovitici, Bjelovaru, Rumi, Đakovu, Vukovaru, Vinkovcima i Beogradu. Nesumnjivo najznačajniji osječki arhitekt prve polovine dvadesetog stoljeća, čovjek koji je najviše pridonio početnoj modernizaciji arhitekture svog grada.

Idućeg dana, u petak 27. rujna, otvorit će se još jedna izložba „Nagrađena hrvatska arhitektura“ u galeriji Kazamat s početkom od 20,30 sati.

Radionice za djecu
Najmlađi stanovnici grada Osijeka će uživati u dvodnevnim arhitektonskim radionicama!

Održat će se tri javne radionice za djecu koje se realiziraju u okviru programa Prostor.i.ja - Mala škola arhitekture u suradnji s osječkim osnovnim školama. Radionice će problematizirati konkretne teme vezane uz Osijek – morfologiju grada, subjektivni doživljaj posebnih mjesta u gradu te temu participacije u kreiranju javnog prostora na primjeru obale Drave. Radionice su ograničene na dvadeset sudionika i namijenjene su djeci osnovnoškolske dobi.

Prva radionica naziva „Oblik grada“održat će se u petak, 27. rujna, od 17,00 do 19,00 sati unutar Esseker centra u Osijeku. Druga radionica pod nazivom „Mjesta i doživljaji – emotivne mape Osijeka“, održat će se u subotu, 28. rujna, od 10,00 do 12,00 sati, a treća radionica, „Grad na rijeci“ održat će se istog dana poslijepodne od 16,00 do 18,00 sati, obje u Esseker centru.

Prostor.i.ja - Mala škola arhitekture je višegodišnji odgojno - obrazovni projekt s ciljem promicanja sadržaja s područja arhitekture i urbanizma među mladima. Godine 2010. zajedno su ga pokrenule Udruga za promicanje vizualne kulture OPA, program Arhitektura i djeca Hrvatske komore arhitekata, Društvo arhitekata Zagreba i NoThing productions. Radionice zajedno realiziraju učitelji likovne kulture i razredne nastave, arhitekti te studenti Arhitektonskog fakulteta, Akademije likovnih umjetnosti i Učiteljskog fakulteta u Zagrebu. Od početka projekta se u radionice organizirano uključuju i osnovne škole grada Zagreba, bilo u prostorima škola ili izvan njih.

Globalne zelene radionice za djecu
Savjet za zelenu gradnju u suradnji s osnovnim školama i vrtićima Osijeka, u subotu 28. rujna, od 13,00 do 15,30 sati u Esseker centru organizira predavanje za djecu, roditelje i učitelje o zelenoj gradnji i održivom razvoju. Nakon predavanja će se održati likovne radionice na temu “Moja zelena škola” i mini arhitektonski studio i radionica “Projektiram svoju zelenu školu”. Cjelokupno događanje je u suradnji s osnovnom školom “Ivana Filipovića” iz Osijeka koja će u petak, 27. rujna, u školi organizirati predstavu i predstavljanje dječjih plakata s green porukama te sadnju bilja oko škole.

Sve ove „zelene aktivnosti“ za djecu dio su globalnog pokreta pod nazivom „Green Apple“ čiji je osnovni cilj djeci osigurati škole u kojima će biti čišći i zdraviji zrak koji udišu, u kojima će se štedjeti energija i prirodni resursi, gdje će djeca biti inspirirana sanjati o boljoj i sretnijoj budućnosti. To je inicijativa Centra za „Zelene škole“ US Green Building Council organizacije sa sjedištem u Americi. U Centru za „Zelene škole“ postoje stručnjaci koji su projektirali i dizajnirali brojne škole koje su, zbog svojih zelenih performansi, uspjele uštedjeti tisuće dolara dok ujedno predstavljaju za djecu sigurno, zdravo i ugodno okruženje za rad i učenje. US Green Building Council nije htio biti sam u ovoj akciji te je 2012. godine pokrenuo globalnu inicijativu pod nazivom „Green Apple Day of Service“ koja se ove godine održava u cijelom svijetu u subotu, 28. rujna 2013. Ova globalna aktivnost uz nacionalne tj. lokalne podružnice Savjeta za zelenu gradnju daje roditeljima, učiteljima, studentima, kompanijama i institucijama lokalne samouprave mogućnost i priliku da osnovne škole transformiraju u zdravija, sigurnija i produktivnija okruženja za rad i učenje.

Advertisement Advertisement Advertisement






Uzgajivačnica velikih ...
Ag potražuje djelatnik...
BOO pomeranci, cistokr...
Pomeranac štenci slobo...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:181

Registrirani online (): Nitko