Gradska infrastruktura 'puca po šavovima'!
06.04.2009. 14:00

- Pri gradnji zgrada na parcelama srušenih obiteljskih kuća nije se vodilo računa o javnim interesima, nego isključivo o privatnim. Tako smo sad došli do toga da se u ulicama uskog profila smjenjuju stare prizemnice i nove peterokatnice, što izgleda grozno. No, još je ozbiljniji problem što stara infrastruktura ne može izdržati "teret" tolikog broja stambenih zgrada pa propada i zahtijeva skupe investicije javnih poduzeća. Najbolji primjer za to je Ilirska ulica u kojoj se, zbog prevelikog povećanja broja stanovnika po parceli, nedavno morao raditi novi vodovodni i kanalizaciji sustav - objašnjava Željka Jurković, predsjednica Društva. Napominje da zbog ove problematike ne treba stanogradnju blokirati, nego je ograničiti na primjerenu formu.
- Kako građevinari ne bi stekli dojam da je Grad protiv stanogradnje, treba im preporučiti za okolinu povoljnije forme stanogradnje. U takvim bi ulicama, naime, mnogo zgodnije bilo graditi urbane vile, koje ne samo da ne bi kvarile vizuru grada nego bi je i popravljale - zaključuje Jurković.
Daljnje napredovanje problema gradnje visokih stambenih zgrada u malim ulicama zaustavljeno je novim GUP-om. No, kako ističe Jurković, on ne predviđa oblike sanacije nastale štete.
- Potrebno je što prije napraviti analizu trenutnog stanja u ulicama poput Ružine i potom izraditi plan sanacije kojim bi se, primjerice, moglo odrediti da, ako se između dvije velike stambene zgrade nalazi mala obiteljska kuća, na njenoj parceli prioritet bude stanogradnja, objašnjava Jurković.
Piše: Ivana KUKIĆ/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/arhiva 031
Objavio: Nandino |
Komentari (15)