Strip recenzija: Strip revija br. 6
08.06.2011. 8:00

No, što donosi Strip revija? Općenito, brojevi su tematski, pokrivaju određeno razdoblje stripa u Hrvatskoj. Konkretno, br. 6 je posvećen pokojnom Ivici Bednjanecu. Ivica Bednjanec je napustio ovu dolinu stripova 15. veljače 2011., ali je ostavio svima koji rade na stripu dobru stazu koju treba slijediti i unapređivati. Tako Strip revija, od svojih 119 stranica posvećuje Bednjanecovim stripovima i tekstovima 51 stranicu. To su redom stripovi: „Petrica Kerempuh“, „Hvarska buna“, „Jadranski vukovi“, „Lov na čovjeka“, „Kiko“ i neizostavni „Nježni“ (ovaj put u ulozi robijaša). Nadalje, uz ove stripove nalaze se i dva teksta Ivica Bednjaneca kroz koje, uz gore navedene stripove, možete razumjeti što je „kompletan autor“ (Bednjanec je sam pisao scenarije i crtao stripove).

Naslovna stranica
Zatim, tu je „Štakor“, strip o super-heroju, domaćem, koji je izlazio u kultnom zagrebačkom fanzinu „Endem“. Scenarij potpisuje Tihomir Tikulin – Tico, a crtež Sebastijan Čamagajevac, pravi strip majstori, ako ste ikada pročitali koji broj „Endema“ znati će te i zašto. Vezano za samog „Štakora“, čudi me što još nije osvanuo u obliku strip-albuma, a o potencijalu za samostalni kiosk serijal neću ni misliti jer me rastuži što se ni to ne događa. Uglavnom, vrlo dboro nacrtan i duhovit strip.
Slijedi ZF strip „Negda“, po tekstu Marijana Ferenca (pesudonim), a u crtežu Franje Anžlovara. Ukratko, strip o zagorcima u svemiru, u nekoj dalekoj budućnosti ostaju svojstveni sami sebima i „još jenoj“.
Tekst glavnog urednika Mladena Novakovića o strip klasiku Alexu Raymondu, odlično upotpunjuje Strip Reviju i zapravo je posveta avanturističkom stripu. Kao potvrdu tome iza teksta slijedi i strip „Jungle Jim“ spomenutog autora, a samog glavnog junaka se može usporediti sa Tarzanom u odjelu.
Kao veliko finale Strip Revije, Rudi Aljinović u tekstu „Strip u Hrvatskoj 1941 -1945“ donosi opsežnu analizu stripova koji su vremenu II. svjetskog rata ugledali svjetlo dana. Kroz 32 stranice teksta i tabli stripova, ostajete začuđenji količinom podataka kojom Rudi raspolaže i vješto prezentira čitaocu kao i prikupljenim i objavljanim tablama. Neki od naslova tadašnjih stripova: „Hrvoje Vukčić Hrvatinić“, „Tajna jezera Čad“, „Ustaša radi...“, „Kako je PALČIĆ postao velik“, „Mali vitez“, „Mali Malkin“, „Nasredineove Gusle“, „Pomućeni mir oaze“, „Kralj Juraj i njegov premijer“, „Ciganin i divovi“, „Liek“, „Patuljak Nosko“, „Čuvaj se senjske ruke“, „Preko ruske stepe – doživljaj jendog hrvatskog legionara“, „Prevareni neprijatelj“, „Ćira i Mira“...
Sve u svemu, pregršt toga za pročitati, a uzevši u obzir da Strip revija izlazi četiri puta godišnje, lako ju je za skupiti uz to što ne bi potrošili sulude cifre koje danas dostižu pojedina strip izdanja jer Strip revija košta 25 kuna. Na kraju, kada se pogledaju imena koja stoje iza iste, nema sumnje da se radi o kvalitetnom proizvodu, jer tu su: Rudi Aljinović, Ana Bednjanec, Darko Bednjanec, Žarko Beker, Mladen Bjažić, Ratko Dragaš, Branko Farac, Dušan Gačić, Branko Gredelj , Želimir Kosović, Igor Kordej, Darko Kreč, Marija Krstina Kušan, Boris Nazansky, Robert Neugebauer, Mladen Novaković, Ante Obuljen, Julio Radilović, Oto Reisinger, Esad Ribić, Zlatko Stanzer, Zdravko Zupan, grafički tim: Tihomir Tikulin – Tico i Mirna Martniović (restaurator).
Do sada objavljeno:





Piše: Saša Paprić
Objavio: Saša Paprić |
Komentari (4)