Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Izložba fotografija "Give me your Image"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.07.2007. 12:27 
Naslov:  Izložba fotografija "Give me your Image"
26.07.2007. 20:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gradske galerije Osijek u četvrtak 26. srpnja 2007. u Galeriji Waldinger u Tvrđi (Fakultetska 7) predstavljaju izložbu "Give me your Image" autorice Bertien van Manen.

Otvorenje je u 20 sati, a izložba će biti postavljena do 26. kolovoza 2007.

Više o izložbi...
Nizozemska fotografkinja Bertien van Manen od 26. srpnja do 26. kolovoza u Galeriji Waldinger (Gradske galerije Osijek) izlaže fotografije iz serije "Give me your Image". Izložba obuhvaća 40 fotografija u boji nastalih fotografiranjem fotografija iz privatnih obiteljskih arhiva tijekom autoričinih putovanja Europom od 2002. do 2005. godine. Bertien van Manen izlagala je u brojnim galerijama i muzejima u Europi i svijetu, no ovo je njezino prvo predstavljanje hrvatskoj publici samostalnom izložbom.
"Pronalazim tragove rata, potlačenosti, sreće i tuge, u razdoblju koje je ponekad i stotinu godina dugo. Pronalazim različitosti u povijesti, ugođaju, religiji, kulturi, kao i podudarnosti o ljudskim predodžbama o ljubavi, prijateljstvu, obitelji, rađanju i smrti. Svjetska povijest je negdje u pozadini. Uočavam začuđujući, nestvarni učinak koji stvara kombinacija fotografija i predmeta kao slike nestvarnosti svijeta u kojemu živimo. (...) Volim raditi s malim automatskim kamerama zbog njihove dinamičnosti i nepretencioznosti, živahnosti, neposrednosti i slučajnih učinaka. Prednost snimanja takvom kamerom je i to što djeluje manje prijeteće. Manje sam prisutna kao 'fotografkinja', a više kao posjetiteljica koja fotografira. Često sam bila ganuta povjerenjem ljudi i njihovim dopuštenjem da zavirim među njihovo najintimnije osobno vlasništvo." (Bertien van Manen, "Fotografije fotografija u Europi", 2007., iz kataloga izložbe)

"Serija fotografija 'Give me your Image' nizozemske fotografkinje Bertien van Manen nastajala je od 2002. do 2005. godine, tijekom autoričinih putovanja Europom. Njezina putovanja, kojih su tragovi četrdeset fotografija obuhvaćenih izložbom, nisu se odvijala, međutim, samo traganjem za fotografijama kroz prostor, u gradovima europskog kontinenta, već i traganjem kroz vrijeme, odnosno, povijest, zrcaljenu u osobnim životima. Povijesno vrijeme - čiji su tragovi u fotografskoj seriji gotovo nasumični – diskontinuirano je i razlomljeno na prikaze množina individualnih iskaza, osobnih priča o životu, u kojima se kroz nekoliko razina sabiru glasovi, odnosno, pogledi fotografâ i fotografiranog. Odabirući fotografije iz privatnih arhiva, Bertien van Manen ih fotografira kao objekte, u zatečenim prostorima privatnih domova.(...) Bertien van Manen prvenstveno ukazuje na političku i kulturalnu povijest država, društava i zajednica od početaka dvadesetog stoljeća do danas, kao oblikovatelja osobnih, individualnih priča, no njezin je rad ujedno iskaz tihog, nenametljivog fokusiranja pojmova sjećanja i pamećenja u predočavanjima osobnog i kolektivnog identiteta, koliko je i retorički naglašen kritički prikaz suvremenog, do ritualnosti i fetišizma obožavajućeg, odnosa prema slici." (Ana-Marija Koljanin, predgovor kataloga izložbe)



Više o autorici...
Bertien van Manen (1942., Den Haag) karijeru je započela kao modni fotograf, no ubrzo se okreće k socijalno osvještenoj i politički angažiranoj fotografiji. Nakon pada Berlinskog zida, često putuje Rumunjskom i nekadašnjim Sovjetskim savezom te 1994. objavljuje "A Hundred Summers, A Hundred Winters", ukoričenu seriju fotografija, snimljenih u bivšem Sovjetskom savezu od 1990. do 1994. Između 1998. i 2001. 15 je puta putovala u Kinu, kako bi zabilježila brze promjene društva uslijed nadiranja zapadnih utjecaja pred kojima je komunizam nestajao, 2001. objavljujući monografiju s fotografijama snimljenim u Kini, "East Wind West Wind". Od 2002. do 2005. posjetila je obitelji diljem Europe kako bi fotografirala fotografije iz privatnih obiteljskih arhiva ("Give me your Image", 2006.). Osim u monografijama, fotografije su joj objavljene u brojnim drugim knjigama, među kojima i od izdavača poput Thames&Hudson ("Tales from a globalizing world", 2003.) i Phaidon Press ("Blink. 100 photographres.10 curators.10 writers", 2002. i "The Photobook: A History", 2006.). Izlagala je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Europi i u svijetu, predstavljajući svoj rad u galerijama i muzejima među koje se ubrajaju Museum of Modern Art i Metropolitan Museum of Art u New Yorku, Art Institute of Chicago, Kumho Museum of Art u Seoulu, Maison Européene de la Photographie i Fondation Cartier Bresson u Parizu, Palais des Beaux Arts u Bruxellesu, Stedelijk Museum u Amsterdamu i brojni drugi. Dobitnica je nekoliko priznanja i nagrada, uključujući i nominaciju za City Bank Photography Prize 2003 u Londonu. Njezin rad zastupaju galerije Willem van Zoetendaal u Amsterdamu i Yancey Richardson u New Yorku, a fotografije joj se nalaze i u zbirkama brojnih muzeja (Stedelijk Museum, Amsterdam; The Museum of Modern Art, New York; The Metropolitan Museum of Art, New York; San Francisco Museum of Modern Art; The Baltimore Museum of Art; The Metropolitan Museum of Photography, Tokio; Maison Européenne de la Photographie, Paris; Centre national des arts plastiques, Paris; Fotomuseum Winterthur; Fotomuseum Antwerpen; Rijksmuseum, Amsterdam; Collection ABN-Amro/La Salle, Chicago; Huis Marseillle, Amsterdam; Frans Hals Museum, Haarlem).

Fotografije su iz albuma:
Bertien van Manen, "Give me your Image", 2006.
(Steidl Verlag, Göttingen ISBN 3–86521–198–4)

Ljubaznošću:
Willem van Zoetendaal Gallery, Amsterdam
Yancey Richardson Gallery, New York

Manja fotografija: "Prague 2004", fotografija u boji, 45 x 61 cm
Veća fotografija: "Toulouse 2003", fotografija u boji, 45 x 61 cm


Radno vrijeme Galerije Waldinger:
utorak–nedjelja - od 17 do 20 sati
ponedjeljkom zatvoreno

Dodatne obavijesti:
Gradske galerije Osijek
Galerija Waldinger
Fakultetska 7
31000 Osijek
+385 91 4488845
+385 91 7923612

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: