Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Strip recenzija: Strip revija br. 6

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Saša Paprić
Offline
Ukupno postova: 92
Lokacija: dgo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.06.2011. 8:00 
Naslov:  Strip recenzija: Strip revija br. 6
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prilikom uobičajenog sondiranja ponude stripova na osječkim kioscima ostao sam ugodno iznenađen – među morem Zagorovih izdanja, pokojim Texom, Alan Fordovima (starim i novim), Marvelima i ostalima, našla se i Strip revija. Do sada, Strip revija se mogla nabaviti u strip-knjižarama i na strip festivalima. Uz magazin StripOs i još nekoliko regionalnih strip projekata, Strip revija je bila pravo festivalsko izdanje. Ovaj odličan potez ekipe iz zagrebačke Udruge Stripforum podiže ljestvicu bavljenja domaćom strip produkcijom naviše. Ne samo što je revija sada dostupna široj publici putem kioska, već će i redovni čitatelji lakše doći do svoje porcije odličnih stripova. Ovdje moram napomenuti kako magazin StripOs i Strip revija nisu konkurenta izdanja jedno drugom, već idu zajendo ruku pod ruku, nadopunjavajući opću ponudu. Dapače, suradnja između zagrebačkog Stripforuma i osječkog StripOs-a je dobar primjer uspješne suradnje. Tako je, npr. u broju 5 Strip revije, na posljednjoj strani, izašla reklama u boji sa četiri naslovnice magazina StripOs. O zajedničkom radu obje udruge na izložbenoj djelatnosti imali ste priliku čitati putem ove kolumne o stripu, ako već niste bili u prigodi posjetiti koju izložbu.

No, što donosi Strip revija? Općenito, brojevi su tematski, pokrivaju određeno razdoblje stripa u Hrvatskoj. Konkretno, br. 6 je posvećen pokojnom Ivici Bednjanecu. Ivica Bednjanec je napustio ovu dolinu stripova 15. veljače 2011., ali je ostavio svima koji rade na stripu dobru stazu koju treba slijediti i unapređivati. Tako Strip revija, od svojih 119 stranica posvećuje Bednjanecovim stripovima i tekstovima 51 stranicu. To su redom stripovi: „Petrica Kerempuh“, „Hvarska buna“, „Jadranski vukovi“, „Lov na čovjeka“, „Kiko“ i neizostavni „Nježni“ (ovaj put u ulozi robijaša). Nadalje, uz ove stripove nalaze se i dva teksta Ivica Bednjaneca kroz koje, uz gore navedene stripove, možete razumjeti što je „kompletan autor“ (Bednjanec je sam pisao scenarije i crtao stripove).


Naslovna stranica

Zatim, tu je „Štakor“, strip o super-heroju, domaćem, koji je izlazio u kultnom zagrebačkom fanzinu „Endem“. Scenarij potpisuje Tihomir Tikulin – Tico, a crtež Sebastijan Čamagajevac, pravi strip majstori, ako ste ikada pročitali koji broj „Endema“ znati će te i zašto. Vezano za samog „Štakora“, čudi me što još nije osvanuo u obliku strip-albuma, a o potencijalu za samostalni kiosk serijal neću ni misliti jer me rastuži što se ni to ne događa. Uglavnom, vrlo dboro nacrtan i duhovit strip.

Slijedi ZF strip „Negda“, po tekstu Marijana Ferenca (pesudonim), a u crtežu Franje Anžlovara. Ukratko, strip o zagorcima u svemiru, u nekoj dalekoj budućnosti ostaju svojstveni sami sebima i „još jenoj“.

Tekst glavnog urednika Mladena Novakovića o strip klasiku Alexu Raymondu, odlično upotpunjuje Strip Reviju i zapravo je posveta avanturističkom stripu. Kao potvrdu tome iza teksta slijedi i strip „Jungle Jim“ spomenutog autora, a samog glavnog junaka se može usporediti sa Tarzanom u odjelu.

Kao veliko finale Strip Revije, Rudi Aljinović u tekstu „Strip u Hrvatskoj 1941 -1945“ donosi opsežnu analizu stripova koji su vremenu II. svjetskog rata ugledali svjetlo dana. Kroz 32 stranice teksta i tabli stripova, ostajete začuđenji količinom podataka kojom Rudi raspolaže i vješto prezentira čitaocu kao i prikupljenim i objavljanim tablama. Neki od naslova tadašnjih stripova: „Hrvoje Vukčić Hrvatinić“, „Tajna jezera Čad“, „Ustaša radi...“, „Kako je PALČIĆ postao velik“, „Mali vitez“, „Mali Malkin“, „Nasredineove Gusle“, „Pomućeni mir oaze“, „Kralj Juraj i njegov premijer“, „Ciganin i divovi“, „Liek“, „Patuljak Nosko“, „Čuvaj se senjske ruke“, „Preko ruske stepe – doživljaj jendog hrvatskog legionara“, „Prevareni neprijatelj“, „Ćira i Mira“...

Sve u svemu, pregršt toga za pročitati, a uzevši u obzir da Strip revija izlazi četiri puta godišnje, lako ju je za skupiti uz to što ne bi potrošili sulude cifre koje danas dostižu pojedina strip izdanja jer Strip revija košta 25 kuna. Na kraju, kada se pogledaju imena koja stoje iza iste, nema sumnje da se radi o kvalitetnom proizvodu, jer tu su: Rudi Aljinović, Ana Bednjanec, Darko Bednjanec, Žarko Beker, Mladen Bjažić, Ratko Dragaš, Branko Farac, Dušan Gačić, Branko Gredelj , Želimir Kosović, Igor Kordej, Darko Kreč, Marija Krstina Kušan, Boris Nazansky, Robert Neugebauer, Mladen Novaković, Ante Obuljen, Julio Radilović, Oto Reisinger, Esad Ribić, Zlatko Stanzer, Zdravko Zupan, grafički tim: Tihomir Tikulin – Tico i Mirna Martniović (restaurator).

Do sada objavljeno:












Piše: Saša Paprić

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nenoos
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.06.2011. 10:42 
Naslov:  Re: Strip recenzija: Strip revija br. 6
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo naprijed, Strip revija se drži zadanog tempa i to mi je baš drago. Posvećena je većim dijelom našem dragom Ivici Bednjanecu, što mi je također drago. Dakle, najljepše želje za budućnost, samo naprijed!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
krajken
Offline
Ukupno postova: 64
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.06.2011. 13:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Strip revija predstavlja vrhunsku kvalitetu i rijetko pregledan i iscrpan uvih u našu strip povijest.

P.S. Zagorci u svemiru, hehehe! Jedan broj Future kasnih 90-ih sadržavao je sf-novelu sa sličnom tematikom... Kakav spoj!Neprocjenjivo Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nenoos
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.06.2011. 13:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...a da ne zaboravim agilnog i neumornog Rudija Aljinovića, šetajuću enciklopediju hrvatskog i drugog stripa!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andjusticeforall
Offline
Avatar

Ukupno postova: 214
Lokacija: D.G.O.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.06.2011. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nenoos je napisao/la: ›
...a da ne zaboravim agilnog i neumornog Rudija Aljinovića, šetajuću enciklopediju hrvatskog i drugog stripa!!!!


Je, trebaš vidjeti što sve iščupali od zaborava u tom tekstu o HR stripu during the war, mislim na objavljenje table, ilustrirane letke, neke stvari em' što su bile jedva tiskane već je čudo da su i preživjele... Uglavnom, ovo se isplati nabaviti, revija se može čitati dosta dugo, a prvih šest brojeva i izgleda lijepo na polici (barem tako kažu, prvi broj sam nekome posudio #*!, ne znam kome)...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: