Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



HNK Osijek danas slavi svoj rođendan, Dan kazališta

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65447
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.12.2020. 13:10 
Naslov:  HNK Osijek danas slavi svoj rođendan, Dan kazališta
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječko Hrvatsko narodno kazalište danas slavi svoj rođendan, odnosno Dan kazališta, u sjećanje na davni 7. prosinca 1907. godine kada je HNK u Osijeku službeno osnovan.

No, povijest osječkog kazališta mnogo je dulja. Prva predstava održana je još davne 1735. godine u samostanu Isusovačke škole, dok je prvo kazalište - Gradsko kazalište - otvoreno u današnjoj zgradi Rektorata osječkog Sveučilišta 1750. godine. Bilo je to javno kazalište za nastup putujućih glumačkih družina, u ono vrijeme uglavnom njemačkih.

Naime, dana 31. prosinca 1866. otvorena je zgrada Hrvatskog narodnog kazališta u Županijskoj ulici u kojoj se HNK i danas nalazi. Projektirao ju je arhitekt Karlo Klausner, zgrada je sagrađena nakon dvije godine gradnje i otvorena je 31. prosinca 1866. U zgradi osječkog HNK u početku su se održavale isključivo predstave gostujućih glumačkih družina.

Svoje stalno kazalište Osijek nije dobio sve dok gradski uglednici: Bačić, Pinterović, Neumann, Isaković, Kraus i Keiser u proljeće 1907. nisu odlučili utemeljiti Društvo za osnutak stalnog Hrvatskog kazališta kako bi zgradi koja je u tu svrhu izgrađena 1866. podali stalne, umjetničke stanare.

Te 1907. godine osnovano je profesionalno Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku, sa svojim glumcima, pjevačima i glazbenicima. HNK je od početka imao dramsku i opernu skupinu, zbor i orkestar, dok je balet osnovan 1919. godine.

U Osijek na poziv gradskih uglednika dolazi kazališni stručnjak Nikola Andrić koji odmah okuplja ansambl kojemu će postati prvi intendant te organizira program koji će obilježiti početak djelovanja kazališta koje će tijekom burne povijesti mijenjati imena, ali ne i svoju funkciju kulturnog svjetionika svega urbanog i naprednog.



Dana 7. prosinca 1907., u sklopu svečanog programa inauguracije, odjeknuo je prvi čin Smetanine „Prodane nevjeste“, „Slava preporoditeljima“ Milana Ogrizovića i uvertira Gundulićeve „Dubravke“.

Zgrada HNK-a obnovljena je prvi put 1933. godine kada je uvedeno centralno grijanje, potom 1969. godine te vrlo detaljno 1985. godine. Osječki HNK jedina je kazališna zgrada stradala u Domovinskom ratu nakon što je 16. studenog 1991. godine pogođena zapaljivim fosfornim projektilima, što je uzrokovalo urušavanje krovišta u gledalište koje je gotovo u cijelosti uništeno. Zgrada je temeljito obnovljena i otvorena 27. prosinca 1994.

Danas je Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku najveće kazalište u istočnoj Hrvatskoj u kome djeluje oko 200 radnika, uključujući oko 120 izvođača, glumaca, pjevača, solista i članova zbora te svirača u orkestru.

Svijet čine ljudi, a mijenjaju ga i ljudskijim čine odvažni sanjari koji u sebi nose tu iskru što je malodušni nazivaju ludilom, koji znaju da sanjati i biti nije isto. Ovaj dan će ostati upamćen kao Dan rođenja kazališta, Dan kazališta, tvrdoglavoga kazališta koje je sva rušenja i sve paleži preživio zahvaljujući svojim umjetnicima, svojim ljudima, svojim zaljubljenicima, svima kojima je jasno da bez njega Osijek ne bi bio Grad. Jer Grad bez okomice kulturnih institucija nije urbanost, nego samo mjesto materijalnog životarenja, bez duha“, rekli su povodom svog 113. rođendana djelatnici HNK.

Ispred portala Osijek031 želimo im još mnogo rođendana, kao i da se riješi pitanje McDonald'sa i bivšeg Oxygena ne bi li ova, jedna od najljepših zgrada u gradu na Dravi, jednog dana ponovno zasjala punim sjajem u cijelom svom prostoru.





Tekst: Osijek031.com
Foto: Antonela Martinčević, Daniel Antunović/Foto-arhiv031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: