Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
pet 19. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
Plesni klub &quo...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
sub 20. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
Plesni klub &quo...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
ned 21. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
Udruga Roda: Bes...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
pon 22. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
Glazbena škola F...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
uto 23. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
Glazbena škola F...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
sri 24. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
Glazbena škola F...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



[color=blue][05.06.2012.] Objavjlen je program za OLJK 2012. : Osječko ljeto kulture 2012. [program]


[22.07.2010.][/color] Trijumf za pjevački zbor Brevis, tuzlansko Narodno pozorište i studente Kulturologije!

Na sinoćnoj završnoj večeri jubilarnog, 10. Osječkog ljeta kulture trijumfirao je pjevački zbor “Brevis” s predivnim koncertom Karla Jenkinsa “Adiemus”, tuzlansko Narodno pozorište s predstavom “Malograđanska svadba” i studenti Kulturologije za koncept urbane provokacije “Kultura grada”.

Prosudbeno povjerenstvo osvrtom završava ovogodišnju ljetnu manifestaciju koju je sinoć svečano zatvorio osječki dogradonačelnik Ivan Vrdoljak.

Osvrt Prosudbenog povjerenstva na programe Osječkog ljeta kulture 2010.

Od 29. lipnja do 21. srpnja održano je, na 15 različitih lokacija u našemu gradu, 44 različita programa koje je vidjelo čak 11 tisuća gledatelja od djece do onih u najboljim godinama. Osječko ljeto kulture manifestacija je koju Grad Osijek daruje svojim građanima, u ove ljetne vruće dane gledamo i slušamo prave kulturne poslastice, a pod geslom - Osijek grad prijatelja - imali smo što i ponuditi.

Prijatelji su kao sjena, oni su uvijek tu kad ih trebaš, a jedini način da imaš prijatelje je biti prijatelj. Osijek to i jest. „Osijek se voli kroz osmijeh“ – rekao je gradonačelnik u najavi ovogodišnjega ljeta osmjehe smo razmijeniti sa prijateljima iz šest zemalja, a i naši su se umjetnici predstavili u njihovim zemljama.

Iz grada prijatelja Maribora mnogobrojnu publiku na Trgu Sv. Trojstva oduševio je balet «Grk Zorba» Mikisa Theodorakisa. Iako je predstava zbog kiše izvedena u nešto skraćenom obliku, oduševila je prepuno gledalište koje je pljeskalo u ritmu sirtakija ispraćajući vrsne balerine i baletane.

Iz slovačke Nitre došla nam je lutkarska predstava zadivljujuće animacije i neobične estetike: «Palčica», koja je razveselila mališane i njihove roditelje u Dječjem kazalištu.

Iz Subotice nam je stigao «Čovječulja» - izvrsno posjećena lutkarska predstava subotičkog dječjeg kazališta namijenjena najmlađima, a dječica su u prepunoj Barutani uživala u ovoj neverbalnoj izvedbi. Da je bogata kazališna tradicija u Subotici svjedoči predstava subotičkog Narodnog pozorišta koji su došli s razigranim i raspjevanim «Razboynicima» rađenima po Schilerovom dramskom tekstu u režiji Nikole Zavišića. Mlad energičan ansambl, inventivna i nadahnuta režija puna iznenađenja plijenila je pažnju osječke publike koja je do posljednjeg mjesta ispunila prostor Vege gdje su se događale sve velike predstave na ovogodišnjem ljetu.

Iz grada soli Tuzle došao nam je ansambl Narodnog pozorišta Tuzla s predstavom Bertolta Brechta «Malograđanska svadba». Pod redateljskom palicom Jovice Pavića ostvarili su živu, duhovitu i potresnu predstavu o raspadu obitelji koja se tek ima stvoriti. A već tada bili smo sigurni da smo gledali jedno od ponajboljih ostvarenja na Osječkome ljetu kutlure.

Lutkarsko kazalište iz Ploiestija po prvi puta u Osijeku s lutkarskom predstavom «Pinocchio» razgalila je mališane koji su okupirali Barutanu, pa čak ni jezik nije bio preprekom da pratimo avanture nestašnog drvenog lutka.

Laussane je švicarski grad francuskog govornog područja kojemu je suvremeni ples na vrlo visokoj umjetničkoj razini. U tom gradu Maurice Bejart ima svoj trg, stoga ne čudi da se iz tog grada predstavila međunarodna trupa Companie Linga pod vodstvom Marca Cantalupa s plesnim projektom No.Thing. Šestoro plesača zadivilo je Osječane plesnim umijećem koje nedostaje na našim scenama.

Upravo ova koncepcija Osijek grad prijatelja omogućila nam je da vidimo ponajbolja ostvarenja u protekloj sezoni iz gradova s kojima ćemo i dalje njegovati dobru i prijateljsku, gospodarsku i kulturnu suradnju.

Ovo ljeto Umjetnička akademija iz Osijeka s predstavom Pravo na rad gostovala je na gradskom festivalu u Laussani, studenti su predstavu izveli četiri puta pred mnogobrojnim gledateljima. Hrvatsko narodno kazalište iz Osijeka sa svojom uspješnicom mjuziklom «Jalta, Jalta», umjetničkoj prijestolnici kulture, gradu prijatelju Pečuhu odaslalo je iz Osijeka poruku „neka cijeli ovaj svijet još zove se bajka“. Dječje kazalište Branka Mihaljevića nakon uspješne premijere i reprize predstave Ferenca Molnara „Dječaci Pavlove ulice“ u režiji Janosa Szikore, koju su pripremili u kooprodukciji s pečuškim hrvatskim kazalištem, također je uspješno prikupilo simpatije i na pečuškoj premijeri.

29. lipnja nakon svečanosti otvaranja i nakon što je gradonačelnik Bubalo otvorio Art republiku Tvrđu u kojoj su osječke kulturne institucije zajedno s gradovima prijateljima ravnopravno isplele osječku ljetnu kulturnu mrežu, vidjeli smo produkcijski najzahtjevniju predstavu, ambijentalnu izvedbu Opere za tri groša Bertolta Brechta u režiji Željka Vukmirice, pod dirigenstkom palicom Berislava Šipuša. Sva tri ansambla Hrvatskog narodnog kazališta predstavila su se pjevajući i glumeći Brechta. U intimnoj i maloj pak formi Hrvatsko narodno kazalište promoviralo je i svoju Noćnu scenu gdje je Mira Perić Kraljik izvela svoj autorski uradak «Zašto se muhe lijepe na ono». Ove godine nas nisu uznemiravale muhe, a uz pomoć gradskih službi savladali smo čak i najezde komaraca.

Osijek se u protekla tri tjedna pretvorio i u grad lutaka! Na kulturnoj karti Hrvtske Osijek je velikim slovima upisan kad je lutkarstvo u pitanju, jedini u zemlji i bližoj regiji imamo studij glume i lutkarstva na Umjetničkoj akademiji. Mogli smo nazočiti na canape promociji u Manježu na prostorima Campusa atraktivnom lutkarskom «Stvaranju svijeta».

Za predstave namjenjene djeci vlada veliki interes, cijele obitelji i po nekoliko puta gledaju reprizne predstave.

Uz predstave gradova prijatelja, tri puta je iznimno uspješno u dvorištu Prehrambeno-tehnološkog fakulteta premijerno i reprizno izvedena već spomenuta ambijentalna predstava «Dječaci Pavlove ulice» u dramatizaciji Matka Botića i režiji Janosa Szikore, a koja nas je podsjetila na jedno od najomiljenijih dječjih štiva koje smo kao klinci iznova iščitavali kroz igru u svome naselju. Najmlađa publika na sceni u predstavi «Glumci u zamci» i veselju nije bilo kraja. I s glumačke i s dječje strane, a bio je to i cilj ove izvrsne studentske interaktivne produkcije.

Mlade snage grada Osijeka pokazale su svoju kreativnost i prepoznale mogućnost učenja od najboljih na radionici pod mentorstvom svjetski poznatog, vrhunskog umjetnika samozatajnog Davora Vrankića gdje su vjerujemo usvojili dragocjena znanja. 17 je polaznika probuđena znanja pokazalo i na svojoj prvoj izložbi koja je uslijedila odmah po završetku radionice.

73 autora izlagala su pak na umjetnički „jakoj“ izložbi X. Memorijal Ive Kerdića, Triennale hrvatskog medaljerstva i male plastike, na kojoj je predstavljen pregled suvremenog hrvatskog medaljerstva i male plastike, te velikani ovih izraza Branimir Crlenjak i Vjenceslav Richter.

Studenti i profesori Umjetničke akademije na izložbi 1+1 utemeljenoj na aktualnoj likovnoj produkciji, obuhvatili su sve suvremene oblikovne varijacije i izražajne forme; od medija štafelajne slike, crteža, grafike, skulpture, instalacije, do video rada i fotografije. Goran Petercol i Robert Sošić angažirani konceptualni umjetnici u Galeriji Waldinger svojom intrigantnom izložbom «Dva, dva» uzburkali su publiku osječkoga ljeta. Ria Trdin, pak prevela je pjesnički jezik Dobriše Desarića u crtež, objasnila umjetničkim djelom drugo umjetničko djelo na izložbi «Crtom kroz Cesarića». Željka Fuderer Levak svojim nas je intimnim zapisom upozorila na potencijal prostora Manježa u sveučilišnom Campsu koji će u slijedećim godinama zasigurno biti jedno od od središnjih mjesta za kulturna događanja na ljetu. Njezine «Metamorfoze prostora» tetovažama su ukrasile zidove Manježa baš kao što ljudi tetovažom ukrašavaju svoje tijelo.

A ako ste se upitali čemu ove životinjske skulpture pomno slušaju kip Franje Asiškog, riječ je još otvorenoj izložbi skulptora docenta Denisa Kraškovića sa Umjetniče akademije u Osijeku.

Glazbeni je program Osječkoga ljeta kulture donio nevjerojatnu mladalačku svježinu i originalnost kroz izvedbe pjevačkog zbora Brevis koji nam je pod umjetničkim vodstvom Antoanete Radočaj Jerković priredio nezaboravan, čaroban koncert posut vilinskom prašinom.

3000 koncerata koje je do sada održao orkestar Zagrebački solisti bila je preporuka koju nije zanemarila ni osječka publika. Izvedena su recentna i visoko zahtjevna djela kojima se ovaj ansambl proslavio diljem svijeta te su posjetitelji mogli čuti djela u stilskom rasponu od baroka do 20. stoljeća.

Uslijedio je Big band Art kluba Osijek, koji je u nepune dvije godine postojanja postao miljenikom osječke publike, ponudivši nam na ljetu kulture jazz standarde uz izvrsnog vokalnog solistu Igora Delača prošetavši nas glazbenom Promenadom kod pješačkoga mosta.

Tri bisa za Orkestar mladih svjedočila su o iznimnoj kvaliteti programa koji su nam izveli mahom mladi perspektivni glazbenici uvjerljivi u svojoj izvedbi. Koncertom je ravnao Mihael Raff koji imponira pojavom mladog dirigenta. Njegovu osobnost označavaju izvrsno poznavanje orkestralne literature, izbor skladbi i kvalitetna suradnja s orkestrom, napisala je i ugledna glazbena kritičarka Branka Ban.

Najljepše su se pak arije iz opera i opereta zaorile prepunim Arheološkim muzejom na glazbeno književnoj večeri «Ljubav se zove imenom....», a zapamtit ćemo izvedbe mladih solistica Veronike Hardy, Ivane Horvat i Margarete Matišić uz izbor stihova iz domaće i svjetske literature koje intepretirao Ivan Čačić.

Novim kazališnim formama predstavili su se studenti treće godine Umjetničke akademije u Osijeku pod mentorstvom Alena Čelića. U duhovitom mimskom «Cabaretu tur retur» tražili su i pronašli kazališni metajezik koji nadrasta sve jezične barijere, kao što ljubav nadrasta sve predrasude o nepomirljivim i sukobljenim mentalitetima različitih naroda. Angažirana i provokativna bila je, satiričkom oštricom nabijena, predstava «Pravo i zapravo», koja je autorski rad studenata uz budno oko mentora Željka Vukmirice i asistenta Berislava Cimermana. Zadivljuća je energija dobro uigrane i sinkronizirane ekipe mladih i preciznih glumaca koji poput stroja bubnjajući po aluminijskim jestvama traže svoje pravo na rad. Fascinantnom uvjerljivošću su pak svoje životne priče izveli po tramvajima, ulicama i trgovima Tvrđe.

U svijet snova i čarolije odveli su nas pak studenti likovne umjetnosti, glume i lutkarstva prve godine koji su uprizorili vizualno atraktivnu predstavu «Vodeni snovi» pod mentorstvom likovne i kazališne umjetnice i asistentice na Akademiji Saše Došen, a na glazbu profesora Davora Dobića i Kristijana Funarića, i koreografiju Ilijane Lončarić.

Većina ovih program održana je u dvorištu Kazamata, koje je postalo gotovo pretijesno na prvoj filmskoj večeri kad su se predstavili osječki autori. OLJK je imao i svoju filmsku premijeru – prikazan je dokumentarni film Marije Petrović NSK«Krećemo na vas» dokument, zapis o vremenu kada je Osijek u jeku ratnih zbivanja bio kulturni centar Hrvatske.

Filmski ciklus «Pula u Osijeku», prikazivan u kinu Uranija privukao je mnogobrojnu publiku, a Osijek se u ovih pet dana pribiližio središtu hrvatskog filmskog svijeta Puli.

Književni susreti na kojima smo ugostili gradonačelnika Tuzle i književnika Jasmina Imamovića, izdavača Branka Čegeca koji je predstavio slovenske i mariborske autore, naslanjali su se na nit vodilju Osječkog ljeta kulture – Osijek grad prijatelja. U potpuno nesposrednom i intimno iskrenom, prijateljskom otvorenom razgovoru, bez dlake na jeziku predstavila nam se i Mani Gotovac sa svojim književnim uratkom «Fališ mi». Posve originalnom i živom promocijom zbornika studentskih radova pod geslom pokrenimo kulturu grada, predstavili su nam se studenti Kulturologije Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera.

Prosudbeno povjerenstvo u sastavu Jasminka Mesarić, Božidar Šnajder i Robert Raponja od izvrsnih izabralo je najbolje. Grad Osijek stoga dodjeljuje Nagradu s poveljom:
1. Narodnom pozorištu Tuzla, Bosna i Hercegovina, za izvedbu dramske predstave
“Malograđanska svadba” Bertolta Brechta u režiji Jovice Pavića;
2. Pjevačkom zboru Brevis i Umjetnickoj akademiji u Osijeku za izvedbu koncerta “Adiemus” Karla Jenkinsa pod umjetničkim vodstvom Antoanete Radočaj Jerković
3. Studiju kulturologije za koncept urbane provokacije “Kultura grada” u sklopu predstavljanja zbornika “Probudi se, protuho, znaš li koliko je sati?” u produkciji Osječkoga ljeta kulture i Sveucilišta Josipa Jurja Strossmayera.

Sve tri nagrade Osječkoga ljeta kulture ravnopravne su, a uz povelju nose i novčani iznos od 5000 kuna.

Na kraju zahvala kolegama novinarima koji su zdušno i s velikim zanimanjem pratili programe Osječkoga ljeta i izvještavali javnost o našim lijepim ljetnim događanjima. Lijepo vas pozdravljamo do godine na 11. Osječkome ljetu kutlure.

Tanja Grganović
Odnosi s javnošću OLJK-a



[18.07.2010.] Crtanje grafita na Kužnom pilu
Skriveno: 
U ponedjeljak 19. srpnja 2010. godine, očekuje nas na Osječkomu ljetu kulture nekoliko zanimljivih događanja. Izložba Denisa Kraškovića „Franjo Asiški u Tvrđi“ bit će otvorena u 19 sati u Arheološkom muzeju! Studenti kulturologije priredili su pak veliko studentsko događanje na Trgu sv. Trojstva, a ne samo književni susret. Naime, održat će se promocija zanimljive knjige pod naslovom „Probudi se, protuho, zar ne znaš koliko je sati?!“, odnosno zbornika studentskih radova studenata novog Odjela za kulturologiju osječkog Sveučilišta.

Posrijedi je zbornik sa četrdesetak izabranih pisanih radova koje su studenti prve generacije „najmlađeg“ osječkog studija kulturologija s tri smjera (medijska kultura, kulturalni menadžment i knjižničarstvo) tijekom protekle akademske godine pisali za različite kolegije, a zajednička tematika bila im je „Kultura grada“. Kako su posrijedi mladi ljudi, studenti, odlučeno je kako promocija toga zbornika neće biti „običan“ književni susret. Tako će se, nakon što predstavnici nakladnika kažu nekoliko riječi o samom zborniku, cijela promocija „preseliti“ na sam Trg Svetog Trojstva, gdje će biti organizirano veliko studentsko događanje, odnosno svojevrsna urbana provokacija. U njezinom sklopu tridesetak studenata, autori radovi u zborniku i njihovi kolege, na Trgu će „uprizoriti“ likove i događanja iz 15-ak radova. Plesat će, puštati hip-hop i elektronsku glazbu, glumiti vještice i čistače ulice, igrati nogomet, odbojku i kvartovske igre („žmire“, „vije“, gumi-gumi i slično), voziti bicikle, crtati grafite... Nekoliko studenata bit će zaduženo okupljene posjetitelje voditi i upućivati što se otprilike događa. Uz studente kulturologije sudjelovat će i članovi plesne skupine Funkee Sapiens, writeri s Juga 2, DJ Omer... a bit će prikazan i dokumentarni film „Tvrđa“ osječkog autora Zvonimira Jurića.

Središnje zbivanje pak bit će crtanje grafita na Kužnom pilu, odnosno Spomeniku kugi na Trgu Svetog Trojstva. Točnije, na lesonit pločama koje će biti pričvršćene na zelenu metalnu ogradu oko samoga Kužnoga pila, za što su već dobijene suglasnosti Konzervatorskog odjela u Osijeku i Hrvatskog restauratorskog zavoda. Naime, cilj je da se ta površina, koja je sada naružena brojnim (iskidanim) plakatima za različita događanja ukrasi urbanim motivima, grafitima, koji bi tu ostali do kraja restauracije Kužnoga pila, kao trajnija uspomena na ovu studentsku akciju. Kako će točno izgledati ti grafiti – vidjet će oni koji dođu na promociju...

Cilj cijelog jednosatnog studentskog performansa je malo „probuditi“ kulturu grada, odnosno skrenuti pažnju građana na njezine probleme i „svijetle točke“. I jedna napomena: u slučaju kiše (ljetnoga pljuska), akcija neće biti odgođena, već će njezin početak samo biti pomaknut pola sata ili sat, koliko bude potrebno.

U kinu Urania nastavljamo filmski ciklus „Pula u Osijeku“ kineskom obiteljskom dramom „Odvojeni zajedno“. Početak je u 22 sata.



[18.07.2010.] Vodeni snovi Saše Došen u HNK
Skriveno: 
U nedjelju 18. srpnja gledatelji mogu vidjeti predstavu-performans Saše Došen „Vodeni snovi“ u kojoj oživljavaju mitska bića hrvatske i slavenske mitologije u formi vizualnog kazališta, te ujedno tematiziraju ekološke aspekte važnosti očuvanja vódâ i prirodnog okoliša. Predviđeno je da predstava bude izvedena ispred Barutane, a zbog najavljene kiše PREDSTAVA ĆE SE ODRŽATI U HRVATSKOM NARODNOM KAZALIŠTU.


[18.07.2010.] Koncerti za pamćenje!
Skriveno: 
Orkestar mladih i studenti Umjetničke akademije obilježili su subotnju večer na Osječkome ljetu kutlure. Prepuna crkva sv. Mihaela razveselila je mlade izvođače koji su im priuštili zaista večer za pamćenje! Gromoglasni pljesak izmamio je glazbenike na čak tri bisa, a dirigent Mihael Raff nakon koncerta istaknuo je kako je orkestar oduševljen osječkom publikom, te da su muzicirali sa uživanjem. Nizale su se skladbe Handela, Bacha, Vivaldija…. a izveli su ih učenici srednje Glazbene škole Franje Kuhača, studenti Muzičke akademije u Zagrebu i članovi orkestra osječkoga Hrvatskog narodnog kazališta. Koncert majstor bio je Sho Akamatsu iz Japana jedan od ponajboljih violinista na ovome području. Publika je sa ovog izvrsnog koncerta samo produžila nekoliko desetaka metara dalje prema Arheološkome muzeju gdje ih je dočekala također glazbena poslastica. Koncert pod nazivom “Ljubav se zove imenom…” bila je zapravo glazbeno-književna večer u kojoj su se izmjenjivale poznate operne i operetne arije i stihovi iz svjestske i domaće literature, a i u atriju Arheološkoga muzeja tražila se stolica više. Studenti glazbe i studenti pjevanja izveli su najpoznatije ljubavne arije iz opera Rusalka, Carmen, Rigoletto, Cosi fan tutte, a čuli smo i djela Ravela, Hatzea, Bersa, Lehara, Mozarta, Vedrija, Dvoraka i drugih. Solistice su bile Veronika Hardy (sopran), Ivana Horvat (sopran), Margareta Matišić (mezzosopran) dok su ih na klaviru pratili Ante Blažević i Davor Dedić. Tekstove i stihove izabrala je Tatjana Ileš, a čitao ih je Ivan Čačić. Za ljubitelje filma sinoć je prikazan talijanska ljubavna drama o mladom policajcu Nicoli koji za vrijeme studentskih nemira u Italiji 1968. godine želi postati glumcem. Film je osvojio nagradu Marcello Mastroianni (glumica Jasmine Trinca) i Posebno priznanje Pasinetti (glumac Riccardo Scamarcio) – obje na Filmskom festivalu u Veneciji 2009.

Tanja Grganović, OLJK


[16.07.2010.] Zanimljive tetovaže na zidu Željke Fuderer Levak i uspješan početak filmskog ciklusa "Pula u Osijeku"
Skriveno: 
Zanimljiv koncept izložbe ponudila je sinoć Željka Fuderer Levak u Manježu u sveučilišnom Campusu. Izložba pod nazivom Metamorfoze prostora pretvorila je zidove napuštene konjušnice u predložak za intervenciju u prostoru. Riječ je o projekciji filma o tetoviranju tijela, a tetoviranje je poveznica između Željke i njezina djeda, otkrila nam je autorica. Željkin je djed, dodaje, još 1957. u Skopju u bivšoj Jugoslavenskoj narodnoj armiji napravio tri tetovaže, kasnije je u svom istraživanju o ukrašavanju ljudskog tijela Fuderer Levak otkrila kako su njezine tri tetovaže slične djedovima. Prikazana su dva video projekta, onaj istraživački za diplomski rad na Akademiji likovnih umjetnosti prikazuje ljude iz autoričina rodnog Valpova koji donose zanimljive priče o tetovažama. Npr. baka s Kupresa ima obrednu tetovažu iz ‘30-tih godina prošloga stoljeća, gospodin koji je sebe i svoju ženu tetovirao za vrijeme drugog svjetskog rata, cijelu obitelj – mama, tata i djeca, koji svi imaju tetovirano sunce i slično. Tetovaže su zapravo kaže Fuderer Levak suvremena umjetnost trajnog ukrašavanja ljudskoga tijela koja umire zajedno sa čovjekom. Autorica nastavlja svoje istraživanje, a osobito ju zanimaju tetovaže iz JNA koje, u današnje vrijeme, njihovi vlasnici doživljavaju kao križ i sramotu. Nakon izložbe zaputili smo se u kino Urania gdje je filmom Saula Diba započeo filmski ciklus “Pula u Osijeku”. Umjetnički ravnatelj Pula film festivala Zlatko Vidačković najavio je kako je izabrao pet filmova iz međunarodnog programa EUROPOLIS MERIDIANI. U britanskoj kostimiranoj ljubavnoj drami “Vojvotkinja” o mladoj ženi rastrganoj između bračnih obveza i prave ljubavi glume Keira Knightley, Ralph Fiennes i Charlotte Rampling. Film je imao festivalsku premijeru u Torontu, osvojio nagrade Oscar i BAFTA za kostimografiju, a Ralph Fiennes bio je za svoju ulogu nominiran za Zlatni globus.

Tanja Grganović, OLJK


[16.07.2010.] Četiri izvrsno posjećena programa
Skriveno: 
Izložba Rije Trdin, plesni čarobnjaci iz Laussane, film Zvonimira Jurića i na kraju premijerna projekcija dokumentarca NSK – Krećemo na vas. Publika je u velikom broju pohodila sva četiri programa, a osobito velika gužva dočekala nas je na večeri dokumentarnog filma. Osječka underground scena ‘91. godine glavna je okosnica filma NSK – Krećemo na vas, a ideja je nastala na predavanjima prof. Mirte Bijuković kao seminarski rad. Prvi film od 15-tak minuta svidio se Krešimiru Lendiću i Vedranu Kralju koji su autoricu Mariju Petrović pozvali da napravi širi film upravo za Osječko ljeto kulture. Ovaj je film dokument vremena s posebnim naglaskom na glazbenu i kulturnu underground scenu ratnog Osijeka i bend Noise slawonische kunst. Protagonisti istoimenog benda i projekta, nakon gotovo 20 godina odmaka progovaraju o vlastitim iskustvima i energiji kulturnih i medijskih ratnika u najturbulentnijem vremenu grada u novijoj povijesti. Iz današnje perspektive s 20-godišnjim odmakom ova priča poprima potpuno nove dimenzije. Prije premijerne projekcije prikazan je i film Zvonimira Jurića “Nebo ispod Osijeka”, snimljen prije 15 godina, iako na prvi pogled potpuno različiti filmovi su zapravo vrlo slični. Oba govore o Osijeku i Osječanima iz one male skupine koja se uporno pokušava baviti nečim što se zove kulturna proizvodnja ili možda umjetnost. Pravu smo umjetnost gledali i na plesnoj predstavi u dvorištu Vege, na glavnoj festivalskoj pozornici gdje je gostovalo kazalište Compagnie Linga Théâtre de l’Octogone iz Laussane grada prijatelja Osijeka. Dugotrajan pljesak svjedočio je kako su Osječani “gladni” plesnih i baletnih programa, a ova nam je švicarska ekipa od šest vrhunskih plesača ponudila suvremeni ples u predstavi NO.THING. Koreograf Marco Cantalupo ističe kako od svoga osnivanja 1992. usavršavaju svoj “tjelesni jezik”. Željeli smo se vratiti onom izvornom kontaktu i interakciji s ljudima, dodaje Cantalupo. NO.THING (ništa) zapravo je plan bez plana, željeli smo se riješiti svih ideja koje imamo o pokretu i donijeti pokret koji dolazi iz ničega, kaže Cantalupo, vratiti se jednostavnim stvarima kao npr. kada se dvoje ljudi prvi puta sretnu i dotaknu. Ova internacionalna ekipa sretna je, otkrio nam je, da je sezonu završila upravo u Osijeku na Osječkome ljetu kulture.

Tanja Grganović, OLJK


[15.07.2010.] Zvijezda večeri - Mani Gotovac!
Skriveno: 
Odavno nismo doživjeli ovakvo zanimanje za književni susret! Više od stotinu ljudi željelo je poslušati predstavljanje autobiografskog romana jedne od najkontroverznijih i najjačih kazališnih osobnosti u Hrvatskoj – Mani Gotovac. Bila je baš takva kakvu ste ju zamislili, otvorena, šaljiva, plašljiva, prodorna, zanimljiva, a nabrajanje bismo mogli nastaviti u nedogled. Mani Gotovac kaže kako ni sama ne može odrediti žanr svoje knjige, a pojašnjava kako to nije mogla ni dok je pisala roman. Kaže kako je to nešto između fikcije i fakcije. Igra između stvarnog i nestvarnog provlači se i kroz najavu knjige u kojoj stoji kako je u romanu sve izmišljeno osim imena i prezimena. Naslov “Fališ mi”, kaže Mani, govori o svima jer zapravo svakome od nas netko nedostaje. Knjiga je zamišljena kao četiri godišnja doba, a u prvoj knjizi su proljeće i zima. Nakon proljeća kod Mani Gotovac dolazi jesen, a knjigu će završiti ljetom, jer ljeto je ono najpunije i najplodnije životno razdoblje. Drugi dio ovoga autobiografskoga romana izlazi za otprilike godinu i pol dana, najavila je Mani. Ja sam borac, kaže, i cijeli sam se život borila, borila, borila i potom izgubila, no otkrila nam je kako se upravo sada osjeća manje izgubljenom. Zajedno s ovom neobičnom i zanimljivom ženom radovali smo se iznimno velikom odazivu publike, koja je nakon književnoga razgovora čekala u redu na autogram! Valja napomenuti kako su ulomke iz knjige “Fališ mi” čitali Mira Perić Kraljik i Davor Panić. Publika je prije početka ove književne večeri imala jedinstvenu priliku sudjelovati u “kazališnoj diverziji” pod nazivom “Pravo i zapravo”. Riječ je o predstavi studenata treće godine Umjetničke akademije koja je u svom prvom dijelu zanimljivo integrirana među slučajne prolaznike, putnike u tramvaju koji su u čudu i sa simpatijama gledali mlade glumce koji su svoj “performans” započeli na tramvajskoj liniji Višnjevac-Zeleno polje. Nastavak predstave donio nam je zanimljive susrete i razgovore s građanima kod rondela u Tvrđi, a zadnji dio, sublimaciju cijele izvedbe doživjeli smo u dvorištu Kazamata. Projekt su radili Željko Vukmirica i Berislav Cimerman kao mentori uz 11 studenata treće godine. Cimerman ističe kako je kao predložak za predstavu poslužio članak 54 Ustava Republike Hrvatske u kojemu se govori, između ostaloga, i o pravu na rad. Prestava daje jedan jako dobar snimak hrvatske situacije s posebnim naglaskom na perspektivu mladih ljudi, a može živjeti u svim prostorima, dodao je Cimerman. Tako je predstava, recimo na kraju, prije nekoliko dana izvedena na ljetom festivalu u gradu prijatelju Osijeka – Laussani i to s velikim uspjehom unatoč razlici u jeziku.

Tanja Grganović, OLJK


[14.07.2010.] Najmlađa publika spasila glumce iz zamke
Skriveno: 
Sretni princ, Snježna kraljica, Crvenkapica, Maca papučarica, Ježurka ježić samo su neke od bajki koje su pokušali odglumiti Petra Blašković, Franjo Tončinića i Nenad Pavlovića u izvrsnoj predstavi Glumci u zamci, no dok im nisu pomogli mališani iz publike nisu uspjeli. Autorski je to rad ovog mladoga trojca koji je najmlađa publika Osječkoga ljeta kulture prihvatila s oduševljenjem, a kada su pozvali mališane na scenu sreći nije bilo kraja, svi su željeli sudjelovati! Petra Blašković pojasnila je kako su se tri mlada glumca našla pred publikom, no nisu bili za to spremni. Znaju da moraju ispričati priču, no ne mogu se dogovoriti koja će to predstava biti. Glumci šetaju iz priče u priču, igraju se improvizacijom, želeći “uvući” publiku predstavu, preko sukoba ispričati priču o slozi i ljubavi, ne samo u predstavi nego i u životu. Snjeguljica je bila posljednja bajka koju su pokušali odglumiti i uspjeli uz pomoć malih patuljaka iz publike. Glumci su se spretno izvukli iz zamke, a zaradili su i gromoglasni pljesak! Nakon ove dječje predstave izvedena je i mimska predstava Cabaret Tur-retur. Jednočinka mimskog, fizičkog teatra s elementima cabareta pod mentorstvom Alena Ćelića ispitna je predstava studenata treće godine. Prikazuje njemačke turiste koji dolaze u Split u komunikaciji sa domaćim “življem” i tu dolazi do konflikata zbog kulturoloških i jezičnih barijera stvarajući tako komične, ali vrlo moguće životne situacije. Ćelić naglašava kako je iznimno zadovoljan studentima koji su izvrsno svladali mimu, a pohvalio je i cijelu ovu generaciju koja kreativno stvara na Akademiji. Najavio je i suradnju splitskih i osječkih studenata kroz sličnu gastarbajtersku temu. U predstavi glume: Selena Andrić, Katarina Baban, Petra Blašković, Aljoša Čepl, Aleksandra Demše, Sanja Drakulić, Nastasja Flajc, Domagoj Mrkonjić, Nenad Pavlović, Doris Pinčić i Franjo Tončinić dok je za simpatične songove bila zadužena Petra Blašković.

Tanja Grganović, OLJK


[14.07.2010. 14:55]Izložba Ria Trdin 'Crtom kroz Cesarića'
Skriveno: 
U četvrtak, 15. srpnja 2010. godine, u Galeriji Magis, održat će se samostalna izložba Umjetničke akademije u Osijeku, Ria Trdin 'Crtom kroz Cesarića'. Početak je u 20:00 sati.

Mnoštvo programa ovoga će četvrtka obilježiti događanja na Osječkome ljetu kulture. Ria Trdin održat će samostalnu izložbu „Crtom kroz Cesarića“, a gosti na otvorenju u galeriji Magis bit će dekanica Umjetničke akademije Helena Sablić Tomić, prof. Vladimir Rismondo, izložbu će otvoriti gradonačelnik Požege Zdravko Ronko, dok će u glazbenom dijelu programa gitaru svirati Nenad Vlašić. Početak je u 20 sati. Grad prijatelj Osijeka Laussane iz Švicarske stiže nam sa suvremenom plesnom predstavom NO.THING u izvedbi Compagnie Linga Théâtre de l'Octogone. Ovaj program možete pogledati u dvorištu Vege od 21 sat. Nakon toga večer dokumentarnog filma u dvorištu Kazamata od 22 sata: Osječanin Zvonimir Jurić stiže nam sa filmom „Nebo ispod Osijeka“, dok ćemo nakon toga moći pogledati i dokumentarni film NSK – Krećemo na vas. NSK film je dokument vremena s posebnim naglaskom na glazbenu i kulturnu underground scenu ratnog Osijeka i bend Noise Slawonische Kunst.


[12.07.2010. 18:15] Izmjena u mjestu prikazivanja filmskog ciklusa 'Pula'
Skriveno: 
Filmovi Vojvotkinja (petak, 16. srpnja); Veliki san (subota, 17. srpnja); Grad konačnog odredišta (nedjelja 18. srpnja); Odvojeni zajedno (ponedjeljak, 19. srpnja) i Transfer (utorak, 20. srpnja) bit će prikazani u kinu Urania, zbog tehničkih nemogućnosti prikazivanja na otvorenome kako je bilo predviđeno. Početak je, svakodnevno, od 22 sata[/b


[11.07.2010.] [b]Dva, dva
– Petercol i Sošić
Skriveno: 
“Dva, dva” naziv je izložbe koja je sinoć otvorena u galeriji Waldinger, a izlažu dva umjetnika Goran Petercol i Robert Sošić. Sve je počelo od zastave, rekao nam je Sošić i pojasnio kako je riječ o zastavi u čijoj je izradi sudjelovalo 30 umjetnika, naime pozvao je 29 umjetnika da mu daju komad crvenoga platna po vlastitom izboru, te da dizajniraju po jedno slovo u natpisu UMJETNICI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE. Zastava je izložena i na ovoj izložbi, a natpis je parafraza Marksove poznate rečenice “Proleteri svih zemalja ujedinite se”. No, još jedan zanimljiviji natpis mogli smo pročitati na sinoćnjoj izložbi, riječ je također o parafrazi rečenice Toma Gotovca (pun mi je k…. TOMISLAV) koju je Sošić ispisao kao grafit na zidu galerije, a glasi: “I meni je pun k…., Tomislave”. Riječ je o homageu nedavno preminulom, legendarnom Tomu Gotovcu. Osim ova dva rada, Sošić je izložio i fotografije natpisa za zidova svoga ateljea, pokušavajući zapravo uvesti svakog posjetitelja u intimu svoga umjetničkog prostora. Goran Petercol naglašava kako je ova izložba suprotnost svim drugim grupnim izložbama gdje umjetnik zauzme svoj dio zida i jedino o čemu brine da mu se drugi previše ne približe. Odlučili smo ne ignorirati činjenicu da izlažemo zajedno, da promatramo ono što radi onaj drugi i da sudjelujemo u njegovom radu. U pet svojih radova, kaže Petercol, ukinuo sam međuprostor, oni se međusobno svi dodiruju. Ovu zanimljivu izložbu možete pogledati do kraja ljeta kulture u radno vrijeme galerije Waldinger. Sinoć je po posljednji puta ambijentalno, u dvorištu Prehrambeno tehnološkog fakulteta izvedena dječja predstava “Dječaci Pavlove ulice”, a raduje nas što se i posljednja izvedba dogodila pred punim gledalištem. Svi oni koji predstavu nisu pogledali u tri izvedbe u Osijeku, mogu skoknuti do Pečuha gdje će ovaj klasik Ferenca Molnara biti premijerno izveden na Pečuškim ljetnim igrama 16.7. Ili možete pričekat jesen kada će ovaj komad svoj život nastaviti na kazališnim daskama.

Tanja Grganović, OLJK


[11.07.2010.] Dječaci Pavlove ulice drugi put napunili dvorište Prehrambeno-tehnološkog fakulteta
Skriveno: 
Sinoćnja reprizna izvedba “Dječaka Pavlove ulice” ponovno je napunila dvorište Prehrambeno tehnološkog fakulteta. U ovoj dirljivoj priči Ferenca Molnara ponovno smo gledali izvrsne glumce Miroslava Čabraju, Stipana Đurića, Gorana Smoljanovića, Mladena Vujčića, Slavena Vidakovića, Ivicu Lučića, Petra Konkoja, a u naslovnoj ulozi ovoga puta odličnog Doriana Berkića. Ovu predstavu, u režiji Janosa Szikore i dramatizaciji Matka Botića možete pogledati i večeras, po posljednji put u dvorištu Prehrambeno-tehnološkog fakulteta s početkom u 21 sat.

Tanja Grganović, OLJK


[10.07.2010.] Junaci dana - Junaci Pavlove ulice
Skriveno: 
Vjerna publika Osječkoga ljeta kulture s nestrpljenjem je iščekivala premijernu izvedbu jedne od najomiljenijih dječjih priča, mađarskog književnika Ferenca Molnara “Dječaci Pavlove ulice”, a svjedočilo je tome i prepuno dvorište Prehrambeno tehnološkog fakulteta. Nakon što je odzvonio 21 sat na crkvi sv. Mihovila započela je avantura kroz koju su nas sjajno proveli Miroslav Čabraja, Stipan Đurić, Goran Smoljanović, Mladen Vujčić, Slaven Vidaković, Ivica Lučić, Petar Konkoj predvođeni izvrsnim Karlom Smrečkim u naslovnoj ulozi Nemecseka. Maleni crvenokosi dječačić izvrsno je interpretirao ulogu koju mu je dodijelio redatelj Janos Szikora, otkrio nam je kako se za predstavu ozbiljno pripremao na brojnim probama, a bez problema je naučio i tekst. Večeras (subota) ulogu Nemecseka tumači također sjajni Dorian Berkić desetogodišnjak koji otkriva kako je lijepo raditi na ovakvoj velikoj predstavi, oba se dječaka vesele i odlasku u Pečuh gdje će ova predstava također premijerno biti izvedena na Pečuškim ljetnim igrama. Ravnateljica Dječjega kazališta Branka Mihaljevića i predsjednica Organizacijskog odbora Osječkoga ljeta kulture istaknula je kako joj je osobito drago što je predstava napravljena u koprodukciji sa Hrvatskim kazalištem u Pečuhu, a izabran je upravo jedan od najvećih mađarskih klasika “Dječaci Pavlove ulice”, u godini kada je grad prijatelj Osijeka – Pečuh europski grad kulture 2010. Roman napisan prije stotinu godina aktualan je i danas, o bezrazložnom nasilju svakodnevno možemo čitati u novinama, ističe Mesarić i dodaje kako je Matko Botić napravio izvrsnu dramatizaciju i aktualizirao roman Ferenca Molnara. Ravnatelj pečuškog kazališta Slaven Vidaković nakon premijerne izvedbe izrazio je svoje zadovoljstvo, te ustvrdio kako je ova osječko-pečuška ekipa napravila doista izvrstan posao koji je kruna dugogodišnje dobre suradnje s našim dječjim kazalištem. Dodao je kako su gledatelji imali prigodu vidjeti predstavu koja je rađena na drukčiji način nego je to bilo uobičajeno u Mađarskoj za Molnara. Redatelj Janos Szikora zaslužan je i za scenu, rasvjetu i izbor glazbe, a naglasio je kako je kao dječak ovu knjigu obožavao, te da nije ni sanjao kako će režirati upravo ovaj mađarski klasik i to ne na jeziku izvornika nego na hrvatskome. Pohvalio je glumački ansambl, te otkrio jednu zanimljivost: ovaj roman Ferenca Molnara prvi puta je realiziran i prikazan upravo u Osijeku, a ujedno to je i Szikorina prva režija na hrvatskome jeziku. I iznimno uspješna možemo dodati. Radujemo se što ćemo Dječake Pavlove ulice gledati još dva puta: večeras (subota) i sutra (nedjelja) ponovno u čarobnom dvorištu Prehrambeno tehnlološkog fakulteta s početkom u 21 sat. Dođite i vi i pogledajte priču o hrabrosti i požrtvovnosti, pogledajte junake dana – Dječake Pavlove ulice!

Tanja Grganović, OLJK


[07.07.2010.] Brevisice vilinskom prašinom 'začarale' publiku
Skriveno: 
Koncert Karla Jenkinsa “Adiemus” u izvedbi Pjevačkog zbora “Brevis” u suradnji sa Umjetničkom akademijom u Osijeku očarao je publiku i pobralo ovacije na obje sinoćnje izvedbe u Barutani. Zbog velikog interesa publike koncert je izveden dva puta i obje su izvedbe bile izvrsno posjećene.

Brevisice su osim čarobnih glasova pokazale i usklađenu koreografiju, za što je zaslužan Vuk Ognjenović koji je uvježbao scenski pokret. Dirigentica zbora Antoaneta Radočaj Jerković istaknula je kako je riječ o ciklusu Songs of sanctuary iz projekta Adiemus welškog skladatelja Karla Jenkinsa, globalnom cross-over fenomenu. Povezani su elementi glazbe, teksta i pokreta, a na izmišljeni jezik izmišljen je i pokret. Okupili smo sjajnu ekipu, naglasila je Radočaj Jerković i dodala kako su uživali radeći jedno od najizvođenijih zborskih djela. Adiemus je zapravo cijeli jedan pokret koji geografskim podrijetlom ne pripada niti jednom kontinentu nego univerzalnoj world music sceni, spoj je to svih mogućih stilova glazbe, svjetski projekt u smislu širine. Nema jezika, nema značenja nego pronosi ideju glazbe kao univerzalnog jezika zaključila je dirigentica. Sudeći po zanimanju publike za ovaj koncert, kaže Radočaj Jerković, ovo zasigurno neće biti posljednja izvedba, već ćemo Adiemus i sjajne Brevisice gledati u nekom drugom prostoru i nekoj drugoj prigodi uz izvrsni instrumentalni ansambl Davora Dedića, Stanislava Muškinju, Predraga Kresojevića, Roberta Takača i Marija Bočića. Možemo samo reći da jedva čekamo!

Tanja Grganović, OLJK


[06.07.2010.] Backstreet boysi 'zapalili' Vegu
Skriveno: 
Vrhunska predstava subotičkog narodnog pozorišta sinoć je do posljednjeg mjesta ispunila dvorište Vege, čak su i sva mjesta za stajanje bila zauzeta . Oduševljenje publike mjerili smo pljeskom koji je članove ansambla predstave Friedricha Schillera “Razbojnici” nekoliko puta izveo na bis. 700 stolica u gledalištu i još dvjestotinjak ljudi koji su predstavu odgledali stojeći svjedoče o izvrsnom show-u koji su nam priredili gosti iz grada prijatelja Subotice. Redatelj predstave Nikola Zavišić ističe kako je ovaj komad kombinacija različitih žanrova, gorka parodija na ono što ljudi očekuju od Schillera, to je u stvari gay boy band mjuzikl, zadržali smo priču, kaže, ali napravili smo drukčiju interpretaciju.

- Kritika je to MTV-instant pop kulture, predstava koja je kontra ratnohušakim pričama, na jedan prerfidan način kritizira postupke svojih junaka, a zapravo komični mjuzikl koji izvrsno prikriva sadržaj, dodaje Zavišić.

Ova je predstava, čija je premijera bila još 2008. godine gostovala na brojnim festivalima, osvajala nagrade, a mladi ansambl subotičkog kazališta donio je neku novu energiju. Kazalište pod vodstvom Ljubice Ristovski i Olje Đorđević, ističe redatelj, ima neki novi entuzijazam, kreće u nova istraživanja, pronalazi nove ljude koji govore nove stvari. I Osijek je sinoć, barem na jednu večer, bio dio te priče, nove energije koju su nam donijeli vrhunski umjetnici iz Subotice. Pjevušit ćemo još dugo prepjeve hitova Backstreet boysa, a predstavu sigurno nećemo tako lako zaboraviti.

Tanja Grganović, OLJK


[30.06.2010. 12:10] Radionica Davora Vrankića
Skriveno: 
U četvrtak 01. srpnja 2010. u sklopu OLJK-a, u galeriji Waldinger započinje i likovna radionica svjetski poznatog umjetnika, Osječanina Davora Vrankića u kojoj će sudjelovati učenici Škole za tekstil, dizajn i primjenjene umjetnosti, njihovi profesori, te studenti Umjetničke akademije u Osijeku. Početak je u 10 sati.





Pročitajte i: GLUO: produženje izložbe 'Dozvoli da te učinim stvarnim - Let Me Make You Real' Davora Vrankića


[30.06.2010. 07:10] Varalice, prostitutke i svodnici otvorili deseto jubilarno Osječko ljeto kulture
Skriveno: 

Radi se, naravno, o Operi za tri groša, dramskom djelu Bertolta Brechta i Kurta Weilla, čija je jučerašnja ambijentalna premijera, u izvedbi glumaca osječkog HNK-a i studenata UAOS-a, označila početak ovogodišnjeg OLJK-a. Ispreplitanje dramske riječi i glazbe te prikazivanje ciničnog svijeta u kojemu je novac jedino mjerilo uspjeha, izazvalo je dugotrajne i glasne ovacije koje idu u prilog uspješnom početku kulturnog ljeta grada na Dravi. Uvertira u samu predstavu bio je kratki nastup Lipaša koji su nakon otpjevane Tvrđe, beogradskog skladatelja Nikice Kalođere i Beethovenove Ode radosti riječ prepustili gradonačelniku Krešimiru Bubalu koji je službeno otvorio Osječko ljeto kulture 2010.

















Piše: Lara Bebek
Foto: Daniel Antunović

[28.06.2010.] Konferencija za novinare : Unatoč znatno olakšanom budžetu ovogodišnji program OLJK-a zasjenio je prošlogodišnji.
Skriveno: 
Zahvaljujući dobroj organizaciji i upornosti Osječani će od sutra, 29. lipnja, moći uživati u svom kulturnom poklonu kojemu su doprinijeli Hrvatsko narodno kazalište Osijek, Dječje kazalište Branka Mihaljevića, studenti Umjetničke akademije Osijek i gradovi prijatelji koji su uz osječke snage dodatni kulturni oslonac. Deseto po redu Osječko ljeto kulture, koje donosi 39 različitih kulturnih programa, bit će otvoreno sutra u 21:00h u dvorištu Vege, a svečano otvorenje obogatit će nastup Hrvatskog pjevačkog društva Lipa i studenti UAOS-a koji će biti zaduženi za animacijski dio. Novost ovogodišnjeg OLJK-a su after party-i koji će se održavati svakog dana nakon završetka kulturnog programa, a cilj je uspostaviti direktan kontak s građanima i dobiti povratnu informaciju i dojmove s brojnih događanja.

U slučaju vremenskih nepogoda moguće je premještanje lokacija o kojem ćete biti obaviješteni putem portala Osijek031.com

Piše: Lara Bebek
Foto: Daniel Antunović




[10.05.2010.] Predstavljen Organizacijski odbor OLJK-a
Skriveno: 
Osijek će u ljetnim mjesecima, od 29. lipnja do 22. srpnja 2010., biti središte kulturnih zbivanja na istoku zemlje, a kako bi se Osječko ljeto kulture po 10. jubilarni put pokazalo u, do sada, najboljem izdanju pobrinut će se Organizacijski odbor OLJK-a.

Manifestaciju će kao i proteklih godina voditi uspješna predsjednica Jasminka Mesarić, članovi odbora su: umjetnički savjetnici ljeta Robert Raponja i Saša Anočić, pročelnik za društvene djelatnosti Grada Osijeka Dražen Alerić, intendant Hrvatskog narodnog kazališta Božidar Šnajder i tehnički direktor Željko Bandić. Počasni odbor čine gradonačelnik Krešimir Bubalo, župan Vladimir Šišljagić, rektorica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera Gordana Kralik, te predstavnik Ministarstva kulture Zvonko Bojčić.



Gradonačelnik Krešimir Bubalo najavio je na današnjoj konferenciji za novinare 10. jubilarno Osječko ljeto kulture. Istaknuo je kako će se ova najveća kulturna manifestacija održati od 29. lipnja do 21. srpnja, a ponudit će građanima i gostima grada 39 različitih programa.



- U tri tjedna želimo prikazati Osijek i njegove “kulturnjake” u najboljemu svjetlu, naglasio je gradonačelnik i dodao kako je osnovna odrednica ovogodišnjega programa gostovanje brojnih gradova-prijatelja Osijeka.

Svoje su sudjelovanje potvrdila kazališta i umjetnici iz Pečuha, Ploiestija, Lausanne, Tuzle i Maribora, a uz gradove prijatelje najveći će dio programa nositi osječke snage.




Osječki je dogradonačelnik Ivan Vrdoljak napomenuo kako se prvi puta u 10 godina stvorila pozitivna atmosfera u suradnji osječkih kulturnih institucija i svih ljudi koji pripremaju ovu zahtjevnu ljetnu manifestaciju. Vrdoljak je dodao kako se na ovome projektu okupio tim ljudi koji više nisu u Osijeku, ali su željeli dati svoj doprinos svome gradu i njegovoj kulturnoj manifestaciji. Osnovna ideja vodilja bila je da ova manifestacija postane mjesto druženja i susreta, tako da će i nakon završetka programa biti organizirana druženja za građane, novinare i sudionike festivala, zaključio je Vrdoljak.

Član Organizacijskog odbora, pročelnik Dražen Alerić naglasio je kako Osijek i njegovi gradovi prijatelji dokazuju kako je festival svojim značajem prešao granice grada, županije, ali i države, a sudjelovanje gostujućih programa pokazuje kako je “ljeto” međunarodno priznata i poznata manifestacija.

Osječko će ljeto kulture građanima ponuditi dramske, glazbene, filmske, dječje, književne i likovne programe potpuno besplatno, budući da Grad Osijek manifestaciju financira s 950 tisuća kuna, dok će dio sredstava osigurati i sponzori te Ministarstvo kulture.

Ukupan proračun predviđen je u iznosu od 1.173,000 kuna. Umjetnički direktor programa Robert Raponja ističe kako su nositelji programa Hrvatsko narodno kazalište, Dječje kazalište “Branka Mihaljevića” te Umjetnička akademija.

Ljeto će dobiti i svoj svojevrsni epilog budući da će i naša kazališta proširiti umjetnički prostor ljeta, naime, dječje kazalište i HNK gostovat će u Pečuhu – europskoj prijestolnici kulture, dok će Umjetnička akademija sa svojim programima gostovati u Lausanni.



U svakom segmentu programa, dodao je Raponja, tražili smo poveznicu, a Grad Osijek postat će Grad prijatelja. Programi ovogodišnjega ljeta održavat će se na čak 13 različitih lokacija, uglavnom u Tvrđi, a prezentirat će Osijek i njegove kulturne programe u Europi, zaključio je Raponja. Gradonačelnik je istaknuo kako se i ove godine očekuje više od 10 tisuća posjetitelja, a programe ljeta otvorit će “Opera za tri groša” osječkoga HNK 29. lipnja, na dan Svetih Petra i Pavla, zaštitnika grada Osijeka.

Tanja Grganović/OLJK 2010.
Foto: Daniel Antunović

Osječko ljeto kulture OLJK 2010. - program
Facebook event - pozovite legose! [Osječko ljeto kulture OLJK 2010.]



29. lipnja, utorak
21:00
* SVEČANO OTVARANJE
Bertolt Brecht: OPERA ZA TRI GROŠA
premijera glazbeno-dramske predstave
Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku
redatelj: Željko Vukmirica
dirigent: Berislav Šipuš
* Dvorište Vege


30. lipnja, srijeda
19:30
* X. MEMORIJAL IVE KERDIĆA, TRIENNALE HRVATSKOG MEDALJERSTVA I MALE PLASTIKE
izložba
* Galerija likovnih umjetnosti


21:00
* Mikis Theodorakis: GRK ZORBA
balet
Slovensko narodno gledališče Maribor
redatelj: Lorca Massina
* Trg Sv. Trojstva


1. srpnja, četvrtak
20:00
* Hans Christian Andersen: PALČICA
lutkarska predstava
Staro kazalište Karola Spišaka
Nitra, Slovačka
redatelj: Ivan Martinka
* Dječje kazalište Branka Mihaljevića


21:00
* Bertolt Brecht: OPERA ZA TRI GROŠA
repriza glazbeno dramske-predstave
HNK u Osijeku
redatelj: Željko Vukmirica
dirigent: Berislav Šipuš
* Dvorište Vege



2. srpnja, petak
20:00
* TUZLA U TRANZICIJI
književni susret
govore: Jasmin Imamović i Mirta Bijuković Maršić
* Atrij Muzeja Slavonije


21:00
* Bertolt Brecht: OPERA ZA TRI GROŠA
repriza glazbeno dramske-predstave
HNK u Osijeku
redatelj: Željko Vukmirica
dirigent: Berislav Šipuš
* Dvorište Vege



3. srpnja, subota
19:00
* ART IS WORK
izložba radova likovne radionice
Davora Vrankića
* Gradska galerija Waldinger ili Galerije Kazamat


20:00
* Rita Kiš: ČOVJEČULJAK
lutkarska predstava
Dječje kazalište Subotica, Srbija
redatelj: Rita Kiš
* Barutana


21:00
* Bertolt Brecht: MALOGRAĐANSKA SVADBA
dramska predstava
Narodno pozorište Tuzla, Bosna i Hercegovina
redatelj: Jovica Pavić
* Dvorište Vege, Alternativni prostor Dječje kazlište


4. srpnja, nedjelja
20:00
* Gabriel Apostol/Carlo Collodi: PINOCCHIO
lutkarska predstava
Lutkarsko kazalište Ploiesti, Rumunjska
redatelj: Gabriel Apostol
* Barutana


5. srpnja, ponedjeljak
21:00
* Friedrich Schiller: RazBoynici
dramska predstava
Narodno pozorište Subotica, Srbija
redatelj: Nikola Zavišić
* Dvorište Vege, alternativni prostor HNK


6. srpnja, utorak
21:00
* Karl Jenkins: ADIEMUS
koncert
Pjevački zbor Brevis i Umjetnička akademija u Osijeku
dirigentica: Antoaneta Radočaj Jerković
* Barutana

22:30
* Karl Jenkins: ADIEMUS
koncert
Pjevački zbor Brevis i Umjetnička akademija u Osijeku
dirigentica: Antoaneta Radočaj Jerković
* Barutana



7. srpnja, srijeda
20:00
* MEANDAR U MARIBORU
književni susret
govore: Branko Čegec, Lučko Zorko i Robert Titan Felix
* Atrij Muzeja Slavonije


21:30
* ZAŠTO SE MUHE LIJEPE NA "ONO"
monodrama u izvedbi Mire Perić Kraljik
* Barutana



8. srpnja, četvrtak
20:00
* IZLOŽBA STUDENATA I PROFESORA LIKOVNOG ODSJEKA UAOS-a U SURANJI S HDLU-om
izložba
* Galerija Kazamat


21:00
* ZAGREBAČKI SOLISTI
koncert
* Crkva Sv. Mihaela


9. srpnja, petak
21:00
* Ferenc Molnar/Matko Botić
DJEČACI PAVLOVE ULICE
ambijentalna premijera dječje predstave
Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku i Hrvatsko kazalište Pečuh
redatelj: Janos Szikora
* Dvorište Prehrambeno-tehnološkog fakulteta, alternativni prostor Dječje kazalište


10. srpnja, subota
21:00
* Ferenc Molnar/Matko Botić
DJEČACI PAVLOVE ULICE
ambijentalna repriza dječje predstave
Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku i Hrvatsko kazalište Pečuh
redatelj: Janos Szikora
* Dvorište Prehrambeno-tehnološkog fakulteta, alternativni prostor Dječje kazalište



11. srpnja, nedjelja
20:00
* GORAN PETERCOL
samostalna izložba
* Gradske galerije/Galerija "Waldinger"


21:00
* Ferenc Molnar/ Matko Botić
DJEČACI PAVLOVE ULICE
ambijentalna repriza dječje predstave
Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku i Hrvatsko kazalište Pečuh
redatelj: Janos Szikora
* Dvorište Prehrambeno-tehnološkog fakulteta, alternativni prostor Dječje kazalište



12. srpnja, ponedjeljak
21:00
* BIG BAND OSIJEK
koncert
voditelj Zlatko Barač
*Pješački most, alternativni prostor HNK



13. srpnja, utorak
20:00
GLUMCI U ZAMCI
dječja predstava
Umjetnička akademija u Osijeku
autorski rad Petre Blašković, Franje Tončinića i Nenada Pavlovića
*Dvorište Kazamata, alternativni prostor Dječje ka


 Stranica prilagođena ispisu
05-10-2010 05:17:13 pm :: zen031
Program je odličan, posebno ako uzmemo u obzir ovu kriznu godinu. Drago mi je da vidim da surađujemo s gradovima prijateljima.

Nadam se da će posjećenost biti dobra, i da će više ljudi biti na događanjima nego po kafićima u Tvrđi (kako se, nežalost, znalo događati proteklih godina). Nadam se, također, da će se organizatori pobrinuti da ozvučenje na predstavama bude kvalitetno riješeno, tako da i oni iz zadnjih redova čuju.

Vidimo se!Smile
05-10-2010 06:57:42 pm :: FunkyLady
Op op, već do tada će se izdati naš zbornik... Lijepo...

Obožavam dane kulture koji me svake godine ugodno iznenade Wink
05-11-2010 08:17:58 pm :: kata xenox
Odlican program!! jako se veselim Smile
06-20-2010 08:48:55 pm :: lingvist
jedva čekam Smile
06-22-2010 08:49:44 am :: sat2
Odlično...samo, tko je taj Raff, nisam čuo za njega! Sa koje je akademije?
Program je stvarno OK!
Re: Osječko ljeto kulture OLJK 2010. - program
06-25-2010 10:44:10 pm :: MissConception
zanima me hoće li ovo s predstavama i slično ići po principu "tko prvi dođe-njegovo mjesto" ili će biti neke sheme s podjelom ulaznica? nisam sigurna da znam kako je bilo organizirano prošlih godina, čini mi se da je bilo svakako.
06-27-2010 06:23:23 pm :: nora
Tko prvi, njemu djevojka! Uvijek tako bude...
06-28-2010 01:42:32 pm :: komarac
Palac gore za after partyje Smile

Bilo bi OK da maknu one radioaktivne ljude sa sluzbenih stranica... grozan mi je taj vizualni identitet i nikako mi ne ide uz ostale materijale OLJK-a...

Jos jedan palac gore za ranije objavljivanje programa i rasporeda (prosle godine su to propustili napraviti), za ukljucivanje Akademije u program, za suradnju s gradovima prijateljima Smile

Jedino u cijeloj prici ne vidim Anocica, cija je suradnja prethodno najavljivana.

O ulaznicama bi se isto moglo poceti razmisljati, posebno ako se u narednim godinama budu kresale dotacije Ministarstva i vise angaziralo Akademiju...

Mali minus ide manjku koncerata (jazz), ostalo looks good.
Re: Osječko ljeto kulture OLJK 2010. - program
06-28-2010 03:25:35 pm :: BrunCHI
što je tu komedija? išao bi se smijati na nešto, jel mi imate što za preporučiti iz programa?
Re: Osječko ljeto kulture OLJK 2010. - program
06-29-2010 07:43:15 am :: america
Odlično je što OLJK uopće postoji u ovo recesijsko doba, ali nikako ne dijelim mišljenje kako je program bolji nego prošlih godina. Nedostaju kvalitetni glazbeni programi. Uključivanje Umjetničke akademije za svaku je pohvalu.
Re: Osječko ljeto kulture OLJK 2010. - svečano otvorenje
06-30-2010 05:12:22 am :: zeros
06-30-2010 06:51:24 am :: dund0
kakva je bila premijera?
06-30-2010 09:22:50 am :: nora
Gospon gradonačelnik ni govor nije znao pročitati kako spada.
Predstava...pojedinci su dobro odglumili svoje uloge, ali u cijelosti...vrlo loša predstava.
Re: Osječko ljeto kulture OLJK 2010. - program
06-30-2010 07:55:07 pm :: Redakcija 031
Zbog tehničkih zahtjeva gostujućeg ansambla, predstava Hansa Christiana Andersena, 'Palčica' održat će se sutra, 01. srpnja 2010. u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića. Početak je u 20 sati.