Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Svjedočanstva pacijenata koji su se vratili “s one strane tunela”

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.07.2009. 15:00 
Naslov:  Svjedočanstva pacijenata koji su se vratili “s one strane tunela”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedinica intenzivnog liječenja Kliničke bolnice Osijek, koja je dio Odjela za anesteziologiju, prema neovisnim istraživanjima zapadnoeuropskih studija, ubraja se u jedan od najboljih i najsigurnijih odjela ovog tipa u Hrvatskoj, tvrdi dr. Josip Ivić, voditelj tog odjela.

Da je to uistinu tako potvrđuje i činjenica da se na tom odjelu od infekcije zlatnim stafilokokom, odnosno MRSA bakterijom, zarazi samo neznatan broj pacijenata, odnosno njih manje od četiri posto, što je jedinstven rezultat u Hrvatskoj, jer je u mnogo razvikanijim bolnicama u našoj zemlji, kako tvrde u KBO-u, i četiri puta više pacijenata koji "pokupe" tu bakteriju tijekom liječenja na JIL-u.

Riječ je o odjelu kroz koji godišnje prođe oko 900 bolesnika, i to u komatoznim stanjima, odnosno stanjima kada je disanje moguće samo uz respiratore. Taj odjel ima devet liječnika, 12 kreveta s vrhunskom opremom ne starijom od godinu dana te sedam medicinskih sestara, a prema riječima dr. Ivića, većina bolesnika na tom odjelu završi nakon teških prometnih nesreća, otrovanja lijekovima i nakon težih operacija.

- Sve je veći broj slučajeva namjernog otrovanja lijekovima, dvadesetak godišnje. Najdulji slučaj ležanja imali smo kada je pacijent kod nas bio 500 dana. U Hrvatskoj postoji mogućnost dobivanja respiratora za kuću, ali na to mora pristati obitelj. Ako obitelj ne pristane, moramo pacijenta držati u bolnici. Inače, mi smo prva bolnica u Hrvatskoj koja je otpustila pacijenta na kućni respirator, i to još prije četiri godine, a do sada smo imali četiri takva slučaja. No, na Kirurgiji KBO-a imali smo i slučaj pacijenta koji je ležao 23 godine u komi - priča dr. Ivić.

Na JIL-u svjedoče i kako su imali pacijente koji su nakon buđenja iz kome tvrdili da znaju da su doživjeli kliničku smrt.

- Posjedujem nekoliko pisama pacijenata koji su mi vrlo detaljno pisali o svojim iskustvima i tome kako su me vidjeli da ih reanimiram. To su lijepe priče, no riječ je zapravo o odjelu na kojem mnogo ljudi umire, pa smo tako izračunali da je prošle godine svaki drugi dan umro jedan pacijent. Čovjek s tim može živjeti samo ako ima puno pozitivne energije u sebi, kaže dr. Ivić.

Prvi čovjek osječke Jedinice intenzivnog liječenja ima svoju pretpostavku o smrti Michaela Jacksona. Naime, dr. Ivić vjeruje kako je Jacko umro od anafilaksije, odnosno snažne alergijske reakcije na lijekove.

- Oni pokušavaju otkriti od čega je Jackson umro, ali autopsija nije pokazala rezultate i nikada ih neće niti naći jer se to ne vidi. Naime, vi možete uzimati 100 puta isti lijek i da onaj 101. put bude koban za vas. Tada je neophodno hitno intervenirati, i to na način da se istovremeno masira srce i daje umjetno disanje, što je vrlo teško izvesti kod kuće. Takav slučaj u bolnici se rješava injekcijom adrenalina. Nažalost, takvo nešto se može dogoditi svakome od nas, kaže dr. Ivić.

Piše: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/arhiva 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
medicament
Offline
Avatar

Ukupno postova: 21
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.07.2009. 0:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

opaaaaaaaaa ušli smo u anale...
mislim da je to ponajviše radi kvalitetnog osoblja, odnosno sestara...... i nekoliko tehničara, naravno..... hahaha samo naprijed narode

_________________
Evil or Very Mad
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Moira
Offline
Avatar

Ukupno postova: 344
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.07.2009. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako zbrkan tekst... da ne upotrijebim neku drugu riječ.
U naslovu najavljuje iskustva "s one strane", počinje rezulatima i postignućima Odjela za anesteziologiju, nastavlja s dvije rečenice vezane uz naslov i završava s Michael Jacksonom!! Hrpa nabacanih stvari, a ništa zapravo opisano..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.07.2009. 17:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Moira - slažem se s tobom.ni meni nije jasno da li je ovo trebao biti afirmativni text o JIL, informativni text o mogućnosti korištenja kućnog respiratora,text o povratku iz mrtvih...i doista, koga zanima što ja mislim od čega je umro M.J...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: