Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U utorak, 1. veljače 2011. g. u prostorijama Hrvatske gospodarske komore Osijek, Europske avenije 13, Osijek, u trajanju od 10:00 do 13:30 sati Volonterski centar Osijek organizirat će javnu diskusiju o važnosti volontiranja za socijalno uključivanje marginaliziranih skupina „Utjecaj volontiranja na integraciju i veću zapošljivost marginaliziranih skupina“.

Sudionici javne diskusije bit će predstavnici neprofitnih organizacija s područja Osječko-baranjske županije: udruga i organizacija čiji su korisnici skupine u riziku od socijalne isključenosti, ustanova socijalne skrbi, centara za socijalnu skrb, tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave, Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek te Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Javna diskusija dio je projekta „Jednake mogućnosti – inkluzivno volontiranje kao put prema integraciji i većoj zapošljivosti“ kojeg provodi Volonterski centar Osijek kao nositelj projekta u partnerstvu s regionalnim volonterskim centrima u Zagrebu, Rijeci i Splitu.

U uvodnom dijelu javne diskusije voditeljica Volonterskog centra Osijek, Lejla Šehić Relić, predstavt će projekt čiji je osnovni cilj poticanjem inkluzivnog volontiranja doprinijeti integraciji i većoj zapošljivosti pojedinaca koji pripadaju skupinama društva koje su u riziku od socijalne isključenosti.

Regionalni volonterski centri u Osijeku, Zagrebu, Rijeci i Splitu facilitirat će proces smještanja volontera u neprofitne organizacije pri čemu će posebna pažnja biti posvećena kreiranju svrsishodnih i kreativnih volonterskih programa unutar organizacija „domaćina“ i pružanju specifične podrške kako bi volonteri realizirali svoj puni potencijal.

Kroz ovaj projekt predstavnici marginaliziranih skupina volontiranjem će dobiti priliku steći ili osnažiti radno iskustvo i socijalne kompetencije te proširiti socijalnu mrežu što će u konačnici pridonijeti postizanju osnovnog cilja projekta.

Organizacije „domaćini“ povećat će kapacitete za primjenu programa inkluzivnog volontiranja te na taj način osnažiti svoju ulogu i vrijednosnu komponentu u zajednici. Ovaj projekt doprinosi viziji društva u kojoj se u isto vrijeme njeguju različitosti i prihvaćanje te u kojoj je volontiranje za svakog pojedinca slobodno i dostupno na načelima jednakih mogućnosti.

Ovaj projekt financiran je sredstvima EU, kroz program IPA Komponenta IV – Razvoj ljudskih potencijala. Cjelokupna vrijednost projekta iznosi 125.301,08 EUR.

Jedna od uvodničarki na javnoj diskusiji bit će i Ksenija Romstein, prof. rehabilitator s Učiteljskog fakulteta u Osijeku, koja će prezentirati ulogu i značaj volontiranja za socijalnu inkluziju s posebnim osvrtom na pojam socijalne inkluzije i skupina u riziku od socijalne isključenosti, važnosti volontiranja za lokalnu zajednicu i pojedinca u smjeru socijalne inkluzije i radno-okupacione terapije, resursima potrebnima za volontiranje i servisima podrške, pozitivnim primjerima dobre prakse iz EU te na preporuke za facilitaciju implementacije volontiranja osoba u riziku od isključenja.

U drugom dijelu javne diskusije analizirat će se postojeća praksa jednakih mogućnosti za volontiranje te će se razgovarati o dobrobitima i izazovima inkluzivnog volontiranja. Sudionici javne diskusije, također će imati priliku čuti na koji način i oni sami mogu biti uključeni u ovaj projekt, kako će teći proces identifikacije i uključivanja volontera s jedne strane, i s druge strane, kako će teći proces identifikacije i odabira organizatora volontiranja te koje su osnovne pretpostavke za potencijalne organizatore volontiranja u ovom projektu.

Volontiranje kao društveni fenomen ima moć doprinijeti kvaliteti života zajednice i društva u cjelini. Također, volontiranje u sebi sadržava potencijal osnaživanja pojedinca prema samopoštovanju, osjećaju osobnog postignuća, nove profesionalne inspiracije i još puno toga. Volontiranje posebno može osnažiti pripadnike onih skupina u društvu koji su tradicionalno bili primatelji volonterskih usluga.

Suprotno takvom poimanju, upravo pripadnici tzv. marginaliziranih skupina mogu donijeti jedinstven paket vrijednosti, znanja i vještina u svaki volonterski program, a time i u svaku organizaciju. Ovako postavljeni volonterski programi razbijaju stereotipe i predrasude, doprinose borbi protiv diskriminacije i mijenjaju percepciju o tome što oni koji su do sada, u pravilu, bili korisnici, mogu doprinijeti društvu kao volonteri.

Osnovni preduvjet koji je potrebno ispuniti kako bi ova ideja postigla održivost je suradnja što većeg broja ključnih sudionioka, a to su: neprofitne organizacije (organizacije civilnog društva i ustanove) koje će primijeniti program inkluzivnog volontiranja i primiti volontere; organizacije civilnog društva koje rade s marginaliziranim skupinama (udruge osoba s invaliditetom, udruge nacionalnih manjina, organizacije koje rade s beskućnicima, izbjeglicama, povratnicima, zavodi za zapošljavanje i sl.); predstavnici tijela državne uprave ključnih nositelja politike socijalnog uključivanja, zapošljavanja i razvoja volonterstva.

Stoga Volonterski centar Osijek želi i ovim putem pozvati sve zainteresirane neprofitne organizacije da svojim aktivnim sudjelovanjem doprinesu provedbi ovog projekta.


 Stranica prilagođena ispisu




Patuljasti Šnaucer Min...
Na prodaju štenci (MUŽ...
Na prodaju stenci malt...
Francuski buldog štenc...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:427

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!