Osječka šećerana u modernizaciju proizvodnje ulaže 70 milijuna kuna
08.07.2011. 10:36

- Ovim investicijama u modernizaciju postrojenja za preradu šećerne repe i proizvodnju šećera nastojimo se što bolje pripremiti za ulazak u Europsku uniju, odnosno prioritet nam je postići adekvatnu konkurentnost, kaže Nedić.
Ušteda energije i povećanje kvalitete
Miroslav Klein, član Uprave Kandit Premijera, pojašnjava da su ove najnovije investicije zapravo nastavak investicija planiranih još prije početka Domovinskog rata, a započetih 2003., odnosno 2007. godine.
- Želio bih podsjetiti da je osječka tvornica šećera za vrijeme bivše Jugoslavije, uz srpsku šećeranu u Vrbasu, bila na najvišoj tehnološkoj razini i imala je najveće preradbene kapacitete. Osječka je šećerana tada prema tehnološkoj opremljenosti bila u rangu najrazvijenijih zapadnoeuropskih šećerana, što nam je cilj da to bude i ubuduće. Uoči početka Domovinskog rata planiran je bio nastavak investicija, međutim, ratna djelovanja i okupirana sirovinska područja zaustavila su sve naše planove i na neki način vratilo nas unatrag. Uoči rata imali smo idejnu studiju i za rješenje problema s otpadnim vodama, te za još niz drugih projekata. S ulaganjima se započelo tek 2003. godine, odnosno 2007. godine, kada smo proveli tzv. I. fazu projekta uštede energije, a kroz nju i smanjenje emisije ugljičnog dioksida za približno 25 posto. Usporedno s tim investiralo se i na rješenju problema otpadnih voda, kaže Klein, te naglašava da su najnovije investicije usmjerene na uštedu energije, ekologiju, te još veću kvalitetu šećera.
Kad je riječ o uštedi energije u osječkoj šećerani, kako Klein naglašava, u tijeku je provedba II. faze projekta, gdje je plan provesti uštede energije za još 25 posto.
- Da bismo to proveli, krenuli smo s rekonstrukcijom svih vakuum-aparata u rafineriji. Tako smo umjesto postojećih 12 preša za izlužene rezance, ugradili tri preše koje su zadnja riječ tehnike. S ovim investicijama u rafineriji imat ćemo mogućnost dobivanja još kvalitetnijeg finalnog proizvoda, kaže Klein.
Osječki šećer, napominje, tražen je na zahtjevnom EU tržištu, posebice Njemačke i Italije, što dokazuje i njegovu kvalitetu.
Klein nadalje od brojnih investicija koje se provode ovo ljeto, navodi i nabavku novih ćelija za rashladni toranj koji će pridonijeti značajnom smanjenju potrošnje vode, nabavku novog uparivača, pročistača šećerne repe (jedanaestog po redu) da repa u preradu uđe sa što manje zemlje i korova, potom stroj za odvajanje korjenčića i ostalog.
Rekordna proizvodnja šećera
Osim po obimnim zahvatima u rekonstrukciju i modernizaciju postrojenja, ova bi godina za Kandit Premijer mogla biti zapamćena i prema rekordnoj proizvodnji šećera.
Naime, kako navodi Miroslav Kos, direktor za sirovine i logistiku u Kandit Premijeru, za ovogodišnju tzv. zelenu kampanju imaju osiguranu proizvodnju šećerne repe na oko 11.000 hektara površina. Plan je bio, kako Kos ističe, osigurati proizvodnju šećerne repe na ukupno 12.000 ha, no on nije ispunjen iz razloga jer na sirovinskom području osječke šećerane proizvodnju šećerne ugovaraju i ostale hrvatske šećerane, a konkurencija šećernoj repi i ove je godine bio kukuruz, jer ima dobru cijenu i traži manje ulaganja.
- Prema trenutačnom stanju šećerne repe mogu se očekivati prinosi od oko 50 t/ha, a nadamo se i dobroj digestiji. Tako da očekujemo približno 600.000 tona šećerne repe, odnosno proizvodnju od 80.000 tona šećera, kaže Kos te napominje da ako se tomu pridoda i prerada sirovog tršćanog šećera, Kandit Premijer mogao bi računati na ukupnu proizvodnju više od 100.000 tona šećera.
Optimizirali i broj radnika
U Kandit Premijeru trenutačno radi 260 radnika, što je, napominje Ilija Nedić, na razini na kojoj su svoje poslovanje bazirale i druge hrvatske šećerane.
- Proveli smo i novu sistematizaciju radnih mjesta. Vjerujemo da je ovo optimalan broj radnika s kojima možemo uspješno poslovati, a u prilog tomu možda najbolje govori i podatak da smo u prvih pet mjeseci ove godine pozitivno poslovali, napominje Nedić.
Angažirano deset tvrtki
Krug osječke tvornice šećera ovih je dana veliko gradilište gdje, uz radnike šećerane, svaki dan radi i između 50 i 80 radnika iz desetak tvrtki angažiranih na provedbi brojnih investicija.
Tekst: Zdenka Rupčić/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (14)
http://www.entereurope.hr/cpage.aspx?page=clanci.aspx&pageID=171&clanakID=502