Vlada Republike Hrvatske danas je uputila u Hrvatski sabor Konačni prijedlog
Zakona o trgovini kojim se uređuje rad nedjeljom. Time bi trgovine bile
zatvorene, a zaposlenici bi nedjelju mogli provoditi sa svojom obitelji i najmilijima. Uz trgovine, ne bi radile ni pekarnice.
"
Uz 16 radnih nedjelja pronađen je balans između rada i obiteljskog života." napisao je predsjednik Vlade
Andrej Plenković na svom Twitteru.
“
Zbog potrebe opskrbe stanovništva predvidjeli smo iznimke, no u drugo čitanje ide zakon gdje su maknute pekarnice jer smo uzeli u obzir sve ono što se raspravljalo na matičnim odborima.
Predlaže se i da zakon stupi na snagu 1. srpnja radi prilagodbe poslovnih subjekata, u ovoj godini u 16 radnih nedjelja neće se ubrajati i one koje su do stupanja na snagu zakona bile radne”, izjavio je ministar gospodarstva
Davor Filipović.
Zakonom se propisuju iznimke od općeg pravila koje se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih kolodvora, zračnih luka, luka otvorenih za javni promet, luka unutarnje plovidbe brodova, zrakoplova i trajekata za prijevoz osoba i vozila, benzinskih postaja, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih ustanova te drugih subjekata u kulturi, muzeja, centara za posjetitelje odnosno interpretacijskih centara, nautičkih marina, kampova,obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava proglašenih zaštićenih područja prirode u skladu s posebnim propisima.
Iznimke se odnose i na otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima i klupama na tržnicama na malo i prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima i klupama na tržnicama na veliko, prigodnu prodaju na sajmovima i javnim manifestacijama te prodaju putem automata i prodaju na daljinu.
Distribucija tiska putem kioska, kao posebnog oblika prodaje izvan prodavaonica, može biti otvorena nedjeljom i blagdanom u vremenu
od 7 sati do 13 sati.
Tekst: Osijek031.com
Foto: Pexels.com/Ilustracija