Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Protiv HPV-a do sada cijepljena samo jedna djevojčica

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.10.2007. 12:37 
Naslov:  Protiv HPV-a do sada cijepljena samo jedna djevojčica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U službi epidemiologije osječke ispostave Zavoda za javno zdravstvo prvu dozu cjepiva protiv humanog papiloma virusa (HPV-a) za sada je primila samo jedna djevojčica. Naime, kako se čini, iako je riječ o efikasnom načinu sprječavanja najčešćeg uzročnika karcinoma vrata maternice, cijena od 3.150 kuna za tri doze cjepiva za mnoge je roditelje, čini se, ipak previsoka.

- Cijepljenje je počelo prošli tjedan i za sada za njega baš i nema interesa. Cijepili smo samo jednu osobu, tako da doza ima dovoljno i nije se potrebno naručivati. Cijena nije mala - za jednu je dozu potrebno izdvojiti oko 1.050 kuna, a da bi cjepivo bilo efektivno, potrebno je primiti tri doze u točno određenim vremenskim razmacima. U Osijeku, koliko smo mi upoznati, besplatnih cjepiva nema. Čak ni za djevojčice iz socijalno ugroženih obitelji, kao što je to slučaj u Zagrebu - rekao nam je dr. Josip Milas iz epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo.

A kada se za prosječnu osobu ovako skupo cjepivo nađe na tržištu, za njim se uvijek pojavljuju i njegove inačice, naravno po nižim cijenama. Kako bi se spriječilo nekontrolirano uzimanje cjepiva sumnjivog podrijetla, u Zavodu za javno zdravstvo odlučeno je da se cijepljenje provodi isključivo njihovim cjepivom.

- U Zavodu za javno zdravstvo protiv HPV-a može se cijepiti samo našim cjepivom, odnosno ako netko cjepivo nabavi sam, mi ne pružamo uslugu cijepljenja. Riječ je o mjeri opreza, jer se nikada ne zna što takve doze cjepiva mogu sadržavati, objašnjava dr. Milas.

Kako kaže, iako je cjepivo skupo, preporuča se svim roditeljima koji ga svojoj djeci mogu priuštiti da to i učine.

- Općenito, svako je cijepljenje najbolji oblik zaštite od bolesti i predstavlja najveći domet u medicini kada je riječ o prevenciji. Tako da se od HPV-a najefikasnije može zaštititi upravo ovim cjepivom koje preporučam svima koji su u mogućnosti izdvojiti tri tisuće kuna za sve tri doze, kaže dr. Milas.

Inače, cjepivo protiv HPV-a u nas je namijenjeno djevojčicama u dobi od 11 do 13 godine koje nisu spolno aktivne, iako se u drugim europskim zemljama djevojke mogu cijepiti u dobi od 9 do 26 godina. Cjepivo djeluje na četiri tipa HPV-a, a ima učinkovitost pet godina.

Autorica: Ivana Kukić/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.10.2007. 8:59 
Naslov:  Re: Protiv HPV-a do sada cijepljena samo jedna djevojčica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

3.150 kn ??????

ne samo da svaki dan ljudi prose za operacije i lijecenja po novinama, televiziji, ubacuju svoje tragicne price u postanske sanducice ... nego sad i za prevenciju moramo placati ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2007. 10:56 
Naslov:  Re: Protiv HPV-a do sada cijepljena samo jedna djevojčica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i opet će oni sa dubljim džepom kojima nije problem izdvojit 3000+ kn bit osigurani a sirotinja nek šipu tuki, svjestan sam ja da je razvoj cjepiva trajao više godina i da su uloženi milioni u razvoj i da se na neki način mora vratit uloženi kapital, al ne bi im pala kruna s glave da su stavili cijenu 2000 kn, više bi se ženske populacije cijepilo i opet bi ih izašlo na isto, ja mislim da oni neshvaćaju neke osnove ponude i potražnje, trenutno jesu monopolisti i jedini imaju lijek na tržištu i mogu diktirat cijenu ali kad bi snizili cijenu automatski bi potražnja porasla i samim tim bi više zaradili jel ovdje se očito radi samo o zaradi i uopće ih nije briga za zdravlje i prevenciju za koju se toliko hvataju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.10.2007. 12:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sorry, ali ne mislim da je ovo visoka cijena za sirotinju, ovo je visoka cijena i za srednju klasu koje ima najvise.

nadalje, i 2000 kn bi bilo previse. ovo cjepivo bi trebalo biti besplatno kao i sve zdravstvene usluge.

svi mi izdvajamo za zdravstvo svaki mjesec ne tako malu svotu novca.

sto bi se dogodilo kada bi se sad i cjepiva za novorodjencad placala par tisuca kuna ?

HPV je opasna bolest i u interesu nacionalnog zdravstva je da ima sto manje bolesnih, a da ne pricam o troskovima lijecenja karcinoma koje HPV uzrokuje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2007. 12:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jednostavno rješenje je da se Županija "podmetne" i plati cjepljenje. Ali naravno oni imaju pametnijeg posla oko održavanja vlasti i fotelja.


Zadnja promjena: mvarga; 17.10.2007. 12:51; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
malecka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1383
Lokacija: stol...i stolica..na tavanu desno pored dnevne sobe
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.10.2007. 12:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja kad sam čula za cijenu...ise kriste ...pa iskreno nije ni čudo što se sam jedna djevojčica cjepila.....

_________________
I felt every ounce of me screaming out,
But the sound was trapped deep in me osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2007. 12:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › sorry, ali ne mislim da je ovo visoka cijena za sirotinju, ovo je visoka cijena i za srednju klasu koje ima najvise.

nadalje, i 2000 kn bi bilo previse. ovo cjepivo bi trebalo biti besplatno kao i sve zdravstvene usluge.

svi mi izdvajamo za zdravstvo svaki mjesec ne tako malu svotu novca.

sto bi se dogodilo kada bi se sad i cjepiva za novorodjencad placala par tisuca kuna ?

HPV je opasna bolest i u interesu nacionalnog zdravstva je da ima sto manje bolesnih, a da ne pricam o troskovima lijecenja karcinoma koje HPV uzrokuje.


Gledaj moramo imati svi nešto na umu, ovo je novo cjepivo koje sprečava nastanak zloćudne bolesti, praktički prevencija sterilitetu, smrti il ko zna čemu još, tek je došlo na tržište i kao takvo ima svoju cijenu samo zato što je novo a velika suma novaca je potrošena na njegov razvoj, i ja sam naravno da bude bespla i da se svaka djevojka/curica/žena cijepi i time onemogući pojavu bolesti, ali to neće bit moguće, bar još neko vrijeme ni s ovim cjepivom kao ni sa bilo kojim drugim koje se pojavi, šta misliš ako uskoro dođe do otkrića cjepiva protiv AIDS-a da će bit džabe, i sljedećih 30 godina će raja krepavat od side samo zato što će netko htjet napunit svoj džep, kad firma pokrije troškove razvoja, marketinga i plasiranja proizvoda protiv hpv-a tek će onda past cijena, ili ako se uskoro pojavi adekvatna zamjena jer onda više neć biti monopolisti na tržištu već će imat konkurenciju, a to se neće tako brzo desit jer su sigurno patentirali proizvod a prava na otkup patenta će debelo naplatit ili uopće neće prodat, ili će ga prodat kad im "špijunski" odjel industrije dozna da je neka druga farmaceutska industrija na pomolu istog otkrića.
3000+ kn je previše, pa skoro za svaki džep, ali ako uzmemo u obzir da je cjepivo novo, tek razvijeno, tek pojavljeno na tržištu, 2000kn nije tako nepojmljiva suma novca, i opet ću naglasiti treba it bespla, naravno, ali jebiga živimo u kapitalističkom svijetu i kako je tako je, nemožemo ga promijeniti, jedino možemo utjecati na javno mišlljenje i pokretati neke skupove, seminare, izlazit na ulice i bunit se.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.10.2007. 13:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la: ›
Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › sorry, ali ne mislim da je ovo visoka cijena za sirotinju, ovo je visoka cijena i za srednju klasu koje ima najvise.

nadalje, i 2000 kn bi bilo previse. ovo cjepivo bi trebalo biti besplatno kao i sve zdravstvene usluge.

svi mi izdvajamo za zdravstvo svaki mjesec ne tako malu svotu novca.

sto bi se dogodilo kada bi se sad i cjepiva za novorodjencad placala par tisuca kuna ?

HPV je opasna bolest i u interesu nacionalnog zdravstva je da ima sto manje bolesnih, a da ne pricam o troskovima lijecenja karcinoma koje HPV uzrokuje.


Gledaj moramo imati svi nešto na umu, ovo je novo cjepivo koje sprečava nastanak zloćudne bolesti, praktički prevencija sterilitetu, smrti il ko zna čemu još, tek je došlo na tržište i kao takvo ima svoju cijenu samo zato što je novo a velika suma novaca je potrošena na njegov razvoj, i ja sam naravno da bude bespla i da se svaka djevojka/curica/žena cijepi i time onemogući pojavu bolesti, ali to neće bit moguće, bar još neko vrijeme ni s ovim cjepivom kao ni sa bilo kojim drugim koje se pojavi, šta misliš ako uskoro dođe do otkrića cjepiva protiv AIDS-a da će bit džabe, i sljedećih 30 godina će raja krepavat od side samo zato što će netko htjet napunit svoj džep, kad firma pokrije troškove razvoja, marketinga i plasiranja proizvoda protiv hpv-a tek će onda past cijena, ili ako se uskoro pojavi adekvatna zamjena jer onda više neć biti monopolisti na tržištu već će imat konkurenciju, a to se neće tako brzo desit jer su sigurno patentirali proizvod a prava na otkup patenta će debelo naplatit ili uopće neće prodat, ili će ga prodat kad im "špijunski" odjel industrije dozna da je neka druga farmaceutska industrija na pomolu istog otkrića.
3000+ kn je previše, pa skoro za svaki džep, ali ako uzmemo u obzir da je cjepivo novo, tek razvijeno, tek pojavljeno na tržištu, 2000kn nije tako nepojmljiva suma novca, i opet ću naglasiti treba it bespla, naravno, ali jebiga živimo u kapitalističkom svijetu i kako je tako je, nemožemo ga promijeniti, jedino možemo utjecati na javno mišlljenje i pokretati neke skupove, seminare, izlazit na ulice i bunit se.


ja ne mogu shvatiti odakle crpis toliko razumjevanje za ovakavu sramotu.

za sve lijekove i sva cjepiva se trose enormni novci za razvoj, znanstveni rad, testiranja.

nitko ne govori da to cjepivo ne treba platiti. ono ima svoju cijenu kao i svi ostali lijekovi.

poanta je u tome da to cjepivo nije na listi HZZOa. i kada dobijes Sumamed ili Ceporex kod svoje doktorice jel te boli grlo, on nije besplatan. Razlika je samo u tome tko ga plati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2007. 13:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum, nije baš tako. Svaka socijalna država u temeljima zdravstva ima dva stupa: solidarnost zdravih s bolesnima i solidarnost bogatih sa siromašnima.
To znači da danas kad sam zdrav plaćam za cjepivo jer kad ću biti ja bolestan tada neće moji troškovi liječenja biti potrošeni na liječenje nečeg što se moglo prevenirati.
S druge strane sve svjetske kompanije troškove za istraživanje lijekova mužu iz raznih Proračuna (npr. Ruđer Bošković je razvio Sumamed, a oprihodovala ga je Pliva). Zato se događa da farmaceuti, uz banke i osiguravatelje imaju najveće dobiti.

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2007. 14:12 
Naslov:  Re: Protiv HPV-a do sada cijepljena samo jedna djevojčica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la (Pogledaj post): › Monstrum, nije baš tako. Svaka socijalna država u temeljima zdravstva ima dva stupa: solidarnost zdravih s bolesnima i solidarnost bogatih sa siromašnima.
To znači da danas kad sam zdrav plaćam za cjepivo jer kad ću biti ja bolestan tada neće moji troškovi liječenja biti potrošeni na liječenje nečeg što se moglo prevenirati.
S druge strane sve svjetske kompanije troškove za istraživanje lijekova mužu iz raznih Proračuna (npr. Ruđer Bošković je razvio Sumamed, a oprihodovala ga je Pliva). Zato se događa da farmaceuti, uz banke i osiguravatelje imaju najveće dobiti.


Pa pogledaj, jel nije u RH jedan od ova dva stupa iskrivljen, ili možda oba, evo ovo cjepivo je pravi pokazatelj toga.
A što se tiče razumjevanja cijelog ovog stanja oko cjepiva, i ja sam bio zabezeknut kad sam čuo cifru od 3000+kn, šta je previše previše je, ali mi tu nemožemo ništa, oni su odlučili da će bit tako i kao što sam rekao možemo se samo bunit protiv toga, da sam žensko ne bi ni ja imao para za platit zdravlje u ovom slučaju, jebiga neko ima, i opet tu dolaze oni stupovi jednakosti i neke moralne pravde kojih nema u RH, i da nešto raščistimo ne pravdam ja njih i njihovu bezobraznu cijenu cjepiva i napisao sam više puta da mislim da bi cjepivo trebalo bit džabe za sve pripadnice ljepšeg spola, al opet moram ponovit možemo se samo bunit protiv visoke cijene, tu bi sad zapravo trebale uskočit sve one silne ženske udruge, ili još bolje trebale bi uskočit muške udruge, ako ih uopće ima, i organizirat neki skup ili peticiju i siguran sam kako bi se i ja odazvao na peticiju tako biste i svi vi da se smanji cijena cjepiva ili još bolje u potpunosti ukine plaćanje cjepiva.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2007. 15:28 
Naslov:  Re: Protiv HPV-a do sada cijepljena samo jedna djevojčica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="Monstrum";p="108785] i organizirat neki skup ili peticiju i siguran sam kako bi se i ja odazvao na peticiju tako biste i svi vi da se smanji cijena cjepiva ili još bolje u potpunosti ukine plaćanje cjepiva.[/quote]

I ja bi se odazvao, ali hebeš vlast koja donese takvu mjeru pa ljudi moraju protestirati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2007. 15:39 
Naslov:  Re: Protiv HPV-a do sada cijepljena samo jedna djevojčica
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mvarga je napisao/la (Pogledaj post): ›

I ja bi se odazvao, ali hebeš vlast koja donese takvu mjeru pa ljudi moraju protestirati.


tako je, jebeš taku vladu i taku vlast, svi želimo samo i isključivo sve najbolje našim ženama/curama/kćerima al uzalud kad je vlada govno, i džabe svi doktori, intelektualci, nobelovci, akademici ovoga svijeta kad smrdljivi kapitalisti praktički određuju ko će živit ko ne, ko će bit zdrav a ko neće, smradovi, pretužno i presramotno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.10.2007. 7:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš grozno..

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: