Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prskalice na Gajevom trgu rade i po kiši

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.08.2007. 10:06 
Naslov:  Prskalice na Gajevom trgu rade i po kiši
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prvi automatski sustav navodnjavanja parka u Osijeku, onaj na Gajevom trgu, naišao je na iznimno pozitivne reakcije sugrađana. Međutim, nakon nekoliko kišnih dana u prošlom tjednu, nekoliko građana se pitalo zašto prskalice rade i po kiši?

- Prolazio sam nedavno Gajevim trgom u večernjim satima, padala je kiša, i slučajno sam primijetio da prskalice rade. Kad je sunčano i sparno vrijeme, prskalice i sustav navodnjavanja su korisna stvar, ali mi nije jasno zašto prskalice rade i kada pada kiša?! Smatram da je to nepotrebno i da se samo bezrazložno troši voda, te da bi bolje rješenje bilo da ih se isključi, budući da je kiša dovoljna za navodnjavanje - istaknuo je naš sugrađanin A.K.

Miroslav Doležal, direktor Unikoma, pojasnio je princip na kojemu rade prskalice.
- One rade po sektorima od 15 do 20 minuta. Uključuju se ujutro, a nakon navedenog vremena se isključuju. Kada dođe do kiše, kao posljednjih dana, ne možemo odmah reagirati i isključiti ih, iako uistinu nema potrebe za tolikom količinom vode. Ali, od 15. kolovoza ćemo raditi prema novom režimu te će se prskalice uključivati prema potrebi - istaknuo je Doležal.

Inače, na Gajevom trgu je postavljeno 1.700 metara cijevi i 270 prskalica te 2.300 četvornih metara nove trave, ukupne vrijednosti 100.000 kuna. Osim rada prskalica na Trgu, građani su primijetili da “unikomovci” peru ceste nakon kiše te ih zanima zbog čega se to radi?

- Ako je uz kišu došao i vjetar koji ruši granje i lišće na cestu ili ako se stvori blato na cesti, kao što je slučaj u Reisnerovoj, Vinkovačkoj ili Kirovoj zbog građevinskih radova, tada se ceste peru poslije kiše. No, inače nema potrebe da ih se pere poslije kiše - kaže direktor Unikoma.

Autor: Goran Milanović/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
duje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 348
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.08.2007. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zasto se nije postavio uredaj (pojma nemam kak se tocno zove, no stoji na nekom stupu ili krovu pored "mozga" navodnjavanja) koji mjeri vlaznost zraka i ima li padalina i onda uz timer koji ukljucuje prskalice regulira daljnje ukljucivanje tj navodnjavanje. znam kad smo mi stavljali prskalice u dvoriste da je taj uredaj cjenovno bio zanemariv (100injak kn) a puno vise ustedi za kratko vrijeme. eto pa tko hoce nek prenese unikomu da i to postoji kad se gradani vec boje za toliku potrosnju,

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.08.2007. 17:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

,,,ovaj primjer ipak ništa s obzirom koliki je stvaran gubitk ogromne kolicine vode.....zbog prastare vodovodne infrakstuture u gradu.....što na kraju opet svi mi platimo kroz visoku cjenu vode.....
ne znam da li se tko sjeca onog primjera kad je baš kod vodovdne zgrade propao gradski bus u cestu....jer je voda tko zan koliko dugo istjecala kroz puknutu cijev i napravila toliki krater ispod ceste...da je cijeli autobus stao u tu rupu.....ili primjer mislim da se radi o dubrovackoj kdje je na isti nacin propao kamion.....sva ta voda koja je otišla u zemlju je naplacena....tako da to što ove prskalice rade 20 min...i kad kiša pada je neusporedivo sa onim što se uistinu dešava sa gubicima vode zbog neispravne infrastrukture....Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
malecka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1383
Lokacija: stol...i stolica..na tavanu desno pored dnevne sobe
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.08.2007. 19:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to sam baš neki da staroj rekla da te prskalice rade i dok kiša pada... ajme kakav je to glupi način trošenja vode... budalaština

_________________
I felt every ounce of me screaming out,
But the sound was trapped deep in me osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
VESP
Offline
Ukupno postova: 285
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 19.08.2007. 13:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bitno da se prigovara sto je gead raskopan i vade se stare cijevi i postavljaju nove!To sto se potrosi na zalijevanje cvijeca nije nista u odnosu na druge budalastine!!Prigovara se sto nema zelenila,a kada ga sade ,onda se trosi voda!Koja glupost!!Zato samo naprijed!!Sto vise cvijeca,prskalica i zelenila!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: