Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vrućina, sparina, komarci, a sada i – ozon!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65649
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.06.2019. 20:02 
Naslov:  Vrućina, sparina, komarci, a sada i – ozon!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prvi put otkako se mjeri kvaliteta zraka, u Osijeku je u nedjelju zabilježena povećana koncentracija prizemnog ozona. Zabrinutost je izazvala obavijest Centra 112 građanima da izbjegavaju boravak i aktivnosti na otvorenom između 10-19 sati zbog mogućih zdravstvenih tegoba posebno djece, starijih, osjetljivijih i onih slabijeg zdravlja. Otkad se mjeri koncentracija ozona i kakve su stvarne opasnosti od prizemnog ozona, pitali smo stručnjake.

U Osijeku zrak prve kategorije

Granica obavješćivanja javnosti o prekomjernoj zastupljenosti ozona u zraku je 180 mikrograma po prostornom metru, dok se upozorenje šalje za koncentracije iznad 240 mikrograma. Za sumporni dioksid Centar 112 upozorava ako je premašio 500 mikrograma/m3, dok je za dušikov dioksid ta granica 400 mikrograma. Stanje povišenih vrijednosti mora trajati više od tri sata kako bi se reagiralo, saznajemo u Državnom hidrometeorološkom zavodu.

Na mjernoj postaji Osijek 1, kod autobusnog stajališta u Trpimirovoj ulici na prilazu Mostu dr. Franje Tuđmana, prekjučer je bilo 213,8 mikrograma ozona u prostornom metru i povećana koncentracija zabilježena je više sati tijekom dana.

Do toga dolazi pri povećanom sunčevom zračenju u dodiru s intenzivnijom pojavom dušikovih spojeva kao nusprodukta izgaranja iz automobilskih motora. Koncentracija ozona mjeri se fotometrom u urbanim postajama koje su u gradovima izgrađene 2004. i 2005. te na pozadinskim mjernim postajama u parkovima prirode i nacionalnim parkovima izgrađenim 2010. godine. Instrumenti su ondje postupno ugrađivani u narednim godinama i danas mjere koncentracije sumporova i dušikova dioksida, ugljikova monoksida, ozona, benzena i koncentracije čestica, saznajemo od Domagoja Mihajlovića iz Sektora za kvalitetu zraka DHMZ-a.

Mihajlović upozorava kako je benzen kancerogeni plin čija je zastupljenost u atmosferi prati cijele godine, a srednja vrijednost mora biti niža od pet mikrograma u prostornome metru. Iz tablica kvalitete zraka u prošloj godini, kaže da je u Osijeku ona bila prve kategorije.

Ozon je snažan oksidans

Vera Santo, dipl.ing. prehrambene tehnologije, inače voditeljice Odjela za ispitivanje vode i zraka u osječkom Zavodu za javno zdravstvo, pojašnjava nam kako je ozon snažan oksidans te oksidira i organske tvari. Štetnije djeluje na biljke nego na ljude a, primjerice, ubrzava i oksidaciju te skraćuje vijek uporabe automobilskih guma. Ljudi zbog ozona mogu osjećati peckanje u nosu i grlu, pojačano im suze oči, a moguće su i glavobolje.

Tih nekoliko dana nije bilo vjetra, zrak je stajao, bilo je vedro i sunce je snažno sjalo te se u dodiru s ispušnim plinovima motornih vozila dogodila kratkotrajna povećana koncentracija ozona pri tlu, o čemu je Centar 112 bio dužan objaviti javnost“, kaže Vera Santo.

Poznati osječki meteorolog Željko Lazanin podsjeća da je ozonosfera iznad stratosfere, na visinama između 20 i 70 km i ondje je veća koncentracija ozona koji štiti život na Zemlji od prekomjernog ultraljubičastog zračenja sunca. Ozon na sebe veže i alergene čime stvara dodatne probleme alergičarima.

Sjećam se da se ozon smatrao korisnim za funkcioniranje mozga i živčanog sustava, pa su u školama za plemićku djecu u Rusiji u učionicama imali ozonifikatore kako bi ona bolje učila, a mogli su se kupiti i u našim prodavaonicama“, napominje Lazanin.



Tekst: Goran Flauder
Foto: Dino Spaić/Foto-arhiv031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
akoide
Offline
Ukupno postova: 840
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.06.2019. 21:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najizdašniji izvor ozona u troposferi su munje i ukupno gledajući više sudjeluju u proizvodnji ozona nego ljudska djelatnost, kaže studija iz 2003. istraživača Renyi Zhanga sa Texas A&M University.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: