Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zbog ambrozije kazne do 50.000 kuna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.06.2007. 3:35 
Naslov:  Zbog ambrozije kazne do 50.000 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Grad upozorava građane na obvezu košnje ambrozije u vlastitim dvorištima kao najbolju vrstu prevencije alergijskih reakcija. No, ako se, unatoč naputcima Grada, pojedinci ogluše na ovu obvezu, mogli bi se suočiti s ozbiljnim problemima. Naime, prema najavama, “Unikomove” kosilice naći će se na svakom posjedu koji njegovi vlasnici od ambrozije ne očiste, a usluga “prisilne” košnje bit će naknadno naplaćena.

- Vlasnici ili korisnici zemljišta na kojima raste ambrozija obvezni su je uklanjati, što je propisano naredbom Ministarstva poljoprivrede, kao i gradskom odlukom o komunalnom redu čiju provedbu kontroliraju komunalni redari. Ako oni uoče da pojedini vlasnik ili korisnik zemljišta ne uklanja ambroziju, ispisuje mu se upozorenje. Ako nakon upozorenja korov ne bude uklonjen, pravne se osobe kažnjavaju novčanom kaznom od 1.000 kuna, a fizičke osobe novčanom kaznom od 200 kuna. A ako ni ta mjera ne bude dovoljan poticaj prekršitelju da korov ukloni, tada ambroziju na njegovu posjedu uklanja Grad, s time da prekršitelj snosi sve troškove - objašnjava Zlata Halusek, pročelnica upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Osijeka.

Uz Grad, “uzgajivače” ambrozije ove će godine kažnjavati i država i to posredovanjem poljoprivredne, šumarske i fitosanitarne inspekcije. Tako će pravne osobe koje ne uklone ambroziju sa svojih posjeda, prema Zakonu o zaštiti bilja, platiti kaznu od 30.000 do 50.000 kuna, a fizička osoba od 6.000 do 10.000 kuna! Prema Zakonu o poljoprivrednim površinama kazna za pravnu osobu iznosi od 1.500 do 17.000 kuna, a za odgovornu osobu u pravnoj osobi od 200 do 1.000 kuna.

No, unatoč ovim kaznama, koje su na snazi već nekoliko godina, ističe Halusek, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, koncentracija peluda ambrozije konstantno je u porastu.

- Iako Grad Osijek provodi drastične mjere kada je riječ o uklanjanju ambrozije, pokazatelji govore kako je koncentracija peluda u zraku tijekom kolovoza sve veća. To je dokaz da se Osijek ne može protiv ambrozije boriti sam, te da treba potporu svih mjesta i gradova na području županije. Naime, osječkim alergičarima najviše problema upravo stvara pelud ambrozije s poljoprivrednih površina na rubnim dijelovima grada i izvan grada, s kojih se pelud vjetrom prenosi u gradsku sredinu, gdje prouzrokuje alergijske reakcije građana - kaže Halusek.

Autorica: Ivana Kukić/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neja
Offline
Avatar

Ukupno postova: 619
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.06.2007. 8:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koncentracija u našem dijelu zemlje je najveća u cijeloj Europi (bar smo po nečemu prvi)...
nezgodacija je što masa ljudi nema pojma kako izgleda korov, a kako zelenilo...
dok si nisam dala truda, i ja sam bila tupko neupućeni....

_________________
osijek031.com smile NEJA osijek031.com smile
My dear the Heart which you behold,
Will break when you the same unfold ,
Even so my heart with lovesick pain,
Sure wounded is and breaks in twain.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.06.2007. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nek magistar da iz proračuna 1 kunu za svaku donešenu biljku s korijenom. Mislim da bi se jako brzo iskorijenila.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
davorccc
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1400
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 29.06.2007. 18:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To je korov i neće se lako iskorijeniti, ako se ne ide u akciju da se očiti cijela okolica grada, nema koristi, jer sljedeće godine će se vratiti.
Tu je pogreška u prezentaciji samog problema, ujedno i inforniranosti ljudi. Ove kazne su po meni kontra produktivne. Šta, naplatit će ti kaznu, a korov će i dalje biti na polju, i šta si time dobio, ništa. Tko će ići okolo i naplaćivati kazne, da obiđu cijeli grad i da pregledaju svako dvorište proće sto godina. Ako to sami ne učinimo, neće nitko za nas.

_________________
Sranje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.06.2007. 18:29 
Naslov:  Re: Zbog ambrozije kazne do 50.000 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa neće, vidiš da će Unikom provest "prisilnu košnju".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.06.2007. 19:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chaknoris je napisao/la (Pogledaj post): › Nek magistar da iz proračuna 1 kunu za svaku donešenu biljku s korijenom. Mislim da bi se jako brzo iskorijenila.


Cilj je eradikacija, a ne pošumljavanje.
A to drugo bi ti se dogodilo, uvažavajući neke općeprihvaćene ekonomičke zakonitosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.06.2007. 19:11 
Naslov:  Re: Zbog ambrozije kazne do 50.000 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

davorccc je napisao/la: ›
To je korov i neće se lako iskorijeniti, ako se ne ide u akciju da se očiti cijela okolica grada, nema koristi, jer sljedeće godine će se vratiti.
Tu je pogreška u prezentaciji samog problema, ujedno i inforniranosti ljudi. Ove kazne su po meni kontra produktivne. Šta, naplatit će ti kaznu, a korov će i dalje biti na polju, i šta si time dobio, ništa. Tko će ići okolo i naplaćivati kazne, da obiđu cijeli grad i da pregledaju svako dvorište proće sto godina. Ako to sami ne učinimo, neće nitko za nas.


slažem se s tobom potpuno,iskreno meni je ovo s kaznama vrlo vrlo smiješno,kao da netko namjerno uzgaja ambroziju (iako ima svakavih ljudi i više me ništa ne čudi)...
"prisilna košnja"...zanimljivo zvuči...zanima me što će se poduzeti u vezi toga i jesu li ovo samo još jedne puste priče...a od djela ništa...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
komšo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 85
Lokacija: U dvorištu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.06.2007. 22:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
[i]- Vlasnici ili korisnici zemljišta na kojima raste ambrozija obvezni su je uklanjati, što je propisano naredbom Ministarstva poljoprivrede, kao i gradskom odlukom o komunalnom redu čiju provedbu kontroliraju komunalni redari. Ako oni uoče da pojedini vlasnik ili korisnik zemljišta ne uklanja ambroziju, ispisuje mu se upozorenje. Ako nakon upozorenja korov ne bude uklonjen, pravne se osobe kažnjavaju novčanom kaznom od 1.000 kuna, a fizičke osobe novčanom kaznom od 200 kuna.

Ovo je totalni bullshit!
Masa ljudi uopce nema pojma kako ambrozija izgleda, gdje raste i kako se suzbija, a što je najgore neki od istih su dežurni dušebrižnici i podupiru ovakve akcije...
Leon je napisao/la: ›
A ako ni ta mjera ne bude dovoljan poticaj prekršitelju da korov ukloni, tada ambroziju na njegovu posjedu uklanja Grad, s time da prekršitelj snosi sve troškove

osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Koje je ovo prodavanje magle...
Svaki seljak koji uzgaja kukuruz (jedna od dvije najraširenije žitarice u Hrvatskoj) ima na i oko njive prave oaze ambrozije Smile
Jedina korist ovakvih mjera moglo bi biti otvaranje novih radnih mjesta u odjelu za suzbijanje ambrozije osijek031.com smile

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_pwgKPZ2NS8&feature=related
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2007. 8:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljude ne treba kažnjavati već im razvijati svijest da održavaju svoja imanja u tom obliku da pokose korov ambrozije koliko mogu i time su puno učinili za smanjenje koncentracije nas kojima je to veliki problem. Alergijski napadi nisu u opće za ignorirati, a što su učestaliji dovode do astme. Posebno i brzo kod djece. Alergičarima nema posebne pomoći jer svi oni vitamini i pripravci za podizanje imuniteta su šalala malala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.07.2007. 8:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

diva je napisao/la: ›
ljude ne treba kažnjavati već im razvijati svijest da održavaju svoja imanja u tom obliku da pokose korov ambrozije koliko mogu i time su puno učinili za smanjenje koncentracije nas kojima je to veliki problem. Alergijski napadi nisu u opće za ignorirati, a što su učestaliji dovode do astme. Posebno i brzo kod djece. Alergičarima nema posebne pomoći jer svi oni vitamini i pripravci za podizanje imuniteta su šalala malala.


Dok ljude ne opališ po džepu neće im se razviti svijest u bilo čemu...naravno čast iznimkama..

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
diva
Offline
Avatar

Ukupno postova: 623
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2007. 9:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljudi su već dovoljno kažnjeni sa mnogim oblicima plaćanja kojekakvih pristojbi , računa kazni, i nisam za to da ih se dere i zbog jebenog korova. Mnogi ne zhnaju što on čini drugima jer je to za njih normalna livadska pojava i baš zbog toga treba po gradu i selima staviti plakate-obavijesti i educirati ih. Kažnjeni smo već u svim oblicima javnog i društvenog života. Daleko sam u ovom slučaju od kažnjavanja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sali
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2007. 12:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Definitivno treba educirati ljude ali i kaznjavati bezobzirne građane. Ja sam jedna od alergičara i svaki put kad prođem kraj neke "raskrčene" parcele za gradnju novog "nebodera" koja je prepuna ambrozije naježim se. Ove godine cu si umemorirati telefonski broj "Tuljana" u mobitel i samo sibati pozive. Ljudi koji nemaju tih problema, gusenje, kasljanje, natekle oči, ne znaju kako je to grozno. I definitivno s godinama postaje sve gore.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
neja
Offline
Avatar

Ukupno postova: 619
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.07.2007. 13:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam si dala truda...naučila sam razliku
moje kolegice su većinom alergične..jedna se i gušila...
ako mogu počupati barem par biljčica,neko će manje kašljati,suziti,gušiti se..

_________________
osijek031.com smile NEJA osijek031.com smile
My dear the Heart which you behold,
Will break when you the same unfold ,
Even so my heart with lovesick pain,
Sure wounded is and breaks in twain.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2007. 13:24 
Naslov:  Re: Zbog ambrozije kazne do 50.000 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel ta alergija naglo "eksplodirala"? kad smo bili picani i igrali se rata ili žmire ambrozija je bila najbolji zaklon jer nije pekla, grebala, bola...bilo nas je pun mali milijun i ne sjećam se da je ikom smetala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sali
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2007. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neja je napisao/la: › ja sam si dala truda...naučila sam razliku
moje kolegice su većinom alergične..jedna se i gušila...
ako mogu počupati barem par biljčica,neko će manje kašljati,suziti,gušiti se..
Eto ... svaka cast ... znas onu "kad se male ruke sloze ..." Hvala ti u ime svih alergicara.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: