Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
čet 08. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
pet 09. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
sub 10. 05. 2025.
Jubilarni Jankov...
Festival znanost...
FDMZ: Dan otvore...
11. Edukativno-r...
Apel darivatelji...
ned 11. 05. 2025.
11. svibnja - tr...
Gastro pubu Bula...
Stand-up spektak...
pon 12. 05. 2025.
Quadrilla 2025.:...
Crveni križ te p...
Kino Urania: Kom...
Osvoji tečaj sal...
uto 13. 05. 2025.
Crveni križ te p...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U četvrtak 27. ožujka 2025. održat će se šesto popularno-znanstveno događanje 13. ciklusa Otvorenog četvrtka kao dijela FUZ&JA-e, projekta popularizacije znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku. Predavanje naslovljeno O zapisima iz umobolnice i lingvistici danas održat će Mislava Bertoša, redovita profesorica na Odsjeku za lingvistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Predavanje je otvoreno za javnost i održat će se u Maloj vijećnici (P39) Filozofskog fakulteta (Lorenza Jägera 9) s početkom u 18 sati, a prenosit će se i na YouTube-kanalu Otvorenog četvrtka, pri čemu će biti omogućeno sudjelovanje u raspravi putem chata.

O PREDAVANJU
U razgovoru će biti riječi o osobnom i znanstvenom iskustvu istraživanja jezičnih i komunikacijskih obilježja psihijatrijskih povijesti bolesti pacijenata koji su boravili u „Kraljevskom zemaljskom zavodu za umobolne u Stenjevcu“ od početka njegova rada u studenom 1879. do kraja 1945. Povijesti bolesti danas se čuvaju u arhivu Klinike za psihijatriju „Vrapče“. Kako su rani psihijatri pisali o pacijentima? Kako su im se obraćali, o čemu su ih ispitivali i kako su ih doživljavali? Jesu li se i u kojem smjeru razvijali zapisi u povijestima bolesti kroz vrijeme? Kako su pacijenti komunicirali sa psihijatrima, s drugim bolesnicima i s vanjskim svijetom? Na koje su načine govorili o svojoj bolesti? Jesu li uopće svi i bili bolesni? Kako su se jezično ponašali i pozicionirali članovi njihovih obitelji? Sugovornici će se dotaknuti metodoloških i teorijskih izazova koje takvo istraživanje stavlja pred istraživača, a preko tih tema raspravljat će se i o statusu današnje lingvistike. Osvrnut će se na opća komunikacijska obilježja koja su se analizama mogla izvući iz zapisa u povijestima bolesti, ali i na pojedinačne životne priče koje su se iz tih zapisa mogle rekonstruirati. Govorit će se o problemima lingvističkih pristupa i analiza, o etičkim pitanjima koja se pritom pojavljuju, o promjenama koje su u zapisima uočene u gotovo sedamdeset godina istraženog razdoblja i koje ocrtavaju transformaciju psihijatrijskoga pogleda na pacijente, njihove bolesti i njihove obitelji.

O PREDAVAČICI
Prof. dr. sc. Mislava Bertoša na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je filozofiju i opću lingvistiku. Magistrirala je 2002. godine na Sveučilištu u Zadru, a doktorirala na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2007. godine. Od 2000. godine zaposlena je na Odsjeku za lingvistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, trenutačno kao redoviti profesor i predstojnica Katedre za semiologiju. Bavi se temama s područja onomastike, sociosemiotike i semiotike, analize diskursa, rodne lingvistike i pragmalingvistike. Sudjelovala je na nekoliko domaćih, institucijskih i međunarodnih znanstvenih projekata kao istraživač i kao voditeljica te na brojnim znanstvenim skupovima. Održala je pozvana predavanja u Hrvatskoj i na inozemnim sveučilištima. Bila je voditeljica Zagrebačkoga lingvističkog kruga. Predavala je na Poslijediplomskom doktorskom studiju lingvistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i bila zamjenica voditelja studija. Dugogodišnja je glavna urednica časopisa Suvremena lingvistika, a objavila je četiri znanstvene monografije i niz radova u uglednim domaćim i međunarodnim znanstvenim časopisima.


 Stranica prilagođena ispisu