Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
čet 25. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
Dani tehničke is...
pet 26. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
Dani tehničke is...
sub 27. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Blagoslov motora...
Dani tehničke is...
ned 28. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
FFOS-ova bicikli...
Provjerite koje ...
pon 29. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
uto 30. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Međunarodni dan ...
Info centar za m...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Šesnaesta Noć muzeja održat će se 29. siječnja 2021. godine u vremenu od 18 do 24 sata. Arheološki muzej Osijek, sukladno epidemiološkim uvjetima, svoj će program preseliti na otvoreni prostor osječke Tvrđe i Trga Svetog Trojstva. U suradnji s Foto Art studiom, na LED ekranima veličine 2×2 metra i uz posebno osvjetljenje posjetitelji će u Noći muzeja moći doživjeti djelić muzejskog rada u razdoblju lockdowna.

Iako je u 2020. godini cijeli svijet stao zbog pandemije korona virusa, a muzeji su svoj sadržaj morali prilagoditi epidemiološkim uvjetima pa su se tako programi većinom održavali putem digitalnih platformi i interneta, neke djelatnosti muzeja poput arheoloških istraživanja i pripremanja izložbi i dalje su se odvijale pomalo skrivene od šire publike.

U Noći muzeja Arheološki muzej Osijek donosi Vam sljedeći program:
- Iako planirana za 2020. godinu, izložba „Batina – tisućljetni svjetionik na Dunavu“ bit će otvorena 2021. godine, a ovom prilikom pokazat ćemo Vam djelić onoga što Vas očekuje na izložbi koja će, nadamo se, uskoro zasjati punim sjajem. Rijetko je koje arheološko nalazište u Hrvatskoj doživjelo sudbinu onoga smještenog na krajnjem sjeveroistočnom izdanku Banskoga brda ponad Dunava u Batini. Naime, arheološki nalazi iz svih razdoblja, a ponajviše iz prapovijesti i antike, danas su razasuti u mnogim prestižnim europskim muzejskim zbirkama, kao i u Arheološkom muzeju Osijek. Razlog tome danas lako je za prepoznati – radi se o iznimnim nalazima koji su bitno doprinijeli razumijevanju europske prapovijesti, posebno kraja brončanoga i osvita nove civilizacijske epohe koja nastupa s početkom željeznoga doba. U vrijeme antike na istom je nalazištu stajala rimska utvrda Ad Militare koja je čuvala limes, granicu Carstva na Dunavu, uz koju je potom nastalo naselje s pripadajućim grobljem. Izniman položaj na europskom sjecištu puteva učinio je Batinu bogatom arheološkim nasljeđem, a što su još krajem 19. stoljeća prepoznale tada najveće europske muzejske ustanove. Zbog svega toga, a posebno rezultata istraživanja koja su poduzeta u posljednjem desetljeću, Batina danas svakako predstavlja jedno od najvažnijih hrvatskih arheoloških nalazišta koje se po prvi puta jednom izložbom želi prikazati javnosti. Ona će istovremeno ponuditi i spoznaje o nekim novim sadržajima koji su Baranju učinili poželjnom destinacijom za posjet.

- Tijekom 2020. godine Arheološki muzej Osijek nastavio je sa sustavnim i zaštitnim arheološkim istraživanjima te će Vam u Noći muzeja pokazati što se sve istraživalo i pronašlo na lokalitetima Beli manastir – Staro selo, Ružica – grad, Kotlina i Kneževi Vinogradi, a podsjetit ćemo Vas i na istraživanja lokaliteta Kaptol – Stari grad, Ivankovo i Đakovo – dvorište nadbiskupskog dvora.
- U vremenu od 10 do 16 sati posjetitelji će moći kupiti sve muzejske publikacije i suvenire po prigodnim cijenama.

Rezervirajte si večer 29. siječnja i svakako posjetite neke od muzejskih ustanova.



 Stranica prilagođena ispisu
Advertisement Advertisement Advertisement






Najlepše bebe mopsa, p...
Na prodaju stenci korg...
Mužjak TEACUP crvene p...
Na ovom mestu moze...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:386

Registrirani online (): Nitko