Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Das Computer

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.10.2007. 20:30 
Naslov:  Das Computer
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neki od vas ovdje su vjerojatno upućeni u prirodu moje opsjednutosti hardverom i DIY slaganjem računala. Do prije dva dana u mojoj je sobi bučao i hučao Athlon XP sustav (oke, bučala je 6600GT kartica), dok nisam lupio šakom o stol i rekao 'Dosta!'. Bilo je to poslije pola sata čekanja da VirtualDub spoji film podijeljen u 2 fajla.
Odmah sam izvadio kreditnu i počeo surfati po siteovima dobavljača. Moj je cilj bio ne potrošiti više od 3500kn (optika, napajanje i HDD idu van iz starog kompa u novi), a imati stroj sa puno CPU snage, upravo ono što mi u posljednje vrijeme treba, a da je što tiši (u istoj sobi spavam). Izbor je pao na sljedeće komponente:

Pentium E2160 1.8GHz CPU (rebranding C2D procesora za low-end tržište), Gigabyte GA-945P-DS3 MBO, 2x1GB DDR2 800MHz RAM (A-Data), Powercolor HD2600XT (veliki, jako tih hladnjak), Seagate 250GB (7200.10 serija) HDD, TT GoldenOrb CPU hladnjak i Zalman NB-47J northbridge hladnjak. Sve to Ve-mila, koštalo me 3000 i nešto sitno (za burek) kuna.
Sad, najljepša stvar: kućište. Na ovaj sam detalj obratio veliku pažnju, mjesecima sam tražio odgovarajuće, ono pravo i tiho.Preduvjeti:
Mora lijepo izgledati, ali minimalistički.
Ne smije imati nikakve rupice za 'ventilaciju' na bočnim stranicama (samo odmažu protoku zraka).
HDD-ovi ne smiju biti postavljeni okomito na dužinu kućišta, što je slučaj sa novijim kućištima (isto zbog protoka zraka i kvalitetnog pasivnog hlađenja HDD-ova).
Mjesta za 120mm ventove

Izabrao - Antec Solo. I preporučam svakome tko traži kvalitetno, tiho kućište. Osim što prekrasno izgleda, ima silikonske odstojnike za HDD-ove, 120mm ispušni ventilator sa regulacijom brzine (jako tih), mrežice za prašinu i 2 mjesta za 92mm ventilatore sprijeda. Divan komad kućišta, šteta što nemam mjesta na stolu, moram ga držati ispod Smile
Jedan review istoga: http://www.virtual-hideout.net/reviews/Antec_Solo/index.shtml

Naravno, sklopio stroj i odmah digao procesor na 2.6GHz. Može on i više, ali čemu?



Nije loše za proc po 463.88kn ;-)
Temperatura CPU-a je 48-50°c pri 100% opterećenju na obje jezgre (4-satni burn-in). U sobi je bilo oko 18°c. Naravno, osim protoka zraka - ništa drugo se ne čuje.
Naprijed sam ugradio 1 Glacialtechov 92mm ventilator i to u donji slot. Maknuo sam elastične vrpce za vješanje HDD-ova, a dva HDD-a ugradio u mjesta iznad ventilatora, kako bi protok zraka bio što bolji. Cilj je gurati zrak prema southbridge-u i grafičkoj. HDD-ovi se ionako hlade pasivno, strujanjem zraka (jer 2x120mm ventilatori straga stvaraju podtlak).

Ja biti sretan! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.10.2007. 21:18 
Naslov:  Re: Das Computer
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: › Mora lijepo izgledati, ali minimalistički.
Upalo mi ovo u oko... Ako ti treba dobar OS za novi pee cee imam 10.5 za Intel.

Jos jednom hvala za HTPC savjet...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.10.2007. 22:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
Upalo mi ovo u oko... Ako ti treba dobar OS za novi pee cee imam 10.5 za Intel.


Ma da?! Leopard? Pa otkud već? Zar nije release date za 5 dana?
Jel' šljaka to na 'picekima'? Mislim, jesi probao na svom stroju?

fatcat je napisao/la: ›
Jos jednom hvala za HTPC savjet...


Nema beda, bilo mi je zadovoljstvo 'slagati' takvu pilu ;-)
Kako te služi? Mislim, na stranu to što je Vista gore (IMO - bloatware), jel' tiho, jel' šljaka HDMI izlaz na VGA kartici? Kako se boriš sa Vistinim DRM sustavom (glede HDMI izlaza i 1080p filmova)?

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.10.2007. 5:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sweet OC .. Nisam znao da može toliko. Upravo sam iskosa pogledao svoj OCani athlon. Kontam da bi mogao skoro u penziju...

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.10.2007. 6:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajd sredi i moj komp da fercera tako brzo! Ja imam sve isto kao i ti. Samo kučište mi to fali. Imam neko s dva ventoša al nisam baš zadovoljan. Koliko si platio kučište?

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.10.2007. 10:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa zavisi šta će ti trebati ... ako želiš imati samo obradu videao onda ti ne treba neka grafička ... samo doobar proceseor,puuuno memorije i jako brz HD s puuno memorije ...

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.10.2007. 10:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: › Ma da?! Leopard? Pa otkud već? Zar nije release date za 5 dana? Jel' šljaka to na 'picekima'? Mislim, jesi probao na svom stroju?
Jos iz dana kad sam se bavio GUI dezajnom imam ADC dostup. Sljaka dobro al' po starom... ne stavlja se na kriticnu (citaj (ne)radnu) masinu nista sto je verzija x.0. Nisam probao na pee cee, pogledaj ispod...
bazooka_joe je napisao/la: › Kako te služi? Mislim, na stranu to što je Vista gore (IMO - bloatware), jel' tiho, jel' šljaka HDMI izlaz na VGA kartici? Kako se boriš sa Vistinim DRM sustavom (glede HDMI izlaza i 1080p filmova)?
U ono vrijeme govorili su da dolazi novo kuciste i odlucio sam posto su rekli onako 3-4 sedmice da cekam novo. Jos cekam... ali definitivno dolazi 31.10. Ostalo je sve tu i ceka kuciste... graficku kartu sam uzeo istu (HD 2600XT) ali MSI heat-pipe verziju.

DRM sustav na Visti, nemam pojma? Svi filmovi i serije sto imam su encoded avi ili divx, xvid... whatever, osim koncert filmova koji su jedini sto kodiram sam u multi channel h.264. Problem?

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.10.2007. 14:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Cane - Subjektivan dojam razlike u brzini procesora dolazi do izražaja tek kod zahtjevnijih stvari (obrada videa, photoshop, poneke strateške igre). Ja sam imao sreće sa svojom matičnom, inače 945P chipset ne želi baš jako potegnuti u OC-u. Isto tako, zamijenio sam chipset hladnjak drugim (naravno i pastu), a prosecor hladi mrcina od hladnjaka. Sada, trait je taj - želim li čuti CPU hladnjak ili ne?
Trenutno sam spustio na 2250MHz (250*9) - hladnjak radi nečujno sada (~1000RPM). Na gornjem OC-u se RPM popne i do 1500, što se i čuje.

@Jimmy - HD2600XT nije nešto posebno jaka kartica, uzeo sam ju zbog HDMI izlaza (adapter DVI->HDMI) i nekakvog dekoderskog čipa za HD video. Okej, znam ja igrati nešto tu i tamo (ipak je to računalo za doma), pa je i to igralo neku ulogu.

@fatcat - zanima me kako Vistin DRM sustav radi u praksi; čitao sam puno teoretiziranja oko toga (famozni Gutmann-ov članak), ali i vrlo malo praktičnih primjera, kao što je ovaj: http://www.geekzone.co.nz/juha/2105
Tvoje bi iskustvo pomoglo, budući da se radi o HTPC-u...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.10.2007. 22:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aha pa dobro ... samo kažem svoje mišljenje ...

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2007. 2:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moj hladnjak je ok, za normalne ljude, ni pretih ni preglasan. Al ja ne želim ništa čut.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Avi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 204
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.03.2008. 19:09 
Naslov:  Re: Das Computer
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije da se nešto previše kužim u kompjutere pa tražim vaše mišljenje za ovu novo sastavljenu konfiguraciju, prijedlozi i komentari dobro došli. Smile

AMD Athlon 64 X2 4400
MB Socket AM2 GIGABYTE nForce 560
HDD WD2500JS SER ATA II 8MB CA
DDR II Patriot 800 MHz KIT 2 GB (2x1024 Mosijek031.com smile
POINT OF VIEW 8800GT 512 MB /256 bit 1200 MHz core / 1800 Mhz mem
+ pržilica i kučište sve ukupno 4632 kn

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.03.2008. 19:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za te pare kupiš Core2Duo koji je puno bolji procesor. Barem meni. E sad ima ljudi koji vole AMD, al ja ga nikad nisam imao niti ću ga imat.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Avi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 204
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.03.2008. 19:46 
Naslov:  Re: Das Computer
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: ›
Za te pare kupiš Core2Duo koji je puno bolji procesor. Barem meni. E sad ima ljudi koji vole AMD, al ja ga nikad nisam imao niti ću ga imat.


Razmišljala sam i ja o tom procesoru, a koji bi mi preporučio? Question

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Avi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 204
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.03.2008. 19:45 
Naslov:  Re: Das Computer
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo ljudi komp je došo, našlo se još novaca pa sad konfiguracija izgleda ovako:

Intel Core 2 Quad Q6600
MSI 945P NEO2
HDD WD2500JS SER ATA II 8MB CA
DDR II Patriot 800MHz KIT 2GB
GeForce 8800GT 512 MB
+novo kučište, pržilica i zvučnici
cijena: 5884kn
Cool

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.03.2008. 5:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Avi je napisao/la: ›
Evo ljudi komp je došo, našlo se još novaca pa sad konfiguracija izgleda ovako:

Intel Core 2 Quad Q6600
MSI 945P NEO2
HDD WD2500JS SER ATA II 8MB CA
DDR II Patriot 800MHz KIT 2GB
GeForce 8800GT 512 MB
+novo kučište, pržilica i zvučnici
cijena: 5884kn
Cool


Au, lepo, lepo... Nego, taj 945P podržava i četveroglave sada ili? Mislim, da si apgrejdam BIOS ili nešto...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: