Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječki kulturnjaci podržali odluku gradonačelnika

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.02.2023. 17:20 
Naslov:  Osječki kulturnjaci podržali odluku gradonačelnika
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Velika prašina digla se oko turbofolk koncerta koji je nakon otkazivanja u Puli prebačen u Osijek. Koncert se prema najavama trebao održati 25. ožujka u dvorani Zrinjevac, no otkazan je i u Osijeku. Gradonačelnik Radić je istog dana na svojoj Facebook stranici objavio priopćenje u kojemu je izvijestio građane da se koncert neće održati ni u Osijeku: "Koncert koji je postao predmet rasprave neće se održati u gradskom prostoru Osijeka. Motiviran ovom situacijom, svom timu dat ću u zadatak da promisle o kriterijima kojima će se u budućnosti voditi prilikom dogovora sadržaja u javnom prostoru, a koji će biti usklađen s vizijom moderne, urbane srednjoeuropske metropole koju gradimo".


Podržavam odluku Grada i gradonačelnika Ivana Radića da se preispitaju i analiziraju kriteriji za to tko treba nastupati u gradskim, javnim prostorima. No, mi smo društvo koje je davno kriterije izgubilo, a mlađe generacije žive misleći da kriterija ne smije biti. Zanimalo me je zašto bi Osijek htio što Pula ne želi i rezultiralo je ovom odlukom... Ona je dobra, ali nadam se da će se u tome i ustrajati u budućnosti. Motrit ćemo i nadam se na nekim novim brucošijadama, festivalima i zabavama plesati po kvalitetnim ritmovima - rekao je novinar Saša Drinić, koji je u četvrtak prvi objavio informaciju da koncert kojem je pulski gradonačelnik otkazao najam dvorane kao sigurnu rezervnu opciju ima osječku dvoranu Zrinjevac.

Književnica Ivana Šojat prisjetila se kako su nekadašnje generacije na brucošijade pozivali rock-bendove.

- S jedne strane užasava me današnji glazbeni ukus mladih, a s druge nisam za zabrane sve dok se takvi događaji zbivaju u nekim zatvorenim prostorima gdje izvođači neće zvučno trovati okoliš, toliko glasno da svatko može čuti čak i udah pjevačice. To zasigurno ne želim. Nadalje, može se to gledati i s financijskog aspekta, odnosno punjenja gradske blagajne od najma gradskih prostora. Očekivala sam da će mladi, budući akademski građani, dakle intelektualci, drukčije promišljati o glazbi, a ne se okretati duhovno plitkim sadržajima. No, kako sam već rekla, zabranama nitko nikoga neće spriječiti da i dalje sluša ovakvu glazbu – prokomentirala je Šojat.

Vladimir Ham, predsjednik Gradskog vijeća, slaže se s Radićevom odlukom.

- Moj je stav o ovom pitanju da gradska uprava ima pravo odlučivati kakvi će se događaji održavati u javnim prostorima kojima je vlasnik Grad Osijek. Takve odluke treba prepustiti onima kojima su građani dali povjerenje, dakle s vizijom onoga tko je na čelu Grada. Slažem se s gradonačelnikom, no svatko u privatnom aranžmanu i privatnim prostorima neka, poštujući zakone, organizira događaje kakve misli da treba organizirati - istaknuo je Ham.

Redatelj Ivan Kristijan Majić, ravnatelj Kulturnog centra Osijek, također se slaže s odlukom.

- Mislim da ova gradonačelnikova odluka štiti interese grada jer u trenutku kada otkazivanje koncerta u Puli dobiva toliku vidljivost, nužna je reakcija poput ove i poruka da Osijek uistinu ne smije biti "zicer" za scenu turbofolk i narodnjačke glazbe. Osim toga, podržavam i jaku reakciju javnosti oko ove teme jer mislim da o kulturi i njezinu statusu treba puno raspravljati i da nas upravo kvalitetni projekti, s jedne, i stalno propitivanje, s druge strane, najbrže vode do razvoja - naglašava Majić.

U priopćenju koje potpisuju Forum mladih SDP-a Osijek i Gradska organizacija SDP-a Osijek stoji da je Radićev rez neprihvatljiv.

- Osijek je srednjoeuropski grad koji ima naglašenu europsku dimenziju, grad koji se intenzivno razvija u pravu slavonsku metropolu. Točno. Osijek je isto tako multinacionalan, multikonfesionalan i multikulturalan grad. U demokratskom, zapadnom i visokom kulturom nadahnutom društvu, zabrane i filtriranje kulturnih ili bilo kakvih zakonom dopuštenih sadržaja na prihvatljive i neprihvatljive, za nas je neprihvatljivo - navodi se, između ostalog, u SDP-ovu priopćenju.


Tekst: Darko Pejić/Glas Slavonije/Osijek031.com
Foto: Antonela Martinčević/Foto-arhiv031



Pročitajte i..
- Gradonačelnik Radić: "Koncert koji je postao predmet rasprave neće se održati u gradskom prostoru Osijeka"
- Veliki turbofolk koncert koji otkazan u Puli prebačen je u Osijek

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: