Putnici se ljute na vozače tramvaja jer kasne zbog zastoja u prometu!?
08.10.2009. 8:15

- Ima dana kada nemamo problema sa zastojima, ali događa se da u jednom danu imamo po tri ili čak četiri zastoja. U tom slučaju pozovemo policiju.
Usluga budućeg osječkog “pauka” stajat će 400 kuna za premještanje i 24-satno čuvanje vozila. Za početno izmještanje vozila plaćat će se 200, a za svaki započeti dan čuvanja dodatnih 50 kuna. Cijene su niže nego u Zagrebu ili Rijeci, a identične varaždinskim. Blokiranje i deblokiranje vozila plaćat će se 250 za osobne (započeto blokiranje 150) i 500 kuna za kamione, autobuse i radne strojeve (započeto 250 kuna). Ležarina će biti 50, odnosno 100 kuna dnevno.
- Vlasnik se poziva da pomakne vozilo što je u nekim situacijama znalo potrajati i do dva sata. Vozač je otišao na posao, na sastanak ili negdje pije kavu, a nama se u to vrijeme ozbiljno narušava vozni red. Ako policija dođe nakon što vozač napusti mjesto - nikome ništa, priča pedesetdvogodišnji Miroslav Sertić, vozač tramvaja s 30 godina radnog iskustva, dodajući kako se svaki vozač dužan javiti se u prometni ured i objasniti razloge zastoja.
Sertić je uvjeren da bi situacija bila drugačija da su kazne strože i da grad ima "pauka", jer, kako kaže vozači znaju biti nemarni i arogantni kada primijete da su loše parkirali. Do ozbiljnijih konflikata vozača automobila i tramvaja, srećom, nije dolazilo.
- Stresna situacija za sve vozače tramvaja je prolaženje pokraj vozila koja su preblizu parkirana uz prugu. Moramo izlaziti iz tramvaja i ocijeniti kakva je situacija, možemo li proći ili ne. U slučaju da loše procijenimo, ogrebemo ili više oštetimo parkirano vozilo štetu plaćamo iz vlastitog džepa. U tom smo pogledu loše zaštićeni, dodaje Sertić.
Osim nepropisnog parkiranja, doznajemo da veliki problem stvaraju vozači koji zanemaruju signalizaciju na kružnim tokovima, te unatoč prednosti prolaska za tramvaj nastavljaju s vožnjom pritom riskirajući prometnu nesreću.
- Policija nakon dojave o zastoju izlazi na teren nakon čega se preko registracijske pločice pokušava doznati tko je vlasnik vozila. Potom ga obavještavamo da mora ukloniti vozilo, te mu službenici naplaćuju kaznu u iznosu od 300 kuna, pojašnjava Marko Ćaleta, policijski službenik za prometnu preventivu PU osječko-baranjske. Direktor GPP-a Igor Medić ističe potrebu podizanja svijesti vozača o problematici parkiranja.
- Zbog nepravilnog parkiranja dolazi do zastoja koji dovode do novih poteškoća. Ljudi se žale na nepravilne vozne redove, ljuteći se pritom na vozače tramvaja koji su u svemu najmanje krivi.
Tekst: Marino Delač/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/arhiva 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (5)
U slučaju da loše procijenimo, ogrebemo ili više oštetimo parkirano vozilo štetu plaćamo iz vlastitog džepa. U tom smo pogledu loše zaštićeni[/i]
kakve su ovo budalastine, treba uvest pravilo da ako tramvaj nemoze proci udari automobil i da vlasnik automobila mora platiti popravak i tramvaja i jos platiti prosjecni iznos koji je GPP izgubio zbog zastoja... jake li kazne trenutne pa normalno da nitko nepazi, nek se lupi 10 000 kn kazna ili oduzimanje vozila pa da vidis sto vise nece biti intelektualaca na tracnicama ovom kaznom se samo stimulira ljude da parkiraju na tracnicama