Svjedočanstva pacijenata koji su se vratili “s one strane tunela”
14.07.2009. 15:00

Da je to uistinu tako potvrđuje i činjenica da se na tom odjelu od infekcije zlatnim stafilokokom, odnosno MRSA bakterijom, zarazi samo neznatan broj pacijenata, odnosno njih manje od četiri posto, što je jedinstven rezultat u Hrvatskoj, jer je u mnogo razvikanijim bolnicama u našoj zemlji, kako tvrde u KBO-u, i četiri puta više pacijenata koji "pokupe" tu bakteriju tijekom liječenja na JIL-u.
Riječ je o odjelu kroz koji godišnje prođe oko 900 bolesnika, i to u komatoznim stanjima, odnosno stanjima kada je disanje moguće samo uz respiratore. Taj odjel ima devet liječnika, 12 kreveta s vrhunskom opremom ne starijom od godinu dana te sedam medicinskih sestara, a prema riječima dr. Ivića, većina bolesnika na tom odjelu završi nakon teških prometnih nesreća, otrovanja lijekovima i nakon težih operacija.
- Sve je veći broj slučajeva namjernog otrovanja lijekovima, dvadesetak godišnje. Najdulji slučaj ležanja imali smo kada je pacijent kod nas bio 500 dana. U Hrvatskoj postoji mogućnost dobivanja respiratora za kuću, ali na to mora pristati obitelj. Ako obitelj ne pristane, moramo pacijenta držati u bolnici. Inače, mi smo prva bolnica u Hrvatskoj koja je otpustila pacijenta na kućni respirator, i to još prije četiri godine, a do sada smo imali četiri takva slučaja. No, na Kirurgiji KBO-a imali smo i slučaj pacijenta koji je ležao 23 godine u komi - priča dr. Ivić.
Na JIL-u svjedoče i kako su imali pacijente koji su nakon buđenja iz kome tvrdili da znaju da su doživjeli kliničku smrt.
- Posjedujem nekoliko pisama pacijenata koji su mi vrlo detaljno pisali o svojim iskustvima i tome kako su me vidjeli da ih reanimiram. To su lijepe priče, no riječ je zapravo o odjelu na kojem mnogo ljudi umire, pa smo tako izračunali da je prošle godine svaki drugi dan umro jedan pacijent. Čovjek s tim može živjeti samo ako ima puno pozitivne energije u sebi, kaže dr. Ivić.
Prvi čovjek osječke Jedinice intenzivnog liječenja ima svoju pretpostavku o smrti Michaela Jacksona. Naime, dr. Ivić vjeruje kako je Jacko umro od anafilaksije, odnosno snažne alergijske reakcije na lijekove.
- Oni pokušavaju otkriti od čega je Jackson umro, ali autopsija nije pokazala rezultate i nikada ih neće niti naći jer se to ne vidi. Naime, vi možete uzimati 100 puta isti lijek i da onaj 101. put bude koban za vas. Tada je neophodno hitno intervenirati, i to na način da se istovremeno masira srce i daje umjetno disanje, što je vrlo teško izvesti kod kuće. Takav slučaj u bolnici se rješava injekcijom adrenalina. Nažalost, takvo nešto se može dogoditi svakome od nas, kaže dr. Ivić.
Piše: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/arhiva 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (3)
mislim da je to ponajviše radi kvalitetnog osoblja, odnosno sestara...... i nekoliko tehničara, naravno..... hahaha samo naprijed narode