Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za nastavu u samo jednoj smjeni Osijeku potrebne još četiri škole

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.03.2009. 9:00 
Naslov:  Za nastavu u samo jednoj smjeni Osijeku potrebne još četiri škole
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Krajem prošlog tjedna ministar znanosti, obrazovanja i sporta (Dragan Primorac, op. ur.) posjetio je Osijek. Tom prigodom održao je predavanje na doktorskom studiju Medicinskog fakulteta, u sklopu kolegija Molekularni temelji bolesti, dijagnostike i liječenja, a posjetio je i Glas Slavonije. Bila je to prigoda za razgovor o aktualnim temama iz školstva, znanosti i visokog obrazovanja.

* Hoće li se kriza i recesija odraziti na ambiciozne planove u sustavu školstva?
- Ako smo mudri, onda kriza i recesija neće, niti smije utjecati na sustav. Mi ćemo se prilagoditi troškovima, ali strateški projekti moraju ići dalje.

* Znači li to da se ne odustaje od projekata obvezne srednje škole i besplatnih udžbenika?
- Definitvno se kreće u obvezno srednjoškolsko obrazovanje. Predvidjeli smo promjene Ustava do kraja ljeta, a nakon ustavnih promjena srednjoškolsko obrazovanje postaje obvezno, kao i osnovno. Projekt obvezne srednje škole iznimno me veseli jer će njime Hrvatska u sljedećih deset godina spasiti 80.000 djece, koja neće, kao do sada, prekinuti svoje školovanje i otići na ulicu. Besplatni udžbenici također ostaju, oni su dio projekta obvezne srednje škole. Kada smo prije dvije godine uveli besplatne udžbenike, besplatan prijevoz za učenike i besplatan smještaj u učeničkim domovima, uspjeli smo godišnje zadržati oko 1.200 učenika u sustavu srednje škole.

* Koliko je sredstava posljednjih godina uloženo u Osijek?
- Ulaganje u prvu fazu kredita za Sveučilište J.J. Strossmayera iznosi 180 milijuna kuna, druga faza 414 milijuna kuna, kapitalne investicije Ministarstva dodatnih 70,9 mililjuna kuna, kao i 200 milijuna kuna za dvoranu Gradski vrt te ulaganja u osnovne škole Višnjevac i Sarvaš i druge projekte, vrijedne 80 milijuna kuna, iznose više od 900 milijuna kuna izravno za školstvo i visoko obrazovanje u Osijeku.

* Kako ocjenjujete suradnju sa Sveučilištem J.J. Strossmayera?
- Sve pohvale rektorici, prof.dr.sc. Gordani Kralik i njezinim suradnicima. Napravljen je golem iskorak na osječkom Sveučilištu koje sada ulazi u fazu izgradnje sedam novih fakulteta, studentskog restorana, sveučilišne knjižnice i ostalih sadržaja.

* Koliko je sredstava potrebno da bi svi učenici u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji pohađali nastavu u jednoj smjeni?
- Nedavno je označen početak kapitalnog projekta, rekonstrukcije OŠ Višnjevac, čijom se realizacijom ukida nastava u sramotne tri smjene. U investiciju jednosmjenske nastave u Osijeku i okolini ulažemo oko 320 milijuna kuna zajedno s Gradom Osijekom i Osječko-baranjskom županijom. Cilj je da Osijek, kao i Varaždin ima jednosmjensku nastava za sve učenike. Za ostvarenje uvjeta da sve škole rade u jednoj smjeni u ovom trenutku potrebno je u Osijeku sagraditi četiri nove te dograditi šest škola, a to je ukupne vrijednosti veće od 150 milijuna kuna. Projekt jednosmjenske nastave za cijelu Hrvatsku “težak” je deset milijardi kuna i donosi jednak standard svima.

* Jesu li osigurana sredstva za taj projekt?
- Pred dobivanjem smo 100 milijuna dolara, druge faze kredita Svjetske banke. Natječaj je raspisan, zatvara se u ponedjeljak i očekujemo što više aplikacija iz Slavonije.

* Kreće li državna matura definitivno 2010. godine?
- Kreće. To je golem projekt, pripremili smo oko 35.000 primjeraka publikacije za sve učenike, izradili software zajedno s CarNetom, koji prima 20 milijuna podataka. Prvi put u povijesti sva visoka učilišta prihvatila su državnu maturu kao kriterij upisa. To znači da više neće biti upisa na fakultet bez državne mature. Osim toga, odvojili smo velik novac za dodatnu nastavu učenika strukovnih škola da nadoknade znanje zbog neujednačenosti sustava s gimnazijama.

* U sustavu znanosti najveće su pritužbe oko recenzija znanstvenih projekata. Hoće li se to promijeniti?
- Novi Zakon o nacionalnoj zakladi dovest će do depolitizacija visokog obrazovanja i znanosti. Za 15 dana otvorit ćemo ured u Osijeku, što znači da će znanstvenici iz Slavonije podnositi aplikacije i dobivati informacije o znanstvenim projektima u Osijeku. Gotovo je s centralizacijom.

- Proračun našeg Ministarstva u odnosu na proračun iz 2003. godine veći je za gotovo 70 posto. Tada je bilo sedam, a danas je 13 milijardi kuna. U posljednjih pet godina otvoreno je 9.200 novih radnih mjesta. Oko 3,5 milijarde kuna uloženo je u u izgradnju sveučilišnih objekata koji zauzimaju 320.000 metara četvornih prostora. Izgrađena su 142 vrtića, a 65 posto djece u dobi od četiri do šest godina uči jedan strani jezik. Izgradili smo i dogradili 320 škola, a planiramo još 160 škola i sportskih objekata u sljedeće tri godine uz potporu Svjetske banke - kaže ministar Primorac.

Piše: Vesna LATINOVIĆ/Glas Slavonije
Foto: Goran Flauder [arhiva 031]

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.03.2009. 10:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne znam ni kako da sve ovo komentiram, ili da li da uopće komentiram.. Ok, stavljanje sve djece u jednu smjenu je odličan potez, biti će lakše i profesorima i djeci tako raditi, znam po sebi.. Ali uvođenje srednje kao obavezne škole je debilnuk najveći.. Zanima me bi li ministarstvo tako razmišljalo da rade u smjeni kod nekih strojara i sl. kojima je jedini način da ih se donekle iskontrolira prijetnja da će ih se izbaciti iz škole ako ne prestanu raditi sranja. Osim toga, srednja škola nije za svakoga, i ne treba ju svatko ni pohađati.
A što se državne mature tiče-''dodatno obrazovanje'' ekonomista i ostalih strukovnih usmjerenja mi je svjetski idiotizam. U praksi to apsolutno ne funkcionira, s obzirom da im dolazak na te dodatne lekcije nije obvezatan.
Uf.. s..ere.. mi se od ovog našeg wannabe europskog školstva!!!

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bule skar
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2009. 10:48 
Naslov:  Re: Za nastavu u samo jednoj smjeni Osijeku potrebne još četiri škole
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Po pitanju potrebe za 4 nove škole, unaprijed sam
skeptičan zbog toga što se neodređeno govori o
istima. Da oni ozbiljno na gradnju tih škola planiraju,
već bi naveli lokacije škola i termine izgradnji.
Najbolji primjer su i Uske njive, naselje koje se značajno
povećalo u zadnju godinu, dvije te koje je populacijski
mlado, puno djece. Zadnja vijest je da se odustalo od
gradnje škole na Uskim Njivama te da će graditi crkvu.
Exclamation Question

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2009. 12:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne slazem se @insomnia s tobom da je obvezno srednjoskolsko obrazovanje sranje i da srednja skola nije za svakog. Ja bi rekla da fakultet nije za svakog.
U danasnje vrijeme ne zavrsiti srednju skolu je stvarno uzas, niti se mozes zaposliti jer nemas zvanje niti imas neku perspektivu.

Nisam znala da se odustalo od gradnje skole na uskim njivama, mislim to je stvarno jadno i onaj tko o tome odlucuje je debilcina!!!!!!!!! Stvarno ne znam kako moze biti crkva potrebnija od osnomne skole, pogotovo jer postoji ona prekrasna crkva na divaltovoj i treba ti 15 min pjesice do tamo.
Onaj tko ide u crkvu, ide jednom tjedno, a u skolu se ide svaki dan, najbliza osnomna skola je na sjenjaku- koja je pretrpana i na jugu 2.
Uske njive jos nisu do kraja ni sagradjene a vec sada ima dosta stanovnika i hrpetina djece, samo u mojoj ulici koja je jedna od manjih ima preko 15 djece u dobi od 2 do 10 godina.
Koji su to idioti, ja se nadam da ce se to promijeniti i da ce ipak sagraditi skolu a ne crkvu!!!!!!

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bule skar
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2009. 12:45 
Naslov:  Re: Za nastavu u samo jednoj smjeni Osijeku potrebne još četiri škole
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cuj, pogledaj sama:

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=3&ID_VIJESTI=105915

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=3&ID_VIJESTI=105267

ovo su vijesti iz Glasa Slavonije.

Osobno sam također stanar Uskih njiva i ne znam što bih rekao osim
da bi se možda trebali povezati i uputiti neku vrstu peticije svim političkim
strankama ili strujama u Gradu jer ipak je predizborno vrijeme pa neka
promisle o potrebama birača...

Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.03.2009. 13:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo uvođenje obvezne srednje škole je totalno debilno jer nisu sva djeca kadra ni završiti Oš, a kamoli srednju... na kraju će ispasti da će nam plesati po glavi i da ćemo morati puštati svakoga jer je to obvezno...
također sam i protiv smjenskog rada jer na taj način onaj tko putuje na posao će morati ustajati 5 dana u tjednu u pol noći da bi stigao na vrijeme na posao u jutarnju smjenu... ljudi će biti kronično neispavani, opast će im imunitet i porast će broj bolovanja koji će na kraju ići na štetu ministarstva...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: