Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Reggae festival na polju boga rata

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.07.2005. 15:57 
Naslov:  Reggae festival na polju boga rata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Protekloga je vikenda na livadi koja je ime dobila prema bogu rata održan najveći hrvatski festival reggae glazbe. Naravno, riječ je o Marsovom polju u Puli, a festivalu je ime "3rd. Seasplash reggae festival".

- Jedan od središnjih motiva rastafarijanizma jest život u potpunoj harmoniji sa prirodom. Živjeti u skladu sa Zemljom znači živjeti u skladu sa Jah-om - misao je koja je čvrsto inkorporirana u etiku rastafarijanske svijesti. Rastafarijanska naklonost prema prirodi je uvjetovana tradicionalnim afričkim religijama, koje se do današnjega dana jos prakticiraju na Jamajci
, propovjedali su od prvoga dana festivala rastafarijanci koji su se desecima tisuća ljudi iz cijele Europe okupili na ovom fantastičnom festivalu!

Ipak, komentirali su mnogi, europsko poimanje reggea razlikuje se od onoga jamajčanskoga. Reggae za Europljane znači glazba (za poneke uz glazbu neizostavno je konzumiranje marihuane, hašiša i/ili skunka) dok se uz reggae na Jamajci prvenstveno veže uz Haile Selassiea kojega smatraju božanskom inkarnacijom u tijelu čovjeka. Europljani su, tijekom tri sjajna festivalska dana tražili glazbu i - dobili su je. Na glavnome stageu prvoga su dana zasvirali hrvatski RDK SOUNDSYSTEM, DJINS iz Francuske, talijanski band sa impresivnim ženskim vokalom Michele Grena - B. R. STYLERS te VUNENY iz Bosne i Hercegovine (upoznah ekipu - genijalni dečki). Na soundsystem stageu umjesto reggea tijekom tri se dana češće mogao čuti dub pa su tako prvoga dana festivala zasvirali Dubdada iz velike Britanije, francuski Original Bass Foundation, češki Youthman Steppa, slovenac DJ Dubbuf, talijanski Free dub tribe te bosanski Savuvi Soundsystem. Već je počelo svitati, a atmosfera podgrijana s nešto alkohola te "začinjena" mirisom marihuane koji se širio kampom nije pokazivala naznake pada energije. Naprotiv, već od ranoga jutra (nakon ovakvoga provoda rano je jutro počelo oko 10 sati kada sam se probudio u vreći za spavanje ispod starog velikog drveta koje se već treslo od glazbe sa malog stagea na Marsovom polju) zabava je preseljena na prekrasnu plažu izmedju Zlatnih stijena i Verudele. Lineup glazbenika koji su se izmjenjivali predug je da bi sve nabrajao, ali svakako treba spomenuti Rewind the selection crew, Jaribu Soundsystem, Dyalli Sound, Soljah, Six Pack sound, Shango, Almighty Eye Selecta te DJ Bebbeta.



Povratak na Marsovo polje s plaže dao je naslutiti da će se nešto te noći dogoditi. Nešto do sada nedoživljeno. I tako je i bilo. Sve je počelo oko 22 sata kada je na glavni stage istrčao Daddy Freddy s Jamajke kojemu je pomagao Triky D. Fantastičan glazbenik uz kojega se obično spominje i jedan kuriozitet svojevremeno je Daddy Freddy uvršten u Guinnessovu knjigu rekorda i to ne jednom već tri puta kao najbrži rapper na svijetu (jedino mu ljudi zamjerili što je milijun puta viknuo "when I say daddy you say Freddy) . Na stageu su ga zamijenili, definitivno najbolji glazbenici trodnevnog festivala - Overproof Soundsystem koji su se pokazali izvrsnim u kombiniranju korjena reggae glazbe, riječi i hip-hop/dance ritmova. Ekipa se prošetala kroz gotovo sve stilove reggae glazbe, od klasičnih rocksteady ritmova iz 60-ih preko roots-reggaea i duba do dancehalla i junglea i desetke tisuća ljudi ostavila bez daha. Dan su zaključili Love Grocer feat. DubDadda iz Velike Britanije te bosanski Zoster. Istovremeno na soundsystem stageu ponovo dub - : Daddy Juice (uk) + Jah Shadow (hr), Kingston Sound feat. Popey MC (hr), Black Spider International (d) feat. MC Silver (jam), Trenchtown rockers (sicg) i Children of Zion (hr) uz video vizualizacije na velikom screenu koje je priredio M.I.R.videoprojekt. Iste je večeri predstavljena i knjiga Rite Marley "Moj život s Bobom Marleyem; No Woman No Cry" , povodom njezinog hrvatskog prijevoda u izdanju Naklade Ljevak.



Uz genijalnu glazbu ta će se noć s 22. na 23. srpnja pamtiti po još jednoj stvari koja je unjela živost među tisuće onih koji su spavali u šatorima ili u vrećama za spavanje pod vedrim nebom. Naime, oko dva sata poslije ponoći palo je nekoliko kapi kiše, a tih je nekoliko kapu vrlo brzo zamijenio pravi prolom oblaka. Nekoliko je sati kiša nemilice natapala Marsovo polje i sve koji su se na njemu zatekli. Kako smo drugu noć odlučili biti 'pametniji' i na vrijeme, za dana postaviti šator naivno smo pomislili da smo sigurni od potopa koji je prijetio. Ipak, 70 kuna koliko je stajao šator u kojemu smo namjeravali spavati vrlo se brzo pokazalo kao najpromašenijom investicijom ikad. Voda je nezaustavljivo prodirala sa svih strana… Do večeri, odlučili smo napustiti Marsovo polje koje je izgledalo kao romska čerga zbog tisuća šarenih vreća za spavanje, gaća, majica…koje su se sušile na stablima, krovovima šatora i na pokošenoj suhoj travi oko njih. Ponovo plaža, luda glazba, toplo more, sunce i stotine ljudi s dreadlocksima - tako tipičnima za frizure poklonika reggaea i rastafarijanizma.

Posljednjega dana festivala još jedno iznenađenje - na stageu se pojavio Ashton Harvey iz neponovljivih The Freestylersa te Sir Real koje su na stagu zamijenili Twinkle Brothersi (jam/uk) , Molara (uk) i [b]Vavamuffin [/b](poljska). Kao što su nas organizatori (kojima zaista treba skinuti kapu na organizaciji ovoga spektakla) navikli prva dva dana na soundsystem stageu ništa drugo nego ponovo dub - Dub Flash Crew / Dub Rogue & Dub Pipe (d) , La Tangente (ch/f), Bass Culture Soundsystem (hr), Roots in session (slo), DJ Verbal (hr) te East West Rockers.



Ono što je obilježilo festival i moglo se dvadeset i četiri sata na dan vidjeti na svakome koraku kampa, plažama, ali i gradskim ulicama Pule svakako je i konzumiranje lakih droga. Kažnjivo ili ne, policija je, čini se bila, tolerantnija no što je to inače slučaj iako se se Marsovim poljem šetali onspektori u civilu. Trave je bilo toliko, uvjerili smo se, da bi pulska policija za hvatanje svih koji krše zakon trebala pojačanja iz još nekoliko najvećih hrvatskih gradova. Jasno, organizatori festivala s tim nisu imali ništa - ideja je Seasplasha bila reggae glazba, a marihuana samo dodatak o kojemu je svaki posjetitelj sam donosio odluku i preuzimao rizik.

Za Rastafarijance, čija uvjerenja nisu samo religija, već i način zivota, pušenje trave nije samo instrument otpora. Raste veruju da je čovjek u osnovi Bog, i da se to iznutra može ispoljiti samo uz upotrebu ganje kako nazivaju marihuanu. “Ne mogu se promjeniti drugi, ali pušenjem trave možemo promijeniti same sebe. Kada si Bog, onda se i ponašaš prema ljudima kao Bog, dopuštajuci svoj svjetlosti da izađe”, objasnila mi je ekipa s Jamajke paleći još jedan joint.

Ono što je sigurno, rekao mi je prijatelj, s ovoga se festivala više nitko nije vratio isti. Imate priliku slijedeće godine!!!

P.S. U ponedjeljak skoknuh do Motovuna - STRAŠNO! Kamp prepun, a tamo sve hrvatska mladež (čitaj: katolička mladež) - pije se crno vini i kola, sviraju gitare (sabrani hitovi Balaševića i Azre) i nitko, ali baš nitko ni frulu nije zapalio. E, da i kartaju mau-mau, kao da su na srednjoškolskoj ekskurziji. U samom gradu, najlon pičkice i frajeri koji su se došli uslikat pa se vraćaju na Zrće...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2005. 13:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ludilo.
Ni ti nisi onaj stari? :-O

Sad

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2005. 13:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gemi je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ludilo.
Ni ti nisi onaj stari? :-O

Sad


pojasni

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2005. 13:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la (Pogledaj post): ›
“Ne mogu se promjeniti drugi, ali pušenjem trave možemo promijeniti same sebe. Kada si Bog, onda se i ponašaš prema ljudima kao Bog, dopuštajuci svoj svjetlosti da izađe”, objasnila mi je ekipa s Jamajke paleći još jedan joint.

Ono što je sigurno, rekao mi je prijatelj, s ovoga se festivala više nitko nije vratio isti.

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2005. 13:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a, da. konačno shvatih što je bitno, a što nije....

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2005. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Morat cu poceti pusiti....da shvatim i ja.

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2005. 14:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bllll....nema to veze s dimom...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2005. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kao nisam te skontala...pihh
potcjenjujes me ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.07.2005. 14:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma znaš, ja sam uvijek bio fin dečko. al nisam ja krav što su mi par puta u kafiću podmetnuli drogu u heroin!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2005. 14:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hehe jel to iz one - a ja sam bila mamina princeza sve do sad i ne znam sto mi bi.... ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gost
Post Postano: 05.08.2005. 2:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I nije ti neka recenzija. Previse si samokritican,
i lajav...

Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.08.2005. 9:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gost je napisao/la (Pogledaj post): ›
I nije ti neka recenzija. Previse si samokritican,
i lajav...


mama ti lajava

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.08.2005. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hehe no frks, dozvolit ćemo tvom frendu nek napiše viđenje istog dogadjaja iz svog ugla Smile

Btw. lajavost vidim ne, a samokritičnost u tekstu priznaješ? ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.08.2005. 16:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la (Pogledaj post): ›
Gost je napisao/la (Pogledaj post): ›
I nije ti neka recenzija. Previse si samokritican,
i lajav...


mama ti lajava


legendo

super ti je recenzija! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ivy
Post Postano: 22.08.2005. 21:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

češki Youthman Steppa? ch je kratica za svicarsku!

Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: