Matijas Imrešković, Vlado Kramer i Tanja Kovač poduzetnici su s najboljim idejama
29.01.2011. 16:15

Samo nijansu slabijim povjerenstvo je ocijenilo drugoplasirani projekt "Solarna energija – Gradski vrt" Vlade Kramera (pripalo mu je 20 tisuća kuna od sponzora, Hypo-Alpe-Adria Bank) dok je treću nagradu i 15 tisuća kuna od Nexe grupe i Euroherc osiguranja dobila Tanja Kovač za projekt uzgoja rufa ribica i otvaranja mini lječilišta za terapiju kožne bolesti – psorijaze.
Svim dobitnicima na jučerašnjoj svečanoj dodjeli čestitao je župan Vladimir Šišljagić, naglasivši da je u projekt Najbolja poduzetnička ideja, koji je visoko ocijenjen i na državnoj razini, u proteklih pet godina uloženo gotovo milijun kuna.
Dobitnici su potom pojasnili svoje ideje.
- Ledene granule koje se sada koriste nisu dovoljno efikasne jer su se, nakon što su bacane iz zrakoplova, topile u zraku i do tla ili vode stizale su samo kapljice. Gubici su iznosili i do 80 posto, a naše granule padat će u krutom stanju i biti puno učinkovitije te ekološki sto posto sigurne. Bit će i 40 posto jeftinije od sadašnjih, a osmislio sam i raspršivače. Projekt sam počeo razvijati prije četiri i pol godine, a sada sam ga uspio do kraja osmisliti u suradnji s udrugom Zelenih. Prvo testiranje moglo bi biti u svibnju, a uskoro bi trebala početi i proizvodnja, najavljuje Imrešković.
Kramer je odlučio pametno iskoristiti tužnu činjenicu da stadion Gradski vrt već 30-ak godina nije potpuno završen. Na stadion koji nema natkrivenu tribinu, naime, valja postaviti krov koji će – sam sebe otplatiti.
- Na krovu će se nalaziti solarne fotonaponske ćelije koje će proizvoditi električnu energiju za potrebe stadiona, a višak struje isporučili bismo HEP-u, koji bi nam ga platio, naglašava.
Tanja Kovač objasnila je projekt koji je zamislila zajedno s kolegicom.
- Rufa ribice razvijaju se u vodama u Turskoj i imaju vrlo brz metabolizam. To se iskorištava za liječenje psorijaze jer manjak bjelančevina ribice nadoknađuju grickanjem, uvjetno rečeno, odumrlih stanica kože. To je ustvari ugodna masaža u kadi, a tretman, za koji je potrebno stotinjak ribica, traje dva sata. Ukupno liječenje traje 21 dan, a rezultati su jako dobri, ističe Kovač.
Deset dobitnika nagrada
Među 92 prijavljenih povjerenstvo je izabralo deset dobitnika, kojima je podijeljen nagradni fond od 130 tisuća kuna. Osim prve tri, dodijeljeno je još sedam nagrada, čijim su idejnim začetnicima različiti sponzori osigurali po 10 tisuća kuna.
To su: Vanja Kelemen za projekt "Cjevaste sunčane ćelije za ugradnju u prozore", Mario Kresonja za projekt "Bespilotna letjelica s multisenzorskim sustavom detekcije mina", Krešimir Predrijevac (Pametna javna rasvjeta), S.E.G. Inženjering d.o.o. (Zelena energija budućnosti – Solarna elektrana sa SunFlower sustavom), Manda Bačlija (Proizvodnja funkcionalnog ulja i maslaca iz jezgri koštice marelice), Marica Završki (Sušena kupina na solarnu energiju) i Jasna Ladišić, koja je osmislila proizvodnju aromatičnih drvenih igračaka za pomoć u pravilnom razvoju djece.
Autor : T. Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto : Wikimedia
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (17)
2. mjesto mi je posebno dobro... sam će sebe isplatiti kaže autor. Pa da tu priču popušiš moraš bit jako nneinformiran. Dobro da nije rekao solrni grad osijek, sve krovove ćemo obljepit solarnim pločama i svima će nam teči med i mlijeko. Pa šta misliš da se nitko prije tebe nije sjetio to napravit, a znaš zašto nisu?? zato što je NEISPLATIVO. To je samo ideja, poduzetnička nikako.
3. mjesto, bože sačuvaj ideje. Ribice za psorijazu, to je kao da ja napišem uzgoj zečeva za gulaš.