Potpisan ugovor o spoju koridora 5C kod Branjinog Vrha i Ivandvora
18.09.2009. 12:57

Od mnogih gospodarskih tema predsjednica hrvatske Vlade osobito je željela istaknuti turizam zahvalivši mađarskim turistima na dolasku u Hrvatsku i pozvala ih da to čine i ubuduće.
- To olakšava i zajednički rad na infrastrukturnim projektima, pri čemu bih istaknula završetak autoceste Budimpešta - Zagreb - Rijeka i otvaranje graničnog prijelaza Goričan za putnički promet, kazala je Kosor.
Nakon završetka sjednice najprije je dvoje predsjednika vlada potpisalo zajedničko pismo predsjedniku Europske komisije o podupiranju gradnje dionice koridora 5C u BiH, a potom su resorni ministri dviju zemalja potpisali još četiri dokumenta - ugovor između dviju vlada o uspostavi točke spajanja autocesta između Branjinog Vrha i Ivandarde, memorandum o sporazumijevanju između Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva RH i Ministarstva prometa, telekomunikacija i energije Republike Mađarske, sporazum dviju vlada o uspostavi regionalnog koordinacijskog foruma za prekograničnu suradnju i zajedničku izjavu o uspostavi prekograničnog Rezervata biosfere Mura - Drava - Dunav.
- Izvjesno je da će dionica ceste s mađarske strane biti završena prije nego je planirano. No, kako se radi o paneuropskom koridoru, vjerujem kako Hrvatska neće dopustiti, kao i u slučaju razminiranja, da kašnjenje u realizaciji, odnosno probijanje rokova, bude prepreka ubrzanom ulasku Hrvatske u EU - izjavio je za naš list Vladimir Šišljagić, osječko-baranjski župan, koji je zajedno s ostalim članovima županijskog izaslanstva sudjelovao na zajedničkoj sjednici dviju vlada.
Mađarski premijer kao najbolji primjer strateškog partnerstva između dviju zemalja naveo je suradnju Ine i MOL-a koja je "ispočetka možda bila brak iz interesa, ali sve više postaje i brak iz ljubavi". Spomenuo je i suradnju u drugim područjima vezanim uz energetiku poput dopreme ukapljenog plina za Mađarsku iz terminala na Jadranu, povezivanje elektroprivrednih sustava visokonaponskim dalekovodom te u pitanjima koja olakšavaju svakodnevni život građana obje zemlje poput nazočnosti mađarskih policajaca na hrvatskoj obali tijekom sezone...
Na novinarsko pitanje o tome hoće li MOL kao najveći dioničar Ine sudjelovati u vraćanju njezinog duga državi, premijerka Kosor odgovorila je kako je napravljen akcijski plan za rješavanje dugova prema državi i o detaljima tog plana raspravljat će Nadzorni odbor Ine na sjednici u ponedjeljak. "Ti će problemi sigurno biti riješeni do kraja godine", rekla je Kosor.
Na sjednici se govorilo i o pitanjima koja se neposredno odnose na Osječko-baranjsku županiju, ponajprije problem razminiranja. Pritom je mađarski premijer Gordon Bajnai kao jedan od najvećih problema istaknuo miniranost terena u pograničnim područjima s Hrvatskom, što predstavlja prepreku za dosljedno provođenje Schengenskog sporazuma, odnosno nadzor granice, "a dugoročno je nedopustivo da EU u svojem dvorištu ima područja koja predstavljaju prijetnju stanovništvu".
- Pozdravljam riječi mađarskog premijera. To je još jedna potvrda onoga o čemu županijska vlast već godinama inzistira, a to je da se postupak razminiranja mora ubrzati - rekao je Vladimir Šišljagić.
Tekst: Tomislav Levak/Goran Gazdek/Hina/Glas-Slavonije.hr
Foto: Divna Jakšić/arhiva 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (3)