Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Intervju: M. A. Cremo, kontroverzni arheolog i povjesničar

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.10.2007. 13:22 
Naslov:  Intervju: M. A. Cremo, kontroverzni arheolog i povjesničar
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovoga vikenda u našemu je gradu gostovao Michael A. Cremo, svjetski poznati stručnjak za povijest i filozofiju znanosti. On je suradnik-istraživač povijesti znanosti na Institutu za vedske znanosti (Bhaktivedanta Institute) te član Društva povjesničara znanosti (History of Science Society), Udruženja filozofa znanosti (Philosophy of Science Association), Svjetskog kongresa arheologa (World Archaeological Congress) i Europskog udruženja arheologa (European Association of Archaeologists). U organizaciji Centra za vedske studije posjetio je Osijek i održao dva predavanja na kojima je predstavio svoj rad. Njegove su knjige „Zabranjena arheologija“ (koautor je Richard L. Thompson) i „Ljudska devolucija“ uzdrmale temelje Darwinove teorije evolucije i otvorile brojna pitanja. Na neka od njih pokušali smo dobiti odgovore od samog autora.

Na predavanju pod nazivom „Zabranjena arheologija“ predstavljen je rad Michaela Cremoa koji se temelji na arheološkim dokazima koji su prikupljeni kroz povijest, a koji se jasno i nedvojbeno suprotstavljaju aktualnom naučavanju Darwinove teorije evolucije u školama diljem svijeta. Naime, ti dokazi suvremenog čovjeka svrstavaju mnogo dalje u povijest od dosad priznatih 130.000 godina. Autor smjelo tvrdi kako su suvremeni ljudi djelili ovaj planet s dinosaurima i drugim davno izumrlim stvorenjima, čak štoviše, da prisustvo anatomski modernog čovjeka na Zemlji seže do nekoliko stotina milijuna godina u prošlost! Ti su arheloški dokazi koje je izučavao smješteni po spremištima mnogih muzeja i instituta po cijelom svijetu, i uglavnom nisu poznati široj javnosti zbog procesa filtriranja dokaza od strane najviših znanstvenih struktura, koji jednostavno ne priznaju autentičnost dokazima koji se protive aktualnoj teoriji čovjekova postanka. U prilog Michaelu Cremou idu i brojni drevni tekstovi, od kojih sam najviše izdvaja vedske zapise stare Indije.



Ljudska devolucija nudi autorovo viđenje postanka ljudi. On iznosi teoriju kako nismo evoluirali od majmuna, odnosno iz materijalnog, već smo se „spustili“ iz razine čiste svijesti (duha). Taj proces „spuštanja“ na „nižu“ razinu Michael Cremo naziva devolucijom. Smjelo odgovara onima koji tvrde da se sastojimo samo od atoma, odnosno da smo sama materija, te kaže kako smo satkani od triju različitih supstanci: materije, uma i svijesti (duha). Autor dijeli i sam svemir na domene materije, uma i svijesti, gdje je domena svijesti najviša i ona kojoj trebamo stremiti iz ove najniže materijalne. Tek bi se taj prijelaz iz materijalnog i umnog dijela u onaj duhovni mogao zvati evolucijom.



Slijedi intervju...

Osijek031: Zalažete se za uvođenje vaše teorije u škole kao alternativu Darwinovoj teoriji evolucije. Tražite da se vašoj teoriji da samo 5% nastavnog plana i programa u odnosu na Darwinovu teoriju. Zašto pristajete na samo 5%?
M.A.C.: Ovdje govorimo o javnim školama u kojima je trenutno samo Darwinova teorija u školskom programu. Prema tome i 5% je bolje od 0% koliko je trenutno. Promjene počinju malim koracima, možda će za 20 godina omjer biti obrnut, pa će se u školama učiti 95% o mojoj teoriji. U SAD-u postoje brojne privatne škole koje same biraju svoj program i u takvim školama moguće je podučavati što god želite, no one čine manjinu i zato želim učiniti promjenu u državnim školama.

Osijek031: Vaše objašnjenje čovjeka kao spoja 3 dijela: materije, uma i duha, podsjeća na kršćanskog Boga: Otac, Sin i Duh Sveti. Kako Vi gledate na to?
M.A.C.: U biti, to je ta priča. Sve religije govore u prilog mojoj teoriji, tako i kršćanstvo u Bibliji spominje kako je čovjek stvoren na sliku Božju i poslan na zemlju iz raja.

Osijek031: Koji je najniži oblik svijesti, jesmo li to mi ili svijest može biti i unutar npr. kamena?
M.A.C.: Matrijalni oblik je najniži, stoga nije nemoguće da svijest postoji i u stvarima koji nas okružuju. Moguće je da čak i kamen ima određenu svijest. Ako pak mislite na biljke i životinje, one definitivno imaju svijest.

Osijek031: Postoje brojni dokazi koji podupiru Darwinovu teoriju evoluvije, poput postojanja čovjekolikih majmuna. Ako su čovjekoliki majmuni koje darvinisti smatraju čovjekovim precima paralelno živjeli sa suvremenim ljudima, što se dogodilo? Jesmo li ih istrijebili?
M.A.C.: Definitivno je postojala interakcija između te dvije skupine. Postoje arheološki dokazi koji ih smještaju u isto vrijeme i na isto mjesto. Nažalost, ne mogu vam odgovoriti što se dogodilo s čovjekolikim majmunima. Nisam siguran jesmo li ih istrjebili ili je došlo do miješanja, ali sam bliže teoriji da je došlo do miješanja. Što se tiče postojanja čovjekolikih majmuna danas, mogu reći kako priča o njima ima po cijelom svijetu. Možda je najpoznatiji primjer jeti.



Osijek031: U svom Ste izlaganju spomenuli 4 vedska životna ciklusa, možete li nam malo približiti to razmišljanje?
M.A.C.: Naravno. Prema vedskoj predaji postoje 4 životna razdoblja koja traju veoma dugo. Mi danas živimo u posljednjem, koje je počelo prije otprilike 5.000 godina i trajat će jako dugo. Obilježja tog zadnjeg ciklusa su sebičnost, uništavanje, konflikti i pribjegavanje materijalnom. Ako pogledate, danas se u svijetu ta obilježja lako prepoznaju. Ljudi se predaju materijalizmu i time kidaju veze sa izvorom svijesti. Ako želite biti drukčiji i uistinu evoluirati, trebate ići protiv struje, odbacivati materijalno, jer vas to sputava.

Osijek031: U predavanju Ste za međusobni odnos po Vama tri osnovne kozmičke tvari (materije, svijesti i uma), koje također čine i čovjeka, upotrijebili analogiju s računalom, gdje je materijalni dio hardware, umni dio software, a svijest je sam korisnik. No nešto kasnije Ste rekli da se iz razine svijesti u niže razine, uma ili materije, spušta praktički po kazni, odnosno kada se svjesnost na neki način „optereti“, pa prestaje biti sama svijest, već dobija i druge dimenzije. Ne može li se tu upotrijebiti ista analogija s računalom, pa da kažemo da se iz razine svijesti odlazi na neku drugu razinu da bi se brže ili efikasnije obavile neke stvari koje se na toj razini ne mogu uopće ili tako lako obaviti?
M.A.C.: Nisam baš rekao da je to po kazni, ali da, kada se optereti, svijest se spušta na nižu razinu, te na njoj ostane dok opet „ne stekne uvjete“ za prelazak na višu razinu. Ne radi se tu o nekoj kazni i nagradi, nego o „mehanizmu“ po kojemu sve funkcionira. U tom slučaju materijalno tijelo, kako ljudsko, tako i ostala, možemo porediti s vozilom, kojega um i svijest koriste za svog boravka na ovoj razini. Reinkarnacija je seljenje uma i svijesti iz jednog „vozila“ u drugo. No, možda u nekim slučajevima i može reći da se iz razine svijesti dobrovoljno spušta na niže razine, ali samo da bi na neki način pomogli ostalima na toj razini, nešto kao kada dobrostojeći i ugledni liječnici kojima je dobro u sredini u kojoj žive, u sklopu programa „Liječnici bez granica“ odlaze raditi u lošim uvjetima u nerazvijene zemlje. Ne moraju to, ali to osjećaju to kao svoju obvezu.

Osijek031: U zadnjih smo 500 godina došli od luka i strijela do mikročipova, a Vi govorite o tome kako ne napredujemo. Možete li nam to pojasniti?
M.A.C.: Danas su ljudi okrenuti stvaranju materijalnog svijeta, no pravi napredak se očituje u stanju duha i razvoju uma i svijesti. Mnogi danas posvećuju živote pokušavajući dokučiti što su to mislili Platon i Aristotel i ne mogu dokučiti njihove misli. Što se tiče razvoja znanosti, mogu reći kako se u Vedama spominju brojna tehnološka dostignuća poput svemirskih brodova i atomskog oružja puno prije nego li smo mi sletjeli na Mjesec.

Osijek031: Za kraj, jeste li imali vremena prošetati gradom i kako vam se sviđa?
M.A.C.: Nažalost nisam, sutra ću imti više vremena. Namjeravam posjetiti Tvrđu, kroz koju sam samo prošao, i prošetati uz rijeku.

Osijek031: Hvala lijepo na razgovoru.
M.A.C.: Hvala vama.

Predavanja su održana u petak (vidi najavu) i subotu (vidi najavu) 5. i 6. listopada 2007. u hotelu Mursa, u organizaciji Centra za vedske studije, koji su u kontakt s g. Cremom stupili tijekom njegova boravka na 13. godišnjoj konferenciji Europske udruge arheologa, koja se ove godine održala od 18. do 23. rujna u Zadru, a okupila je preko 800 akreditiranih sudionika iz cijelog svijeta.

Ovakva predavanja svjetski priznatih stručnjaka nisu česta u našem gradu, stoga iznenađuje jedva napola puna dvorana. No, to nije smetalo da se održi jedno odlično predavanje kakvih bismo željeli da bude puno više, ali i da se apatija Osječana zamijeni zanimanjem koje takva predavanja i zaslužuju.

Tekst i foto: Tomislav Barbarić i Nandino Lončar

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.10.2007. 20:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U subotu je predavanje bilo zanimljivo i stvarno da se čovjek zamisli o nekim pitanjima. Osobno se naježim na "filtriranje dokaza", a to je činjenica kroz cijelu povijest, bez obzira o čemu se radilo. Dovoljno je uključiti TV ili bilo koji drugi info medij, pa biti svjedokom filtriranja vijesti, da ne kažem "izmišljanja" vijesti prema potrebama...

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 0:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
U subotu je predavanje bilo zanimljivo i stvarno da se čovjek zamisli o nekim pitanjima. Osobno se naježim na "filtriranje dokaza", a to je činjenica kroz cijelu povijest, bez obzira o čemu se radilo. Dovoljno je uključiti TV ili bilo koji drugi info medij, pa biti svjedokom filtriranja vijesti, da ne kažem "izmišljanja" vijesti prema potrebama...


"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future."
-- George Orwell, 1984.

Živa istina, što se filtriranja tiče, no mene više brinu suptilnije poruke s famoznog teve ekrana. Zbog njih sam televiziji u posljednje vrijeme čak počeo pridavati ezoteričko značenje - smatram da utječe na stanje našeg duha. Mislim da počinjem luditi, ali kada sagledam ponašanje ljudi oko sebe - naizgled vidim nekakav uzorak, a taj mi ukazuje na opće poglupljenje izazvano šarenom slikom i tonom...
Bjesomučno gledam (upravo kroz prokazani medij) 1984. i Fahrenheit 451, ali ne pomaže, čini mi se kao nešto ukodirano u signalu što moji DVD filmovi nemaju. Valjda dolazi sa Big Brotherom (kakva ironija!) ili nečim sličnim...
Možda zvučim preparanoično, no znam na što je Tesla upozoravao i obraćam pažnju na takve stvari.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.10.2007. 7:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Možda zvučim preparanoično, no znam na što je Tesla upozoravao i obraćam pažnju na takve stvari.


Ne bih rekla da si paranoičan, samo koristiš vijuge. A kako poruke znaju biti izuzetno suptilne i kad se osvrneš oko sebe i vidiš da su na sve ostale djelovale, u glavi dolazi do "sukoba mišljenja" - jel' moguće da većina misli ovako a da sam antiprotivan.
Iako, slanje poruka nije baš uvijek pretjerano ni suptilno jer si oni koji ih šalju mogu dopustiti i dovoljnu dozu bahatosti.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja bio i bilo odlično predavanje. žao mi je što nisam mogao i na ono drugo, u subotu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 13:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
uh, naježila sam se... prekrasno!!! obožavam ovako kontroverzne i hrabre teorije, koje te stvarno zamisle. stvarno smo preskloni letargiji i uljuljkivanju u žabokrečinu misleći kako sve znamo i baratamo svim važnim činjenicama. istina je i kako se čovječanstvo oduvijek boji tako revolucionarnih otkrića i hipoteza... ovo će me sad držati high mjesec dana. tako mi je žo što nisam bila na predavanju Sad
a oduvijek mislim kako zmajevi nisu izmišljeni, nego je moralo postojati neko biće na osnovu kojeg su kasnije stvorene legende.... cool osijek031.com smile
osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.10.2007. 13:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Šteta što nisi došla u subotu, prvo je bilo 45 minuta meditacijske glazbe, zatim predavanje, a onda vegetarijanska klopa.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 13:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bila sam jednom na tome u mursi i bilo mi je ok. ali najava za ovo mi je totalno promakla... jbg.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 13:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka, jesi čitao fahrenheit 451? zakon knjiga! osijek031.com smile ray bradbury, ako se ne varam..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.10.2007. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › bazooka, jesi čitao fahrenheit 451? zakon knjiga! osijek031.com smile ray bradbury, ako se ne varam..


Yep, i još mnoge knjige od Bradbury-ja. Jedan od meni najdražih SF&F autora.
Preporučam zbirku 'Mračna Zemlja', lako ju je naći, a jako je jeftina (oko 60kn).
Isto tako, ako nađeš u knjižnici - Tetovirani čovjek (Ala Čovjek sa tetovažama) i Marsovske kronike (predivna!).
Zadnje dvije nisu dostupne u hr izdanju (Tetovirani čovjek je izašao u Kentauru), ali se mogu nabaviti putem algoritmovog shopa...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 14:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Wink


Zadnja promjena: chaknoris; 06.08.2010. 21:50; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.10.2007. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › bazooka, jesi čitao fahrenheit 451? zakon knjiga! osijek031.com smile ray bradbury, ako se ne varam..


valjda ste gledali i film Wink

koju biste knjigu naučili napamet da ste u takvoj poziciji?

jesam nešto dumala o tome, ali ne mogu se odlučiti.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 15:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
valjda ste gledali i film Wink

koju biste knjigu naučili napamet da ste u takvoj poziciji?

jesam nešto dumala o tome, ali ne mogu se odlučiti.

ja bih bambija!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.10.2007. 15:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svašta s tobom, pa ti bi trebao DonQuijota, valjda.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.10.2007. 15:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Svašta s tobom, pa ti bi trebao DonQuijota, valjda.

ali bih onda morao i fusnote koje idu uz Bistrog viteza, pa onda znati ponešto i o djelima na koja se referira itd. bolje bambija!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: