Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prijava nasilja u obitelji šest puta više nego 2001.

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2007. 3:06 
Naslov:  Prijava nasilja u obitelji šest puta više nego 2001.
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U posljednjih šest godina Centar za socijalnu skrb Osijek [/b]stalno bilježi porast broja prijavljenih slučajeva nasilja u obitelji na osječkom području, koji je u tom razdoblju porastao čak šest puta - sa 58 slučajeva 2001. godine na 326 slučajeva, koliko ih je prijavljeno prošle godine.

- Naglašavam da to ne znači nužno da je došlo i do porasta nasilja u obitelji. Ne, njega je oduvijek bilo, samo se sada za prijavljivanje odlučuje više žrtava - objašnjava ravnateljica Centra Jelica Klobučar, dodajući kako se “najviše prijavljuje fizičko nasilje, dok su verbalno i seksualno nasilje i dalje tabu tema”.

Do 10. svibnja ove godine žrtve su prijavile ukupno 168 slučajeva nasilja u obitelji, no njihov realan broj, naglašavaju stručnjaci, daleko je veći i teško ga je točno procijeniti.

- Golem je problem što okolina nije još dovoljno senzibilizirana na žrtve nasilja. Najčešće žrtve nisu samo žene, nego i djeca, ali i starci - dodala je Klobučar, navodeći nekoliko primjera zlostavljane i zanemarivane djece mlađe od 15 godina.

Sukladno podacima Centra za socijalnu skrb, i Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja Osijek svake godine bilježi sve veći broj osoba koje u njemu traže zaštitu od nasilnika, pa je tako u odnosu na 2005. godinu, kada su pomoć u Skloništu zatražile ukupno 104 osobe, u 2006. godini ta brojka dosegla 154, od čega 66 žena i 88 djece.

- Pri tome je važno naglasiti da smo 35 osoba morali odbiti zbog nedovoljnog kapaciteta. Naime, Sklonište u jednom trenutku može prihvatiti najviše 27 osoba, što jasno govori o sve većoj potrebi za osnivanje Doma za prihvat žrtava obiteljskog nasilja - rekla je na današnjoj sjednici Gradskog poglavarstva Osijeka ravnateljica Skloništa Marina Bem-Kovačević, koja je podržala prije dva dana objavljenu informaciju da će se zakonskim izmjenama pritvor za zlostavljače produljiti na 90 dana, a povećat će se i novčane kazne.

U strukturi zlostavljanih žena dominiraju osobe s niskom stručnom spremom, koje su najčešće fizički i psihički zlostavljane, a razlozi se najčešće kriju u alkoholu i PTSP-u.

Inače, Grad Osijek prošle je godine stambeno zbrinuo tri obitelji koje su napustile svoje zlostavljače.

Đapić: A nasilje nad muškima?

Gradonačelnika Antu Đapića posebno je zanimalo koliko ima slučajeva gdje žene vrše nasilje nad muškarcima, pri čemu je istaknuo da je pogrešna percepcija javnosti da samo muškarci zlostavljaju žene.

- Mora se znati da nasilje nije monopol muškaraca nad ženama i da ima obrnutih slučajeva. Ima muškaraca koji su bolesni i nemoćni pa ih žene maltretiraju. A osim fizičkog, trebalo bi vidjeti i što je sa psihološkim nasiljem nad muškarcima kojeg također ima - pola u šali, pola u zbilji Đapić je gorljivo želio iznijeti stav o drugoj strani obiteljskog nasilja, što je tijekom rasprave o ovoj tužnoj temi u nekoliko navrata izazvalo i podosta smijeha dijela nazočnih na sjednici.

Autori: Tomislav Levak, Nikola Patković/Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: