Za nastavu u samo jednoj smjeni Osijeku potrebne još četiri škole
24.03.2009. 9:00

* Hoće li se kriza i recesija odraziti na ambiciozne planove u sustavu školstva?
- Ako smo mudri, onda kriza i recesija neće, niti smije utjecati na sustav. Mi ćemo se prilagoditi troškovima, ali strateški projekti moraju ići dalje.
* Znači li to da se ne odustaje od projekata obvezne srednje škole i besplatnih udžbenika?
- Definitvno se kreće u obvezno srednjoškolsko obrazovanje. Predvidjeli smo promjene Ustava do kraja ljeta, a nakon ustavnih promjena srednjoškolsko obrazovanje postaje obvezno, kao i osnovno. Projekt obvezne srednje škole iznimno me veseli jer će njime Hrvatska u sljedećih deset godina spasiti 80.000 djece, koja neće, kao do sada, prekinuti svoje školovanje i otići na ulicu. Besplatni udžbenici također ostaju, oni su dio projekta obvezne srednje škole. Kada smo prije dvije godine uveli besplatne udžbenike, besplatan prijevoz za učenike i besplatan smještaj u učeničkim domovima, uspjeli smo godišnje zadržati oko 1.200 učenika u sustavu srednje škole.
* Koliko je sredstava posljednjih godina uloženo u Osijek?
- Ulaganje u prvu fazu kredita za Sveučilište J.J. Strossmayera iznosi 180 milijuna kuna, druga faza 414 milijuna kuna, kapitalne investicije Ministarstva dodatnih 70,9 mililjuna kuna, kao i 200 milijuna kuna za dvoranu Gradski vrt te ulaganja u osnovne škole Višnjevac i Sarvaš i druge projekte, vrijedne 80 milijuna kuna, iznose više od 900 milijuna kuna izravno za školstvo i visoko obrazovanje u Osijeku.
* Kako ocjenjujete suradnju sa Sveučilištem J.J. Strossmayera?
- Sve pohvale rektorici, prof.dr.sc. Gordani Kralik i njezinim suradnicima. Napravljen je golem iskorak na osječkom Sveučilištu koje sada ulazi u fazu izgradnje sedam novih fakulteta, studentskog restorana, sveučilišne knjižnice i ostalih sadržaja.
* Koliko je sredstava potrebno da bi svi učenici u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji pohađali nastavu u jednoj smjeni?
- Nedavno je označen početak kapitalnog projekta, rekonstrukcije OŠ Višnjevac, čijom se realizacijom ukida nastava u sramotne tri smjene. U investiciju jednosmjenske nastave u Osijeku i okolini ulažemo oko 320 milijuna kuna zajedno s Gradom Osijekom i Osječko-baranjskom županijom. Cilj je da Osijek, kao i Varaždin ima jednosmjensku nastava za sve učenike. Za ostvarenje uvjeta da sve škole rade u jednoj smjeni u ovom trenutku potrebno je u Osijeku sagraditi četiri nove te dograditi šest škola, a to je ukupne vrijednosti veće od 150 milijuna kuna. Projekt jednosmjenske nastave za cijelu Hrvatsku “težak” je deset milijardi kuna i donosi jednak standard svima.
* Jesu li osigurana sredstva za taj projekt?
- Pred dobivanjem smo 100 milijuna dolara, druge faze kredita Svjetske banke. Natječaj je raspisan, zatvara se u ponedjeljak i očekujemo što više aplikacija iz Slavonije.
* Kreće li državna matura definitivno 2010. godine?
- Kreće. To je golem projekt, pripremili smo oko 35.000 primjeraka publikacije za sve učenike, izradili software zajedno s CarNetom, koji prima 20 milijuna podataka. Prvi put u povijesti sva visoka učilišta prihvatila su državnu maturu kao kriterij upisa. To znači da više neće biti upisa na fakultet bez državne mature. Osim toga, odvojili smo velik novac za dodatnu nastavu učenika strukovnih škola da nadoknade znanje zbog neujednačenosti sustava s gimnazijama.
* U sustavu znanosti najveće su pritužbe oko recenzija znanstvenih projekata. Hoće li se to promijeniti?
- Novi Zakon o nacionalnoj zakladi dovest će do depolitizacija visokog obrazovanja i znanosti. Za 15 dana otvorit ćemo ured u Osijeku, što znači da će znanstvenici iz Slavonije podnositi aplikacije i dobivati informacije o znanstvenim projektima u Osijeku. Gotovo je s centralizacijom.
- Proračun našeg Ministarstva u odnosu na proračun iz 2003. godine veći je za gotovo 70 posto. Tada je bilo sedam, a danas je 13 milijardi kuna. U posljednjih pet godina otvoreno je 9.200 novih radnih mjesta. Oko 3,5 milijarde kuna uloženo je u u izgradnju sveučilišnih objekata koji zauzimaju 320.000 metara četvornih prostora. Izgrađena su 142 vrtića, a 65 posto djece u dobi od četiri do šest godina uči jedan strani jezik. Izgradili smo i dogradili 320 škola, a planiramo još 160 škola i sportskih objekata u sljedeće tri godine uz potporu Svjetske banke - kaže ministar Primorac.
Piše: Vesna LATINOVIĆ/Glas Slavonije
Foto: Goran Flauder [arhiva 031]
Objavio: Nandino |
Komentari (5)
A što se državne mature tiče-''dodatno obrazovanje'' ekonomista i ostalih strukovnih usmjerenja mi je svjetski idiotizam. U praksi to apsolutno ne funkcionira, s obzirom da im dolazak na te dodatne lekcije nije obvezatan.
Uf.. s..ere.. mi se od ovog našeg wannabe europskog školstva!!!