Stotine mopeda bez blokade, samo četiri vozača kažnjena!
15.06.2010. 16:13

Tom brojkom potvrđuje se stav brojnih vozača osobnih automobila, koji će nerijetko reći da se najviše boje upravo nepredvidljivih mopedista koji svakog ljeta napune prometnice. Mali, lagani i okretni mopedi, nema sumnje, idealno su gradsko prometalo, ali u probijanju kroz gradsku gužvu, uz bicikliste, upravo su mopedisti najugroženiji sudionici u prometu.
- "Najčešći prekršaji vozača mopeda su upravljanje prije stjecanja prava na upravljanje, nenošenje zaštitne kacige na glavi, upravljanje neregistriranim mopedima odnosno onima kojima je istekla prometna dozvola, nepropisno pretjecanje i obilaženje kolone vozila, posebno u raskrižjima" - kažu u prometnoj policiji.
Što se tiče tehničke (ne)ispravnosti, svaki je vozač sigurno primijetio velik broj mopeda koji se kreću i više od 70 kilometara na sat, iako bi njihova brzina trebala biti ograničena na 50 kilometara na sat. Kada se posumnja da je s nekog vozila skinuta blokada, šalje ga se na izvanredni tehnički pregled. Iako je u gradu na stotine mopeda bez blokade, na izvanredni tehnički pregled ove ih je godine poslano samo četiri. Još jedan razlog za izvanredni tehnički pregled su i preinake na ispušnom sustavu, zbog kojih brojni skuteri proizvode znatno višu razinu buke od dopuštene.
- “Gornja granica buke za mopede, čija je najveća brzina manja ili jednaka 30 kilometara na sat je 70 dB, a za mopede čija je najveća brzina veća od 30 km/h je 73 dB. Za vozila koja su u eksploataciji duže od jedne godine, najviša granica dopuštene vanjske buke je povećana za 3 dB”, kaže Marko Ćaleta iz prometne policije.
Policija poziva građane da prijave neodgovorne vozače
Građani mogu neodgovorne pojedince u prometu prijaviti telefonski na broj 192, ali i pismenim putem.
- “Upozoravamo građane koji se odluče na dojavu nepravilnosti pisanim putem da u obzir uzmu i vrijeme koje je potrebno za dospijeće pismene pošiljke. Sve predstavke i prigovore građani mogu uputiti i na broj telefaksa 237–140 ili osobno predati u Odjelu za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave”, dodao je načelnik Odjela za sigurnost cestovnog prometa u PU osječko-baranjskoj Berislav Horvatić. (S.L.)
Motocikliste nikada ne vide!?
Pogreške motociklista i neodgovorno ponašanje na cesti tek su jedan od razloga njihova stradanja.
- “I sam se susrećem s velikim brojem klinaca na skuterima koji divljaju osječkim prometnicama i ugrožavaju sve oko sebe, pa i nas motocikliste. No ne treba svu krivnja svaliti na one koji prometuju na dva kotača. Uzmimo za primjer vozače dostavnih vozila, u lijevoj ruci mobitel, pogled usmjeren ka kućnim brojevima, žurba jer kasni dostava, nervoza a najčešći je odgovor nakon prometne nesreće “Dojurio je na motoru tako brzo da ga nisam ni vidio”. Edukacija i kažnjavanje neodgovornih mopedista i motociklista - svakako, ali ne stigmatiziranje i vječno upiranje prstom u nas."
bikerice educiraju
Kako bi broj stradalih na mopedima u prometu bio što manji, članice Ženskog moto kluba “Legice” u suradnji s Vijećem za prevenciju Grada Osijeka i Policijskom upravom osječko-baranjskom održavaju edukativna predavanja u osnovnim školama Osijeka i okolice.
- “Riječ je o predavanju kojim želimo osmoškolcima pojasniti njihova prava i obveze u prometu, zakonsku regulativu s obzirom na korištenje bicikala i motocikala te važnost korištenja zaštitne opreme”, naglasila je predsjednica Kluba Tanja Grganović.
Autor: Ivan Sekol/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (37)
Motocikliste nikada ne vide!?
30tak % nesreca sa motoristima se dogadja pri skretanju automobila u lijevo na raskrizju i prije ce rec nisam vidio motoristu umjesto vidio sam ga ali sam bio uvjeren da cu proci prije motocikla. jbg. klinci koji divljaju na skuterima su sasvim neka druga prica :/