Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Volonterski centar Osijek organizira javnu diskusiju

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65914
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.02.2011. 2:56 
Naslov:  Volonterski centar Osijek organizira javnu diskusiju
01.02.2011. 10:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U utorak, 1. veljače 2011. g. u prostorijama Hrvatske gospodarske komore Osijek, Europske avenije 13, Osijek, u trajanju od 10:00 do 13:30 sati Volonterski centar Osijek organizirat će javnu diskusiju o važnosti volontiranja za socijalno uključivanje marginaliziranih skupina „Utjecaj volontiranja na integraciju i veću zapošljivost marginaliziranih skupina“.

Sudionici javne diskusije bit će predstavnici neprofitnih organizacija s područja Osječko-baranjske županije: udruga i organizacija čiji su korisnici skupine u riziku od socijalne isključenosti, ustanova socijalne skrbi, centara za socijalnu skrb, tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave, Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek te Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Javna diskusija dio je projekta „Jednake mogućnosti – inkluzivno volontiranje kao put prema integraciji i većoj zapošljivosti“ kojeg provodi Volonterski centar Osijek kao nositelj projekta u partnerstvu s regionalnim volonterskim centrima u Zagrebu, Rijeci i Splitu.

U uvodnom dijelu javne diskusije voditeljica Volonterskog centra Osijek, Lejla Šehić Relić, predstavt će projekt čiji je osnovni cilj poticanjem inkluzivnog volontiranja doprinijeti integraciji i većoj zapošljivosti pojedinaca koji pripadaju skupinama društva koje su u riziku od socijalne isključenosti.

Regionalni volonterski centri u Osijeku, Zagrebu, Rijeci i Splitu facilitirat će proces smještanja volontera u neprofitne organizacije pri čemu će posebna pažnja biti posvećena kreiranju svrsishodnih i kreativnih volonterskih programa unutar organizacija „domaćina“ i pružanju specifične podrške kako bi volonteri realizirali svoj puni potencijal.

Kroz ovaj projekt predstavnici marginaliziranih skupina volontiranjem će dobiti priliku steći ili osnažiti radno iskustvo i socijalne kompetencije te proširiti socijalnu mrežu što će u konačnici pridonijeti postizanju osnovnog cilja projekta.

Organizacije „domaćini“ povećat će kapacitete za primjenu programa inkluzivnog volontiranja te na taj način osnažiti svoju ulogu i vrijednosnu komponentu u zajednici. Ovaj projekt doprinosi viziji društva u kojoj se u isto vrijeme njeguju različitosti i prihvaćanje te u kojoj je volontiranje za svakog pojedinca slobodno i dostupno na načelima jednakih mogućnosti.

Ovaj projekt financiran je sredstvima EU, kroz program IPA Komponenta IV – Razvoj ljudskih potencijala. Cjelokupna vrijednost projekta iznosi 125.301,08 EUR.

Jedna od uvodničarki na javnoj diskusiji bit će i Ksenija Romstein, prof. rehabilitator s Učiteljskog fakulteta u Osijeku, koja će prezentirati ulogu i značaj volontiranja za socijalnu inkluziju s posebnim osvrtom na pojam socijalne inkluzije i skupina u riziku od socijalne isključenosti, važnosti volontiranja za lokalnu zajednicu i pojedinca u smjeru socijalne inkluzije i radno-okupacione terapije, resursima potrebnima za volontiranje i servisima podrške, pozitivnim primjerima dobre prakse iz EU te na preporuke za facilitaciju implementacije volontiranja osoba u riziku od isključenja.

U drugom dijelu javne diskusije analizirat će se postojeća praksa jednakih mogućnosti za volontiranje te će se razgovarati o dobrobitima i izazovima inkluzivnog volontiranja. Sudionici javne diskusije, također će imati priliku čuti na koji način i oni sami mogu biti uključeni u ovaj projekt, kako će teći proces identifikacije i uključivanja volontera s jedne strane, i s druge strane, kako će teći proces identifikacije i odabira organizatora volontiranja te koje su osnovne pretpostavke za potencijalne organizatore volontiranja u ovom projektu.

Volontiranje kao društveni fenomen ima moć doprinijeti kvaliteti života zajednice i društva u cjelini. Također, volontiranje u sebi sadržava potencijal osnaživanja pojedinca prema samopoštovanju, osjećaju osobnog postignuća, nove profesionalne inspiracije i još puno toga. Volontiranje posebno može osnažiti pripadnike onih skupina u društvu koji su tradicionalno bili primatelji volonterskih usluga.

Suprotno takvom poimanju, upravo pripadnici tzv. marginaliziranih skupina mogu donijeti jedinstven paket vrijednosti, znanja i vještina u svaki volonterski program, a time i u svaku organizaciju. Ovako postavljeni volonterski programi razbijaju stereotipe i predrasude, doprinose borbi protiv diskriminacije i mijenjaju percepciju o tome što oni koji su do sada, u pravilu, bili korisnici, mogu doprinijeti društvu kao volonteri.

Osnovni preduvjet koji je potrebno ispuniti kako bi ova ideja postigla održivost je suradnja što većeg broja ključnih sudionioka, a to su: neprofitne organizacije (organizacije civilnog društva i ustanove) koje će primijeniti program inkluzivnog volontiranja i primiti volontere; organizacije civilnog društva koje rade s marginaliziranim skupinama (udruge osoba s invaliditetom, udruge nacionalnih manjina, organizacije koje rade s beskućnicima, izbjeglicama, povratnicima, zavodi za zapošljavanje i sl.); predstavnici tijela državne uprave ključnih nositelja politike socijalnog uključivanja, zapošljavanja i razvoja volonterstva.

Stoga Volonterski centar Osijek želi i ovim putem pozvati sve zainteresirane neprofitne organizacije da svojim aktivnim sudjelovanjem doprinesu provedbi ovog projekta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: