Galerija Kazamat: Otvorenje izložbe "Bure baruta 12"
17.01.2023. 18:34

“Bure Baruta 12” dvanaesta je u nizu izložba mladih autora u organizaciji Hrvatskog društva likovnih umjetnika Osijek i Galerije Kazamat. Predstavljaju se radovi troje mladih autora, svatko sa svojim zasebnim umjetničkim projektom. Cilj je organizatora prezentirati umjetnike koji su u ranoj fazi svoje samostalne umjetničke prakse te koji svojim djelovanjem donose potencijal za ukupno stvaralaštvo u regiji i Hrvatskoj općenito. Na ovogodišnjem “Buretu baruta 12” predstavljaju se Valentina Damjanović, Josip Pratnemer i Josip Balić.
Rad “Introvert” Valentine Damjanović umjetnička je instalacija koju čine viseće gumene zračne zavjese. Taj polutransparentan materijal inače se koristi kao barijera za protok zraka, kontrolu temperature, zaštitu od buke, prašine, i sličnih vanjskih podražaja. Zračna zavjesa kao glavni element ove instalacije zadržava svoju prvobitnu ulogu, ona je simbol barijere ili prepreke kojeg autorica naglašava kao važan element ovog rada. Sastavljena od više trakastih elemenata, zračna zavjesa kontrolirano ograničava protok podražaja izvana. U ovom slučaju umjetnica u fokus stavlja sebe u odnosu na svoje okruženje, a zračna zavjesa ima ulogu zaštite ili obrane od svih informacija koje dolaze iz različitih izvora i udaljavaju je od nje same. Kompozicijom elemenata, odnosno postavom rada autorica omogućava prolazak publike kroz prostor galerije, no taj prolazak nije nesmetan, već rasporedom zračnih zavjesa promatrača čini sudionikom. Time element prohodnosti koji je sam po sebi slobodan u ovom slučaju simbolizira barijeru odnosno smetnju.
Josip Pratnemer predstavlja se radovima Galerija Carabus i Špijunka. Galerija Carabus je svojevrsna gostujuća galerija, odnosno galerija unutar galerije, ima vlastitog kustosa, vlastiti postav te gotovo sve aspekete koji su potrebni jednom institucionalnom sustavu, odnosno možemo ju gledati kao podsustav koji egzistira paralelno uz već postojeći sustav ili postaje dio njega kao gostujuća galerija. U radu se isprepliću animalno i ljudsko, antropomorfizirani kukci izlažu u muzejsko-galerijskom prostoru. Izložba “Insecta” kao i cijeli sustav Galerije Carabus na ironičan način progovara o problematici stručnosti unutar institucije. Rad kroz cjelokupno osmišljeni sustav ostavlja prostor za iščitavanje metafora i promatranje iz kuta koji nisu samo egzistencijalističke prirode.
Rad Špijunka sastoji se od 6 drvenih kutija. Razmišljanje o publici natjeralo je autora da ponudi aktivnu konzumaciju umjetnosti. Prije nego što uopće provirimo kroz špijunku um napravi nekoliko brzih procjena i važe vrijedi li uopće zaviriti i što će uopće vidjeti. Negdje u podsvijesti stvaraju se dojmovi i instinkti koji stvaraju ono što je pretpostavljeno i ono što je viđeno i stavlja to dvoje u korelaciju. Bijeli eksterijer i bijeli interijer kutije imaju jednostavan modernistički osjećaj, što je simbolično za galerijski prostor. Interijer koji se odnosi kao moderna bijela galerija i gledatelj s druge strane koji gleda kroz špijunku stvara odnos umjetnosti i gledatelja intimnijim i osjetljivijim. Špijunka stvara portal kroz koji se promatraču šalje poticaj koji je neovisan o stvarnom galerijskom prostoru. Drugim riječima, cijela koncentracija usmjerena je na drugi galerijski prostor odnosno na galeriju unutar galerije.
Josip Balić predstavlja se serijom portreta odnosno skulpturama izrađenim u drvetu. To nisu klasični portreti. Naime, autor propituje mogućnosti materijala u kojem radi, negira cilindričan oblik drveta i klasičnu obradu materijala i na taj način stvara poluapstraktne portrete. To čini grubom obradom materijala, odnosno istanjivanjem i prošupljivanjem forme čime dolazi do željenog oblika. Portreti tako dobivaju potpuni drugi smisao od klasičnih portreta. U konačnici, autorova zamisao nije izrada portreta u drvetu nego dobivanje apstraktne forme. Proces izrade rada, ispitivanje materijala i mogućnosti njegove obrade ono su od čega sam autor polazi i što njegove skulpture čini neobičnim i upečatljivim.
BIOGRAFIJE UMJETNIKA:
Skriveno:
Izložbu podržavaju Grad Osijek i Ministarstvo kulture i medija RH.
RADNO VRIJEME GALERIJE KAZAMAT:
srijeda, četvrtak i petak od 17 do 20 sati
subota i nedjelja od 10 do 13 sati
Izložba ostaje otvorena do 10. veljače 2023. godine.
Izložbu je moguće pogledati u radnom vremenu galerije ili izvan radnog vremena uz prethodnu najavu.
Ulaz na izložbu je slobodan.

Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)