Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



'Otkad jedu zdravu hranu djeca dolaze kući gladna!'

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2007. 1:07 
Naslov:  'Otkad jedu zdravu hranu djeca dolaze kući gladna!'
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

- Uvođenjem zdrave hrane u školski topli obrok, naša djeca sve češće kući dolaze gladna, požalilo se redakciji “Glasa Slavonije” nekoliko roditelja učenika OŠ “Ivan Filipović”. Prema riječima majke jednog od učenika (podaci poznati redakciji, op.a), njezino dijete ne voli jesti integralna peciva i jogurte koji su na jelovniku mliječne kuhinje pa preskače obrok i redovito kući dolazi pregladnjelo.

- Nisam protivnik zdrave prehrane i slažem se kako djeca ne bi trebala jesti isključivo hamburgere, pizze i slatkiše, no također ne vidim potrebu da im se nameće jelovnik koji im ne odgovara. Mislim kako djeci treba pružiti mogućnost izbora, odnosno oni koji se inače hrane tim, uvjetno rečeno, zdravim namirnicama, neka ih jedu i u školi, ali dio jelovnika morao bi sadržavati i hranu koju je većina navikla jesti, poput bureka, hot-doga, sendviča i slično, kaže naša sugovornica.

Pritužbe roditelja iznenadile su Zlatka Kraljevića, ravnatelja Osnovne škole “Ivan Filipović”.

- Doista sam iznenađen ovakvom reakcijom pojedinih roditelja jer mi se nitko nije došao osobno potužiti. Naime, dosad su imali samo riječi pohvale za jelovnik mliječne kuhinje kojeg smo nastojali maksimalno prilagoditi potrebama i željama učenika. Formirana je i komisija za izradu odgovarajućeg jelovnika koju čine dvije kuharice, učiteljica, liječnica i ja, a glavni nam je cilj pratiti trendove zdrave prehrane i istodobno udovoljiti djeci, objasnio je Kraljević dodavši kako je uveden veći broj obroka koji sadrže mliječne proizvode na koje se djeca malo teže navikavaju.

- Primjerice, učenicima je ponuđen “Bioaktiv” jogurt koji im je bio prekisel, pa smo ga zamijenili voćnim jogurtom sa žitaricama, dok su peciva dijelom od integralnog, dijelom od bijelog brašna. Dakle, nema govora o nekakvom nametanju bilo čega, jer djeca imaju mogućnost izbora, rekao je ravnatelj Kraljević te napomenuo da jednim zdravim obrokom u školi nije moguće iskorijeniti loše prehrambene navike koje velik broj djece ima, no inovativnošću u školskim jelovnicima mogu se posve sigurno učiniti brojni pozitivni pomaci u tom smjeru.

Autorica: B. Božić/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2007. 1:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dajte im janjetine i luka! To je nazdravije! Ako ne vjerujete pitajte Iliju Grahovca, čovjek je odrastao samo na zdravoj hrani!

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2007. 8:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i to ti je ta evropa! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.10.2007. 8:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: ›
Dajte im janjetine i luka! To je nazdravije!


Da sam barem isao u skolu s takvim jelovnikom...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SmokeY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 371
Lokacija: Mece
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2007. 10:02 
Naslov:  Re: 'Otkad jedu zdravu hranu djeca dolaze kući gladna!'
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Masni kruh sa paprikom, paradajz i caj....

Ili langosice....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 10:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A da se mame malo pozabave svojim kućnim jelovnikom i priblize djeci pojam zdrave prehrane a ne trpati u njih sve ono što ne treba . Dakle djeca kreću od kuće u školu i na tom putu nešto ne štima.
Roditeljima ne bi valjalo da djeci plasiraju pice i hamburgere jer je to dio njihovog kućnog jelovnika pa bi djeci izašlo na nos. Kako god okreneš ne valja. Ali ono što je najlakše je najteže, posjesti djete i malo popričati-e sad tko ima za to vremena i želje . Možda po koja baka.
A mame su tu da se bune bez argumenata. Pa neka su djeca gladna kada dođu iz škole zato postoji ručak koji bi im netko trebao pripremiti.
Školstvo je totalno fin. zanemareno i koliko god se pokuša napraviti neki program kao ovaj sa zdravom prehranom ima uvijek nezadovoljnih.
Pa ja bih bila presretna da su me od malena educirali što, kada i kako jesti.
Ah, te mame... kuhaču u ruke!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fairy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1955
Lokacija: Ššššššume
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 10:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

diva je napisao/la (Pogledaj post): › A da se mame malo pozabave svojim kućnim jelovnikom i priblize djeci pojam zdrave prehrane a ne trpati u njih sve ono što ne treba . Dakle djeca kreću od kuće u školu i na tom putu nešto ne štima.
Roditeljima ne bi valjalo da djeci plasiraju pice i hamburgere jer je to dio njihovog kućnog jelovnika pa bi djeci izašlo na nos. Kako god okreneš ne valja. Ali ono što je najlakše je najteže, posjesti djete i malo popričati-e sad tko ima za to vremena i želje . Možda po koja baka.
A mame su tu da se bune bez argumenata. Pa neka su djeca gladna kada dođu iz škole zato postoji ručak koji bi im netko trebao pripremiti.
Školstvo je totalno fin. zanemareno i koliko god se pokuša napraviti neki program kao ovaj sa zdravom prehranom ima uvijek nezadovoljnih.
Pa ja bih bila presretna da su me od malena educirali što, kada i kako jesti.
Ah, te mame... kuhaču u ruke!


U potupnosti se NE slažem s gore navedenim. Mene su kao dijete učili što je zdrava hrana i što se treba i koliko jesti, koje su namirnice na vrhu piramide i td. ,ali to me nije spriječilo da se tovarim čokoladam i keksima i picama i uostalom to i danas činim. A nitko se ne može najesti od šnite kruha, a kamoli dijete koje stalno đipa okolo i troši nekoliko puta više energije od nas koji sjedimo većinu dana za računalom. Naravno da ću djecu učiti što je zdrava hrana i što se treba jesti, ali nikako im neću braniti i brzu hranu i slatkiše jer oprostite i ja ju volim i još više sam ju voljela dok sam bila klinka....zamisli da mi je netko branio???....i dajte svima svega....djeca znaju što njima treba....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 10:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"...zamisli da mi je netko branio???....i dajte svima svega....djeca znaju što njima treba...."

ma bravo, da ti se netko usudio braniti i svima trba dati svega ( a danas djece pretilne, dijabetičara, anemičnih, alergičara...) i djeca sve znaju, me evo ti pusaaa u to pametno čelo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2007. 10:40 
Naslov:  Re: 'Otkad jedu zdravu hranu djeca dolaze kući gladna!'
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naslov članka je:

'Otkad jedu zdravu hranu djeca dolaze kući gladna!'

U tekstu stoji:
Leon je napisao/la (Pogledaj post): › " Prema riječima majke jednog od učenika (podaci poznati redakciji, op.a), njezino dijete ne voli jesti integralna peciva i jogurte koji su na jelovniku mliječne kuhinje pa preskače obrok i redovito kući dolazi pregladnjelo."


Preskače obrok - dakle ne jede u mliječnoj kuhinji. Bravo za novinarku

Citat: › Autorica: B. Božić/Glas-Slavonije.hr



Dok sam ja išao u osnovnu školu, topli obrok - užina - je bia potpuno opcionalna. Znalo se tko želi jesti u školi, platit će tolko i tolko dinara i jest će ono šta se posluži. Tko nije htio plaćati, prekoputa je bio minimarket u kojem se moglu kupiti koječega što je finije i ukusnije i nezdravije. Isti izbor je i pred roditeljima u ovom slučaju.

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 10:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zbog jedne mame i jednog djeteta koje ne voli integralna peciva ne znači da projekt nije usmjeren za dobrobit djece i da večina djece neće jesti, naučiti će - što je i CILJ .Mnoga djeca nose sa sobom i slatkiše i grickalice tako da nema gladnog djeteta u školi.
Naslov u množini, a javila se jedna ojađena mama koja je vjerojatno i protiv tjelesnih napora oli ti sporta jer joj dijete dođe umorno kuće, ajmeee gluposti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Razmažena derišta i još gore im majke...
Istina ovo što smokey kaže - kruha sa masti i paprikom i čaja. Na tome se odhranjivalo u školama.
Hrenovka za božić.

A gle ove sade... OŠ' JEST' KAMENJA?! *ŠLJOK*

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.10.2007. 11:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bijesne fanatazuke majke koja se žali zbog integralnog peciva i jogurta!!!
u kući imam osmoškolca pa znam šta se u školi jede. budu tu i krofne, burek, lisnato s ovim ili onim, pizza, napolitanke, sokovi i sl... nije istina da dobivaju samo jako zdravu papicu. bude i nezdravih duminica da klinci izguštaju. i neka i jednog i drugog!
a znate kako se kaže, tko je gladan, sve mu je fino. očito a malecki/malecka nije upoznat s pojmom glad

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

paperje je napisao/la (Pogledaj post): ›
a znate kako se kaže, tko je gladan, sve mu je fino. očito a malecki/malecka nije upoznat s pojmom glad


Upravo tako, kad si gladan - ne smeta ti ništa...


Zadnja promjena: bazooka_joe; 12.10.2007. 11:35; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 11:10 
Naslov:  Re: 'Otkad jedu zdravu hranu djeca dolaze kući gladna!'
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): › Mislim kako djeci treba pružiti mogućnost izbora, odnosno oni koji se inače hrane tim, uvjetno rečeno, zdravim namirnicama, neka ih jedu i u školi, ali dio jelovnika morao bi sadržavati i hranu koju je većina navikla jesti, poput bureka, hot-doga, sendviča i slično[/i], kaže naša sugovornica.


želim samo čestitati brižnoj mami koja misli na zdravlje svoga mališana i kuha mu svaki dan kruha i paštete, naravno za ručak topli obrok od hot doga.... blagdanske trpeze upotpuni juhama iz vrećica, a nedjeljni ručak se završava keksima.... osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2007. 11:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
A gle ove sade... OŠ' JEST' KAMENJA?! *ŠLJOK*

aaaaaaaaaa..... car mataković!!! osijek031.com smile
oš bit pop? neć' bit pop!
oš jest kamenja? osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: