Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Oko 400 četrnaestogodišnjaka na godinu prođe pregled profesionalnog usmjeravanja u Zavodu za zapošljavanje, a od toga broja njih čak 270 bude s teškoćama u razvoju (invalidi, Down sindrom, djeca koja nisu išla u redovne osnovne škole...).

Dok se oni upisuju izravno u posebne programe za pomoćna zanimanja u Obrtničkoj školi, druga kategorija učenika, ona koja u osnovnim školama pohađa nastavu prema prilagođenom i individualnom programu, također ima izravan upis, no nisu ograničeni isključivo na Obrtničku školu.

Tu nastaje problem jer, kako kaže Slavica Ringel, voditeljica profesionalnog usmjeravanja, srednja škola nije obavezna pa tako nije obavezno ni prilagođavanje programa za učenike s posebnim potrebama. To znači da oni pohađaju redovnu nastavu, sa zdravim učenicima, ali tu dinamiku školskog programa ne mogu pratiti.

- Prilagođeni program zahtijeva dodatni angažman profesora, stručnih službi te skrb za učenika, zbog čega ga nemaju sve škole. Događa se tako da im uskrate program pa učenici ispadaju iz sustava. Mi nažalost nemamo ingerenciju i ne možemo provoditi nadzor, već samo dajemo preporuku, no smatramo da bi se takvi propusti trebali nadgledati čak i do samog Ministarstva obrazovanja. Žalosno je da učenik iz prve kategorije prođe trogodišnje srednjoškolsko obrazovanje, a onaj iz druge ne, i to zbog nedostatka prilagođenog programa - zaključuje Ringel.

Stoga zaključuje da bi upravo resorno ministarstvo trebalo dati zakonsku regulativu za obavezan prilagođeni program ako se u razred upiše bar jedan takav učenik, jer, kako kaže, naposljetku se cijela situacija lomi na leđima učenika, ali i roditelja koji očekuju prelazak u drugi razred, no s obzirom na teškoću svladavanja neprilagođenog programa, učenik to ne može proći.

Tada nastaju problemi i jedino moguće rješenje je usmjeravanje učenika u drugu školu, odnosno za drugo zanimanje. Iskustveno, kaže Ringel, Ekonomska i upravna škola drži se svojih obaveza pa se tako sukladno potrebi čak i formira poseban odjel za učenike koji nastavu pohađaju prema prilagođenom programu. Ringel je mišljenja da svakako ne bi trebalo školama dati na volju mogućnost odabira, i to linijom manjeg otpora, a što je nažalost, praksa.

Prošle godine 270 upisanih

Pomoćni kuhar, slastičar, bravar, autolakirer i ostala zanimanja u Obrtničkoj školi mjesta su gdje se izravno upisuju djeca s teškoćama u razvoju. Njih je lani bilo 270, a Ringel kaže da je, nažalost, sve više učenika u Osječko-baranjskoj županiji kojima je potreban poseban program.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031


 Stranica prilagođena ispisu
Re: Diskriminacija djece s posebnim potrebama
03-20-2012 02:57:41 pm :: a_reel
svojedobno sam imao susret s navedenom ustanovom... oni: "ajde reci nam što u školi voliš, što ti ide?", ja: "ide mi sve osim matematike", oni: (nakon kraćeg razmišljanja) "ti si za računovođu!", ja: "ali ne razumijem matematiku", oni: "ma nije bitno..." života mi da je tako bilo... idioti...




Na prodaju štenci fran...
Prodajem novi plasteni...
Azijati stari 6 meseci...
Mikro Civave spremne z...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:259

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku