
U skoro vrijeme planira se uvođenje obveznih, za građane
besplatnih,
općih sistematskih pregleda, kako bi se na vrijeme otkrile bolesti i time
spasili brojni životi, ali i
povećala kvaliteta zdravog života građana, piše
Jutarnji list.
Riječ je
paketu reformskih mjera koje se odnose na preventivu, u sklopu kojih
Ministarstvo zdravstva pokreće sistematske preglede za sve građane koji će se ciljano provoditi po dobnim skupinama i spolu, a obavljat će se jednom godišnje ili jednom u dvije godine, ovisno o dobnoj skupini.
Uz navedene sistematske preglede koji će biti organizirani u okviru jednog dana,
bez potrebe za dugim izostancima s posla ili čekanjima unutar sustava, novost je i mogućnost da pacijent ocijeni pregled.
Odluku će u skoro vrijeme donijeti struka, uz
Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), koje bi preglede financiralo u okviru zdravstvene zaštite.
Trenutno se radi i na sastavljanju obuhvata pregleda na osnovi najčešćih zdravstvenih potreba koje imaju svi naši građani.
Pregledi bi, dakle, bili
besplatni ali i obvezni, no zasad se ne spominje što ako netko ne vodi brigu o zdravlju i propusti pregled. Navedeni sistematski pregledi koristit će se i kao prikaz aktualnog stanja zdravlja nacije.
Nažalost, Hrvatska u odnosu na prosjek EU trenutno ima loše rezultate, tako da naše loše navike direktno utječu na narušavanje zdravlja. Primjerice, u odnosu na EU u kojoj su prehrambeni rizici na
17 posto, kod nas su na
22.
Tri posto imamo više
pušača od prosjeka EU, zrak nam je
dva posto onečišćeniji, a po konzumiranju alkohola u europskom smo prosjeku.
Ne stojimo dobro ni po pitanju debljine, pa čak 65 posto Hrvata ima povišen BMI (indeks tjelesne mase) dok ga u Europi ima 53 posto stanovnika.
Prema ovome, reforma zdravstva počiva na zaokretu prema prevenciji te, osim sistematskih pregleda, uključuje i
jačanje trenutnih nacionalnih preventivnih programa kroz reviziju postojećih i uvođenje novih, kao i nove programe u školama i vrtićima kojima je zadatak dodatno poticati brigu o zdravlju od najranije dobi.
Vili Beroš, ministar zdravstva, potvrđuje da se ide prema skorom uvođenju i općih sistematskih pregleda: „
Da bi zdravstveni sustav mogao adekvatno odgovarati na sve izazove, da bi pacijenti imali veće šanse za izlječenje, najvažnije je rano otkrivanje bolesti“, navodi Beroš te dodaje da, osim što bi bili zdraviji, postigla bi se veća racionalizacija troškova, a raspoloživa sredstva usmjerila bi se na dobivanje boljih ishoda liječenja, što je jedan od ključeva zdravstvene reforme.
Tekst: Osijek031.com
Foto: Pexels.com/Ilustracija